Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Medicii solicita schimbarea ceramicii cu care lucrez

discutie din eugenol.ro : Buna! As dorii sa va intreb voi ce ati face in cazul in care vine o echipa de 7 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Ceramica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree7Multumiri
  • 4 Scris de ncrstus
  • 2 Scris de radualionte
  • 1 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-09-12, 22:01   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Medicii solicita schimbarea ceramicii cu care lucrez

Buna! As dorii sa va intreb voi ce ati face in cazul in care vine o echipa de 7 medici de la un cabinet privat care te roaga insistent sa le faci lucrari cu ceramica Ivoclar,iar tu lucrezi de vreo 10-11 ani cu Noritake, iti ies perfect nuantele,ai o experienta zic eu apreciabila cu aceasta ceramica, medicii sunt foarte multumiti si totusi iti cer sa treci pe Ivoclar ca cica au auzit ca e superioara din p.d.v. estetic.Stau si ma gandesc oare merita o astfel de investitie sau nu? Cine lucreaza cu Ivoclar ce m-ar sfatui sa incerc sau nu?Va multumesc!
bluesystem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-12, 02:17   #2
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+3 (+3/-0)     

cu ceva ani in urma au facut acelasi lucru cu heraceram, ceramica suprema...

cauta pe forum "arta ceramicii", gaseste mesajele puse de Adrian Soare si arata-le ce se poate face cu noritake.

sau:
fa rost de sticle goale de ivoclar, baga faina amesteca cu farduri cu sclipici in ele si pune-le intr-o vitrina luminata din belsug cu spoturi, sa sara in ochi si s-o vada tot chiorul in clipa in care calca in laborator.

cand faci un dinte cu 18 straturi identic cu omologul de unde naiba stiu ei ca e una sau cealalta?? si ce naiba conteaza??
si daca faci ivoclarul alandala de arata ca acrilatul, din nou: mai conteaza??

in acelasi timp duceti-va toti peste ei in cabinet si rugati-i insistent sa schimbe toate materialele de amprenta, de obturatie, pastele de obturat canale, acele, anestezicele, frezele, becul, manusile, termopanul, balustrada de la scara si mai ales scaunul (adica chiar fotoliul), ca careva zicea odata ca Kavo e mai bun decat Siemens... ca cand pacientu' sta comod sta linistit si iese amprenta mai bine... e esential, pregatirea profesionala n-are legatura...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/ceramica/16656-medicii-solicita-schimbarea-ceramicii-lucrez/

cacofoniile nu sunt intamplatoare. absolut deloc.

cata vreme vorbim de producatori consacrati, nu se pune problema de ceramica mai buna sau mai proasta ci de ceramica bine sau prost facuta de tehnician.

ps: sunt curios sa vad balanta intre minusuri si plusuri...
si pentru a nu fi acuzat ca tin partea noritake, daca va cere careva sa inlocuiti ivoclarul pe care il stapaniti foarte bine cu noritake, puteti apela la aceeasi procedura cu sticli guale de la concurenta plasate in mediu sclipicios.

Modificat ultima data de ncrstus; 18-09-12 la 02:41.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-12, 12:00   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ca regula "generala": nici un medic nu poate sa afirme cu tarie ca o anumita ceramica este Ivoclar, Noritake, etc. Poate doar sa-si dea seama daca este ceramica de proasta calitate, gen aia ruseasca. In rest, nu are cum sa-si dea seama si, in definitiv, nu e treaba lui. Daca lucrarea e ok, functional si estetic, nu are nici o relevanta cu ce a lucrat tehnicianul!
augustin si bluesystem au multumit.
Vechi 18-09-12, 12:05   #4
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca se incurca in cheile de culori...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-12, 13:44   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eu niciodata nu am stiut si nici nu m-a interesat exact ce fel de ceramica foloseste tehnicianul. Si pana acum un singur pacient m-a intrebat de care ceramica folosim, si i-am spus : "Din aia buna!"

La cazul tau concret, eu as explica echipei de medici ca e foarte probabil sa ai cu ivoclar rezultate inclusiv estetice inferioare fata de noritake, data fiind pe de o parte lunga experienta cu una iar pe de alta parte lipsa de experienta cu cealalta.
bluesystem a multumit.
Vechi 18-09-12, 19:23   #6
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Va multumesc pt. raspunsuri si pareri! Exact la fel gandesc si eu ca si voi.In concluzie o sa stau de vorba cu medicii si o sa incerc sa le explic ca nu tot ce zboara se mananca.Daca o sa incep sa lucrez voi avea nevoie de ceva timp sa ma obisnuiesc cu ceramica Ivoclar si cu siguranta o sa dau la inceput rateuri care nu vor fi tocmai pe placul lor si nici al meu.Am tot respectul pt. cei de la firma Ivoclar,sunt de renume sunt tari pe piata dar am o oarecare teama in a ma apuca sa lucrez cu ceramica lor.Asta e! O sa va tin la curent cu decizia care o sa o iau si am sa va scriu ce am hotarat.Inca o data va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde nelamuririlor cu care ma confrunt.
bluesystem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ati, ceramica, echipa, medicii, perfect

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: