Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Detartraj copil cu handicap

discutie din eugenol.ro : Salutare. Am si eu o problema: am o prietena de familie cu un copil de 18 ani cu handicap ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree17Multumiri
  • 1 Scris de Blue
  • 4 Scris de k.Adina
  • 1 Scris de tibimihai
  • 3 Scris de radualionte
  • 2 Scris de tibimihai
  • 3 Scris de aurelian
  • 1 Scris de Maria Tolan
  • 1 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de cristaldental

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-03-13, 18:18   #1
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Detartraj copil cu handicap

Salutare. Am si eu o problema: am o prietena de familie cu un copil de 18 ani cu handicap sever si care are nevoie de un detartraj sub anestezie generala pentru ca altfel nu se poate. A fost azi la facultate si pe langa faptu ca au tinut-o foarte mult sa astept au si refuzat-o pe motivu ca "oricum trebuie sa veniti din nou in 6 luni". Intrebarea mea este stiti care poate sa faca asta in mediu privat? Multumesc frumos
Vechi 01-03-13, 19:54   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
-4 (+0/-4)     

pai ce fel de handicap are in primul rand ,de necesita anestezie generala !?

De ce sa nu ii faci in cabinet , daca ai rabdare si intelegere eu zic ca reusesti fara probleme !

dupa cum a povestit si adina mai jos , se poate si in cabinet cu multa rabdare, asa ca voi astia de ati dat minus ... think again
tibimihai a multumit.

Modificat ultima data de Blue; 02-03-13 la 09:19.
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-13, 19:58   #3
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

are un retard mental. s-a incercat in alta parte sa se faca detartrajul fara anestezie generala si oricata rabdare a avut medicul respectiv nici nu a vrut sa deschida gura
Vechi 01-03-13, 23:28   #4
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+1/-0)     

iti zic o metoda care a functionat la mine in cab - am vb intai cu mama si cu el, sa aflu ce ii place - zice - 'asculta si fredoneaza muzica'
facem un plan de lucru pt data viitoare, ii arat ca tre sa aiba dintii curati ca sa poata canta frumos, apoi, gata.
Data viitoare - o melodie preferata ascultata pe youtube - o hemiarcada
Mi se parea ca e ca-n Lethal Weapon , cand radea toata gasca de si cu mafiotul chinez aflat la dentist
Dupa alte 6 luni a venit cu mp3 player, ca sa nu ma mai deranjez si sa termin mai repede. Si a tot fost purtat de alti colegi...
Ce-i drept, de maimuta ce sunt, ba ma stricam de ras in sinea mea, ba imi faceam morala. Asa-i cu schizi
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-13, 01:08   #5
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Mersi frumos pentru sfat. O sa incerc sa vedem ce rezolvam
k.Adina a multumit.
Vechi 02-03-13, 11:29   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cred ca abordarea cazului este putin mai complexa...
In primul rand, ar trebui luat legatura cu apartinatorul (cel care are grija de el permanent, probabil mama) si intrebat(a) ce ii place, cum procedeaza cand trebuie sa-i obtina cooperarea pentru a indeplini o anumita actiune cu el, ce il nelinisteste (persoanele straine, animalele, etc), ia medicatie de la psihiatru? ce medicatie si pentru ce? (e agitat?, functioneaza?)
In al doilea rand, as lua legatura cu psihiatrul in care se afla in observatie si l-as intreba daca ma poate ajuta cu o medicatie ca sa-i pot lucra ca stomatolog. Psihiatrul poate avea solutia.
Felicitari, Adina! Ai reusit sa creezi o relatie terapeutica cu pacientul tau caruia ii placea muzica. La el a mers cu muzica, la altul poate sa mearge cu desene animate sau cu altceva care ii face placere. Situatiile pot fi nenumarate!
Acest tip de abordare cred ca este putin mai apropiata de realitate si pentru "descoperirea" pacientului. "E handicapat, ce draq' sa-i fac?" Anestezia generala este o posibilitate, dar doar pentru detatraj? Plus spitalizare, plus riscuri...Vezi ce-i place, fii "alaturi" de el, arata-i ca ii esti prieten si nu-i faci rau si lasa insotitorul langa el ca sa se simta in siguranta. Spor!
Vechi 02-03-13, 13:31   #7
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Am vorbit cu mama baiatului. Are agenezie de corp calos si epilepsie. Din cate mi-a povestit are momente in care e foarte cooperant si momente in care nu se poate discuta cu el fiind foarte imprevizibil. Urmeaza maine sa ii fac o vizita acasa sa vad concret ce il deranjeaza si sper sa gasim o metoda sa nu ajunga la anestezie generala. Va multumesc pentru raspunsuri si idei
radualionte si k.Adina au multumit.
Vechi 12-03-13, 17:35   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

salut, cazurile de genu imi par complet neprofesionist abordate de catre cei din spital. in loc sa pierdem timp aiurea se poate face sedare detartraj, eventual si alte leziuni carioase, extractii la final toata lumea e fericita.
incearca sa vezi clinicile ce fac tratamente cu sedare
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-13, 18:36   #9
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

m-am gandit si eu la varianta asta dar din cate am inteles a incercat asta si copilul era inca destul de "neamortit" incat nu statea locului. multumesc pentru idee
Vechi 28-03-13, 20:41   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Salut! In legatura cu cazul pe care l-ai adus in discutie, pot sa iti spun ce am mai vazut eu ce se face la Cluj. Sectia de chirurgie BMF e in aceeasi cladire cu catedrele de Odontologie si Pedodontie/Ortodontie. Pacientii necooperanti sunt internati in sectia de Chiru, se aduna o echipa de medici de la Odonto, Pedodontie, Chirurgie si se face toata asanarea cavitatii orale in anestezie generala: se igienizeaza, se fac obturatii, se extrage ce e irecuperabil, bineinteles cu materiale de la catedrele mai sus amintite, nu exista la chirurgie posibilitatea de a face decat ce tine de chirurgie.
tibimihai a multumit.
Maria Tolan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-13, 20:53   #11
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Mersi frumos pentru raspuns. Dar in Bucuresti nu cred ca se procedeaza asa desi ar fi excelent
Vechi 28-03-13, 21:47   #12
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ba se procedeaza, daca te-ai fi interesat ai fi aflat. Asa am rezolvat-o pe Alina Traian, vezi in topicul de Activitati civice, Povestea Alinei.
Sunt echipe mixte, chirurg -pedodont , care au anumite zile in care rezolva asemenea cazuri.
tibimihai a multumit.
Vechi 28-03-13, 22:10   #13
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Recunosc nu m-am uitat. Imi cer scuze pentru remarca de mai devreme
Vechi 28-03-13, 22:25   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu ma intelege gresit (se pare ca am o problema de comunicare in ultima vreme :-)) ), nu trebuie sa-mi citesti toate postarile, dar daca ceri niste sfaturi incearca sa verifici/folosesti informatiile care iti sunt date ...
tibimihai a multumit.

Modificat ultima data de cristaldental; 29-03-13 la 13:13.
cristaldental este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-13, 18:50   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

incearca la o clinica care are inhalosedare
mariusmarian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., copil, facultate, generala, luni, nou

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: