Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

crepitatii gazoase

discutie din eugenol.ro : crepitatii gazoase dupa extipare 24,s-a intamplat cuiva?astept sfaturi....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-06-10, 22:56   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default crepitatii gazoase

crepitatii gazoase dupa extipare 24,s-a intamplat cuiva?astept sfaturi.
atanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-10, 23:02   #2
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

bine ai venit atanase...

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-10, 23:41   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de atanase View Post
crepitatii gazoase dupa extipare 24,s-a intamplat cuiva?astept sfaturi.
Ai uscat cu aer?

Mi s-a intamplat mie un emfizem in primii ani de practica pe cand uscam de zor un molar sup perfuit...Pacienta cu ochiul cat o minge de golf, vazandu-ma, probabil, schimbat la fata, m-a intrebat daca e cazul sa se alarmeze...

Am tinut o compresa vreo ora, iar dupa cateva zile a disparut complet.

Practic nu ne-ai dat nici un amanunt despre extirparea cu pricina...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-10, 13:12   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da,uscam cu aer si am vazut ca incepe sa-i creasca zona geniana si putin spre ochi.am pus o compresa 15 min,am inchis dintele si i-am dat sa ia antibiotice.
peste cateva zile vreau sa-i obturez canalele,manual m-am gandit.
voi ce sfaturi imi dati?
atanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 18:14   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

pe mine m-a ajutat robby cu sfaturi si cateva articole din international endodontic journal pt un endo la un 1.4 ......
Vechi 13-10-10, 12:11   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am patit si eu cu un 3.8, chiar in primul an de practica.. Atunci am trait sentimente nasoale ... Sfat: foarte mult ajuta dexametazona injectabil.
Cel mai important lucru: nu va panicati, oricum trece. E greu sa nu te impresioneze un ochi de marimea unei mingi de golf sau, in cazul meu, vocea nazonata a pacientului, senzatia de comunicare cu urechea si alte simptome ciudate.....
emilia28 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-10, 15:35   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de emilia28 View Post
am patit si eu cu un 3.8, chiar in primul an de practica.. Atunci am trait sentimente nasoale ... Sfat: foarte mult ajuta dexametazona injectabil.
Cel mai important lucru: nu va panicati, oricum trece. E greu sa nu te impresioneze un ochi de marimea unei mingi de golf sau, in cazul meu, vocea nazonata a pacientului, senzatia de comunicare cu urechea si alte simptome ciudate.....
Ce ai vazut tu a fost reactie alergica. Mingea de sub ochi nu se umfla cu aer bagat in 38 ( daca pacienta nu-i gonflabila ), si de-aia dexametazona i-a facut bine.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-10, 21:03   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asta nu s-a intamplat in cazul meu ci a postat altcineva pe forum care a patit cu un molar superior.. am scris doar referitor la post-ul lui.. citez:
Ai uscat cu aer?

Mi s-a intamplat mie un emfizem in primii ani de practica pe cand uscam de zor un molar sup perfuit...Pacienta cu ochiul cat o minge de golf, vazandu-ma, probabil, schimbat la fata, m-a intrebat daca e cazul sa se alarmeze...

Am tinut o compresa vreo ora, iar dupa cateva zile a disparut complet.

Practic nu ne-ai dat nici un amanunt despre extirparea cu pricina...
Vechi 23-10-10, 15:34   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am reușit să dublez partea stânga submandibulară, în timpul unei preparări la nivelul lui 34 și 35, când am șlefuit cu o turbina minunată de concepție rusească care lucra la aproape 4 atmosfere, răcire făcându-se cu aer .
Pansament compresiv, compresă, antibiotice profilactic, antiinflamatoare.
Pacienta a fost la înălțime, a suportat cu stoicism disconfortul, chiar dacă crepitațiile au fost prezente mai mult de 7 zile.
Iulcos este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aer, ani, antibiotice, articol, ata, cazul, complet, crepitatii, disparut, emfizem, extirparea, gazoase, intampla, intamplat, interna, international, manual, mie, mine, molar, ochi, pacienta, practica, primii, sfaturi

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: