Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ati vazut vreodata o criza de epilepsie?

discutie din eugenol.ro : Am vazut de curand o criza de epilepsie. Eram pe plaja in Albena (cu congresul) si am vazut faza ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-06-08, 22:20   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Ati vazut vreodata o criza de epilepsie?

Am vazut de curand o criza de epilepsie. Eram pe plaja in Albena (cu congresul) si am vazut faza la cativa pasi de prosop, intr-un amurg, pe o plaja aproape goala. O patzea un nene din aia de au grija de barci, parapante si alte minunatzii; culmea ca prin zona trecea si o tanti doctoritza romanca si s-a bagat in seama sa-i acorde primul ajutor, desi patzitul era cu cineva care probabil stia ce are; deci tanti nuastra a inceput a tzipa "dati-i palme..nuu...nu asa...mai tare...mai tare!", si-i frigea saracului niste scatoalce care s-au transformat in pumni de mi-l scoase pe saracu' om din criza pentru o secunda cat sa se faca spre ea si s-o inspaimante de muarte ; luase tanti metraj vreo 5 metri si tot striga la ala.."dati-i palme" muahaha; apoi a mai prins curaj si s-a apropiat iar si se facea ca-i ia pulsu "n-are puls...n-are puls...chemati o salvare...repede"... eu taceam ca mortu-n papushoi, pe zicala: philozof ramaneam (izmail)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cazuri-dificile/3985-vazut-vreodata-criza-epilepsie/

Acu nu stiu ce-or fi inteles bulgaroii din romana aia tzipata,cert e ca dupa vreun minut si ceva de zbenguit in nisip si clabuci la gura, omu nostru s-a sculat cam sifonat si s-a dus la mare de si-a dat cu niste apa pe fatza, si eu am ramas cu imaginea a ceea ce banui ca fusese o criza de epilepsie.

Si cu atata informatizare cine n-a vazut poate gasi repede ceva sample-uri
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de drLouis; 05-06-08 la 23:04.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-08, 22:33   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

eu am vazut doar petit mal... o scurta "absenta" a pacientei (care avea vreo 7 anisori)...

anyway sa dai palme unui epileptic e totalmente inutil... iar venit din partea unui medic..... no comment...
Vechi 05-06-08, 22:38   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

cateva precizari: nush daca era medic tanti dar 80% din romanii din albena pe vremea aia erau veniti la congres...asa...si presupunerea mea ca aia a fost o criza de epilepsie nu se bazeaza decat pe amintirile mele vagi din ce am auzit prin timpu fac.

am postat aci pt ca nu stiu cati din forumisti au vazut vreodata asa ceva, ...e bine de vazut pentru viitor.
Vechi 05-06-08, 22:42   #4
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da...o data cand eram in tren,dar cel care a suferit criza probabil ca stia cand il apuca pt ca s-a asezat pe podea;a doua oara in camin cand un amic care avea epilepsie a consumat alcool si tigari,acestea fiind suprapuse si cu stresul sesiunii.Iar de curand unul din colegii de camera ai fratelui meu s-a ales cu fractura de piramida nazala si degetul mic muscat zdravan(?? )...dupa o astfel de criza.
Vechi 05-06-08, 22:58   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Anul 3 , o pacienta la protetica , ne-a "bucurat" cu o criza de epilesie , nu e tocmai placut .

Din cate am mai citit eu ,pacientii cu aceasta afectiune nu prea simt cand incepe criza .

Criza putand fii determinata de multi factori : stres , consum alcool , oboseala , s.a.m.d .

Cel din filmul acela , este o criza "modesta" , am inteles din ce am mai citit ca unele din ele sunt foarte spectaculoase (daca putem sa le spunem as ) ....

1.Trebuie sa te asiguri ca nu sunt obiecte dure sau obiecte ascutite pe langa pacientul in plina criza de epilepsie
2.Sa te asiguri ca nu moare asfixiat cu propria saliva, limba ......
3.Spasmele musculare sunt la unii pacienti extrem de puternice (nu ca in filmuletul acela ) , trebuie avut grija sa nu isi fractureze ceva ...
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-08, 23:02   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sunt mai multe filmulete, daca ai sa cauti bine, intr-un film sarmanul chiar descrie cum "simte" criza...altii spun ca au doar blank; ce intelegi tu prin criza spectaculoasa? bolnavu' in general are spasmele alea prin tot corpul in timp ce zace inconstient pe unde pica...ca doar nu s-o apuca sa faca acu' ca cocoshu pe gardu vecinii
Vechi 05-06-08, 23:58   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Atentie si la muscatul limbii... se poate pune ceva intre dinti pt asta (curea ...)
Vechi 06-06-08, 00:17   #8
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca ai un pacient cu asa ceva e grav daca il apuca in timp ce tu lucrezi pentru ca te poate lasa fara degete si iesi la pensie.Asa ca cultivati-va asistentele sa se uite si la pacienti in timp ce voi lucrati si sa va avertizeze daca vad ceva suspect.
dumitriu_diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-08, 00:34   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de dumitriu_diana View Post
Daca ai un pacient cu asa ceva e grav daca il apuca in timp ce tu lucrezi pentru ca te poate lasa fara degete si iesi la pensie.Asa ca cultivati-va asistentele sa se uite si la pacienti in timp ce voi lucrati si sa va avertizeze daca vad ceva suspect.
parca o si vad pe asistenta lui dumitriu_diana stand cu okii holbati la pacienta in timp ce ea mixeaza pasta de canal
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absenta, ajutor, atentie, ati, congresul, curaj, dinti, doc, doctori, epileptic, faza, gasi, grija, gura, inceput, mal, medic, metraj, nostru, pacientei, palme, partea, primul, pune, repede, zona

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
la 18 ani cu epilepsie muresan sergiu Cazuri dificile 26 16-06-13 12:12
criza, motiv de taxe noi!? drmacasa Loc de dat cu capul 18 18-08-09 19:23
Cum va afecteaza pe voi (in UK sau ...) criza aceasta? barry Lucrul "afara" 4 03-04-09 13:48
Criza auto, în imagini. Cum nu s-au mai văzut Dr.Mada Sa ne descretim fruntea 3 21-02-09 21:00
ai facut vreodata o preparatie pt onlay? nico Protetica 2 04-06-07 00:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: