Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

alveolita uscata

discutie din eugenol.ro : Extractie marti 16,15,14.niste resturi complet acoperite de gingie.Am facut anestezie simpla am facut extractiile doar cu elevatorul,am regularizat creasta,am ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree6Multumiri
  • 1 Scris de alexutzu_medicin
  • 3 Scris de radualionte
  • 1 Scris de Baloi Andrei
  • 1 Scris de tiptop

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-02-11, 19:37   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default alveolita uscata

Extractie marti 16,15,14.niste resturi complet acoperite de gingie.Am facut anestezie simpla am facut extractiile doar cu elevatorul,am regularizat creasta,am facut sutura mai putin in partea distala a molarului pt ca datorita poz. radacinii palatinale care se orizontalizase de tot nu am putut afronta marginile plagii si atunci nu am pus firul numai ca sa fie.Aveam sangerare in alveolele premolarilor si ceva mai redusa la molar,dar era.Duminica primesc telefon ca doare rau.O vad abia ieri(eram plecata din localitate) si in alveolele premolarilor era o chestie acolo pe fundul alveolei,dar peretii erau goi,iar in alveola molarului nimc.Am facut anestezie simpla,am chiuretat,am obtinut o oarecare sangerare l-am pus alvogyl si am chemat astazi.Imi zice ca nu adormit toata noaptea de durere, ca nu-si mai fac efectul calmantele.Fac din nou anestezie,spal cu apa oxigenata calduta,chiurez putin pt ca de data asta nici anestezicul nu si-a mai facut treaba cum trebuie,dar imi zice nu mai suporta durerea,asa ca am lasat asa.Daca mai vine maine,cum am chemnat-o ce sa-i fac?Mai chiuretez? mai fac spalaturi? cu ce? Sa-i pun Neocones(mi-am cumparat ca nu am avut pana acum nici o copmlicatie de acest gen)de cate ori la rand pot sa-i pun ca pe prospect spune ca se administreaza doza unica?ce calmante sa-i mai dau?Va rog mult sa-mi raspundeti rapid
gabib este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-11, 19:49   #2
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.
+1 (+1/-0)     

Eu as fi chiuretat si spalat cu ser fiziologic si clorhexidina, as fi prescris antibiotic pt 5 zile, pe langa antiinflamator si atat. Cred ca daca ii pui Neocones o singura data este suficient.
.
Vechi 01-02-11, 20:12   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Neocones o singura data e destul. (vad ca repet ce s-a zis)
NU spala cu H2O2. Daca nu sangereaza si mai si speli cu H2O2 nu e prea iritant?

Modificat ultima data de KLMircea; 02-02-11 la 09:42.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-11, 20:20   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un con cu antibiotice ar trebui sa fie suficient tot timpul , chiuretaj si saplaturi cu apa oxigenata ,apoi iar chiuretaj, alveola o lasi sangeranda. Dai un antiinflamator si antibiotic 3 zile(daca nu pui neocones;ca sa potenteze vindecarea) si ar trebui sa se remita.
La tine banuiesc, ca si intinderea mare a alv. uscate determina durerile mai accentuate.
------------
Daca nu isi face treaba anestezicul, poti lasa o buleta cu Lydocaina in alveola 1-2 min si apoi sa chiuretezi.
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-11, 21:17   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[
NU spala cu H2O2. Daca nu sangereaza si mai si speli cu H2O2 nu e aiurea?[/QUOTE]
am facut ce scria in Burlibasa
este oricum pe antibiotic Augmentin
ce antiinflamator ca sunt multe
.
Vechi 01-02-11, 21:54   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

gabib, esti sigur ca la extractie ai indepartat toate radacinile si tot tesutul de granulatie de acolo? Ca daca nu ai chiuretat foarte bine, se poate ajunge la alveolita uscata in astfel de conditii.
Sau au fost extractii traumatizante...
Coagulul se "strange" dupa cateva ore. Daca plaga post-extractionala a fost mai intinsa, se prea poate ca inspre marginile plagii sa ia nastere un spatiu in care sa se cantoneze bacteriile care pot sa distruga coagulul format.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/13042-alveolita-uscata/
Sau poate pacienta n-a respectat cu strictete regulile de dupa extractie, pe care probabil i le-ai explicat.
Sau coagulul a fost indepartat la indepartarea tamponelului.
Pacienta trebuie chemata zilnic la control si sub anestezie locala, incercat din nou sa reintervii si sa chiuretezi cum trebuie alveola/-lele.
Folosirea de H2O2 3% nu este contraindicata, pentru ca prin efervescenta pe care o produce, curata mecanic alveola.
Si facut eventual niste aplicatii locale cu atb, pe cale generala e suficient un AINS.
Eventual mai fa si o radiografie, sa verifici daca n-a ramas nimic la locul faptei

Modificat ultima data de Mona Lisa; 01-02-11 la 22:05. Motivul: complet.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-11, 23:00   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gabi, prin anestezie "simpla " inteleg ca ai dat anestezic fara vasoconstrictor ,caci alveolita uscata ai data in principal de vasoconstrictia vasculara locala

Modificat ultima data de daniii; 02-02-11 la 08:38.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 00:34   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

ceva de genul asta am patit si eu pe pielea mea in urma cu 2 ani;
extractie de 1.5 relativ simpla(1.5 indemn - extr, in scop orto); 2 ubi forte; datorita vasoconstrictorului am facut alveolita uscata cu toate ca am respectat toate regulile dupa extractie;
durerea nu imi ceda la absolut nimic si a durat 10 zile ca la carte, iar cand durerile erau insuportabile lidocaina 10 % pe o compresa sterila(era singura solutie)
am facut si chiuretaj sub anestezie lucala fara vasoconstrictor in cea de a 3 a zi, dar durerile nu au cedat.
bolodoctoru a multumit.
alexutzu_medicin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 09:03   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da,anestezicul era fara vasoconstrictor.Asa am facut si la extractie si la chiuretaj.In alveola nu e nimic,nici resturi,nici cheag nimic altceva decat os alb.Alveolele nici macar nu sunt prea "adanci" asa ca le vad in oglinda si sunt curate.Nu pot lasa o mesa ceva acolo?Parca in Burlibasa scria de ceva mese cu iodoform.Eu iodoform nu folosesc la extractii si cam la nimic altceva dar intreb si eu.
.
Vechi 02-02-11, 09:38   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gabi,explica-i pacientei ca se va vindeca in 10 zile minim,asta e,se mai intampla,poate este si din vina ei ca nu a respectat indicatiile postextractionale,sau poate sa aiba si o boala sistemica care nu o ajuta la cicatrizare! Din cate stiu eu poti sa pui si mesa iodorfonata deasupra plagii,poti sa-i administrezi si vit B1 SI C pe cale generala, Eu consider ca ai procedat corect in tratamentul postextractional! Bafta!
Dr.Emma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 09:52   #11
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Publicat initial de gabib View Post
Da,anestezicul era fara vasoconstrictor.Asa am facut si la extractie si la chiuretaj.In alveola nu e nimic,nici resturi,nici cheag nimic altceva decat os alb.Alveolele nici macar nu sunt prea "adanci" asa ca le vad in oglinda si sunt curate.Nu pot lasa o mesa ceva acolo?Parca in Burlibasa scria de ceva mese cu iodoform.Eu iodoform nu folosesc la extractii si cam la nimic altceva dar intreb si eu.
Te-as sfatui sincer sa nu pui nicio mesa cu iodoform sau alte chestii... ai spus ca ai cumparat Neocones, atunci ce rost are sa te mai gandesti la iodoform sau altceva? O sa vezi ca pacienta se simte deja mai bine!
.
Vechi 02-02-11, 10:23   #12
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ati ajuns singuri la solutia de tratament...
Insa nu pot sa nu remarc folosirea sau recomandarea chiuretajului la modul intempestiv, de 2-3 ori...Va recomand sa-l folositi o singura data si bine.
Vechi 02-02-11, 14:18   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie oare cursuri postuniversitare pt. a trata alveolitele?
De mesare la 2-3 zile sau vindecare per secundam se afla, mai nou, de pe net?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 15:58   #14
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Ce am invatat de la colega mea, chirurg oral, si am vazut ca functioneaza a fost aplicarea unei mese de tifon steril de aprox 1cm patrat bine naclaita in TerracortrilĀ® cu Polymyxin B, de la Pfizer, parca. E ceva unguent oftalmic/ORL care face minuni in alveolite. Pacientul se poate vedea la 3-4 zile sau, daca simptomatologia se amelioreaza, isi poate scoate singur mesa dupa 3-4 zile.
In alveolitele uscate, alveola nu se chiureteaza nici o data si bine, nici de mai multe ori si prost. Nu se chiureteaza deloc. Se recurge la chiuretaj doar in situatii in care s-au incercat, fara rezultat, metode blande de tratament. Si atunci, cum spunea Radu, o data.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 16:17   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va impartasesc si voua ceva din ce am auzit :

In urma extractiilor poate sa apara necroza osoasa aseptica in cazul pacientelor care au urmat tratamente pentru osteoporoza cu bifosfonati ( sau pac care urmeaza acelasi trat pentru cancere de prostata,daca imi aduc aminte bine), am auzit la un curs al lui Bucur. Stiu ca in cazul asta sunt diminuate durerile , osul apare curat, nu exista tratament. ne-a mai zis ca pana in 2009 s-au dat peste 1 mil de retete cu bifosfonati (alendronat, risedronat) numai pt osteoporoza si se asteapta la o crestere insemnata a complicatiilor de acest gen la acesti pacienti. ( de-aia s-a si introdus in formularul de consimtamant si intrebarea cu bifosfonatii).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13042

Daca vreti mai multe date am gasit un site Link [Necesita inregistrare pentru acces.] .
Va rog chiar sa cititi cu mare atentie in special recomandarile de la final pe care noi trebuie sa le citim de pe site-uri si nu ni se aduc la cunostinta chiar si in schimbul "taxei de smecherie" de 40 lei/ luna !

Have fun !
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 16:18   #16
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.

IODOFORM?????Poate nu ati auzit de antigenitatea acestui produs????
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13042

Treziti-va scumpii mei,lucram in Europa 2011, sa incercam sa ne respectam pe noi si sa ne tratam pacientii cu produse actuale,moderne-ce-i drept si mai scumpe, dar lipsite de efecte adverse atat de periculoase.

Va spun din proprie experienta:in momentul cand deschid o obturatie veche sau cand incerc dezobturarea unor canale tratate in analele istoriei si simt miros de iodoform mi se declanseaza mancarimi pe fata,in nas,pe maini(deasupra manusilor) si in cateva minute imi pierd vocea....
De asemenea, un coleg-chirurg exceptional-a avut o pacienta ce a facut soc anafilactic dupa ce i-a deschis un canal tratat cu iodoform....

Fara a nega calitatile si proprietatile puternic antiseptice ale iodoformului, va recomand sa-l folositi cu multa atentie.
brindusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 17:00   #17
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Default nu e nimic nou sub soare

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 02-02-11, 17:21   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai daca era, se scriau carti, nu topicuri.
Citat:
Publicat initial de brindusa View Post
IODOFORM?????Poate nu ati auzit de antigenitatea acestui produs????
Brindusa, probabil ai vrut sa spui ca iodoformul este alergen, nu antigen.
Sunt si produse ceva mai moderne ce contin iodoform - Alvogyl, spre exemplu.
.
Vechi 02-02-11, 17:42   #19
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Daca tot am fost directionati catre alt topic:
Citat:
Publicat initial de bondari_p_c View Post
Dupa o extractie dificila la un molar de minte superior,pacientul se prezinta a doua zi cu dureri mari ce iradiaza in lobul temporal.la inspectie observ alveola uscata.Ce indicatii imi dati?Multumesc.
Asta mi-a placut la nebunie!
.
Vechi 02-02-11, 19:52   #20
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+1/-2)     

brindusa,aia e poza ta?tare frate!
Vechi 02-02-11, 20:41   #21
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am avut si eu o pacienta cu alveolita uscata in urma extractie unui 3.6.Pacienta era la a doua alveolita(prima neefectuata de mine).Probabil terenul conteaza cel mai mult.

Dupa tot felul de spalaturi chemata si rechemata am aplicat o tehnica "old school" dupa sfatul unui chirurg BMF:
mesa imbibata cu Clumsky(stiu ca e vechi si nu se mai foloseste) si iodoform schimbata zilnic.La pacienta mea a functionat dupa prima jumatate de zi in sensul ca durerile au scazut in intensitate progresiv.Durata de vindecare 10-14 zile de la extractie
razvan5 a multumit.
Baloi Andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 21:06   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de Baloi Andrei View Post
Probabil terenul conteaza cel mai mult.
e
Da, pe teren umed face alveolita umeda, Iar pe cel uscat, uscata.
Sau ai vrut sa te referi la mizeria din teren ( tartru si alte deseuri ).
.
Vechi 02-02-11, 22:03   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Avea igienizarea facuta cu 2 sapt inainte de extractie.Nu fac extractii prin noroi.Avea in schimb o serie de procese carioase si cel putin 4-5 gangrene complicate cu procese apicale destul de maricele(care ulterior s-au vindecat in urma endo)

Tin sa precizez ca extractia a durat 45-50 min dar fara alveolotomie si am avut sangerare in urma extractiei.

Vroiam sa scot in evidenta mai mult metoda de tratament a alveolitei
Baloi Andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-11, 11:54   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Trebuie oare cursuri postuniversitare pt. a trata alveolitele?
De mesare la 2-3 zile sau vindecare per secundam se afla, mai nou, de pe net?
Nu sunt necesare cursuri universitare,dar uneori ajuta si niste sfaturi practice,de la cei care s-au intalnit cu situatia si care vor sa impartaseasca din experienta lor,nu doar sa sara in capul celor ce au nevoie de ele(sfaturi)si sa-i faca sa se simta niste afoni.Daca ceea ce scrie in carte nu e bun sau nu ajuta,de unde se pot afla alte informatii daca nu intreband?
Ieri alveolele nu mai aveau osul complet denudat,era o"coloratie "rosie ce acoperea osul,ca nu pot sa-l numesc cheag,am pus doar conurile cu antibiotic dupa ce am spalat usor cu ser fiziologic caldut si astept sa vad astazi cum se mai simte.Pacienta are hipocalcemie,anemie feripriva, alte afectiuni diagnosticate nu ar sti ca are. Detartrajul era facut in urma cu o saptamana,iar lezini carioase nu are,ci mai are alte resturi radiculare in alte cadrane.
.
Vechi 03-02-11, 12:10   #25
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de gabib View Post
Ieri alveolele nu mai aveau osul complet denudat,era o"coloratie "rosie ce acoperea osul,ca nu pot sa-l numesc cheag,am pus doar conurile cu antibiotic dupa ce am spalat usor cu ser fiziologic caldut si astept sa vad astazi cum se mai simte.Pacienta are hipocalcemie,anemie feripriva, alte afectiuni diagnosticate nu ar sti ca are. Detartrajul era facut in urma cu o saptamana,iar lezini carioase nu are,ci mai are alte resturi radiculare in alte cadrane.
Acuma nu ca sa pun sare pe rana, da' daca avea ''coloratie rosie'', la ce-ai mai spalat-o?
Anemia aia feripriva cred ca te apropie de adevar.
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
.
Vechi 03-02-11, 12:43   #26
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Fiind cel mai prost din curtea scolii nu ma pot abtine sa nu dau o parere
Organismul uman are o putere enorma de regenerare,fapt demonstrat de nenumaratele malpraxis-uri care ''rezista''.
Sunt de parere ca un chiuretaj(unul)facut bine rezolva problema.
De asemenea chestia numita ''sutura'' te salveaza de glume gen clatit ceai musetel,''am tinut tuica toata noaptea si tot sangereaza'',''am scuipat in lighean toata noaptea,de unde atata sange?ai scos tot de acolo?'' ,gesturi din care uzual rezulta alveolita
Personal am folosit o data Alvogyl si parerea mea sincera e ca e o ''balarie'' care intarzie vindecarea ....Dupa ce am inceput sa suturez tot,a expirat....

Modificat ultima data de Dr.Daraban Bogdan; 03-02-11 la 20:16.
Dr.Daraban Bogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 12:39   #27
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

asa cum a zis si tip top in alveolita uscata nu se chiureteaza..totul se face bland poate poate sangereaza un pic..se face o plexala cu xilina simpla care face si vasodilatatie locala..spalaturi cu ser dar nu cu jet puternic..si se asteapta sa treaca durerea..si indicatiile respectate dumnezeieste..tot greu trece..dar daca durerea se diminueaza un pic a doua zi e de bine..inca o sedina de spalaturi si in vreo 10 zile trece...
Vechi 22-09-12, 22:53   #28
La primele mesaje
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Aici gasiti un articol interesant care spulbera mitul conform caruia vasoconstrictorul din anestezic ar avea rol in producerea alveolitei.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de eugenol man; 24-09-12 la 09:24.
tani este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, alveolita, apa, creasta, cumpara, cumparat, distala, doare, doza, durerea, endo, extractie, lasa, lasat, molarului, noaptea, nou, oxigenata, partea, primesc, prospect, pun, rau, resturi, sangerare, simpla, telefon

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: