Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

legatura intre infectiile dentare si operatii la inima

discutie din eugenol.ro : Am si eu o nelamurire. Am un pacient care urmeaza sa faca o operatie la inima ceva cu schimbat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de sonila stefoni
  • 1 Scris de oil

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-04-08, 13:35   #1
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default legatura intre infectiile dentare si operatii la inima

Am si eu o nelamurire. Am un pacient care urmeaza sa faca o operatie la inima ceva cu schimbat va;ava daca am inteles eu bine, si l-au trimis la stomatolog sa le confirme ca nu are infectii dentare si poate face operatia! Eu i-am facut un OPG , i-am facut 3 extractii la niste dinti mobili si extractii la 3.6 si 3.7 care aveau granuloame apicale, tratament antibiotice si antiinflamatoare. Pac are parodontoza, mai are doar 1.1 sus si jos mai multi, i-am facut igienizare ...si mai are doar o carie la 4.7 in rest e ok. Ce credeti ? Am facut bine? Poa face operatie la inima acum , ii pot da recomandare? Singurele prbl au fost acele granuloame ....Azi i-am facut ultima extractie 3.7 si miercuri are operatia. V a influenta intr-un fel operatia , are risc de infecii ( endocardita bacteriana din cate imi aduc eu aminte)???
daisy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-08, 13:45   #2
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa raspunda un medic mai in varsta,daca se poate,ca si eu as dori sa pricep exact ,ca la fiziologie cum se intimpla.in opinia mea,e ok,ai facut asanarea cavitatii bucale.sigur streptococii aia ii intretineau si ei un pic afectiunea cardiaca.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-08, 14:53   #3
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

prbl e ca deja i-am dat drumul , i-am scris pe bilet cei-am facut si se va opera. acum ma gandesc sa nu fi facut....vreo prostie....
.
Vechi 07-04-08, 17:41   #4
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mai are dinti parodontotici in gura? Cand am invatat in facultate despre boala de focar, parodontopatia marginala cronica(nu doar cea apicala) era considerata boala de focar ...
Vechi 07-04-08, 18:10   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

lasa ca oricum ii baga al operatie antibiotic la greu in vena, stai linistita. nu crez ca o carie sa faca probleme. poate nu ar fi stricat si un detartraj bine facut.
Vechi 07-04-08, 19:26   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un caz asemanator am avut acum vreo 3 sapt ...a venit de la clinica din timi.din padurea verde cu recomandare de asanare a foc dentare ...prescriptia cardiologului :augumentin 1 g. de doua ori/zi cu o zi inainte de inceperea extractiilor si pe toata perioada interventiilor stom...am facut extractiile detartraj etc intr-o sapt .......pacientul .s-a operat la inima ....totul bine si frumos !!Aaaa..inca una:faceti tot ce puteti inainte de operatie ,caci dupa il baga pe anticoagulant si nu mai reusesti sa-i faci nimic (sau aproape ...poate o carie simpla )!!
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-08, 11:44   #7
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da...asa e, i-am facut si detartraj si periaj , i-am dat si apa de gura dra....mai avea un incisiv inferior care avea mobilitate dar nu a vrut sa -l mai scoata , imi apre rau ca nu l-am scos si pe el.
.
Vechi 08-04-08, 19:35   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de daisy View Post
si extractii la 3.6 si 3.7 care aveau granuloame apicale, tratament antibiotice si antiinflamatoare.
ce inseamna trat atb? cand, inainte dupa extractii cu ce etc.
Vechi 09-04-08, 11:05   #9
oil
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default E O.k>

Oricum va fi sub protectie antibiotica masiva,totusi puteai sa mai folosesti un antiseptic bucal pe baza de clorhexidina(Hexoraletten N) iar pentru germenii din pungile parodontale se foloseste claritromicina 500 mg/zi in formula SR.Singurul produs existent este Klacid Sr 500 si se administreaza 10 zile.
oil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-08, 18:47   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de ce claritromicina ? pe baza a ce ?
shi de ce fara terapie initziala ?
shi de ce 10 zile ?
Vechi 10-04-08, 22:00   #11
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

eu stiu amoxi cu metronidazol, nu claritromicina.

Oricumdaca nu este infectie acuta a parodontiului, chiar cu mobilitate, ma gandesc ca nu e problema ptr pacient.. Dar cum a zis cineva mai sus, era mai bine acum ptr ca dupa e mai greu de intervenit.
BigMoon a multumit.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-08, 10:59   #12
oil
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc claritro de ani buni in urma unui studiu in vitro relizat de o univ.italiana si in urma caruia am facut un studiu in vivo(a fost lucrarea mea de diploma)la solicitarea celor de la Abott USA.Germenii din pungile parodontale sunt f.sensibili la claritro.Am pacienti carora li s-a spus ca unica sol.sunt extractiile si apoi proteza mobila.Dupa 6-7 ani oamenii au inca dintii in gura bine mersi iar la unii dintre ei s-a observat un proces de refacere osoasa.Unul singur nu a raspuns la tratament din aproximativ 200 de cazuri!
.
Vechi 11-04-08, 14:37   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de oil View Post
Eu folosesc claritro de ani buni in urma unui studiu in vitro relizat de o univ.italiana si in urma caruia am facut un studiu in vivo(a fost lucrarea mea de diploma)la solicitarea celor de la Abott USA.Germenii din pungile parodontale sunt f.sensibili la claritro.Am pacienti carora li s-a spus ca unica sol.sunt extractiile si apoi proteza mobila.Dupa 6-7 ani oamenii au inca dintii in gura bine mersi iar la unii dintre ei s-a observat un proces de refacere osoasa.Unul singur nu a raspuns la tratament din aproximativ 200 de cazuri!
oau, te propunem la premiu nobel pentru pastrare dinti in gura chiar 6-7 ani.

sa trecem la lucruri serioase, care mai iatrogenizeaza dupe studiile proprii facute dupa nu stiu ce studii
Vechi 11-04-08, 16:31   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Abbot USa a solicitat unui student roman (in Romania ?) sa faca un studiu in vivo pt. ei? Wow!
Vechi 12-04-08, 20:53   #15
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

mai visam si noi...
Vechi 12-04-08, 20:54   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si am putea vedea si noi studiul respectiv? sau pe unde-i publicat?
Vechi 16-04-08, 08:40   #17
oil
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E O.K. daca nu credeti ce v-am relatat,nu ma deranjaza!La ora aceea eram reprezentantul firmei Abott prin GRF Romania si chiar asa s-a intamplat,de fapt solicitarea a fost a product managerului.Si sa stiti ca da rezultate.Putati incerca inainte de a fi ironici!
titiluka a multumit.
.
Vechi 18-04-08, 09:47   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de oil View Post
E O.K. daca nu credeti ce v-am relatat,nu ma deranjaza!La ora aceea eram reprezentantul firmei Abott prin GRF Romania si chiar asa s-a intamplat,de fapt solicitarea a fost a product managerului.Si sa stiti ca da rezultate.Putati incerca inainte de a fi ironici!
uo sa incerc maine, acuma sunt ocupat cu cafeaua aci la casa alba cu giorgi.
Vechi 29-12-14, 16:16   #19
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu am o pacienta inainte de operatie de cataracta. Exista un model de adeverinta dupa asanarea focarelor?
trunx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-14, 17:22   #20
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu. Faci o scrisoare medicala de mana.

KOL Sybronendo
Vechi 21-03-18, 10:57   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ma puteti ajuta si pe mine, dupa asanarea focarelor, cum trebuie sa arate acea adeverinta?
trunx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-18, 11:04   #22
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Default asanare focare preoperator

as dori sa aflu daca asanarea focarelor dentare preoperator, in cazul operatiilor pe cord, e obligatori sa se faca prin extractii sau se pot efectua si alte tratamente care sa pastreze dintele, multumesc
pauldan este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., antibiotice, antiinflamatoare, apical, atb, cazuri, dinti mobili, diploma, extractii, folosesc, italia, iv, lucrarea, lucruri, nobel, oamenii, osoasa, parodon, premiu, proces, proprii, proteza, raspuns, refacere, studiu, tratament, usa

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
DVD CU OPERATII IMPLANTOLOGIE ORALA mihnea cafadaru Perfectionare 23 02-11-11 22:34
au inima mea :) alin dinca Protetica 19 25-08-08 15:49
un 2.8 care mi-a mers la inima opreabogdan Endodontie 28 16-04-08 22:26
In legatura cu testul UBELT RosianuGabi Lucrul "afara" 8 05-03-07 20:13
reactii adverse,alergice la nivelul gingiei in legatura cu a sico Protetica 14 24-09-06 01:32

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:49) timp.

Alegeti schema de culori preferata: