Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

e vreo contraindicatie?

discutie din eugenol.ro : imi va sosi un pacient care e diagnosticat cu limfom non-hodgkinian, momentan nu stiu sub ce tratament e banuiesc ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-06-09, 23:51   #1
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default e vreo contraindicatie?

imi va sosi un pacient care e diagnosticat cu limfom non-hodgkinian, momentan nu stiu sub ce tratament e banuiesc imunosupresoare, oare am vreo contraindicatie de tratament??
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-09, 23:59   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Cand spui tratament la ce anume te referi ??

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 26-06-09, 00:28   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default re

limfomul nehodgkinian este o proliferare tumorala a celulelor sistemului imun,la fel ca si boala Hodgkin,ganglionii limfatici sunt afectati in principal, dar si celelalte organe:splina,ficat,rinichi etc.in acest limfom prolifereaza limfociteleB.tratamentul:radioterapie si chimioterapie pentru a distruge maduva hematogena;daca e afectata maduva e afectata si productia de trombocite deci si hemostaza, atentie la extractii,sangerari,cred ca se pot face tratamente simple obturatii;tratamentul endo nu cred ca e indicat, in caz de extractii cred ca e bine sa ai bureti din aceia cu fibrina sau gelaspon.
creatoarea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-09, 01:43   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

mersi de link, mi-e groaza de endo si cam asta am de refacut in principiu pt ca i-am dat sa faca niste filme si aici e baiul, daca are imunitatea scazuta nu stiu ce sa zic in cazul unui flare-up...nu m-as apuca dar e o cunostinta!!!
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-10, 10:26   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca face radioterapie ,6 luni nu se pot face extractii,iar in privinta tratamentelor endo, imunitatea fiind la pamant,eu i-as temporiza si doar urgentele tip drenaj sau pans. calmant ar fi indicate pana se mai "reface"
dizi este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
atentie, boala, caz, cazul, celulelor, chimioterapie, con, contraindicatie, endo, endodontie, extractii, filme, flare, indicate, link, luni, obtura, obturatii, pacient, pdf, principiu, radio, simple, tratament, tratamente, tratamentul

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:52) timp.

Alegeti schema de culori preferata: