Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

probleme cu ceramica

discutie din eugenol.ro : de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de suparatoare. in primul rand folosesc ceramica noritake ex-3 si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Ceramica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree20Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-11-08, 13:43   #1
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default probleme cu ceramica

de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de suparatoare. in primul rand folosesc ceramica noritake ex-3 si aliaj magnum . Problema mea este ca de la un timp imi apare niste bule in ceramica chiar de la prima ardere sau la a doua ardere lucru care este destul de enervant pentru ca nu reusesc sa identific cauza . Va rog poate imi dati o mina de ajutor si imi spuneti se este de facut in acest caz , care ar fi cauzele si ce se poate face
dan_pety este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-08, 14:28   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Incearca cu alt aliaj.
Fiecare producator de ceramica are o lista de metale compatibile, agreate..

Bogdan

p.s. nu sant tehnician dar m-am lovit odata de aceasta problema in cazul unui aliaj nobil. Am schimbat metalul, adio probleme!

Hai succes!
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-08, 21:07   #3
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu m-am confruntat cu astfel de probleme:

1.Metalul sa fie compatibil ca dilatare-contractie cu portelanul.Recomandat de producator.
2.La prelucrarea metalului sa foloseasca numai freza extradura si sa n-o mai utilizeze si la alte metale,si bine finisat,sa nu contamineze scheletul.Nu freze diamantate sau sinterizate.
3.Daca pacientul a purtat lucrarea de proba(niciodata fara glant),trebuie pusa intr-o baita cu ultrasunete aprox o ora!
4.Sa mai decontamineze cuptorul din cind in cind.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-08, 10:50   #4
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cum a zis si Bogdan, trebuie sa schimbi aliajul. Eu nu folosesc Noritake dar am recomandat unui coleg wironn 99 pt aceasta ceramica si nu a mai avut probleme. Aliajul pt ceramica nu tr sa fie domeniul unde sa faci economie. Pierzi mai mult decat bani (stres, timp, medici....)
Vechi 10-11-08, 11:08   #5
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc Vita , nu este acum pe piata remanium cs ,si cineva a zis de Wironn si 4 punti totale sint compromise!
.
Vechi 10-11-08, 11:24   #6
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dan_pety View Post
de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de suparatoare. in primul rand folosesc ceramica noritake ex-3 si aliaj magnum . Problema mea este ca de la un timp imi apare niste bule in ceramica chiar de la prima ardere sau la a doua ardere lucru care este destul de enervant pentru ca nu reusesc sa identific cauza . Va rog poate imi dati o mina de ajutor si imi spuneti se este de facut in acest caz , care ar fi cauzele si ce se poate face
in primul rand metalul sa fie bine prelucrat si bine curatat cu vaporizatorul, fara muchii ascutite, si usor premodelat, sala de ceramica sa fie izolata fara mizerie, iar la urma iti recomand BONDING de la Bredent - adio ochi de broasca si alte belele - the best solution, si abia apoi wash opaq si opace si ce mai se pune.
ionascu razvan a multumit.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-08, 11:42   #7
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Aminteste-ti:"Arca" a fost construita de amatori,Titanicul de profesionisti

... si care dintre ele si-au implinit menirea?

Compromis datorita aliajului Wiron? Si eu lucrez si cu Vita si nu sunt probleme.
Vechi 10-11-08, 11:49   #8
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ali Baba View Post
Eu folosesc Vita , nu este acum pe piata remanium cs ,si cineva a zis de Wironn si 4 punti totale sint compromise!
cauta motivul in alta parte nu la metal.
wiron 99 e unul dintre aliajele preferate de vita.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-08, 14:01   #9
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

recomand wiron 99 cu ochii inchisi - e bun pt Vita si ivoclar, dar foloseste si bonding si o sa vezi diferenta
.
Vechi 10-11-08, 20:02   #10
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de TEOfil View Post
cauta motivul in alta parte nu la metal.
wiron 99 e unul dintre aliajele preferate de vita.
Scuze,Verabond!
.
Vechi 10-11-08, 20:05   #11
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Aminteste-ti:"Arca" a fost construita de amatori,Titanicul de profesionisti

... si care dintre ele si-au implinit menirea?

Compromis datorita aliajului Wiron? Si eu lucrez si cu Vita si nu sunt probleme.
Faptul ca existi se datoreaza uneia!
.
Vechi 10-11-08, 21:09   #12
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

verabond e un aliaj bun pentru ceramica noritake?
.
Vechi 10-11-08, 21:17   #13
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sau voi cum procedati cind va apare o bula sau ochi de broasca cum se mai spune spre exemplu indepartati ceramica de pe scheletul metalic si se incepe de la inceput ,sau nu e prea buna idea;suporta metalulu oxidari repetate?
.
Vechi 10-11-08, 22:24   #14
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cam asta mi s-a raspuns cand am pus si eu intrebarea...

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 10-11-08, 23:20   #15
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

verabond nu e metal tata - -poti sa incepi sa dai bani si tu pe materialele cele mai bune si mai scumpe ca merita sau faci ceramica la pret de 10 euro, ca mai mult nu merita daca faci pe verabond
.
Vechi 10-11-08, 23:43   #16
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
verabond nu e metal tata - -poti sa incepi sa dai bani si tu pe materialele cele mai bune si mai scumpe ca merita sau faci ceramica la pret de 10 euro, ca mai mult nu merita daca faci pe verabond
Fiind in pana si negasindu-se remanium cs mi-a recomandat cineva si am luat verabond stiind ca si el lucreaza cu vita.De miine sper sa am remanium,daca nu imprumut,si am sa comand si wiron.Apropo ,daca se umfla portolanul valoarea lucrarii este egal cu zero!
.
Vechi 11-11-08, 07:27   #17
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default probleme cu ceramica

Citat:
Faptul ca existi se datoreaza uneia!

...Faptul ca existi, se datoreaza UNUIA!!! Cred ca respectul trebuie acordat CREATORULUI si nu creatiei.
Vechi 11-11-08, 09:50   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

pentru discutii existentiale exista diverse forumuri de exemplu : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

aici se discuta metale asa ca sa revenim.
Vechi 11-11-08, 11:37   #19
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] - asta nu are probleme cu ceramica
.
Vechi 13-01-09, 00:57   #20
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
in primul rand metalul sa fie bine prelucrat si bine curatat cu vaporizatorul, fara muchii ascutite, si usor premodelat, sala de ceramica sa fie izolata fara mizerie, iar la urma iti recomand BONDING de la Bredent - adio ochi de broasca si alte belele - the best solution, si abia apoi wash opaq si opace si ce mai se pune.
cu prima parte sunt in totalitate de acord insa bonding-ul..nu prea cred...atat timp cat producatorul ceramicii nu recomanda asa ceva, de ce sa fim noi romani si sa o carpim cum asa cum ne place noua?
cred ca in primul rand trebuie acordata o foarte mare importanta metalului.. care trebuie ales in conformitate cu recomandarile producatorului(eventual ale tehnicienilor demonstratori angajati de producator)
inca o chestie..pompa de vacuum poate avea vreun amestec in toata treaba asta? am sa intreb maine printre tehnicienii mei pt ca am mai intalnit problema asta.
secsident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-09, 02:41   #21
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salutari din Spania,si eu folosesc numai Wiron 99 pt ceramica Vita si nu am nici un fel de probleme,nu sint un expert,cind Teo avea la acti multe sute de coroane metalo ceramice,eu stateam si ma uitam la el mirindu-ma de ce tot umezeste pensula intre buze.........Pt scheletate prefer Wironit extra hard.Asta este reteta pe care merg si medicii din clinica sint foarte multumiti de rezultate.Va doresc numai lucrari multe,cit mai multe si ochi de broasca cit mai putini.Hasta pronto, adieu!
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-09, 08:37   #22
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Remanium CS este mai scump ca Wiron 99!!! La noi cel putin!
.
Vechi 13-01-09, 09:09   #23
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Remanium CS este mai scump ca Wiron 99!!! La noi cel putin!
poate cu ceva e mai scump cs decat 99 da depinde shi de comersant.
.
Vechi 13-01-09, 23:48   #24
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar remanium G folosesti ? Am primit din Germania si mie-mi trebuia soft!
.
Vechi 14-01-09, 00:08   #25
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Dar remanium G folosesti ? Am primit din Germania si mie-mi trebuia soft!
nu.eu merg pe wiroly de la bego.E de obisnuinta nu din alt motiv.
.
Vechi 14-01-09, 04:11   #26
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ei softul il folosesc la Weissere lucrari populare! Cred ca merge si G. Scrie ca este soft in prospect! Pretul este de apr 1200 ron/kg, iar la port vita master de 50gr cam 43-44 de euro! Scump mi se pare reman G care din cite imi mai aduc aminte il fol la scheletate,dar asta este soft! Bineinteles ca nu se gaseste deloc pe unde am cauat in tara,si a trebiut sa il iau de afara!Ali
.
Vechi 14-01-09, 18:15   #27
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
de ce zici ca nu este bun verabond-ul? nu crezi ca intai de a face afirmatii trebuie sa inveti metalurgie si geometrie?. personal il folosesc de 5 ani si crede-ma ca nu am motive sa-l schimb. de la elemente solo la punti extinse.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-09, 01:10   #28
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salut,-Wiron99(495 EURO/kg)-Belavest SH-Begosol HE,ambalat in conformator de silicon-turnat cu Ducatron-ceramica Vita VMK13=MEDICII MEI SINT NUMAI ZAMBET........
.
Vechi 15-01-09, 01:25   #29
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca vreti preturi de la materiale ,preturi de Espana,intrebati va rog,nu costa nimic-e gratis...........si multe salutari lui Teofil-tot ce a vrut el sa ma lase sa invat-mi-a folosit tot timpul.Pacat ca nu m-am uitat mai atent si ce face cu pensula dupa ce o umezeste intre buze,poate ca eram acum un pic mai departicut............
.
Vechi 20-01-09, 18:55   #30
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sunt de parere ca trebuie analizate si alte etape,inafara de aliaj,care desigur trebuie sa fie compatibil cu ceramica!conteaza foarte mult felul turnarii:temperaturile de turnare sa fie respectate,timpii necesari preincalzirii tiparului in cuptor,conteaza gradele/pe minut cu care creste temperatura in cuptor(toate aste le gasiti pe prospecte).este important ca turnatura sa nu aiba defecte de turnareori,minusuri,gauri.si cel mai important este felul in care prelucrati metalul cum spunea si MIcky:metal bine finisat,fara muchii ascutite,si degresat!noi in laborator folosim o alta tehnica de turnare si anume tehnica dupa Sabath(un inginer neamt),firma Bredent are carte despre acest tip de turnare!foarte rar avem probleme la metal,pori sau basculari!!niciodata frezele cu care se prelucreaza ceramica sa fie folosite la metal sau invers!!!!!noi folosim wirobond280(Bego) si no problems!asa ca sper sa tineti cont de sfaturi si la treaba!!!
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-09, 19:05   #31
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

acum m-am uitat pe site la Bredent,(dar la ei) si acolo este prezentata metode de turnare dupa Sabath,se pare ca Bredent o cumparat drepturile!o recomand tuturor!!in sediul din tm este si cartea si setul de bile si canale de turnare!
.
Vechi 20-01-09, 19:10   #32
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Bredent casting technique
.
Vechi 20-01-09, 19:14   #33
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LELi View Post
acum m-am uitat pe site la Bredent,(dar la ei) si acolo este prezentata metode de turnare dupa Sabath,se pare ca Bredent o cumparat drepturile!o recomand tuturor!!in sediul din tm este si cartea si setul de bile si canale de turnare!
nu doar drepturile l-au cumparat pe Sabath cu totul.
.
Vechi 20-01-09, 19:20   #34
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

aha,asta nu stiam!deci el lucreaza pt ei?
.
Vechi 23-01-09, 00:18   #35
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu cred ca intra in discutzie compatibilitatea metalo-ceramica. daca era cazul atunci "defectele" apareau sub forma fisurilor, zone de clivaj etc. datorate coeficientzilor diferitzi de dilatare/contractzie. suspectez in primul rand pompa de vacuum. trebuie masurat nivelul pe care-l produce.
sunt la primele posturi shi nu pot sa nu-mi exprim surprinderea in legaruta cu "empirismul" in exprimarea ideilor unor colegi...
numa' bine
sa nu uit. era ceva student care remarca dorintza romanilor de "carpeala" cu bonding de la bredent. incearca, testeaza rezistentza (adeziunea) straturilor de pe scheletele cu bonding. apoi editatzi.
.
Vechi 31-01-09, 17:42   #36
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Folosesc Wirobond C de la Bego , bonding Cerambond de la Bredent si ceramica Vita VM13 si n-am avut probleme
Am vazut ca Td.Micky pune bonding de la Bredent , wash opaq si apoi opaq.
Stiu ca daca utilizezi bonding wash opaqul nu mai e necesar.
tzuky74 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-09, 03:55   #37
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Buna stimati colegi!
problema este cit de curat este metalul,fara muchii,sablarea cit de corecta a fost adica nisip aluminiumoxid presiunea la sablare si directia jetului de nisip,cum a fost turnat in creuzet cu alte metale ,sau amestec de metale ,daca cu oxigaz se poate prin topire arderea continutului(procentului) de material din aliaj,daca sa degresat corect,coeficientu de dilatare al aliajului,dar deseori se mai poate sa fie accidental si din cauza lichidului din opaque care este expirat sau daca a prins frig sub 0°C nu este indicat a fii magazionat,in context este ca aliajul are inpuritati.
Pt sistemele de turnare pe care aici sint discutate nu pot sa spun prea multe ca nu prea exista asa multe,deci:cea clasica cu oxigaz in centriguga cu brat mobil(bego,degussa,degudentsi si si),cu brat fix(silfra dent),prin inductie sub vid(heraeus,arvatron),inductie fara vid(lukadent),cu frecventa inalta(linn,bego,schütz si si si), cu frecventa medie(seitz-multihertz),arc elecrtic(degutron) Alte sisteme nu i-mi sunt cunoscute,iar ce este in cartea de la Bredent sint lucruri normale pt fiecare technician mai putin ce se intimpla la topirea aliajului si la turnarea acesteia.....multa stima pt toata lumea!!!!!!!!!!
arti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 17:44   #38
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

la VITA VM 13 am lucrat cu ugirex si aveam probleme
acum lucrez cu wirobond 280 de la BEGO (a nu se confunda cu verabond) si nu mai amprobleme. Acest metal este si biocompatibil (fara Ni) si poate fi prelucrat f subtire.
i.pizamosca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 23:55   #39
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Noritake sucks , sa nu mai aud de ea , parca e un composit prost , asa canu te mai kinui , schimba ceramica , e slaba
HANNIBAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-09, 01:15   #40
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de HANNIBAL View Post
Noritake sucks , sa nu mai aud de ea , parca e un composit prost , asa canu te mai kinui , schimba ceramica , e slaba
da" cu cat elan intrasi pe forum... cati ani ai?
.
Vechi 21-03-09, 22:35   #41
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Era vorba de ceramica noritke nu de vreo propunere indecenta (varsta , etc.) iar parerea mea despre noritake ramane aceeasi , e net inferioara cele vita , nobel rondo si poate or mai fi si altele , iar finalul este mediocru , si nu depinde de mana tehnicianului
HANNIBAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-09, 23:05   #42
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Era vorba de ceramica noritke nu de vreo propunere indecenta (varsta , etc.) iar parerea mea despre noritake ramane aceeasi , e net inferioara cele vita , nobel rondo si poate or mai fi si altele , iar finalul este mediocru , si nu depinde de mana tehnicianului
iertati indrasneala domnul doctor dar chiar daca nu lucrez cu noritake,indiferent de pulbere diferentele majore sunt tot din mana facatorului.
.
Vechi 21-03-09, 23:54   #43
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
n-ai priceput metafora. daca tu nu ai avut succese cu un anumit tip de masa ceramica nu inseamna ca nu este ok. iti garantez ca este vorba tehnica abordata si de mana tehnicianului. cati ani ai?
.
Vechi 23-03-09, 10:14   #44
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
scuze ca ma bag...
in primul rand trebuie sa vezi care sant originile "bulelor"
1.gazele cere se degaja din metal
2.impuritati care ajung acolo in prelucrarea metalului
eu de cand folosesc NUMAI freze extradure de calitate,citesc cu atentie prospectul metalului,ce tip de nisip de sablare trebuie folosit,la ce presiune...cred ca si pe mama daca o torn si nu mai face bule...
discurile de carbon,freze diamantate etc...omoara metalul
bine.... mai sant si alte cauze dar cum spunem noi prin ardeal...no las ca mere'...
mult succes
suzukianu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-09, 12:53   #45
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Eu lucrez cu Noritake si mi s-a intamplat si mie sa imi apara ochi de broasca. eu zic ca e din cauza metalului. din cate stiu eu magnum contine fier si poate fi o cauza foarte buna in aparitia ochilor de broasca. un alt motiv, asa cum s-a mai spus, impuritatile metalului, creuzetul contaminat, sablarea metalului cu oxid refolosit, etc. noi folosim NPX III , eu zic ca e destul de bun ... parerea mea...
devil969 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-09, 17:07   #46
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu ceramica noritake e in cauza, lucrez cu ea de citiva ani si nu am nici o problema, bulele sint din cauza impuritatilor din metal , eu utilizez cerambond iar ca opac opacul in pudra omega900 si ard pe orice;schimba creuzetul regulat, metal bun si curat, deci trebuie facut atentie, ca pentru orice ceramica de altfel. Nu mai exista ceramici proaste, ci manipulari necorespunzatoare, parerea mea
Dragos Dinulescu a multumit.
pacala01 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-09, 18:30   #47
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

magnum are aliaj pt ceramica si numai cr co si cu ni
--------------------------
nu ceramica , cred ca e de vina , ci se face ceva gresit in "procesul tehnologic"- incepand probabil de la turnare si pana la aplicarea opacului
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-09, 23:19   #48
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Uita de Magnum! Ala nu e Aliaj!

No offense, nu vreau sa supar pe nimeni...Dar, daca cineva se zgarceste tocmai la aliaj, dorind sa faca economie...nu stiu ce pretentie mai poate avea de la lucrarea aia... Daca aliajul e bun, poti sa pui pe el si ceramica veche, expirata de 20 de ani, si tot iese.
Eu am incercat cu multe aliaje, pana m-am oprit la Argelloy NPV . E excelent, nu am avut niciodata surprize cu el. Il recomand!

Citat:
verabond e un aliaj bun pentru ceramica noritake?
Am folosit, am avut surprize sa sara ceramica de pe el, cu tot cu opac. dedeasupt era negru. Deci, se oxideaza prea puternic. Parerea mea:NU E TOCMAI MINUNAT...
Citat:
Uite ca vorbesti sa te afli-ntr-o treaba si tu!...
Eu am lucrat cu Vita, cu Shofu Vitage Halo, cu Heraceram , iar acum lucrez cu Noritake. Inseamna ca si eu suck? Sau poate ca am ajuns, ca un nepriceput ce ma aflu, la concluzia ca e chiar o masa ceramica buna?
Ba nuuuuuuuuu...Alta ye yecsplicatzia...Vreau sa fac lucrari proaste, ca sa-mi bat joc de pacienti...Asta e!
Citat:
Si eu m-am confruntat cu astfel de probleme:

[...]
2.La prelucrarea metalului sa foloseasca numai freza extradura si sa n-o mai utilizeze si la alte metale,si bine finisat,sa nu contamineze scheletul.Nu freze diamantate sau sinterizate.
[...]
Dom` doctor...Cu respect...cate lucrari de ceramica ati facut dv pana acum? Eu NUMAI freze de sinter diamant folosesc, si nu am probleme! De cate ori au fost probleme, am refacut scheletul, si a iesit bine!
Problemele cu ochi de broasca sunt cauzate de impuritatile din aliaj antrenate in masa de turnare de turbionul de succiune care ia nastere la centrifugare, precum si de gazele acumulate in schelet, cu aceeasi ocazie!

..care yeste...
Vechi 20-06-09, 00:42   #49
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

problema era intradevar la metal , de cind folosesc alt aliaj verabond problemele au disparut in totalitate aliaj magnum nici sa nu mai aud de el , e nasol rau de tot , cel putin cind pui noritake peste el .In cazul meu nu era o problema de contaminare a scheletului metalic ci o incompatibilitate intre aliaj si masa ceramica
.
Vechi 21-06-09, 02:22   #50
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Ia inceraca matale si cu Argelloy NP sau NPV. E si mai ieftin decat VeraBond-ul si mie mi se pare mult mai bun! Si sa nu crezi ca vreau sa-i fac reclama lui Coleasa (ca el il vinde...) Chiar nu am avut probleme cu aliajul asta, si il folosesc de ceva timp... Sa fie 2-3 ani? Cred ca da!
Vechi 27-11-09, 22:35   #51
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Program ardere opac necorespunzator.

Citat:
Daca opacul este ars la o temperatura prea mica (ardere incompleta) la arderile ulterioare ies bule din opac si apar ochi de broasca. Incearca sa cresti temperatura de ardere a opacului pana suprafata luceste dupa ardere. Programele recomandate de producatorii de ceramica trebuiesc de cele mai multe ori corectate (adaptate tipului de cuptor din dotare). Sigur ca metalul are importanta lui (in primul rand sa aiba un coeficient de dilatare termica apropiat cu ceramica si sa oxideze corespunzator) dar mai important este ca ceramica sa fie arsa corect si mai ales opacul. Multi nu ajusteaza programele de ardere recomandate de producator dand vina pe ceramica cand apar probleme sau spun ca nu este buna ceramica.
Dragos Dinulescu a multumit.
Floriteh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-09, 22:39   #52
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

magnum din cate stiu eu nu este pt ceramica, nu? ( are mult fier)
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-09, 00:39   #53
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de D&D View Post
Magnum are mai multe aliaje - si pt ceramica cr-co , si pt scheletate si cel la care te referi tu cr-ni -
D&D a multumit.
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-09, 13:11   #54
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cred ca se amesteca doua lucruri diferite: - compatibilitatea metal ceramica - si de ce apare ochiul de broasca.
Ochiul de broasca apare indiferent de metal (evident vorbind despre un metal FABRICAT pt a suporta placarea cu ceramica), atunci cand metalul nu este corect turnat si are porozitati. Fenomenul este simplu:arderea ceramicii se face in vid; daca metalul are pori opacul acopera porul/porii, sub opac ramanand aer; la prima sau a doua ardere (functie de puterea vacumului) aerul este scos de sub opac, prin ceramica, dand nastere ochiului de broasca.
shara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-09, 23:07   #55
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu se amesteca nimic!
Ochii de broasca ies din multe motive. Te rog, citeste cu atentie ce s-a scris pe aici.
"Puterea vacuumului" ar trebui sa fie aceeasi la toate cuptoarele. Standard, e de -720mmHg. Iar sub opac, in caz de turnatura poroasa, nu se gaseste in nici un caz aer! Poate oxid de azot... sau alti oxizi metalici, care la incalzire degaja gaze complexe, care in nici un caz nu sunt "AER"...
Deci, citeste ce s-a scris pe aici si documenteaza-te!
Vechi 23-01-10, 16:12   #56
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default reusita in protetica dentara

1 - intodeauna respectati indicatiile producatorului , nu degeaba fac aia teste ;
2- nu va grabiti la cumparat de la firmele care probabil aduc produse contrafacute;
3 - nu cititi toate povestile amatorilor ``cu experienta`` care lucreaza dupa ureche sau au invatat de la altii care au lucrat prost toata viata ;
4- invatati din greselile altora , incercand sa analizati problemele intampinate;
5 - nu mai mergeti pe mottoul `` las ca merge si asa !`` de aia profesia de tehnician dentar e asimilata cu a unui lacatus `` dentist``.

no offence
cu respect IONUT
DentalNORD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-10, 19:06   #57
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile

Citat:
Publicat initial de D&D View Post
Exista Magnum Cr-Ni si pentru ceramica : Aliaj Magnum S
sau Cr-Co de la aceeasi firma tot pentru ceramica : Aliaj Ceramic CO
Citat:
Publicat initial de DentalNORD View Post
1 - intodeauna respectati indicatiile producatorului , nu degeaba fac aia teste ;
2- nu va grabiti la cumparat de la firmele care probabil aduc produse contrafacute;
3 - nu cititi toate povestile amatorilor ``cu experienta`` care lucreaza dupa ureche sau au invatat de la altii care au lucrat prost toata viata ;
4- invatati din greselile altora , incercand sa analizati problemele intampinate;
5 - nu mai mergeti pe mottoul `` las ca merge si asa !`` de aia profesia de tehnician dentar e asimilata cu a unui lacatus `` dentist``.

no offence
cu respect IONUT
Eu spun ca are impotranta cuptorul pe care se face arderea si de multe ori programul RECOMANDAT de producator trebuie ajustat. Rezultatul arderii se apreciaza cel mai bine vizual. E doar o parere. Astept si alte opinii.
Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
n-ai priceput metafora. daca tu nu ai avut succese cu un anumit tip de masa ceramica nu inseamna ca nu este ok. iti garantez ca este vorba tehnica abordata si de mana tehnicianului. cati ani ai?
Sunt de aceeasi parere. Problema e numai de abordare. Noritake are un opac foarte bun. Se arde la temperaturi mai mari der iese super.
Floriteh este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, aud, buna, cauza, caz, ceramica, doc, doctor, dori, folosesc, folosi, folosit, freza, greu, leli, lucrarea, masa, nastere, negru, nime, obligatoriu, ochi, post, primul, problemele, recomand, salut, size, tehnician dentar, turnare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
probleme anesteziere Piulitzul Anestezie 33 12-12-10 19:00
Probleme conjugale dexter Psihologie medicala 25 06-05-10 18:21
Probleme probleme ... mihai_w3 SfatulStomatologului.ro 9 18-09-09 15:27
1.5 cu probleme raulsiladi Endodontie 23 28-11-08 00:06
~~~~~~PERT 2.0-Probleme SC KRIDENT SRL Soft medical 7 18-01-07 18:37

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:30) timp.

Alegeti schema de culori preferata: