Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Senzatie de voma la periaj

discutie din eugenol.ro : am un pacient care a venit in cabinet pentru un sfat. De fiecare data cand incearca sa se spele ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree6Multumiri
  • 1 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de dentist4u
  • 4 Scris de anatooth

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-08-08, 18:27   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Senzatie de voma la periaj

am un pacient care a venit in cabinet pentru un sfat. De fiecare data cand incearca sa se spele pe dinti, apare o senzatie brusca de greata si voma. In prima clipa, am fost convins ca daca deschide gura, dau de o cariera de tartru sau cel putin depozite "grase " de placa. Dar surpriza... Igiena bucala impecabila, carii ioc, as vrea eu sa am dintii lui. Ce cauza ar putea avea? Spune ca e mai pregnanta senzatia de voma la periajul la arcada inferioara.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-08, 18:39   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce o deranjeaza:
- spuma pe care o face pasta de dinti? sa nu mai ude periuta!
- capul periutei e prea mare? sa ia una de copii!

Cum de este inca in viata? Ar trebui sa vomite la fiecare masa!
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-08, 21:13   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai nu e ceva patologic; asa e el, mai sensibil ; intr-adevar, ar putea sa foloseasca mai putina pasta. Mai nasol e cand te-apuci sa iei amprente la pacienti din astia...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-08, 21:49   #4
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

ehe si mie mi se intampla de fiecare data ba chiar si cand mi-am facut un rx a trebuit sa-mi dea cu spray ca sa nu ma apuce)
Vechi 12-08-08, 23:26   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

emetiral, emetostop, metoclopramid... 1-2 buc cu 30 min inainte de amprenta. plus un ton foarte convingator care asigura si un efect placebo. cam toate senzatiile astea de voma au substrat psihic asa ca trec in general si pe masura ce pacientul se obisnuieste cu mediul de lucru si cu procedurile.
Bakai Attila a multumit.
Vechi 12-08-08, 23:32   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cateva cristale mici de sare pe varful limbii inainte de periaj sau cand i se ia amprenta.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-08-08, 00:03   #7
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut pac carora le-am recomandat sa ia emetiral,metoclopramid...dar din pacate nu au avut nici un efect.Sarea a fost mai buna.Si cand ii lucrezi il pui sa respire destul de rar si profund pe nas si vorbesti continuu ca sa nu aiba timp sa se gandeasca la senzatia de voma.Aaaa...si sa fii atent sa nu cumva sa "uite" sa respire....
Vechi 13-08-08, 09:50   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am avut 2 pacienti care nu suportau nici macar oglinda dentara pe obraz, la colsulatie. Senzatie mare de voma..
Am rezolvat-o prin 2 metode diferite: distonocalm cu 1 ora inainte si tehnica respiratiei abdominale (cred ca este postata la psihologie medicala pe undeva).De facut exercitii in cabinet (pt. siguranta corectitudinii), apoi tema pt. acasa. Inlatura si anxietatea!
Vechi 03-09-08, 22:46   #9
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

si au m avut un pacient hipervomiticos care atunci cand a venit prima data la cabinet doar m-am atins de buzele lui si huak...

Si i-am facut extractii iar acum are 2 PROTEZE aproape totale. Si din prima zi a fost la gratar cu colegii si a fost laudat ce dinti frumosi are. Si le poarta frate.... Dar ce o fi avut mana mea de ii venea sa vomite, nu stiu. Ca sa nu spun de etapele de amprente, proba protezelor in ceara... va dati seama ce chin ptr mine ...

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-08, 22:49   #10
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Eu dau cateodata cu spray lidocain inainte de amprente la pacientii sensibili. Adevarul e ca e mai usoara faza de amprenta dupa o astfel de anestezie topica. SI nici nu e de lunga durata senzatia neplacuta

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 22:58   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Am si eu un pacient caruia i-am amprentat maxilarul doar sub anest de contact a boltii palatine,iar acum i-am facut proba protezei scheletate su dintii montati in ceara si chiar daca placuta palat am facut-o fenestrata,i-am explicat tehn cum e cu senzatia de voma,de-abia i-am inserat proteza si l-a apucat, senz de voma si lacrimi si nu mai stiu ce sa-i fac,emetiral degeaba. Cum ati mai procedat,ce sa-i mai fac sa poata purta proteza?
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-11, 08:03   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Eu am avut un caz similar. A trebuit sa fac proteza partiala acrilica pe tot palatul. Pacientul a stiut si a zis ca e dispus sa incerce. A fost un cosmar in prima zi - nu am reusit sa o pun si sa stea mai mult de cateva secunde - deja imi venea mie sa vars. Pacientul insa si-a dorit rezolvarea situatiei si cand a venit dupa cateva zile la retus a fost surprinzator sa-l vad ca o purta. A spus ca a fost fffffffffff greu dar incet incet, de la secunde la minute, la ore si tot asa a reusit. Cred ca trebuie sa lucrezi la motivatia lui si sa-l incurajezi. Chiar alta solutie nu vad. Nu stiu daca e voie sa i se dea acasa niste spray cu lidocaina (oricum se vinde la liber la farmacie) si la inceput sa dea pe usor pe palat - ca sa nu dea tone si sa inghita spune-i sa dea pe deget si sa puna pe palat - asta doar in cazul in care e voie sa aiba acasa lidocaina - sper sa aflu si eu de aici.
.
Vechi 10-03-11, 18:52   #13
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Eu rog pacientii sa-si cumpere de la farmacie Septolete Plus,si sa suga un drops inainte de inserarea protezei.Are in compozitie 5 mg de benzocaina(anestezic).In cabinet tot cu lidocaina si trancaneala rezolv greturile
Vechi 10-03-11, 19:37   #14
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiu ce se intampla, probabil legea seriilor, in ultima vreme sunt toti vomitaciosi la amprenta, in scurt timp incepe sa mi placa!

nu m-am gandit sa le recomandd ceva, dar daca vad ca persista...
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-11, 19:55   #15
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Tantum Verde. Anesteziaza si gindul de voma. Eu sint un astfel de pacient. Ca sa-mi ia amprentele pt. o coronita, l-am rugat pe dr. sa-mi dea cu spray anestezic. Am problema asta la periajul molarilor, de limba nu mai vorbesc,iar daca tin un creion gingas intre incisivi...poc! Proteza celei mai vomitive paciente am dovedit-o cu tantum verde pastile de supt, mai eficiente decit sprayul. Pacat ca mi-a venit ideea doar la sedinta finala de aplicare a protezei, nu si la probe...
SELENA a multumit.
Vechi 11-03-11, 00:49   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

eu am avut o pacienta care a supt o luna de zile un bob de fasole!...noroc ca a ras odata si l-a pierdut!
trebuie sa-i motivezi mult si sa-i incurajezi ca pana maine trece.
oricum, cu schelemama n-are ce sa faca, o cimentezi si 2 zile nu-i arati cum se scoate...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-11, 17:37   #17
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc de sfaturi,le voi aplica secvential in caz ca precedenta nu merge). Oricum,mi-e groaza de omul asta,n-am mai avut chiar asa pana acum. Va tin la curent cu ce a mers la el.
.
Vechi 16-03-11, 23:32   #18
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Gata! Azi am avut o foarte placuta surpriza,dupa ce m-am chinuit sa-i anesteziez palatul sa-i cimentez scheletata cu lacrimi curgand siroaie,aproape ca a fugit pac din cabinet de groaza sa nu vomite, a venit azi mandru de scheletata lui dupa tantum verde,de care i-am spus sa-si ia. Si o poarta acum si e multumit. Si eu mai ceva decat el.
KLMircea, SELENA, Mona Lisa si alti 1 au multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abdominale, arcada, ata, buna, cabi, cabinet, carii, dentara, diferite, macar, medicala, metode, oglinda, pacienti, placa, posta, psihologie, respira, respiratiei, rezolva, rezolvat, senzatie, sigura, siguranta, tehnica, tema

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Senzatie de arsura todea oana Patologie Orala 19 03-03-11 19:33
pac cu reflex de voma costin Cazuri dificile 15 15-03-07 11:24

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: