Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

temperatura de ardere?

discutie din eugenol.ro : salut.am si eu o intrebare:la ce temperatura arde-ti voi vita 13? 880,890 sau 900?(prima ardere)ps.eu folosesc un cr-co super ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Ceramica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de Fane

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-02-09, 00:09   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default temperatura de ardere?

salut.am si eu o intrebare:la ce temperatura arde-ti voi vita 13? 880,890 sau 900?(prima ardere)ps.eu folosesc un cr-co super bun de la ~~~~~~~~.se numeste keraloy.iar cu masa de ambalat tot de la ei(premium) iese super.merge bine si la implanturi.multumesc si astept pareri de temp de ardere.

Modificat ultima data de andrei tanase; 19-02-09 la 09:53.
andrei tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-09, 11:29   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Hi!

Sper sa te pot ajutat aliaje ne-nobile ni-cr,cr-co daca ai pulbere 2min uscare si la 940°C cu 75°c/min si vid (vacuum) bineinteles pt wash opaque daca ai pasta timpul de uscare creste la 4 min.arderea de opaque toate inafara de temperatura aici ai 920°c cred ca asta este la te refereai,nu?
Spor la treaba si baga mare Arti
arti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-02-09, 10:37   #3
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

...incearca sa-ti calibrezi temperatura dupa testul cu windows pe care il recomanda cei de la vita.....dupa asta eu am mai pus 5 grade in plus,885 la prima ardere de dentina si functioneaza,indiferent de metalul folosit
a_andi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-02-09, 23:56   #4
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

940?ne e cam mult?
.
Vechi 21-02-09, 17:34   #5
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Buna

Pt opaque nu , in general toate aliajele pt toate aliajele ne-nobile este o temp de ardere a opaqului mai ridicat in rest dentina la temp normale
cu stima
arti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-09, 19:26   #6
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salut si multumesc pt informatii.eu ma refeream la temp pt dentina 1.de pac stiu ca e la temp mai mare 920 940.da la dntina unii spun 900 ?voi ce ziceti?cuptoru meu e nou(focus 2010)nu i-am facut testu cu geamu.daca cresti temp de ardere la dentina se intimpla ceva?(culoare,rezistenta)eu sint cam la inceput cu ceramica si de asta va cer pareri.la metal sunt destul de experimentar asa ca daca avezi ceva nelamuriri va rog sa ma intrbati
.
Vechi 23-02-09, 03:16   #7
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

andrei,in general cine vinde faiantza iti da cateva mici indicii de inceput shi in general functioneaza.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-09, 22:47   #8
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Despre ce test windows de la vita este vorba? Vorbiti despre calibrarea temperaturii la cuptorul de ceramica sau nu am inteles eu bine? Daca despre asta este vorba puteti sa dezvoltati mai mult subiectul? Eu nu stiam decat de testarea cu firul de argint pur, pe care din pacate nu l-am gasit nicaieri, nici macar la bijutieri.
cristi157 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-09, 10:04   #9
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

uf...ceramica asta...am si eu o problema,din cauza crizei am inlocuit compozitul cu ceramica noritake,oricum pretul de achizitie e mai mic la noritake,dar am probleme cu arderea,eu folosesc un cuptor vita 40,ma poate ajuta cineva cu un sfat,temperatura finala...ceva nu merge...nu sint multumit,la vita e ok,lucrez de 6 ani cu ea si am inceput sa o cunosc zic eu destul de bine,imi place si noritake dar vorba unui maestru in ceramica"nu ceramica ci tehnicianul e de vina...."in cazul noritake nu ma arunc sa acuz ceramica....un mic sfat si promit sa ma revansez....
va multumesc...
suzukianu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-09, 10:07   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de suzukianu View Post
uf...ceramica asta...am si eu o problema,din cauza crizei am inlocuit compozitul cu ceramica noritake,oricum pretul de achizitie e mai mic la noritake,dar am probleme cu arderea,eu folosesc un cuptor vita 40,ma poate ajuta cineva cu un sfat,temperatura finala...ceva nu merge...nu sint multumit,la vita e ok,lucrez de 6 ani cu ea si am inceput sa o cunosc zic eu destul de bine,imi place si noritake dar vorba unui maestru in ceramica"nu ceramica ci tehnicianul e de vina...."in cazul noritake nu ma arunc sa acuz ceramica....un mic sfat si promit sa ma revansez....
va multumesc...
Da-i un privat lui Soare Adrian aici pe forum! Cred ca te ajuta!

Spor
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-09, 10:33   #11
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

mda...ce taran sant....
eu chiar am avut un dialog particular cu domnul adrian pe forum dar nu mi-am mai verificat mailu'....
.
Vechi 23-03-09, 16:21   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu cred ca mai util ar fi sa primesti raspunsuri aici si nu pe privat.
Privatul e pentru love and hate
Vechi 29-05-09, 19:09   #13
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da...ai dreptate,dar probabil bunul simt exagerat al ardeleanului din mine nu ma prea lasa sa plictisesc lumea de pe aici cu problemele mele profesionale....( no acum hoo nu sariti asa ca am glumit)....
adevarul e ca din doua fraze d-nul adrian mi-a deschis ochii in leg cu noritake....
ai multumesc si pe aceasta cale....
all the best....
.
Vechi 05-05-11, 14:52   #14
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristi157 View Post
Despre ce test windows de la vita este vorba? Vorbiti despre calibrarea temperaturii la cuptorul de ceramica sau nu am inteles eu bine? Daca despre asta este vorba puteti sa dezvoltati mai mult subiectul? Eu nu stiam decat de testarea cu firul de argint pur, pe care din pacate nu l-am gasit nicaieri, nici macar la bijutieri.
Gasesti la ######## fir de argint de ivoclar (nu fac reclama dar si eu ,cu greu, abia acum am gasit) , dar cu windows s-ar putea sa iesi mai ieftin.De testul cu windows am auzit abia de o saptamana.

Modificat ultima data de eugenol man; 27-11-11 la 12:52.
ferossu007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-11, 08:30   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Testul windows?Spuneti-mi si mie ce e cu el.Va rog!
victoran este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-12, 00:59   #16
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

in chiturile de la vita exista aceasta ceramica windows. arsa corect trebuie sa iasa clara ca sticla si nu laptos opaca.
victoran si Myname au multumit.
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-07-12, 13:14   #17
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Stiti cumva daca merge facuta calibrarea cuptorului si cu cermica Tx de la Noritake ? Teoretic ar trebui sa mearga , nu ?
Vechi 31-07-12, 09:33   #18
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ce fel de culoare e acest tx? daca e transparenta ar trebui sa mearga.
.
Vechi 31-07-12, 10:33   #19
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de Fane View Post
ce fel de culoare e acest tx? daca e transparenta ar trebui sa mearga.
Multumesc frumos de raspuns, Fane, dar daca nu stii exact ce-i ala Tx chiar nu inteleg de ce te-ai mai obosit tu sa imi raspunzi.
Vechi 31-07-12, 13:43   #20
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ma gandeam ca ai sa vrei sa ma luminezi tu. poti sa astepti raspuns de la cineva care stie, nici o problema.
.
Vechi 07-08-12, 23:47   #21
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Tx nu este sticla adica de exmplu intre To si Tx eu nu vad nici o diferenta . Poti sa le arzi cum vrei tot nu are aspect de sticla ca si window de la vita .
dan_pety este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-16, 19:54   #22
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Unhappy

Citat:
Publicat initial de Fane View Post
in chiturile de la vita exista aceasta ceramica windows. arsa corect trebuie sa iasa clara ca sticla si nu laptos opaca.
in cazul in care ajung la 915 grade si windows e inca laptos pana la ce temperatura pot sa urc?
Myname este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-16, 16:08   #23
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Myname View Post
in cazul in care ajung la 915 grade si windows e inca laptos pana la ce temperatura pot sa urc?
Salut. 915 nu este mult...depinde de mai multi factori...
Tehnic vorbind exista 2 variante:
1. Windows-ul poate fi contaminat cu alta masa ceramica si din aceasta cauza sa nu iasa transparent, care, apropo, nu iese 100% precum sticla.
Poti verifica simplu arzand intr-un alt cuptor o mostra din flacon si vezi cum iese.

2. Poate fi cuptorul....fie trebuie calibrat si atat, fie verificat cuptorul...sonda de temperatura, rezistenta de incalzire, incinta de ardere...
Urca temperatura in pasi mici de 5 grade, mostre diferite, pune-le in ordine si compara-le. Teoretic transparerenta windows-ului va creste odata cu temperatura. Cresti temperatura pana cand ai sa observi ca transpaerenta ramane cam aceeasi, insa masa ceramica se lasa, se rotunjeste...asta e semn ca temperatura este deja prea mare. Din acest punct scazi iarasi in pasi de 5 grade pana cand masa ceramica are transparenta buna si isi pastreaza forma. Acum faci diferenta intre temperatura obtinuta si temperatura recomandata de vita, respectiv 880 grade pt prima dentina.
Astfel obtii temperatura de calibrare. Modifici toate programele , crescand temperatura din program cu diferenta obtinuta de tine.
Nu te speria, cifrele efectiv nu au nici o relevanta cat timp portelanul se arde bine. O temperatura prea mare poate indica vreo defectiune sau semn de imbatranire a cuptorului, si cam atat.

Daca te pot ajuta cu mai mult nu ezita sa scrii.....Bafta.
dentimarius78 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., achizitie, afara, ani, buna, cauza, cazul, ceramica, ceramica noritake, compozitul, crizei, cunosc, cuptor, finala, folosesc, forum, inceput, intrebare, love, lucrez, merge, place, primesti, privat, problema, probleme, raspunsuri, salut, tehnicianul, temperatura, vita

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:14) timp.

Alegeti schema de culori preferata: