Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

extractie in plin abces

discutie din eugenol.ro : Sa transam problema asta prin metoda stiintifica a votului. Bagati parerea si la chestionar...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Rezultatul chestionarului: Faceti extractie in plin abces?
Da 26 13,13%
Nu 172 86,87%
Au votat: 198. You may not vote on this poll

Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-07-07, 19:36   #115
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa transam problema asta prin metoda stiintifica a votului. Bagati parerea si la chestionar
Vechi 16-07-07, 19:55   #116
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

una bucata vot pentru NU
Vechi 16-08-07, 17:06   #117
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default extractie in plin abces

conform tuturor principiilor extractia la cald se poate face numai atunci cand prin extractie se asigura un drenaj alveolar si supuratia nu a depasit bariera dento-alveolara,altfel favorizezi o difuzare a supuratiei de-a lungul spatiilor fasciale,cel mai frecvent caz abcesul de loja submandibulara cu evolutie in recesus dupa pericoronarita supurata a M3,la fel si abcesul genian ptr.arcada superioara
Hicky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-07, 23:42   #118
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ntradevar in functie de pacient si sub protectie de ATB se poate recurge si la aceasta solutie, chiar daca nu este de preferat,

eu nu inteleg de ce e asa de proasta fraza de mai sus..., cum de altfel s-a mai zis ca in anumite conditii se poate face extractie la cald, ori din fraza de mai sus eu asta inteleg, ca sub protectie de ATB si in functie de pacient (poate si situatie) se poate face... unde este buba???
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-07, 02:39   #119
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
eu nu inteleg de ce e asa de proasta fraza de mai sus...,
ultima fraza este "eu"
Vechi 19-08-07, 13:28   #120
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate dediule, se pare ca e o savanta blondina...ooops sa vezi ce imi iau ca i-am zis asa.
extractia la cald?doar daca se asigura o cale de drenaj,punct.
nu vad motiv de grabire a unei extractii...daca acest motiv ar fi durerea...eu zic ca printr-o incizie sau un drenaj endodontic dispare cu brio...am patit-o si eu...
Vechi 19-08-07, 15:02   #121
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu ma ascund ca altii de pe forumul asta:
bondari silviu, 25 ani,baia mare
Vechi 29-07-09, 17:13   #122
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default .....

Citat:
Publicat initial de Piulitzul View Post
faceti extractii in puseu acut?sau cand aveti edem local difuz? sau cand nu este complet drenat?
Buey
Ce proces inflamator acut are dintele - pulpar sau parodontal?
Prin edem local difuz vrei să spui celulită?
Nicăieri în lumea asta nu se recomandă extracția „la cald” (a fost o atitudine terapeutică promovată de cartea clasică a lui Valerian Popescu, preluată nefiltrat de toate cărțile de chirurgie din vremea patriarhilor (Burli, Gănuță). Indicațiile extracției le găsești sistematizate și aduse „la zi” în capitolul 2 din compendiul prof. Bucur
florin dediu si Piulitzul au multumit.
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-09, 18:17   #123
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok.
riscul extractiei la cald este acela al diseminarii infectiei, daca avem de a face cu o celulita.(tesuturi infiltrate). aici tre sa citesi la supuratiile periosoase....celulita e prima
alta problema ar putea fi aceea de a nu putea instala anestezia, decat la distanta. si daca e vorba de un molar inferior, cu infiltrarea partilor moi...distanta se micsoreaza...considerabil...la fel si efectul anestezicului. chimie , vezi malamed si nu numai...
cred ca la asta se referea chp. da el e baiat bun si mai completeaza. dupa ce "trage de urechi".
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/1175-extractie-plin-abces/

rolul drenajului endodontic este, de a permite eliberarea "raului" de la radacina, in scopul reducerii edemului, concomitent cu antibioterapia per os, si ca metoda de temporizare a extractiei. "pana se mai dezumfla"...asta in cazul in care dintele este irecuperabil.
daca dintele este la "prima abatere", si la ex clinic se constata ca este restaurabil (endodontic stuff), drenajul endo reprezinta primul pas in realizarea trat endodontic.

incizia se face atunci cand am o colectie bine delimitata, fluctuenta, atunci cand procesul a erodat osul si se afla submucos.

s-ar putea sa imi iau "bile negre" scriind pe topicul asta, dar...

in principiu, cam asa am incercat sa ii explic si fiica-mii de ce se umfla dintele...si zice ca a inteles....
cherrypie a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-09, 18:24   #124
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post
cristina, face si el misto de noi astea le stie din anul 4..... nu te mai chinui sa ii raspunzi...
am vrt sa-mi testez cunostintele de logica si gramatica...
dupa posturile lui, nu mai stiam nici cum se spune corect: mostra sau MONSTRA???!!!

si nu mai stiam nici daca mai intai se face extractia si dupa incizia, sau invers??

gata cu prostiile.
piulitzu, sper ca ti-a venit urmatorul pacient, da?

nu-i scoate dintele daca frige...
Piulitzul a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-09-09, 17:39   #125
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

eu in astfel de cazuri prefer temporizare. dau atb, antiinfl, drenaj si dupa extractia, fara probleme pana acum pe schema asta.
Vechi 06-09-09, 09:35   #126
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

procesul inflamator trebuie temporizat pana la asanarea acestuia,trebuie realizata si profilaxia endocarditei bacteriene
rolfy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 02:57   #127
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

cu atentie
MNGigel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-09, 11:42   #128
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

extractie la rece
rolfy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-09, 06:29   #129
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rolfy View Post
procesul inflamator trebuie temporizat pana la asanarea acestuia,trebuie realizata si profilaxia endocarditei bacteriene
De ce ?
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-15, 00:09   #130
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.
-2 (+0/-2)     

Cineva zicea ceva de diseminarea infectiei si ca mai intii faci drenaj si nu extractie.
Bah, cand faci DRENAJ deja e o diseminare deoarece faci o incizie si prin toate micile vase sangvine, nu?
Totusi, cel mai bine e: drenaj, ab si temporizarea extr.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-19, 15:38   #131
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

am citit si eu topicul, majoritatea sunteti speriati de necunoscut
cautati niste jurnale medicale, nu va luati dupa altii

unele abstracte care fac un sumar al cercetarilor ne spun ca parerile sunt impartite in mod egal
-multe centre de chirurgie care au testat intens, recomanda direct extractia cu anestezie la distanta, dupa incizie si drenaj; daca este posibil se da si 1-2g de amoxicilina cu o ora inainte
-altii recomanda extractia sub protectie de antibiotic, dupa 1-3 zile de la drenaj, indiferent ca s-a retras sau nu
-altii indica extractia strict dupa remisia abcesului pentru minimizarea complicatiilor

este de preferat sa ia amoxicilina+metronidazol, iar la spatiile submandibulare, incizia se face corect exobucal
daca nu, nu o mai faceti deloc. majoritatea de asta nu recomanda in romania extractia sub abces, datorita mandibulei, si bineinteles incompetentei scolii romanesti de a asigura un training pentru toti asa zisii doctori care nu au competenta de a lucra exobucal
cu competenta stergi pe jos, ca aia o formezi din experienta, dar in practica e greu sa gasesti o persoana calificata care face frecvent asa ceva sa te formeze corect de la inceput
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1175
te invata in schimb sa faci drenaj endodontic la toate mizeriile de dinti cu indicatie de extractie si apoi sa-i pui RCR, ca asa fac ei bani mai multi
asa dupa extractie poate nici nu mai vine inapoi, sau zice ca l-ai lasat fara "dintii buni"
CaOH este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abces, afara, ajutor, avertizare, buna, cabi, carte, cazul, citesti, color, curs, endo, extractie, folosesti, hipocrate, intrebare, invata, limbaj, membrana, minte, nou, obtii, pacient, pacienti, pacientilor, pacientului, pierde, plin, raspuns, rau

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
abces qwerty Endodontie 13 01-02-14 15:18
Abces vestibular Neagu Stefan Chirurgie 85 19-01-11 21:45
abces palatinal rodina Salut 7 21-04-08 20:11
abces la 1 an? zsofia Pedodontie 9 19-04-08 18:27
Abces la 5 ani Freud Pedodontie 5 13-07-07 22:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: