Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

extractie in plin abces

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de doru_stere ok, poate gresesc eu ceva , sigur sunt off-topic, dar daca fac se zici ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Faceti extractie in plin abces?
Da 26 13,20%
Nu 171 86,80%
Au votat: 197. You may not vote on this poll

Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-06-07, 16:30   #58
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de doru_stere
ok, poate gresesc eu ceva , sigur sunt off-topic, dar daca fac se zici tu, scrie asta :Mesajele private au fost dezactivate de pe acest panou. idee?
Mesajele private chiar sunt dezactivate. Apasa butonul de E-mail de linga pm
Vechi 14-06-07, 18:58   #59
La primele mesaje
Fara status.

.

Default se poate...

ok. sub acoperire ATB in caz extrem de forta majora (teoretic)
asta ar inseamna ca pacientul inghite 2gr-3gr (ATB respectiv) in fata mea
si dupa dzeu cu el...daca continua tratamentul....
de obicei e vb de pacient CU PUTINA CREDIBILITATE asa ca grija...la complicatii!!!!!!
Oricum personal n-as extrage niciodata...la cald (numai monitorizat)
Bafta :wink:
hadzisavas Ioannis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-07, 01:16   #60
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu
asta daca esti acel doru care a scris mesajul stupid de mai sus...
Sorsarbu te rog sa fii mai politicos in exprimare, si in acelasi timp sa revizuiesti semnatura.
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-07, 01:27   #61
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

[quote="adi2na"]
Insa faptul ca pacienta este gravida in luna a doua mi se pare o contraindicatie destul de importanta a extractiei (mai ales la cald). O data e vorba de riscul anestezic. Din cate stiu eu nu e tocmai bine sa faci anestezie la o gravida iar daca trebuie neaparat atunci asta se face in trim al doilea de sarcina pt ca in primul este risc de avort spontan iar in ultimul de nastere prematura. Daca extractia mai e si la cald atunci riscul diseminarii infectiei (oricat de mic ar fi) ar fi bine de luat in seama, cu atat mai mult cu cat nu ar trebui administrate antibiotice (risc de avort si malform fetale).
[quote]

In primul rand anestezia nu prezinta riscuri in nici un caz la gravide. S-a mai discutat la Anesteziologie despre asta. Si eu am fost anesteziata ptr o pulpectomie (doar nu tb sa mi- faca pe viu ) si nu am patit nimic. Mai ales dc sarcina merge normal si pacienta nu e sub tratament hormonal de mentinere a sarcinii sau la risc ptr avort spontan. Acum exista anestezice bune care nu dau probleme. In cel mai rau caz dai fara adrenalina, chiar dc nu e neaparat necesar dupa parerea mea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/1175-extractie-plin-abces/

In al doilea rand, nu toate antibioticele sunt contraindicate in primul trimestru de sarcina. Medicul meu de familie mi-a spus ca daca este o infectie in organismul gravidei, mai rau fac microbii aceeia decat antibioticul care ia pacienta. Si amoxicilina sau ampicilina sunt cele mai maleabile antibiotice ptr sarcina in primul trimestru.
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-07, 12:17   #62
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si daca nu vreau?
Vechi 15-06-07, 12:20   #63
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

STUP
Vechi 15-06-07, 16:08   #64
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

gresala era in faptul ca daca te uitati putin atent vedeai ca nu exista acea "casuta mica" de care spui pe care ar trebui sa apas ca sa iau legatura cu acel prieten al meu. daca vrei sa ma ajuti, da-mi tu adresa de mail a luimolnar_ro, dac nu, nu vad de ce te bagi. am intrebat, nu am vrut sa deranjez pe nimeni, daca intrebarea nu iti era adresata, nu trebuia sa te simti lezat. acuma ne putem intoarce la abcesul ala si la gravida, si daca poate totusi molnar_ro, si doar el, nu altcineva, sa imi dea o adresa de mail eu sunt multumit, tu? sau daca vrei poti sa spui in continuare ca sunt STUPID, nu ma deranjeaza.salutare, si eu am incheiat subiectul, hai sa ne legam doar de topic.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-07, 19:14   #65
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de DRS
In celulita ...never, altfel se poate face sub protectie de antibiotic, si daca secretia se elimina odata cu extractia
am o prietena care nu are celulita, decat niste vergeturi pe-acolo, po sa extrag?

n rest interesante aberatiile fiecaruia; io zic asa, po saaci ca nu te tine nimeni, fa cat merge ulcioru si tragi concluziile apoi daq nu ti place in plin abces astepti sa se goleasca. da daca zice in carte nu ajungi la judecata de apoi in malpraxis.
Vechi 15-06-07, 19:18   #66
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: se poate...

Citat:
Publicat initial de hadzisavas Ioannis
ok. sub acoperire ATB in caz extrem de forta majora (teoretic)
eu imi inchipui ceva de genu: intra pacientu' cu un shotgun si zice: "zcoate mi o ca pusc la tine!"
Vechi 15-06-07, 20:19   #67
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de doru_stere
gresala era in faptul ca daca te uitati putin atent vedeai ca nu exista acea "casuta mica" de care spui pe care ar trebui sa apas ca sa iau legatura cu acel prieten al meu. daca vrei sa ma ajuti, da-mi tu adresa de mail a luimolnar_ro, ...
O sa fiu eu offtopic dar neatentia iti apartine.
Uita-te sub orice mesaj al lui molnar_ro, exista 3 butoane Profile, PM, E-mail. Apasa pe E-mail si o sa poti sa-i trimiti, evident, un email. Adresa lui de email si a fiecaruia din noi e stocata in baza de date si nu o poti vedea direct.
Vechi 15-06-07, 20:41   #68
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default dupa ce se va lamuriti care a gresit stergeti

[img][/img]
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-07, 23:51   #69
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

@ aurelian: ai dreptate, adresa de email a lui molnar_ro e setata sa nu fie afisata, dar eu o pot vedea si evident pot vedea si butonul de E-mail

@ doru_stere: imi cer scuze, neatentia e a mea, va trebui insa sa astepti sa-ti raspunda aici molnar_ro
Vechi 16-06-07, 02:42   #70
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

molnar_hu
Vechi 04-07-07, 12:16   #71
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default servulius

Stai asa c'acu m-o palit, ba Muldere, da' ce razboinic esti pe forum, sa nu te recunosc nu fii de diochi'....
crossi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-07-07, 13:07   #72
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

HA,HA,HA, stiam eu ca e mulder.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-07, 09:53   #73
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din categoria "cine-o mai face ca mine, ca mine sa pateasca!":

Imi intra acum 2 zile o fosta pacienta insotita de o colega pe care o chinuia un 24 de cateva zile, cu o mandrete de abces vestibular.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1175
Se apuca Gigi Pericol (recte subsemnatul) sa-si ascuta luxatoarele in vederea extractiei la cald, in virtutea experientelor anterioare soldate fara victime.Zis si facut, in 2 secunde dintele era in batista femeii. Multumiri fierbinti, dat reteta AB, platit, plecat. Dupa nici 2 ore telefon de la sefa pacientei : "Dom' doctor, a fost o angajata a mea la dvs si i-ati scos un dinte si acum nu stim ce sa-i facem ca se simte foarte rau,nu se tine pe picioare, o doare capul, vomita, are febra.....". Am inceput instantaneu sa prezint si eu aceleasi simptome insotite si de transpiratii reci si de halucinatii auditive de genul "ulciorul nu merge de multe ori la apa!". I-am recomandat sa mai ia un AB, sa-si puna comprese reci local ....si sa ma tina la curent daca constata ca merge inspre rau. N-am mai primit nici un telefon, deci ori a dat coltul si astept sa ma caute procuratura, ori si-a revenit, ori s-a dus la alt doctor care m-a facut albie de porci : "Vai doamna, dar cine v-a scos dintele cu abces...nu se face asa ceva, bla...bla..bla!"
Astazi ar trebui sa vina la control. O sa va tin la curent daca a supravietuit. Oricum, eu m-am vindecat de extractii fierbinti!
Vechi 11-07-07, 17:46   #74
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

of of of, cocolino! Pai poate aia a mimat ca ii e rau ca sa ii dea drumu' sefa sa mearga la plimbare!
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-07, 20:52   #75
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Razi tu Augustine...dar eu astept invitatie la Parchet, ca pacienta n-a aparut azi la control. Sa veniti sa ma vizitati la vorbitor. Stie cineva telefonul avocatului care l-a aparat pe dr. Ciomu?
Vechi 11-07-07, 20:58   #76
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu cred ca daca nu a aparut pacienta la control, e in regula. Daca avea probleme venea imediat sa-ti faca panarama.
adi2na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-07, 20:59   #77
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

idem.... vestile rele circula repede....
Vechi 11-07-07, 21:42   #78
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de drLouis
n rest interesante aberatiile fiecaruia; io zic asa, po saaci ca nu te tine nimeni, fa cat merge ulcioru si tragi concluziile apoi daq nu ti place in plin abces astepti sa se goleasca. da daca zice in carte nu ajungi la judecata de apoi in malpraxis.
Vechi 11-07-07, 23:47   #79
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pana acum, de fiecare data cand am avut abces de tratat, l-am incizat, spalat si i-am prescris antibiotice si sa aiba rabdare. Asa cum a stat ca bleanda pana i s-a colectat abcesul, sa mai stea cateva zile pana la extractie.
Nu vreau sa patesc eu ceva din cauza unui idiot care a stat pana i s-a format abcesul.
Pentru naivii ca molnar_ro: ai auzit de oameni cxare au murit din cauza unei masele? Asta au patit. Stii ce e aia septicemie?
stomaflex este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 10:39   #80
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stomaflex
Pana acum, de fiecare data cand am avut abces de tratat, l-am incizat, spalat si i-am prescris antibiotice si sa aiba rabdare. Asa cum a stat ca bleanda pana i s-a colectat abcesul, sa mai stea cateva zile pana la extractie.
Nu vreau sa patesc eu ceva din cauza unui idiot care a stat pana i s-a format abcesul.
Pentru naivii ca molnar_ro: ai auzit de oameni cxare au murit din cauza unei masele? Asta au patit. Stii ce e aia septicemie?

nu am inteles de ce va este frica sa faceti extractie cu abces?! O anestezie la trunchiul nervos, la distanta de colecte, extractie, incizie, evacuare colectie, chiuretaj si spalaturi cu cloramina, medicatie antibiotica 3 - 4 grame in 24 h, oral sau inj, 5 - 7 zile si e gata! toate astea numai daca este abces si nu are tendinte de flegmonizare! Fara febra neaparat!
dr ggm este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 10:45   #81
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am avut un pacient venit de la un coleg care a preferat sa-i faca drenaj endodontic si antibioterapie, cu o zi inainte sa vina la mine, dar surpiza acum urmeaza : canalele s-au obturat din cauza alimentelor, abcesul s-a dublat in dimensiune si trebuia sa-i fac ceva de urgenta ( abces 16 ), exact ce am spus in mesajul anterior. dupa o saptamana mi-a multumit spunand ca a trecut pe la f multe cabinete si nimeni nu a vrut sau putut sa-l ajute.

asemanator cu abcesul palatin!!!! incizia si evacuarea sunt sfante sub antibioterapie! daca domina frica ... incercati sa o infrangeti, veti avea mari satisfactii!
.
Vechi 14-07-07, 11:41   #82
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

dom'le pe noi asa ne-a invatat scoala romaneasca de extractzologie; nu se profaneaza dinti "la cald" cu vreo 1-2 iesceptii; si cred ca iestragand aia tone de dinti zilnic au avut ceva motive sa zica asta tu nu crezi? crezi tu ca-i dai antebeotecu ala si gata scapi de toata bacteriemiea aia post.? iezista microbei rezistenti
Andrushk a multumit.
Vechi 14-07-07, 11:55   #83
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Chiuretaj dupa o extractie "la clad"? Nu, merci.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 12:05   #84
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ienjectie cu bacterii din abces
Vechi 14-07-07, 14:28   #85
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si io am fost invatat la abces tot cu incizie si drenaj, fara protectie de antibiotice( doar anumite cazuri cu AB: bolnavi cu imunitate scazuta, tendinta de extindere a supuratiei....). extractia se face dupa, "la rece".

ziceau de extractie doar in faza endoosoasa.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 14:38   #86
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
dom'le pe noi asa ne-a invatat scoala romaneasca de extractzologie; nu se profaneaza dinti "la cald" cu vreo 1-2 iesceptii; si cred ca iestragand aia tone de dinti zilnic au avut ceva motive sa zica asta tu nu crezi? crezi tu ca-i dai antebeotecu ala si gata scapi de toata bacteriemiea aia post.? iezista microbei rezistenti

amoxi + metro + profenid
amoxi 3 - 4 grame in 24h , daca am obtinut vindecarea in 5 - 7 zile fara complicatii eu zic ca e de bine! lol
.
Vechi 14-07-07, 14:58   #87
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

extractie " la cald " ? no way !!!!

daca flegmoneaza, antibioterapie, e urgenta chirurgicala, internare BMF , iv antibioterapie si cand febra a disparut abia atunci se intervine
.
Vechi 14-07-07, 18:23   #88
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr ggm
nu am inteles de ce va este frica sa faceti extractie cu abces?!
"Afectiunile locale care impun temporizarea realizarii interventiei chirurgicale pentru extractia dentara includ:......
2. Leziuni osoase cum ar fi: infectii osoase cronice, abcese dento-parodontale, pericoronarite severe;...."
Chirurgie oro-maxilo-faciala, vol. II, Ganuta & Co, Buc., 1998

"Abcesul vestibular
.......
Tratamentul de urgenta
- cu exceptia fazei endoosoase in care nu exista in fapt un proces supurativ periosos si in care este suficient drenajul endodontic, tratamentul de urgenta consta in:
1. incizie si drenaj;
2. antibioterapie in functie de extinderea supuratiei si reactivitatea generala a pacientului;
3. suprimarea factorului cauzal dupa retrocedarea inflamatiei (2-3 zile)."
Urgentele in stomatologie si chirurgie oro-maxilo-faciala, Ganuta, Bucur & Co, Buc., 1999

Niste fricosi si astia de mai sus, auzi tu sa nu-i scoti dintele omului, mai ales ca te si plateste!

Citat:
O anestezie la trunchiul nervos, la distanta de colecte, extractie, incizie, evacuare colectie, chiuretaj si spalaturi cu cloramina, medicatie .....
Ai curaj, nu gluma!
Andrushk a multumit.
.
Vechi 14-07-07, 18:28   #89
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
daca domina frica ... incercati sa o infrangeti, veti avea mari satisfactii!
Da, domle, drenati-i abcesul, dati-i antibiotice, programati-l peste 2-3 zile si aveti curaj, nu va fie frica, se intoarce el si ii luati banii si la extractie!
Andrushk a multumit.
.
Vechi 14-07-07, 18:49   #90
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote="stomaflex"]
Citat:

Ai curaj, nu gluma!

daca in 7 ani de practica, in metodele despre care vorbeam, nu am dat gres, atunci pot spune ca am curaj, tratez si am obtinut rezultate 100% de vindecare fara complicatii, iar asta nu o poti contrazice pentru ca nu am nici un motiv sa mint. daca as fi avut probleme le-as fi amintit aici! cred ca de aceea suntem aici, nu sa ne ironizam, ba din contra, sa ne impartasim din experienta si sa aflam lucruri noi cu multumirile de rigoare! nu crezi draga stomaflex ca am dreptate si curaj?

numai bine si satisfactii profesionale sa ai, iti urez din toata inima!
.
Vechi 14-07-07, 19:02   #91
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

dr ggm 7 ani de-ai tai sunt minusculi; cate extractii faci tu intr-o zi, una macar acolo de medie? eh astia la facultate fac cu sutele, deci esti zero fata de ei in problema numarului;

apoi daca iti reamintesti sau nu, sa stii ca exista cateva foi in caramida lu buli despre ce e aia bacteriemie postectractionlala si se dau si valori si alte kestii asa ca nu ti-ar strica daca nu stii asta sa citesti macar, poate ti intra o urma de indoiala dupa

dar esigur, nu te tine nimeni sa nu extragi, pana nu crapa ulcioru :wink:
Vechi 14-07-07, 19:31   #92
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
dr ggm 7 ani de-ai tai sunt minusculi; cate extractii faci tu intr-o zi, una macar acolo de medie? eh astia la facultate fac cu sutele, deci esti zero fata de ei in problema numarului;

apoi daca iti reamintesti sau nu, sa stii ca exista cateva foi in caramida lu buli despre ce e aia bacteriemie postectractionlala si se dau si valori si alte kestii asa ca nu ti-ar strica daca nu stii asta sa citesti macar, poate ti intra o urma de indoiala dupa

dar esigur, nu te tine nimeni sa nu extragi, pana nu crapa ulcioru :wink:
spre surprinderea ta fac destule pe zi, venite de la cabinete unde colegii nostri vor sa dreneze endo un abces de 5-6 cm diametru, mai treci si tu pe la chirurgie si ai sa te lamuresti cum se lucreaza.

daca stai sa compari 7 ani ai mei cu 30 ai altuia ai dreptate, sunt infimi, dar daca te raportezi la % de vindecare eu cred ca sunt deajuns pentru a confirma ca trebuie sa intervii chirurgical si mai ales AB - terapie. cineva spunea aici ca nu faci incizie in pericoronarita cu trismus ! iar sa faca o vizita la BMF sa vada cum se efectueaza o extractie in acest caz, cu o deschidere limitata la 2 cm!!!!

bacteriemie, da, daca nu te ajuti de antibiotice.

inca ceva : AB este adjuvant in chirurgie
.
Vechi 14-07-07, 19:34   #93
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote="stomaflex"]
Citat:
nu am inteles de ce va este frica sa faceti extractie cu abces?!
"Afectiunile locale care impun temporizarea realizarii interventiei chirurgicale pentru extractia dentara includ:......
2. Leziuni osoase cum ar fi: infectii osoase cronice, abcese dento-parodontale, pericoronarite severe;...."
Chirurgie oro-maxilo-faciala, vol. II, Ganuta & Co, Buc., 1998

"Abcesul vestibular
.......
Tratamentul de urgenta
- cu exceptia fazei endoosoase in care nu exista in fapt un proces supurativ periosos si in care este suficient drenajul endodontic, tratamentul de urgenta consta in:
1. incizie si drenaj;
2. antibioterapie in functie de extinderea supuratiei si reactivitatea generala a pacientului;
3. suprimarea factorului cauzal dupa retrocedarea inflamatiei (2-3 zile)."
Urgentele in stomatologie si chirurgie oro-maxilo-faciala, Ganuta, Bucur & Co, Buc., 1999

Niste fricosi si astia de mai sus, auzi tu sa nu-i scoti dintele omului, mai ales ca te si plateste!

toate cele de mai sus se aplica la un abces de 1 cm diametru, sau relativ mic, nicidecum in abces de peste 5 cm.

aaaaaaaaaa, am uitat sa va mai spun ceva : o specializare in BMF nu v-ar strica, poate atunci imi veti da dreptate!
.
Vechi 14-07-07, 19:35   #94
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

teoria ca teoria, dar pe cam multi romani practica ii omoara!
.
Vechi 14-07-07, 19:56   #95
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
teoria ca teoria, dar pe cam multi romani practica ii omoara!
hai nu zau?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-07-07, 19:57   #96
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu n -am inteles nimic din toata disputa asta
.
Vechi 14-07-07, 19:59   #97
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
daca in 7 ani de practica, in metodele despre care vorbeam, nu am dat gres, atunci pot spune ca am curaj, tratez si am obtinut rezultate 100% de vindecare fara complicatii, iar asta nu o poti contrazice pentru ca nu am nici un motiv sa mint.
Asa e, daca a mers pana acum, de ce n-ar merge in continuare? Ca s-o intampla sa mai dea coltul vreunul, asta e, e o exceptie care confirma regula...
Citat:
daca as fi avut probleme le-as fi amintit aici!
N-oi fi avut matale probleme ca esti norocoasa, dar daca se ia vreunul dupa tine si are probleme, ce te faci? Il incurajezi in continuare...

Citat:
cred ca de aceea suntem aici, nu sa ne ironizam, ba din contra, sa ne impartasim din experienta si sa aflam lucruri noi cu multumirile de rigoare!
Ai dreptate, iti multumesc ca m-ai luminat! De acum incolo o sa chiuretez toate abcesele care vin, da-o dreaq de bariera biologica, ce fraier organismul asta sa vrea sa se apere, las ca-i arat eu chiuretaj!
.
Vechi 15-07-07, 00:55   #98
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
bacteriemie, da, daca nu te ajuti de antibiotice.
vad ca tot sustii in continuare extractia in plin abces...da' cu antebiotiec zici tu...

stii la ce-i buna antibiograma (o gluma aroganta )? crezi tu ca un antebeotec d-ala cu spectru larg poa' sa-ti omoare toti microbii din puroaie? io zic ca nu intotdeauna, si cu asta am terminat ce-am avut de spus.
Vechi 15-07-07, 05:55   #99
Ucenic Sef
Fara status.

.

N-am citit tot topicul, dar pare cam incins. Fiecare are dreptul sa-si trateze pacientii cum crede de cuvinta (toti avem pacientii pe care ii meritam si invers). Sunt cateva observatii pe care doresc sa le fac:
1. Bacteriemia dupa extractii este un fapt universal recunoscut. Febra este frecvent intalnita dupa scaling si root planing.
2. In foarte rare instante un abces pericliteaza viata; o extractie in abces activ- da. (pacienti cu prolaps de valva mitrala, valve artificiale, afectiuni renale sau hepatice, lupus, diabet, cu istoric de chirurgie ortopedica recenta/proteze ortopedice sau care sunt sub diferite medicatii, de exemplu anticoagulantele, steroizi si multe alte instante in care capacitatea organismului de aparare la infectie este compromisa.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1175
3. Infectia locala altereaza pH-ul si - in consecinta - eficacitatea anesteticului preferat.
IN CONCLUZIE: Daca esti temerar, fa-ti bine tema de casa/anamneza amanuntita si fi pregatit sa referi pacientul la serviciul de urgenta in caz de complicatii (Penicilina...s-ar putea sa nu mai fie de ajutor...)
Vechi 15-07-07, 11:46   #100
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Victor Turbina
N-am citit tot topicul, dar pare cam incins. Fiecare are dreptul sa-si trateze pacientii cum crede de cuvinta (toti avem pacientii pe care ii meritam si invers). Sunt cateva observatii pe care doresc sa le fac:
1. Bacteriemia dupa extractii este un fapt universal recunoscut. Febra este frecvent intalnita dupa scaling si root planing.
2. In foarte rare instante un abces pericliteaza viata; o extractie in abces activ- da. (pacienti cu prolaps de valva mitrala, valve artificiale, afectiuni renale sau hepatice, lupus, diabet, cu istoric de chirurgie ortopedica recenta/proteze ortopedice sau care sunt sub diferite medicatii, de exemplu anticoagulantele, steroizi si multe alte instante in care capacitatea organismului de aparare la infectie este compromisa.
3. Infectia locala altereaza pH-ul si - in consecinta - eficacitatea anesteticului preferat.
IN CONCLUZIE: Daca esti temerar, fa-ti bine tema de casa/anamneza amanuntita si fi pregatit sa referi pacientul la serviciul de urgenta in caz de complicatii (Penicilina...s-ar putea sa nu mai fie de ajutor...)

in sfarsit un coleg care imi sustine parerea si care se vede ca stie MEDICINA !!!!
ceilalti...ramaneti cu citatele, invatati sa faceti IV, invatati sa recunoasteti o lipotimie si cauza acesteia, si mai ales folositi trusa de urgenta, cat despre diagnosticele din medicina generala...deja va cer prea mult! daca nu stii ceva, poti intreba, de aceea esti aici sa mai afli ceva! ( pt dr. Louis ). am crezut ca pot avea un dialog la nivel de studii superioare, dar atata timp cat nu stii ce faci in urgenta, nu stii un tratament pt sialoree, te sperie un anevrism cerebral si te depaseste situatia, cred ca ar fi cazul sa citesti, sa intrebi ce nu stii in speranta ca un coleg binevoitor iti va face lumina si sa multumesti.

inca ceva apropos de bariera biologica : ar trebui sa stii dr. Louis ( ca poate o sa o tratezi pe mama mea si ... imi faci vre-o bucurie, eu plec din tara la specializari adevaratate ) ca in chiuretaj , chiureta nu se aplica pe peretii alveolei ( distrugi acea bariera despre care ai auzit ) , se chiureteaza numai fundul alveolar pt evacuarea infectiei si tesutul de granulatie de noeformatie, pana in os sanatos!!!!

dar mai e o problema la romani : daca se gaseste cineva sa-si dea cu parerea si are dreptate, in loc de multumiri isi primeste ocare !

"Erare umanum est ! " dar in medicina nu se accepta!

cred ca am spus tot ce aveam de spus si sincer ... de cand sunt pe acest forum nu am aflat nimic nou! decat ironie si ...atat! ma asteptam la discutii stiintifice si vad ca nu e cazul, parca ar fi un forum de la un ziar de scandal!

mult succes!
.
Vechi 15-07-07, 12:17   #101
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
in sfarsit un coleg care imi sustine parerea si care se vede ca stie MEDICINA !!!!
daca tu sustii ca e ok sa faci extractii in abces activ si crezi ca victor e de acord cu tine, think again :wink: (eu cel putin asta am inteles):

Citat:
Publicat initial de Victor Turbina
In foarte rare instante un abces pericliteaza viata; o extractie in abces activ- da.
personal nu fac extractii decit "cind e liniste"

succes la specializari

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-07, 12:48   #102
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:

dar mai e o problema la romani : daca se gaseste cineva sa-si dea cu parerea si are dreptate, in loc de multumiri isi primeste ocare !

cred ca am spus tot ce aveam de spus si sincer ... de cand sunt pe acest forum nu am aflat nimic nou! decat ironie si ...atat! ma asteptam la discutii stiintifice si vad ca nu e cazul, parca ar fi un forum de la un ziar de scandal!

mult succes!
cata modestie dom' dr. cata modestie

chiar is curios, si cred ca multa lume se intreaba cum oare ai pus diagnosticu' ala de anevrism, sau ti l-a zis nenea sau tanti ce era si tu hopa ai turuit tratamentu'.

eu te propun pentru Loboda de Aur, un fel de premiu Nobel in prostii formulate fara remuscari; una e sa zici, fratilor faceti da' atentie ca scrie ca se poate sa dati kix, si alta e sa afirmi sus si tare, baga tare neamule iestractii la cald ca fac io, marele invatat (care stiu sa fac iv si sa diagnostichez si sa tratez anevrisme, cand ce se invata in scoala e cu totul altceva) de 7 ani.

nu avem nevoie, parca am specificat pe threadul respectiv de retete copiate de prin carti; daca folosesti in cabinet o reteta cu pastile de la farmacia din romania si da rezultate intreaga comunitate iti multumeste; daca nu, nu mai fa pe istetu pe-aici ca da urat. :wink:
Vechi 15-07-07, 13:20   #103
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default dr louis

Citat:
Citat:

mult succes!

chiar is curios, si cred ca multa lume se intreaba cum oare ai pus diagnosticu' ala de anevrism, sau ti l-a zis nenea sau tanti ce era si tu hopa ai turuit tratamentu'.

eu te propun pentru Loboda de Aur, un fel de premiu Nobel in prostii formulate fara remuscari; una e sa zici, fratilor faceti da' atentie ca scrie ca se poate sa dati kix, si alta e sa afirmi sus si tare, baga tare neamule iestractii la cald ca fac io, marele invatat (care stiu sa fac iv si sa diagnostichez si sa tratez anevrisme, cand ce se invata in scoala e cu totul altceva) de 7 ani.

nu avem nevoie, parca am specificat pe threadul respectiv de retete copiate de prin carti; daca folosesti in cabinet o reteta cu pastile de la farmacia din romania si da rezultate intreaga comunitate iti multumeste; daca nu, nu mai fa pe istetu pe-aici ca da urat. :wink:
citeste burlibasa pag 61 "extractia in plin proces supurativ, la cald" !!!!
si vei vedea cu citate despre ce vorbesc eu aici inca :
"extractia in plin proces supurativ, la cald, se face numai in cazurile in care procesul septic este localizat periradicular, intraalveolar, deci cand, prin indepartarea dintelui, se creeaza o cale de drenaj eficienta. In aceste cazuri colectiile purulente sunt superficiale, subgingivale, in imediata apropiere a dintelui, iar extractia va fi completata de decolarea gingiei si evacuarea puroiului"
nu uita de mesa iodoformata neindesata in alveola.

bariera biologica piogena din jurul procesului septic, poate despre asa ceva vorbeai, burlibasa nu indica chiuretajul, dar daca prin chiuretaj elimini tot puroiul, atunci e bine pt evacuare.

poate acum ii vei da dreptate marelui chirurg, nu mie, ca nu astept asa ceva de la tine!!!!!!
cat despre ironie, esti as! am obs ca pe toti de pe forum i-ai luat peste picior!
poate mai inveti ceva de pe aici!
.
Vechi 15-07-07, 13:56   #104
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

diagnosticul prezumtiv se pune pe simptomatologie, iar daca nu chiuleai la cursurile de neuro si interne ai fi stiut. asta e diferenta intre medic stomatolog si dentist!!!!!

nu l-am tratat eu pt anevrism, l-am stabilizat si l-am trimis la specialist de urgenta cu ambulanta! e o mare diferenta.

spre deosebire de tine care " frecai menta " la asemenea stagii asa cum spuneai, eu m-am implicat si m-am pregatit tocmai pt asemenea cazuri, sa le fac fata, nu sa intreb asistenta ce e de facut!
.
Vechi 15-07-07, 14:46   #105
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Citat:

nu am inteles de ce va este frica sa faceti extractie cu abces?! O anestezie la trunchiul nervos, la distanta de colecte, extractie, incizie, evacuare colectie, chiuretaj si spalaturi cu cloramina, medicatie antibiotica 3 - 4 grame in 24 h, oral sau inj, 5 - 7 zile si e gata! toate astea numai daca este abces si nu are tendinte de flegmonizare! Fara febra neaparat!
tocilarimea voastra, vezi ce se-ntampla cand uiti liniutele?...vorbesti numai balarii...iete iti recunosti inscrisu' de mai sus? ai ramas cu studiu la anu' 3; ia mai avanseaza nitel de la pg 61 spre pg 302 la abcese si zi ne la care din ele in primele 48h e indicata extractia; mai sari si la pg 390 si linisteste te nitel cu bacteriemiile de le provoci, fara consecinte nefaste din fericire, pana acum;

po' sa i spui lui mama ta mare ca ai fost tocilar(a) si degeaba
Vechi 15-07-07, 15:16   #106
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Citat:
Citat:

tocilarimea voastra, vezi ce se-ntampla cand uiti liniutele?...vorbesti numai balarii...iete iti recunosti inscrisu' de mai sus? ai ramas cu studiu la anu' 3; ia mai avanseaza nitel de la pg 61 spre pg 302 la abcese si zi ne la care din ele in primele 48h e indicata extractia; mai sari si la pg 390 si linisteste te nitel cu bacteriemiile de le provoci, fara consecinte nefaste din fericire, pana acum;

po' sa i spui lui mama ta mare ca ai fost tocilar(a) si degeaba
cand vei stii sa aplici ceea ce ai citit in burli mai vb cu tine, pana atunci...mai invata!
.
Vechi 15-07-07, 15:23   #107
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

nu stiu pe unde ati studiat da' la bucale asta era subiect de picat examenu' daca raspundeai DA la urmatoarea: este adevarat ca in primele 48h se indica extractia in abcesul vestibular/ palatinal etc.?
Vechi 15-07-07, 18:16   #108
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ia mai avanseaza nitel de la pg 61 spre pg 302 la abcese ....
Personal eu nu am invatat din cartea lui Burlibasa la chirurgie, numai din cele 2 carti pe care le-am amintit undeva mai sus. Acum m-am uitat si in Burlibasa la pag. 302, la abcesul vestibular:
"....Drenajul se mentine 24-48 de ore, in raport cu evolutia procesului septic si a infiltratului partilor moi. ..... In mod obligatoriu, dupa cedarea fenomenelor amintite, se impune tratamentul dintelui cauzal - fie conservator, fie radical (extractia)."
Nu as fi facut atata caz de aceste abcese daca nu aparea aceasta viteaza dr ggm cu indemnurile ei mobilizatoare.
Ultimul lucru pe care il mai spun:
Fratilor, nu faceti nici un rau daca il lasati pe amarastean sa ia o pauza de 2-3 zile si apoi ii scoateti dintele. Daca nu se intoarce pentru extractie e vina lui si sa nu va para rau de banii pe extractie!
.
Vechi 15-07-07, 18:59   #109
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ggm inceteaza cu trollingu
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-07, 23:36   #110
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Discutiile mai aprinse in contradictoriu sunt utile pentru ca putem invata ceva din ele dar comentariile sarcastice, remarcile rautacioase, lipsa de respect pentru un alt membru al forumului nu ne ajuta cu nimic si, culmea , sunt impotriva regulilor forumului Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Mai raciti cu vreo 10 grade abcesele si apoi sa reluam discutia despre ele
Vechi 16-07-07, 00:18   #111
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai s-a cam redat ce e la carti, si s-a si repetat de 10x ca e liber sa faca fiecare ce vrea, deci cam se poate inchide :wink:
Vechi 16-07-07, 14:33   #112
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dr. GGM....iti multumim ca existi si ca ne descoperi si noua din tainele chirurgiei pe care cu atata maiestrie o practicati in clinica dvs.De altfel, noi, un colectiv de "dentisti" amarati, care nu ne invrednicim sa purtam titlul de Medic ne-am hotarat sa va sustinem sa ocupati pozitia pe care dl. profesor Bucur o ocupa in cadrul catedrei de chirurgie OMF, pozitie pe care va fi fericit sa o elibereze pentru a face loc unui talent chirugical de exceptie.
Si daca nu indraznesc prea mult doresc sa va trimit un pacient caruia va rog sa-i "revitalizati" prin tehnici avansate de micro-chirurgie si bypass cativa molari obturati endodontic cu Forfenan. Am vazut ca cei de pe forum vorbesc in asemenea cazuri de retratamente, diga, hipoclorit.....dar nu imi inspira incredere atata timp cat sunt doar niste simpli dentisti, nu medici stomatologi ca dvs, pentru care anevrismele cerebrale nu mai au secrete.
Vechi 16-07-07, 14:45   #113
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cocolino, noutati, ceva? la morga sau la disco?
.
Vechi 16-07-07, 16:25   #114
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

era interesant un pul acolo sus, se mai poate baga?
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abces, afara, ajutor, avertizare, buna, cabi, carte, cazul, citesti, color, curs, endo, extractie, folosesti, hipocrate, intrebare, invata, limbaj, membrana, minte, nou, obtii, pacient, pacienti, pacientilor, pacientului, pierde, plin, raspuns, rau

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
abces qwerty Endodontie 13 01-02-14 15:18
Abces vestibular Neagu Stefan Chirurgie 85 19-01-11 21:45
abces palatinal rodina Salut 7 21-04-08 20:11
abces la 1 an? zsofia Pedodontie 9 19-04-08 18:27
Abces la 5 ani Freud Pedodontie 5 13-07-07 22:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: