Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Need advice-proteza scheletata "de student"

discutie din eugenol.ro : Salutare tuturor!Need advise plsss...Acesta este ultimul pacient pe care l-am avut în facultate şi de care încă nu am ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de mytzoc

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-08-09, 20:16   #1
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Default Need advice-proteza scheletata "de student"

Salutare tuturor!Need advise plsss...Acesta este ultimul pacient pe care l-am avut în facultate şi de care încă nu am "scăpat"
Pacient in varsta de 69 de ani s-a prezentat ptr reabilitare orala superior şi inferior. Prezenta o situatie destul de favorabila protezării scheletate: superior - bresa laterala dreapta, edentat terminal stanga (cls.III/1)
inferior - ed termino-terminala (cls I).Situaţia parodontală bună dpdv al implantării, substratul mucoosos favorabil superior, cu rezilienţă destul de mică inferior.
Am facut tratamentul preprotetic şi proprotetic: dinţii frontali i-am şlefuit pentru a fi solidarizaţi întro punte care prezenta patricele sistemelor speciale de menţinere (culisă).
În momentul determinării rel intermaxilare totul a părut a fi ok(deşi se poate ca la det rel intermaxilare cu sabloanele de ocluzie ocluzia sa nu se fi luat corect- acest pas nu l-am facut eu datorită faptului ca, eu ca şi student am considerat ca un medic are mai multa experienţă la acest pas important din realizarea protezei).La proba machetelor din ceară nu au fost probleme(sau nu le-am observat), iar când protezele au venit "la gata", pacientul închidea întro poziţie excentrică şi spunea că nu poate să realizeze ocluzia după relaţiile luate deja("mandibula e prea în spate").După unele retuşuri reuşeşte să realizeze ocluzia însă linia mediană sup nu corespunde cu cea inf(deviată la stânga), iar pe partea stângă "ceva înalţă".
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cazuri-dificile/7784-need-adviceproteza-scheletata-student/
Proteza scheletată superioara s-a adaptat perfect (nu a fost nevoie de nici un retuş), însă cea inferioară e cu probleme.Vreau orice fel de sfat care să ma ajute să repar problema, fără a reface proteza înferioară.
Problema în esenţă a fost faptul că am avut 3 îndrumători, în conceperea şi realizarea acestei proteze, însă nu caut să dau o vină ci să găsesc o soluţie optimă în primul rând pentru pacient.Dacă aveţi nevoie şi de alte detalii please ask

P.S.Stiu că nu sunt " întrebătorul perfect" dar sper că am fost destul de explicit, fiind relativ încă student (absolvent 2009).Mulţumesc mult anticipat pentru răspunsuri!
grigore1 a multumit.
mytzoc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-09, 21:09   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default bun venit

Separa problema mare in probleme mici :

1. sta scheletul metalic corect asa cum ati vrut / conceput voi ?
2. re determinare / inregistrare/transfer ocluzie + alte date
3. analiza in articulator / ocluzor macar
4. proba macheta eventual ar fi folositor impreuna cu tehnician
5. refacere dinti artificiali

Greul ar fi fost la scheletul metalic,,,,,,,,,,,,,,,,,asa eu zic sa fii optimist !
Bafta mare !
Vechi 02-08-09, 22:09   #3
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Scheletul metalic inferior are o poziţie ce permite o înfundare destul de mare. Poate fi din cauza ca patricele sunt situate prea sus pe d stalp?
Referitor la ce "inalta" pe partea stanga, s-ar putea ca acel contact prematur sa fie la nivelul culisei(d artificial ce acopera matricea) ceea ce e destul de nefavorabil, ptr ca s-a redus deja la maxim din acel dinte artificial.In cazul asta ce fac ?
.
Vechi 02-08-09, 22:34   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default proba

scheletul metalic bine realizat NU se infunda = nu are miscari .

Sorry , cred ca ai pus diagnosticul singur . Nu te impacienta , orice pacient apreciaza eforturile noastre de a ii realiza tratamente corecte precum si de a nu accepta compromisuri. Cum incepi asa ramii.
Vechi 02-08-09, 23:50   #5
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

eu stiam ca e posibila o usoara miscare de infundare a protezei prin basculare de 3-5 grade... insa o sa ma documentez mai bine ...
--------------------------
si sunt impacientat pentru ca pacientul incepe sa devina nemultumit ptr ca dupa fiecare vizita la medic(adica la mine) si tehnician (impreuna) problema nu se rezolva... iar eu, sincer, nu stiu cum sa rezolv problema, decat sa ma gandesc ca trebuie sa refac partea inferioara, ceea ce cred ca implica si refacerea partii fixe, evident totul pe banii mei.
si ... multumesc sfaturi

Modificat ultima data de mytzoc; 02-08-09 la 23:55. Motivul: basculare
.
Vechi 03-08-09, 09:42   #6
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Imi cer scuze de off topic, dar din cate stiu eu, advise e verbul , advice e substantivul. Poate se poate modifica titlul.
Si on topic: nu ai putea sa ceri consiliere de la medicii care te-au indrumat in cursul facultatii?
Succes la rezolvarea problemei
Vechi 03-08-09, 11:11   #7
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

poti te rog sa postezi formula dentara?
ce intelegi prin mandibula e prea in spate?
Ai realizat simultan protezarea mandibulara si maxilara?
In momentul in care ai avut RPF-urile, cum era linia mediana?
Daca la determinare relatiilor intermaxilare, condilii nu au fost in RC, mandibula a venit automat anterior, de aceea la gata poate sa fie" prea in spate" (aceasta fiind adevarata pozitie). Altfel nu prea vad cum se poate deplasa mandibula mai in spate. Ca sa remediezi, in conditiile in care la nivelul RPF si proteza maxilara ai relatii intermaxilare corecte, poti sa razi dintii de pe proteza mandibulara, pui un val de ceara si repeti determinarea. Inca o data, doar daca la nivelul RPF ai relatii corecte.
Cu multumiri, dr. DEMJAN.
eniko demjan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-09, 14:51   #8
Initiat
MD Implantolog
Fara status.

.

Daca scheletul inferior se infunda prea mult, adica, ma rog, ti se pare la distanta prea mare de creasta, e foarte probabil sa fie asa datorita adaptarii deficitare a puntii care contine patricile, adica puntea nu intra suficient de mult pe dintii slefuiti si patricile raman astfel la o distanta mai mare de gingie.
Asta ti-ar explica atat ceea ce vezi tu (patricile prea sus pe dintii stalpi) cat si ce simte pacientul (e mai "inalta" proteza pe o parte).
In concluzie, verifica in primul rand adaptarea puntii pe dintii stalpi.
.
Vechi 03-08-09, 15:13   #9
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mytzoc View Post
superior - bresa laterala dreapta, edentat terminal stanga (cls.III/1)
asta e cls II cu o modificare

din cite inteleg eu, probabil ca nu era spatiu suficient pentru sistemul special ales. in caz ca e asa, doar refacerea lucrarii inf remediaza situatia.

multa bafta si sa ne tii la curent (eventual pune ceva poze daca ai)

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-08-09, 19:54   #10
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
asta e cls II cu o modificare

din cite inteleg eu, probabil ca nu era spatiu suficient pentru sistemul special ales. in caz ca e asa, doar refacerea lucrarii inf remediaza situatia.

multa bafta si sa ne tii la curent (eventual pune ceva poze daca ai)
scz ... era un typo
sper ca nu asta e problema. oricum tehnicianul ar fi trebuit sa observe asta
repet, la prima det a rel intermax ptr protezele fixe situatia a fost ok, insa cand proteza a fost gata au inceput sa apara problemele(pacientul deviaza mandibula in stg, si tot pe p stanga inalta)Asta e pozitia pe care pacientul o accepta ca fiind cea mai comoda insa e o pozitie excentrica.Pozia cea corecta sunt aproape sigur ca a fost cea pe care am inregistrat-o, adica de RC
.
Vechi 04-08-09, 20:03   #11
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Cu multumiri dr. DEMJAN.
.
Vechi 04-08-09, 20:14   #12
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eniko demjan View Post
ce intelegi prin mandibula e prea in spate?
Ai realizat simultan protezarea mandibulara si maxilara?
In momentul in care ai avut RPF-urile, cum era linia mediana?
Daca la determinare relatiilor intermaxilare, condilii nu au fost in RC, mandibula a venit automat anterior, de aceea la gata poate sa fie" prea in spate" (aceasta fiind adevarata pozitie). Altfel nu prea vad cum se poate deplasa mandibula mai in spate. Ca sa remediezi, in conditiile in care la nivelul RPF si proteza maxilara ai relatii intermaxilare corecte, poti sa razi dintii de pe proteza mandibulara, pui un val de ceara si repeti determinarea. Inca o data, doar daca la nivelul RPF ai relatii corecte.
Cu multumiri, dr. DEMJAN.
prot au realizate simultan;iar expresia asta ii apartine pacinetului care spune ca nu e deloc confortabila pozitia pe care am determinat-o (RC)
F.D. superior: 16,14,12,11,21,23, inferior:33,32,31,41,42,43,44
Eu cred ca pacientul nu prea poate sa accepte pozitia (pentru ca este edentat de o perioada f lunga, timp in care raporturile intermax s-au pierdut,DVO modificat si tot tacamul, plus probabil modificari la nivel articular) si de aceea pacientul avand acea pozitie excentrica cu prot in gura.
La proba structurii metalice initial a fost nevoie de o austare pentru ca din cauza unei pematuritati nu putea sa inchida fiind prez o inocluzie pe partea stanga(liniile mediene corespuneau). Daca inchidea cu deviere la stanga evident liniile nu mai corespundeau.Asa ca am retusat in prezenta tehnicianului pana am obtinut raportul normal la nivelul prot fixe, si cu mand in RC.Sper ca am fost cat de cat de inteles.In conditiile astea se poate redetermina ?

Multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri
Citat:
Publicat initial de clavalik1 View Post
Daca scheletul inferior se infunda prea mult, adica, ma rog, ti se pare la distanta prea mare de creasta, e foarte probabil sa fie asa datorita adaptarii deficitare a puntii care contine patricile, adica puntea nu intra suficient de mult pe dintii slefuiti si patricile raman astfel la o distanta mai mare de gingie.
Asta ti-ar explica atat ceea ce vezi tu (patricile prea sus pe dintii stalpi) cat si ce simte pacientul (e mai "inalta" proteza pe o parte).
In concluzie, verifica in primul rand adaptarea puntii pe dintii stalpi.
cred ca in cazul asta as fi avut probleme la proba str metalice, deci nu cred pentru ca totul a fost ok,in ceea ce priveste adaptarea marginala pe bonturi, iar patricile tot "mai sus" erau
Mai bine pun eu intrebarea asta : La ce distanta de pragul gingival al coroanei trebuie situata patricea ?
.
Vechi 04-08-09, 20:29   #13
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Pacientii suporta o crestere a DVO cu 2 pana la 4mm, fara ca ATM sa sufere.
Daca determinarea RIM pt protezele fixe a fost corecta, doar lipsa de spatiu pt. sistemele speciale a putut duce la aceasta situatie. Verifica contactele ocluzale dintre partea fixa superioara, si fixa + scheletata inferioara.
Cu multumiri, dr. DEMJAN
.
Vechi 04-08-09, 20:29   #14
La primele mesaje
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de patratica View Post
Imi cer scuze de off topic, dar din cate stiu eu, advise e verbul , advice e substantivul. Poate se poate modifica titlul.
Si on topic: nu ai putea sa ceri consiliere de la medicii care te-au indrumat in cursul facultatii?
Succes la rezolvarea problemei
desi par a fi un pic deplasat, eu cred ca faptul ca am avut 3 indrumatori m-a adus in aceasta situatie.Ca student iei de bun cam tot ceea ce iti spune un medic.Nu ca lucrurile si sfaturile pe care le-am primit ar fi fost proaste, insa fiecare medic a prezentat varianta lui, lucru care se poate observa peste tot nu numai in cazul meu.De aceea am ales sa expun cazul asta pe forum.Pe langa toate acestea lipsa de interes e mult mai mare cand nu ai nici o legatura cu pacientul, cu faptul ca faci practic o munca pro bono nefiind platit pentru asta ma duc cu gandul la faptul ca poate de aceea nu am observat sau nu mi s-a atras atentia asupra unor pasi importanti in realizarea acestei proteze
Si mersi de mustrare advice-advise.Era un typo, prob pentru ca eram un pic grabit
Multumesc
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., analiza, articulator, ati, caz, diagnosticul, dinti, folosi, icul, inf, inregistrare, metalic, mici, mm, modificare, noastre, ocluzie, optimist, proba, problema, probleme, rare, refacere, scheletul, separa, transfer, tratamente

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:14) timp.

Alegeti schema de culori preferata: