Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Diastema Vera!!!!!

discutie din eugenol.ro : Am o pacienta cu o diastema de 7-8mm sup si inferior ,nu vrea sa-si rezolve cazul ortodontic cum ar ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de Neagu Stefan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-03-08, 17:30   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Diastema Vera!!!!!

Am o pacienta cu o diastema de 7-8mm sup si inferior ,nu vrea sa-si rezolve cazul ortodontic cum ar fi normal,insista s-o rezolv protetic.Cum a-ti rezolva-o voi????
drlili este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-08, 18:03   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ai poze? cati ani are? Dintii sunt integri?
Vechi 28-03-08, 18:20   #3
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Dintii sint integrii,are48 de ani,si vrea o lucrare de la canin la canin,o deranjeaza doar estetic.Inca nu am poze,am facut un model de studiu DAR miroase a ars rau de tot , n-am nici o idee .......M-am gindit sa-i fac 1-2 laterali in plus dar ar arata ca dracu,sa dau 1-1,5mm fiecarui dinte dar tot dracula ar fi....
drlili este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-08, 19:29   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

orto dupa o verificare paro ... n-as face3 protetic nimic (daca e cum banui eu)

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-08, 20:14   #5
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Daca ai vreun dusman cred ca ar fi timpul sa-i trimiti aceasta pacienta.

Succes

P. S. Daca vrei insa sa vezi de ce ar fi fost bine sa trimiti la altul, poti sa-i face o lucrare daca refuza altceva. Cu o obturatie ar iesi destul de aiurea asa ca nu recomand.

Pentru lucrare slefuiesti minim mezial (doar sa indrepti peretele) si mai mult din distal asfel incat sa poti "muta" frontalii un pic mai spre centru in lucrare si sa nu-ti iasa foarte lati.

Trebuie foarte bine avertizat pacientul ca dintii vor parea mai lati si chiar te poti juca cu ceva materiale pe acolo sa ii arati cam cum ar fi, sa stie la ce sa se astepte pentru ca altfel daca nu are idee cam cum vor arata este posibil sa fie dezamagit.
Vechi 28-03-08, 20:55   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

io zic asa: baga-i un meziodens in lucrare ... ar fi de dimensiune apropiata cu a dintilor vecini, nu mai ai treaba cu reimpartirea spatiului..... ce mai? o gramada de avantaje .... plus ca cine ar mai fi ca ea?

acum serios vorbind, eu as convinge pacienta sa-i lase asa cum sint (daca nu vrea trat orto), cu atit mai mult cu cit dintii sint integri... cum o convingi? fa-i o prefigurare pe model, sau chiar in gura... va vedea cu ochii ei ca o diastema asa de mare nu e de rezolvat protetic...
apropo, cum de nu si-a dorit pina acum rezolvarea diastemei? nu e totusi la virsta de maritis.... sau da?
Vechi 28-03-08, 23:01   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
io zic asa: baga-i un meziodens in lucrare ... ar fi de dimensiune apropiata cu a dintilor vecini, nu mai ai treaba cu reimpartirea spatiului..... ce mai? o gramada de avantaje .... plus ca cine ar mai fi ca ea? ...
Nu stiti nimic! Ce sa mai slefui dinti integri? Cite un cui pe linia mediana, superior si inferior, coroane, ura si zimbiti va rog.

Ar mai fi varianta sa incerci s-o convingi doar sa-si micsoreze diastemele cu "obturatii" , poate o sa-i convina un 3-4 mm decit 7-8
Vechi 28-03-08, 23:32   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

orice protetica i-ai face, va fi nemultumita ... daca nu vrea examen paro (ca-s aproape sigur, chiar si fara poze, ca problema e de cauza parodontala) si remediere ortodontica a situatiei, mai bine trimite-o la cabinetul de peste drum

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-08, 00:08   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca faci protetica o sa aibe doua gume orbit in loc de incisivi ... daca nu 4...
intai spune-i tehnicianului sa faca o simulare sa vada shi tanti ce shi cum

Modificat ultima data de alin dinca; 29-03-08 la 00:18.
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-08, 06:46   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

M-am jucat cu niste compozit.Am mai postat pozele candva dar nu le-am mai gasit de cand cu noul format al forumului.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Diastema.jpg (49,5 KB, 75 vizualizari)
drlili a multumit.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-08, 00:51   #11
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

oare ce a avut pacienta ta stefan? meziodens?

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-08, 10:04   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu.Daca ar fi fost mi-ar fi spus.Daca ar fi fost si apoi extras,ar fi ramas un oarecare defect osos (atrofie,concavitate) pe creasta alveolara,chiar daca e in apropierea frenului buzei superioare.
La cazul precedent este destul de greu de dat cu parerea findca nu avem imagine.Ma gandeam ca se poate adopta un tratament combinat chirurgical-ortodontic-protetic.Intai chirurgical,de "maleabilizare" a osului incisiv urmat concomitent de migrare corporeala a incisivilor centrali apoi de confectionarea unor coroane pe incisivii laterali.Spatiul asa de mare interincisiv s-ar fi impartit altfel si intre ceilalti dinti frontali.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cazuri-dificile/3435-diastema-vera/
Ca solutie exclusiv protetica parca e cost biologic cam mare prin extractia tuturor incisivilor si confectionarea unei punti prin care intermediarii incisivilor laterali sa fie mariti,iar intermediarii centralilor sa fie uniti printr-o "coditza" semicirculara plasata juxtapapilar spre palatinal pentru a micsora diastema.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., diastema, dintii, distal, dori, etic, frontalii, idee, lase, lucrare, materiale, meziodens, minim, mm, model, obtura, obturatie, orto, pacienta, pacientul, protetic, recomand, refuza, rezolva, rezolvat, serios, spa

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
diastema magda Ortodontie 23 22-05-10 23:26
diastema vera magda Ortodontie 2 29-01-08 10:50

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: