Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

un caz ciudat

discutie din eugenol.ro : .... si pe care inca nu mi-l explic... poate ma ajutati voi.... o pacienta, 50 ani, vine la mine ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-06, 00:58   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default un caz ciudat

.... si pe care inca nu mi-l explic... poate ma ajutati voi....

o pacienta, 50 ani, vine la mine in urma cu vreo 2-3 luni.... printre altele ii gasesc o cariuta distala pe 23... mica... ei, nu chiar atit de mica incit sa nu-ti vina sa te apuci de ea, ci stadiul imediat urmator... obturez cis (in cantitate infima)+ compozit... toate bune.... dupa aprox 6 saptamini face pulpita acuta... DE CE?
am facut si o radiografie inainte de pulpectomie pt a gasi o explicatie si nu numai (nu stiu ce ma asteptam sa vad.... poate un ozn? )... camera pulpara corespunzatoare virstei... oricum la asa o cavitate (cls 3) mica, toate marginile obturatiei aflate in smalt, nici la un pacient mai tinar nu mi-as fi facut griji, dar la 50 ani cu atit mai putin...
Vechi 28-07-06, 01:04   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

malasuerte !
Sau poate ceva traume ocluzale si cand ai preparat a fost picatura care a umplut paharul.
Sau malasuerte !

malasuerte= cuvant provenit dintr-o limba auzita la televizor care explica ghinionul de nesansa
Vechi 28-07-06, 01:34   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

mi-a mai sugerat cineva ca e posibil sa fie o trauma ocluzala... nu am verificat
Vechi 28-07-06, 09:53   #4
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Am facut pe la faculta niste studii fhisto cu molari de minte integrii sau pm scosi in scop ortodontic si dinti cu patologie clinica evidenta. Ei, si belea, chiar si aia integrii, histologic prezinta semne de inflamatie cronica. Deci ce avem noi impresia clinic ca e acut, e de fapt exacerbarea a ceva cronic. De aici am tras concluzia ca un dinte super restaurat si obosit nare rost sal las "vital".
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-06, 15:14   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

interesant ce spui, camil..... doamna cu pricina nu are inghesuiri dentare, in schimb are lucrari fixe pe zona laterala.... si poate ca acolo e hiba... o sa incerc daca o mai prind sa-i fac o examinare a ocluziei..... poate gasesc ceva...
Vechi 02-08-06, 01:15   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

n-ai pus diga, poftim, pulpita e in floare

acu' pe bune daca vrei sa faci autopsie iestrage-i caninu', fa-i hemisectiune dar sa prinzi si plomba pe taietura si uiti-te la microscopu' electronic, poate te dumireshti si ne zici shee 9
Vechi 02-08-06, 01:54   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pare ceva nu ciudat ci de-a dreptul stupid. Cred ca e vorba doar de o pura coincidenta (soarta). Pulpita "era pe drum"...cauze ? probabil un ghidaj canin (desi pare o prostie), o ocluzie mai ciudata (lucrari mai vechi sau mai noi, traume ocluzale) sau pur si simplu punga parodontala, recesiune fara urma de cement (cine stie prin cate surfasaje o fi trecut) si dentina expusa.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-06, 02:24   #8
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

pacienta nu are afectare parodontala, nici pungi, nici retractii...
Vechi 02-08-06, 02:26   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Atunci ...soarta !

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acut, ati, camera, cantitate, caz, cis, ciudat, compozit, distala, gasesc, gasi, imediat, limba, luni, mica, mine, obtura, ocluzale, pacienta, picatura, pulpara, pulpectomie, pulpita, punga parodontala, radiografie, smalt

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
un caz ciudat--pacient cu hidrocefalie Bakai Attila Pedodontie 8 26-04-08 08:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: