Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Extractie la un delfin

discutie din eugenol.ro : Unul din cei 3 noi delfini de la Delfinariul din Constanta are un abces. Deocamdata este sub tratament cu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree56Multumiri
  • 12 Scris de Sealevel
  • 1 Scris de Razvan Tudorache
  • 24 Scris de Sealevel
  • 1 Scris de drdream
  • 1 Scris de ncrstus
  • 4 Scris de mariC
  • 2 Scris de Sealevel
  • 2 Scris de drdream
  • 9 Scris de Sealevel

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-02-11, 12:36   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Foarte apreciat  +19 (+19/-0)     
Default Extractie la un delfin

Unul din cei 3 noi delfini de la Delfinariul din Constanta are un abces. Deocamdata este sub tratament cu antibiotice si i-a mai revenit pofta de mancare..dar probabil ca va trebui facuta o extractie.
As avea nevoie de ajutorul unui iubitor de animale care are un aparat portabil de facut radiografii pentru a depista exact dintele cu pricina!
Daca mai are cineva sfaturi, idei si sugestii sunt binevenite, pentru ca bineinteles documentatia pe tema extractiilor la defini e subtirica..

O sa revin si cu cateva poze.
Sealevel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 13:09   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

presupun ca o faci in colaborare cu un veterinar sub anestezie generala, nu?
Vechi 08-02-11, 13:21   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Bininteles in colaborare cu medicul veterinar de la delfinariu, ca doar nu a trecut delfinul pe la mine prin cabinet in drum spre o hamsie la Mamaia..

Dar nu stiu inca daca sub anestezie generala, pentru ca mi-au zis ca incerca sa evite cat se poate de mult situatiile cu anestezie generala si bineinteles ca vor sa streseze cat mai putin delfinul..

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
presupun ca o faci in colaborare cu un veterinar sub anestezie generala, nu?
.
Vechi 08-02-11, 13:26   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Oaaaaaaua..... abia astept sa vad urmarea. Ce frumos Ce trist pentru delfin dar bine ca se poate rezolva
.
Vechi 08-02-11, 14:23   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

abia astept sa vad... sigur o sa te ajute cineva cu un aparat portabil pt radiologie...
doina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 18:14   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate reusesti sa-i faci tratament de canal si sa-i salvezi caninul sau dintele respectiv
aphra_behn a multumit.
Razvan Tudorache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 18:19   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Succes tuturor oamenilor dragutzi care fac lucruri frumoase la Delfinariu.Astept cu interes evolutia cazului,poze filme etc.
Nu ar fi rau sa faceti ceva publicitate cazului pe net..poate creste numarul de vizitatori si incasarile Delfinariului
Toate bune!
Vechi 08-02-11, 18:44   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Chiar o super idee
Eu as contribui.
Poate are Sebastian o idee ceva sa ajutam.
Ar fi bine ca cineva sa scrie aici una alta ca topicul sa nu intre in uitare si sa vada cine trebuie sa vada ca sa ajute
.
Vechi 08-02-11, 19:45   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

in caz ca se doreste un tratament conservativ sunt gata sa trimit unit meu portabil pt un tratament de canal
rx portabil mai greu de gasit prin valahia -sau daca cineva are mea culpa
luca dehelean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 21:08   #10
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Cred ca pica treaba cu tratamentul conservator.
Nu vi se pare uimitoare asemanarea?
mircealaslau este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 21:27   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Da, e clar. Cred ca nici nu e afectat de pierderea unui dinte.
Exista si Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si poate se prezinta si acolo cazul.
.
Vechi 09-02-11, 02:05   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Apreciat  +9 (+9/-0)     

Am revenit cu 2 poze.

Dupa cum se poate vedea dintii sunt destul de abrazati din cauze necunoscute deocamdata (O sa investigam sa vedem daca scrasneste din dinti in somn.... Abraziunea a dus la anumiti dinti pana la intersectarea pulpei fapt care se vede prin punctuletul rosu din mijlocul la cativa dintre ei.
Se vad in poze doi dinti mai afectati, unul din ei prezinta si un oarecare grad de mobilitate.

Cateva considerente care trebuie luate in seama la alegerea unui tratament:
-delfinul se scoate destul de greu din apa, are cam 200 kg, trebuie sa fie cam 6-10 oameni ca sa poata fi scos, deci nu e o operatiune care sa poata fi facuta usor si zilnic

-in momentul in care delfinul este scos nu poate fi tinut prea mult afara ceea ce inseamna timp de lucru 5-10-15 min (voi reveni cu date mai precise in privinta timpului care poate sta afara)

-se prefera o anestezie locala si nu una generala, care implica riscuri

- delfinul are toti dintii la fel, fiind printre singurele mamifere care nu au dintii diferentiati. Asta inseamna monoradiculari.

- delfinul nu foloseste dintii pentru mestecat mancarea, ci doar pentru apucarea ei. Deci nu va suferi prea mult daca ii lipseste un dinte.
Pe de alta parte, dupa cum se vede si in poze, sunt mai multi dinti afectati de abraziune si cred ca nu ar fi o solutie buna sa scoatem mai multi..mai ales ca e artist pana la urma...cum ar fi sa apara stirb...deci poate luam in calcul si tratamentele de canal..?

am mai gasit pe net urmatorul articol:

Va multumesc pentru linkuri si idei, chiar sunt foarte utile!
--------------------------
--------------------------
Inca o poza cu delfinii, "pacientul" este cel din mijloc
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg P1060126.jpg (319,3 KB, 67 vizualizari)
Felul fisierului: jpg P1060127.jpg (394,6 KB, 54 vizualizari)
Felul fisierului: jpg delfinii.jpg (513,9 KB, 34 vizualizari)
.
Vechi 09-02-11, 02:16   #13
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oare e stresat??
doina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 02:25   #14
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de doina View Post
oare e stresat??
Nu poate sta prea mult timp afara pentru ca uscatul nu e mediul lui natural si pielea lui trebuie in permanenta udata.
Prea incantat nu cred ca e
Vechi 09-02-11, 05:35   #15
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Gasisem ceva ,dar era despre orcas..damn..postasem,si am sters.Trebuie salvat cumva delfinul.Am cautat pana acum ca vazusem acum ceva timp un video cu tratam de canal la foci.Nu il mai gasesc.Era pe animal planet.
Se poate face ceva?
Vechi 09-02-11, 09:54   #16
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Extractie. Raul cel mai mic din doua rele. Daca dintele e mobil, iar prietenul inotator e cuminte, anestezie locala si scapa in 2 minute. Sint suficient de destepti ca sa stie ca esti acolo ca sa-i ajuti. Succes!
Vechi 09-02-11, 09:55   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+1 (+1/-0)     

din cite stiu eu, delfinii acestia au fost adusi din China de la un delfinariu mai mare de acolo. nu se poate lua legatura cu chinezii pentru o consultatie, in cazul in care ei s-au mai confruntat cu situatii de genul acesta?
din cite se vede pe poze, ar trebui rezolvatii endo toti dintii cu abraziune pina la camera pulpara, caci exista riscul ca genul acesta de abces sa se repete si la ceilalti. poate o colaborare intre doi dentisti care sa lucreze simultan?
mult succes!!!
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 10:02   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+1 (+1/-0)     

vad ca sunt mai multi dinti cu camera pulpara deschisa.
i-as scoate pe toti 4-5 deodata, pentru ca in curand si restul o sa pateasca la fel.
nu trebuie rx, baga o plexala si da-i drumul
as veni si eu ca sunt foarte curios de fel.

delfinul asta e foaaarte in varsta, prea are dintii abrazati

indraznesc sa intreb ce varsta are?
dentist4u a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 13:55   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de electie din pmdv ar fi extractia-delfinul sufera la ubforte ? probleme cardiace-??? abrazia e destul de avansata la toti dintii
luca dehelean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 18:51   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu te invidiez teribil ca ai asa o sansa....sa tratezi asa o fiinta nobila. Succes amandurora!
Vechi 09-02-11, 19:07   #21
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

ma gandeam la niste inlay, eventual richmond, radacina si capacel ca la capse... Or rezista materialele de cimentare in apa de mare? Daca e bruxoman() sa nu-si rupa dintii cu totul...
Dar cum sa-l amprentezi fara sa inghita siliconul si cum il convingi sa nu manance si sa nu bea 2h dupa cimentare? De facut piesa n-ar fi mare scofala... M-as oferi voluntar pentru asa ceva...
dentist4u a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-11, 23:10   #22
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am sa pun ce am aici ce am gasit si eu ,poate te ajuta.
F curios mi se pare chestiunea cu abrazia , pt ca delfinii ,am vazut ca nu au o ocluzie "cap la cap" ci intercalata + ca ATM nu permite miscari de lateralitate ;cauza abraziei banuiesc ca este datorata "obiceiurilor vicioase" apucarea obiectelor intre arcade in timmpul reprezentatiilor/repetitiilor ( presupun ). Iti pun si niste poze care cred ca imi verifica teoria. In legatura cu extractia nu stiu cu ce sa te ajut mai mult decat ce s-a scris mai sus. Iti urez bafta si sa ne tii la curent !

Have fun !
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg images.jpg (10,0 KB, 697 vizualizari)
Felul fisierului: jpg images4.jpg (7,8 KB, 697 vizualizari)
Felul fisierului: jpg images3.jpg (7,4 KB, 696 vizualizari)
Felul fisierului: jpg skull_2.jpg (18,2 KB, 693 vizualizari)
Felul fisierului: jpg dolphin03.jpg (7,6 KB, 696 vizualizari)
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-11, 03:00   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am inteles ca delfinul are varsta de 3-4 ani, adica e destul de tanar. Totusi mi se par prea abrazati dintii pentru varsta lui...am intrebat pe cei de la delfinariu daca are obiceiul sa roada lucruri si mi-au zis ca nu dar acuma nici ei nu stau toata noaptea cu el in bazin..

Oricum daca ii vom scoate pana la urma un dinte vom afla si cati ani are, pentru ca exista niste metode a a afla varsta sectionand un dinte extras.

Tot cautand pe internet am dat si peste niste doctori specializati in stomatologie veterinara si am aflat ca exista chiar o Soc. Rom Veterinara de Stomatologie Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Voi posta aici cateva din discutiile care le am cu acestia si sfaturile lor.
Sper sa ajung maiine la delfinariu si mai revin cu detalii.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
vad ca sunt mai multi dinti cu camera pulpara deschisa.
i-as scoate pe toti 4-5 deodata, pentru ca in curand si restul o sa pateasca la fel.
nu trebuie rx, baga o plexala si da-i drumul
as veni si eu ca sunt foarte curios de fel.

delfinul asta e foaaarte in varsta, prea are dintii abrazati

indraznesc sa intreb ce varsta are?
.
Vechi 13-02-11, 03:10   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am fost astazi pe la delfin si situatia era mult imbunatatita, probabil in urma tratamentului cu antibiotice...delfinul era mult mai activ, chiar putin vesel...unul din dinti mai prezenta mobilitate. Sper sa reusim sa-i facem o radiografie saptamana asta, si probabil ca pe weekend o sa-i facem o extractie...va tin la curent.
Corig6 si dentist4u au multumit.
.
Vechi 13-02-11, 22:24   #25
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Sealevel View Post
Am fost astazi pe la delfin si situatia era mult imbunatatita, probabil in urma tratamentului cu antibiotice...delfinul era mult mai activ, chiar putin vesel...unul din dinti mai prezenta mobilitate. Sper sa reusim sa-i facem o radiografie saptamana asta, si probabil ca pe weekend o sa-i facem o extractie...va tin la curent.
la ce iti trebuie rx?
eu i0as da drumul cu extractia dintelui cauzal , precum si a dintilor cu camera pulpara deschisa.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 13:00   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Sealevel View Post
Am inteles ca delfinul are varsta de 3-4 ani, adica e destul de tanar. Totusi mi se par prea abrazati dintii pentru varsta lui...am intrebat pe cei de la delfinariu daca are obiceiul sa roada lucruri si mi-au zis ca nu dar acuma nici ei nu stau toata noaptea cu el in bazin..

Oricum daca ii vom scoate pana la urma un dinte vom afla si cati ani are, pentru ca exista niste metode a a afla varsta sectionand un dinte extras.

Tot cautand pe internet am dat si peste niste doctori specializati in stomatologie veterinara si am aflat ca exista chiar o Soc. Rom Veterinara de Stomatologie Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Voi posta aici cateva din discutiile care le am cu acestia si sfaturile lor.
Sper sa ajung maiine la delfinariu si mai revin cu detalii.
Situl asociatiei pare ca e mort. Intra pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si ai cativa medici veterinari ce te pot ajuta cu un sfat destul de rapid. Pune si pozele pt a fi cat mai clar. Oamenii aia se pricep mai mult decat noi la restul inafara dintelui.
Bafta si asa cum spune si augustin noroc ca poti ajuta asa fiinte minunate.
Vechi 14-02-11, 14:17   #27
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte buna ideea cu veteinarii. Abia astept sa aud ca a decurs totul cu bine. Bafta multa!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-11, 05:44   #28
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

deci noutati dupa prima extractie?

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-11, 20:42   #29
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Sper sa aiba un final cit mai fericit cazul asta. Bafta medicului!
MDentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 17:13   #30
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default endo

ce ace ai putea sa folosesti pt un tratament endo?
marcos83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 18:00   #31
Initiat
Medic Dentist
tks

.
-1 (+0/-1)     

un medic dentist pentru a trata legal dif animale , mai exista vre o specializare?

presupun ca un medic veterinar nu are cum sa invete toata stoma in cei 6 ani de facultate.
Vechi 11-03-11, 23:30   #32
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
deci noutati dupa prima extractie?

Am incercat sa-i facem cateva radiografii delfinului cu ajutorul unor colegi inimosi . Din pacate nu prea ne-au iesit, in sensul ca nu am reusit sa prindem zona periapicala a dintilor din 2 motive:
Delfinul fiind mai sanatos nu a stat deloc cuminte, s-a zbatut, si e destul de greu sa faci radiografii cand stai pe 200kg de muschi care se zbat. Oricum faptul ca nu a stat cuminte inseamna ca se simte bine, ceea ce e un lucru bun pana la urma. Cei de la Delfinariu zic ca doar cand sunt bolnavi stau cuminti desi eu unu credeam ca e exact invers. Oricum aceasta incercare ne-a lecuit de orice ganduri de a trata cumva dintii. In timp ce delfinul este scos afara i se monitorizeaza respiratia si daca aceasta depaseste 20 de inspiratii/expiratii pe minut trebuie bagat URGENT in apa, alfel intra intr-un fel de soc. Asa ca te poti trezi la jumatatea tratamentului ca trebuie bagat in apa delfinul. Deci tratamentul cam iese din discutie.
Un alt motiv pentru care nu ne-au iesit radiografiile este acela ca delfinul nu are o bolta palatina foarte adanca, ca la om sa poti pozitiona filmul sau senzorul de radiologie in spatele dintilor.

Am hotarat sa-l lasam deocamdata in pace si daca mai recidiveaza abcesul atunci sa incercam o extractie. Pana atunci dresorii de la delfinariu incearca sa-l obisnuiasca cu un fel de calus in gura, ca sa putem lucra daca va fi cazul.

Le multumesc colegilor care ne-au ajutat cu radiografiile, mai ales ca sunt din alt oras, ceilalti medici din Constanta nefiind prea saritori...
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., abces, ajutorul, anestezie, animal, antibiotice, aparat, cabi, colaborare, constanta, deocamdata, dintele, endo, exact, extractie, facuta, generala, idei, medic dentist, medicul, nevoie, portabil, poze, radiografii, rezolva, sfaturi, tema, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: