Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

extractie in plin abces

discutie din eugenol.ro : molnar_ro plus ca daca vine cu abces pe 12 de ex si musai vrea extractie atunci, cei faci? infraorbital ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Rezultatul chestionarului: Faceti extractie in plin abces?
Da 26 13,20%
Nu 171 86,80%
Au votat: 197. You may not vote on this poll

Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-01-07, 22:42   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default extractie in plin abces

molnar_ro
plus ca daca vine cu abces pe 12 de ex si musai vrea extractie atunci, cei faci? infraorbital si stii o treaba.

nico

daca vine cu abces, sigur nu extractie ii faci....

molnar_ro

wanna bet??

te asigur ca depinde foarte mult din ce zona a urbei provine pacientul, cat e de spalat si cati bani are in buzunar.

nico

faci extractie la unul care iti vine cu abces?

molnar_ro

da ce are?

important e sa nu bagi anestezicul in colectia purulenta, ca adio anestezie. dai la distanta si scoti. nici macar ab nu mai trebuie sa-i dai decat daca a doua zi inca mai e umflat.
Vechi 15-01-07, 22:42   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nu anestezia era grija mea la un abces....
Vechi 15-01-07, 22:43   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da ce anume?
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 22:45   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

eu nu fac asa ceva never jamais...
Vechi 15-01-07, 22:52   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am inteles asta, dar imi poti spune un motiv stiintific, in afara de frica ta, pentru care sa nu faci? de intepat nu intepi in abces, deci nu ai ce sa insamantezi, puroi deja este, drenaj la sigur. ce nui ok?

deci acum vb strict de situatia in care nu e cazul sau nu e posibil sa drenezi endo din diverse motive. cu alte cuvinte cand extractia e singura solutie.

caz concret ieri(duminica): abces MARE de la un 48 nashpa, trismusm limitare severa a deschiderii gurii (am facut akinosi), gravida luna a doua. lam scos, a venit azi la control si deja era ok. aaa, sa nu uit, lua deja de 3 zile ampicilina si degeaba.
.
Vechi 15-01-07, 22:55   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici eu nu extrag in abces.o fi poate terama,dar mi-e teama de diseminarea colectiei purulente.pina la urma se creeaza o solutie de continuitate,as imprastia germenii aia in toata plaga,ce naiba
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 22:57   #7
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de parca nar fi deja acolo germenii aia!
.
Vechi 15-01-07, 22:57   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

abces =colectie purulenta submucoasa;subsemnatul ...drenaj iar dupa cedarea inflamatiei...extractie sau trat.conservativ.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 23:01   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

subscriu la ce au zis si ceilalti: abcesul e COLECTAT... daca faci extractie, risti diseminare... si daca ai ghinionul sa ai un pacient tarat, ii faci o septicemie de toata "frumusetea"... molnar, ce nu inteleg eu, ca doar din ardeal esti si tu: la ce atita graba? (si in gluma, dar mai mult in serios)...
Vechi 15-01-07, 23:04   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci reiau: nu faci injectie in abces=nu diseminezi.
cand extragi elevatorul e afara, nu ajunge la cilectia purulenta=nu diseminezi.
cu clestele nu mai vorbesc.

si tin sa va reamintesc ca in ORICE extractie diseminezi ceva. iar din moment ce are abces insemna ca are un organism reactiv. nu tarat. pentru linistea ta, dupa extractie poti sa ii dai AB, na.
.
Vechi 15-01-07, 23:05   #11
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de molnar_ro
deci acum vb strict de situatia in care nu e cazul sau nu e posibil sa drenezi endo din diverse motive. cu alte cuvinte cand extractia e singura solutie.
vorbesti asa de senin despre asta, incit am senzatia, citind printre rinduri, ca e ceva ce faci cu frecventa... inteleg ca sint cazuri unde nu se poate altfel... dar eu cred ca sint rare.... eu nu am facut niciodata extractie la cald, si am destui ani de practica la tara, unde faceam extractii la greu...
Vechi 15-01-07, 23:07   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, o fac intotdeauna cand pac e umflat si nu se poate sau nu vrea endo. si inca nu am avut probleme. si tot nu mai lamurit de ce nu.
.
Vechi 15-01-07, 23:14   #13
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

dintele nu pluteste in intregime in colectia purulenta... iar acolo unde nu pluteste, exista vase de singe care nu si-au creat o bariera contra microbilor... ei, exact acele vase tu le deschizi, si diseminezi microbi...

revin si eu obsedant: ce te maninca de nu poti astepta citeva zile sa se retraga abcesul?
Vechi 15-01-07, 23:17   #14
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nam chef. (pur si simplu asa e, nu eram rautacios)si in lipsa unui motiv obiectiv pentru care sa nu, voi continua sa o fac. am cateva zeci bune de astfel de cazuri si nici unul nu a avut probleme de nici un fel, mai ales ca intotdeauna le-am dat AB pe urma.
.
Vechi 15-01-07, 23:19   #15
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

ce sa-ti mai zic? bafta...
Vechi 15-01-07, 23:23   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@molnar
Ce-i al tau, e al tau!

Prefer sa temporizez, pacientul sa fie macar de o zi sub AB terapie... Call me chicken! :wink:
.
Vechi 15-01-07, 23:25   #17
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default contre

trebuie sa recunosc ca eu am mai facut extractii la cald,

important este sa fie sub protectie de ATB,

interesant la cazul tau molnar, ca pacienta gravida in luna a II -a se dopa cu ATB,

intradevar in functie de pacient si sub protectie de ATB se poate recurge si la aceasta solutie, chiar daca nu este de preferat,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 23:27   #18
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ideea asta era: in afara de parerile noastre personale, evident diferite, e vreun motiv obiectiv pentru care sa nu o fac, mai ales sub protectie de AB?

nu am vrut sa fiu brutal, dar inclusiv in Burlibasa scrie ce am zis eu. daca imi pui in fata ceva concret care sa ma contrazica flagrant, promit ca nu mai fac.
.
Vechi 15-01-07, 23:35   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiu un singur lucru, si asta cred ca o stim cu totii: cand abcesul e in formare, astfel colectia purulenta este localizata strict endoosos, iar prin extractie realizezi practic calea de drenaj, se poate face "la cald". Cati dintre pacienti vin in aceasta faza in cabinet, insa? In situatiile in care deja colectia purulenta este delimitata, toata treaba este sa nu diseminezi infectia - care se realizeaza fie prin punctia anestezica, fie prin chiuretajul alveolei (nu discut de derapaje si alte "nazdravanii") si care distruge bariera natrurala- capsula abcesului, si te trezesti cu un flegmon. Nu e obligatoriu sa iti apara, insa cine risca?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 23:38   #20
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

..dupa un drenaj bun daca nu are febra si/sau alte manifestari generale nu dau antibi....un motiv in plus sa temporizezi interventia ....si inca o chestie
:uneori dintele este curabil dar in faza acuta fiecare insista cu extractia .... cedezi mai usor nu esti conservativ ...in schimb dupa cedarea fen.acute il convingi mai usor sa-si trateze dintele!
.
Vechi 16-01-07, 00:42   #21
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Protocol recomandat de OMS:
Amoxicilina 500mg cu 30 min inainte de extractie
sau penicilina 1.000.000, extractie la cald, la puroi la abces la ce vreti voi, continua cu AB 7 zile
hai succes ca si eu practic asha grozavii!!!
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 18:40   #22
DRS
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In celulita ...never, altfel se poate face sub protectie de antibiotic, si daca secretia se elimina odata cu extractia

Iar de tratat dupa, presupunand ca nu facem extractie dupa abces, doar chirurgical, niciodata nu a mers fara rezectie...
DRS este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 18:57   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DRS
Iar de tratat dupa, presupunand ca nu facem extractie dupa abces, doar chirurgical, niciodata nu a mers fara rezectie...
Sa mori tu! Da de cate ori ai incercat cu endo buna? ca merge bine de tot.
Vechi 18-01-07, 20:37   #24
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DRS
In celulita ...never, altfel se poate face sub protectie de antibiotic, si daca secretia se elimina odata cu extractia

Vezi ca se dezbate abcesul nu celulita!! :wink:
.
Vechi 19-01-07, 21:58   #25
La primele mesaje
Fara status.

.

Default extractie in plin abces

Molnar, te sfatuiesc sa citesti un curs de ......orice.......unde scrie despre membrana ce formeaza organismul in jurul unei infectii pe care inceraca sa o limiteze astfel. Tu ce faci intepind in abces? raspuns: ********, tradus din ungureste, si anume dai cu flit stradaniilor organismului de a-l tine in viata pe om si a nu face septicemie. Bun zici ca dai la infraorbitar, facind extractia, obtii acelasi rezultat ca in cazul inteparii abcesului. Si pentru ce, pentru a nu pierde pacienttul! Intelege, in cabinet esti responsabil de viata si sanatatea pacientului. Eu nu fac asa ceva nici daca da cu subsemnatul si isi asuma responsabilitatea. Uita-te mai putin la cum e imbracat si citeste (din nou) juramintul lui Hipocrate, si anume "sa nu faci rau". Consider ca esti prea tinar pentru a fi ,deja, ahtiat dupa pacienti. Renunti prea usor la aprecierea ulterioara a pacientilor, in schimbul unui pesches derizoriu. De obicei unii dintre batrini mai fac asa, ei oricum au un renume, oricare ar fi el. Sfat: invata din greselile altora decit din ale tale, daca se poate, iar daca in carte scrie ca NU, atunci e NU, pina nu scrii tu o carte in care sa zici ca DA se POATE. pa
dentisforum este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-07, 22:17   #26
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Poti sa si dormi cu cartile sub cap, draga dentisforum, eu si molnar si multi medici care respecta pacientul facem extractie la cald pentru ca stim sa le facem.
.
Vechi 19-01-07, 22:26   #27
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

cine nu face extractii la cald probabil ca e un medic mai precaut si gandeste de 2 ori inainte sa puna mana pe cleste. Extractia la cald e eficienta cand se asigura o cale sigura de drenaj prin plaga postextractionala. De unde iti dai seama ca ai un drenaj eficient? ( de ex. la mandibula)...........sau extractia la cald e o noua modalitate de rezolvare a urgentei?
Vechi 19-01-07, 22:38   #28
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

extractia la cald o putem incadra frumos la rubrica BANII NU AU HALENA!!!!
Vechi 19-01-07, 22:41   #29
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Medicul e singurul care decide sa faca sau nu extractia la cald, in circumstantele date de situatie. Nu generalizeaza si nu decide imediat. Experienta proprie a fiecarui medic isi spune cuvintul.
.
Vechi 20-01-07, 19:38   #30
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

scumpul meu dentisforum, te rog sa ma ierti ca ti-am insultat inteligenta, de altfel cred ca destul de limitata dupa cum iti argumentezi aberatiile. te asigur ca am citit destule carti de chirurgie ca sa stiu ce spun. daca chiar te va roade curiozitatea o sa ti le citez, cu paginile in care scrie cu tot. si mai lasa-ma cu membrana lu` peste si cum minunatul organism se lupta etc, etc. din moment ce e umflat pac, e clar ca organismul deja pierde. de cate ori sa iti repet ca nu diseminezi nimic mai mult decat in mod normal, mai putin in cazul in care tu faci extractia incepand cu abcesu si nu cu dintele. singurul pericol real este sa intepi cu ACUL abcesul si sa portezi bacterii anearobe profund, rezultatul putand fi un flegmon. in mod normal nici de ab nu e musai, dar ca sa fii linistit poti sa dai. iar in legatura cu deontologia mea nu iti permit sa te pronunti, atata timp cat habar nu ai ce vorbesti. iar apropos de bani, costa mai putin o extractie decat amoxiclav si aulin. din experinta personala, am facut sute astfel de extractii si NICI UNA nu a ajuns la probleme septice de nici un fel, fiind suficienta ampicilina per os ca sa dormi linistit.
.
Vechi 20-01-07, 19:44   #31
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si inca o chestie cu care se pare ca nu sunteti in clar: prin extractie nu urmaresti sa drenezi. nu e nevoie de drenaj daca nu mai e CAUZA. facand extractia asta, nu faci decat sa inclini balanta, de data asta in favoarea organismului, care isi poate resorbi apoi singur puroiul. daca asiguri si drenaj, cu atat mai bine. toata chestia e sa dai anestezia la distanta ca intradevar sa nu diseminezi. va uitati in carti si vedeti ca zice nu, da` nu v-ati uitat si de ce.
.
Vechi 20-01-07, 23:09   #32
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

avem si exceptii totusi
reumatism articular acut
si boli valvulare erozive
sau stenturi
sau bypasuri

aici nu te bagi tata la cald ca ti-o iei
.
Vechi 20-01-07, 23:10   #33
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

molnar, mai usor cu caracterizarile vis-a-vis de inteligentza unor forumisti
pentru ca nu am completat inca chestionare sa ne masuram in aiqiu.......

hai cool down si discutam evidence based.
.
Vechi 20-01-07, 23:21   #34
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Re: extractie in plin abces

Citat:
Publicat initial de dentisforum
Molnar, te sfatuiesc sa citesti un curs de ......orice.......unde scrie despre membrana ce formeaza organismul in jurul unei infectii pe care inceraca sa o limiteze astfel. Tu ce faci intepind in abces? raspuns: ********, tradus din ungureste, si anume dai cu flit stradaniilor organismului de a-l tine in viata pe om si a nu face septicemie. Bun zici ca dai la infraorbitar, facind extractia, obtii acelasi rezultat ca in cazul inteparii abcesului. Si pentru ce, pentru a nu pierde pacienttul! Intelege, in cabinet esti responsabil de viata si sanatatea pacientului. Eu nu fac asa ceva nici daca da cu subsemnatul si isi asuma responsabilitatea. Uita-te mai putin la cum e imbracat si citeste (din nou) juramintul lui Hipocrate, si anume "sa nu faci rau". Consider ca esti prea tinar pentru a fi ,deja, ahtiat dupa pacienti. Renunti prea usor la aprecierea ulterioara a pacientilor, in schimbul unui pesches derizoriu. De obicei unii dintre batrini mai fac asa, ei oricum au un renume, oricare ar fi el. Sfat: invata din greselile altora decit din ale tale, daca se poate, iar daca in carte scrie ca NU, atunci e NU, pina nu scrii tu o carte in care sa zici ca DA se POATE. pa
dentisforum te sfatuiesc sa folosesti un limbaj adecvat. Este a doua avertizare daca mai tii minte.
Molnar te rog si pe tine sa nu raspunzi la fel.
Va multumesc,
Vechi 21-01-07, 00:16   #35
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@dream
asa este, stiu, dar sa mai citeasca si unii care numa` caraie
@eman
imi cer scuze pt iesire, dar remarcile sovine nu au darul de a ma incanta. nu o sa se repete.
.
Vechi 07-02-07, 00:25   #36
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

cu toate ca sunt abia anul patru, am facut semestrul asta o extractie in plin abces! pacientul care venise nu voia sa mai vina la facultate inca o data, nu voia sa mai stea asa..ca pe el nu il interseaza, sa ii scoatem dintele, ca nu pateste nimik si din astea! i-am explicat profului situatia..i-a explicat el omului care e treaba(exact ce se vb mai inainte..ca nu e bine, ca o sa ii faca mai rau si etc), dar pacietul nu a inteles! si .. i-am facut extractia ! i-a dat profu medicatia corespunzatoare.! a! si conditia principala care mi-a zis-o de la inceput a fost sa nu cumva sa chiuretez!ca distrug bariera contra microbilor..se produce diseminare si tot asa...! dar cred ca facand o extractie in plin abces..nu se creeaza o cale mai buna de drenaj? noua asa ni s-a mai spus(daca e urgent)! nu neaparat ca e recomandat si ca e foarte bine,da nici ca rau nu e..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/1175-extractie-plin-abces/
oricum,a venit la control pacientul acela si nu avea nimik...
Vechi 07-02-07, 01:04   #37
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

eu nu i l-as fi scos...poate sa vina si sa imi dea 100 de euro si tot nu il scot...avem niste principii si ar trebui sa ne tinem de ele...
BigMoon a multumit.
mihnea cafadaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-07, 01:12   #38
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de agatha_mireille
pacientul care venise nu voia sa mai vina la facultate inca o data, nu voia sa mai stea asa..ca pe el nu il interseaza, sa ii scoatem dintele
Citat:
oricum,a venit la control pacientul acela si nu avea nimik...
Prea tare frate.

P.S. Agatha, nu am nimic cu tine, nu ai nici o vina. Fac doar haz de situatie.
La inceput paceientul nu vroia sa mai vina la facultate inca o data. Varaianta asta era exclusa, iar apoi a venit la control. Atentie, desi nu avea nimic. Putea chiar sa stea linist acasa ca nu avea nici o problema.

Ceea ce ne duce la marea problema a motivarii pacientilor si de a reusi sa le explicam cum trebuie situatia. Partea proata este ca nu reusim intotdeauna sau nu avem o pricepere destul de ridicata si un astfel de caz demonstreaza ca se poate ca un astfel de pacient sa mai vina inca o data, "degeaba" la facultate.

Vechi 07-02-07, 21:13   #39
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

)...da da , asa e! nu prea m-am exprimat eu corect! voaim sa zic ca nu voai sa vina sa i se faca doua manopere ( ca era frica si fel de fel de motive)..si de aia nu l-a convins nimeni!oricum, unul din motive cred ca a fost faptul ca a zis el ca trebuie sa plateasca de doua ori ).. da la control a venit, ca ...
Vechi 08-02-07, 22:15   #40
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

extractia dentara nu este o urgenta!! este un act chirurgical programat. daca vine unu cu abes,daca esti doctor ii faci incizie ,evacuare, drenaj. daca vrei, iti poti da si antibiotic.Extractia la cald se face doar cand se asigura o cale de drenaj. daca esti forestier sau mai stiu eu ce(minier, pantofar,macelar) poti sa faci exctractia, sfidand mai multe pricipii.oricum , oranismul uman "duce " mult mai mult decat crezi.faci eriosme si te dai mare pana cand o imbulinezi.apoi....de dai cu 2-3 trepte mai jos,ca iti dai seama ca nu esti chiar atat de grozav pe cum ai crezut.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-07, 22:21   #41
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Da, si eu consider ca extractia nu e o urgenta. POti sa dai antibiotice si dupa sa faci extractia cum trebuie. Plus ca in plin abces, frecvent anesteziile nu tin
Vechi 08-02-07, 22:28   #42
Avansat bine de tot
Medic Dentist
Dental Clinique by Dr.
Cafadaru

.

Nu e vorba de anestezie...mie cel mai frica imi este ca de obicei pacientii vin cu un teren imunitar deficitar...o extractie nu ar face decat sa agraveze problema!
mihnea cafadaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-07, 00:38   #43
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
dintele nu pluteste in intregime in colectia purulenta... iar acolo unde nu pluteste, exista vase de singe care nu si-au creat o bariera contra microbilor... ei, exact acele vase tu le deschizi, si diseminezi microbi...
C
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-07, 22:19   #44
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

da, cu deosebire ca din vasele sangvine iese sange , nu intra,asa ca....sangele care iese din ele, nu are cum sa infecteze organismul. daca fluxul ar fi invers.....atunci poate ca ai risca o septticemie...

"romeo &juliet"
Ali Baba a multumit.
.
Vechi 11-02-07, 17:49   #45
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am ramas inca cu gandul la cazul lui molnar_ro:
caz concret ieri(duminica): abces MARE de la un 48 nashpa, trismusm limitare severa a deschiderii gurii (am facut akinosi), gravida luna a doua. lam scos, a venit azi la control si deja era ok. aaa, sa nu uit, lua deja de 3 zile ampicilina si degeaba
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1175

Despre extractia la cald nu mai insist, s-au spus deja destule si pro si contra.
Insa faptul ca pacienta este gravida in luna a doua mi se pare o contraindicatie destul de importanta a extractiei (mai ales la cald). O data e vorba de riscul anestezic. Din cate stiu eu nu e tocmai bine sa faci anestezie la o gravida iar daca trebuie neaparat atunci asta se face in trim al doilea de sarcina pt ca in primul este risc de avort spontan iar in ultimul de nastere prematura. Daca extractia mai e si la cald atunci riscul diseminarii infectiei (oricat de mic ar fi) ar fi bine de luat in seama, cu atat mai mult cu cat nu ar trebui administrate antibiotice (risc de avort si malform fetale).
Daca pacienta hotaraste singura sa ia AB e treaba ei dar daca o pui tu sa ia nu e bine.
Nu e obligatoriu ca toate sa faca avort spontan sau copii cu doua capete, dar nu stiu daca merita sa iti asumi un asemenea risc.
adi2na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-07, 17:59   #46
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

riscul a fost asumat dupa ce pacienta si sotul ei au fost informati in prealabil despre riscuri, dupa o discutie cu ginecologul si semnatura pacienrei.
.
Vechi 11-02-07, 18:03   #47
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si cu avortul spontan poti sa stai linistita: daca nu a avortat dupa 3-4 zile de dureri ingrozitoare nu o sa o faca nici la tine pe scaun.
iar articaina nu are efecte teratogene dovedite. de fapt ada il recomanda la gravide.
si mai faceti si voi deosebirea intre posibil si probabil: e posibil ca mergand pe strada sa iti cada in cap un meteorit, dar e putin probabil.
.
Vechi 11-02-07, 18:14   #48
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dupa cum am zis si eu, nu se intampla asa des sa faca avort, dar daca tousi face?
Si zici ca ginecologul a fost de acord cu extractia, de gasca ginecolog.
Daca pacienta isi asuma riscurile, bravo ei. Eu nu mi-as asuma, chiar daca riscurile sunt totusi mici.
Ce vreau sa spun e ca nu mi-ar placea sa stiu ca una a avortat cu ajutorul meu sau ca a nascut mai stiu eu ce minune. Chiar daca ea isi asuma intreaga responsabilitate.
Oricum, esti curajos. Succes in continuare!
adi2na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-07, 20:45   #49
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

veeeezi, de aceea se invata si gineco la stoma. in caz ca ii vine la una sa "bubuie" in cabinet, sa sti ce ai de facut

"pls don't let me be misunderstood"
.
Vechi 13-06-07, 23:03   #50
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de adi2na
Insa faptul ca pacienta este gravida in luna a doua mi se pare o contraindicatie destul de importanta a extractiei (mai ales la cald). O data e vorba de riscul anestezic. Din cate stiu eu nu e tocmai bine sa faci anestezie la o gravida iar daca trebuie neaparat atunci asta se face in trim al doilea de sarcina pt ca in primul este risc de avort spontan iar in ultimul de nastere prematura. Daca extractia mai e si la cald atunci riscul diseminarii infectiei (oricat de mic ar fi) ar fi bine de luat in seama, cu atat mai mult cu cat nu ar trebui administrate antibiotice (risc de avort si malform fetale).
.
Bine dar intreb si eu,cu riscul sa fie o intrebare penibila: dacavine cu abces , cu obrazul cat casa ii spunem gravidei "imi pare rau, asteapta pana in trimestrul al doilea, ca abia atunci iti fac anestezie fara riscuri?"
si din cate ne-au spus noua la gineco prin scoala pe primul plan se pune intotdeauna sanatatea mamei: daca necesita tratamente care vor afecta copilul, dar o salveaza pe mama , se administreaza tratamentul si se recomanda avortul. Deci in luna a doua ginecologul ar fi putut sa ii explice care sunt optiunile, daca era cazul, nu?
Cristinuta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-07, 07:48   #51
Ucenic timid
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

ce anestezic ai folosit pentru pacienta insarcinata?
horia.b este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-07, 14:36   #52
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

molnar_ro, o intrebare : dai o adresa de mess unde sa povestim ceva? asta daca esti acel molnar care a terminat la Mures in 2005.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-07, 15:15   #53
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

asta daca esti acel doru care a scris mesajul stupid de mai sus...
Vechi 14-06-07, 15:48   #54
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai poate nu stiu eu unde sa ma uit, dar in profilul lui molnar_ro nu apare nici adresa de mail nici ID de Mess. si scuze de off-topic.
.
Vechi 14-06-07, 15:49   #55
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de doru_stere
molnar_ro, o intrebare : dai o adresa de mess unde sa povestim ceva? asta daca esti acel molnar care a terminat la Mures in 2005.
poate ca e acel molnar care o gatat la cluj in 2002....
Vechi 14-06-07, 15:50   #56
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de doru_stere
pai poate nu stiu eu unde sa ma uit, dar in profilul lui molnar_ro nu apare nici adresa de mail nici ID de Mess. si scuze de off-topic.
linga profil, ai un buton de email..... apasa pe el si scrie-i....
Vechi 14-06-07, 16:10   #57
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok, poate gresesc eu ceva , sigur sunt off-topic, dar daca fac se zici tu, scrie asta :Mesajele private au fost dezactivate de pe acest panou. idee?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abces, afara, ajutor, avertizare, buna, cabi, carte, cazul, citesti, color, curs, endo, extractie, folosesti, hipocrate, intrebare, invata, limbaj, membrana, minte, nou, obtii, pacient, pacienti, pacientilor, pacientului, pierde, plin, raspuns, rau

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
abces qwerty Endodontie 13 01-02-14 15:18
Abces vestibular Neagu Stefan Chirurgie 85 19-01-11 21:45
abces palatinal rodina Salut 7 21-04-08 20:11
abces la 1 an? zsofia Pedodontie 9 19-04-08 18:27
Abces la 5 ani Freud Pedodontie 5 13-07-07 22:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: