Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

tarifati consultatia?

discutie din eugenol.ro : daca da, cit? daca nu, cit?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Banii nu au halena
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: tarifati consultatia?
nu 28 41,18%
da 19 27,94%
cind cum... depinde.... 21 30,88%
Au votat: 68. You may not vote on this poll

Like Tree26Multumiri
  • 3 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de 18650
  • 3 Scris de Cer
  • 2 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de DrGC
  • 3 Scris de KLMircea
  • 2 Scris de BigMoon
  • 4 Scris de udem
  • 1 Scris de udem
  • 3 Scris de nico
  • 2 Scris de conrem

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-12-06, 21:43   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default tarifati consultatia?

daca da, cit?

daca nu, cit?
Vechi 12-12-06, 22:14   #2
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu prea iau bani pe consultatie, insa modelul pe care vreau sa-l urmez desi nu reusesc mereu este urmatorul:

Pacientul imi plateste consultatia (100 000 lei) iar daca vine in continuare la tratament acesti bani se vor scadea din costul tratamentelor efectuate.
Vechi 12-12-06, 23:33   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Am mers o vreme pe gratuitate. La un moment dat au inceput sa se inmulteasca situatiile de genul "Am auzit ca la dumneavoastra nu se plateste consultatia", simptom clar al faptului ca pacientul venea doar sa se informeze de pretul eventualelor tratamente si nu mai revenea ulterior.

Acum daca e o problema punctuala si pe care o rezolv pe loc tot nu percep tarif de consultatie. Daca e o situatie care necesita un plan mai complex, cu variante, care trebuie discutat si lamurit, se plateste acea consultatie. De regula ma uit la ceas, poate sa ajunga si la 30 RON
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-06, 15:04   #4
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut o problema asemanatoare cu dentapro ...o multime de vizitatori cu radiografii cu tot care nu doreau decit o "parere" si care nu mai reveneau ... Asa ca acum consultatia costa 40 RON si filtreaza mare parte din neseriosi .
k-nin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-06, 17:35   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, insa uneori fac concesii (de obicei pacienti vechi care vin intr-un interval relativ scurt de timp - 3-4 ani, fireste, cu alte probleme!!! ).Sau, daca de exemplu nu am de facut decat o obturatie sau doua, sau o manopera mai simpla, nu mai pun consultatia. Acum vine intrebarea, ce inseamna consultatia!? De obicei, pentru cazurile mai complexe, in prima sedinta realizez si discut detaliat cu pacientul planul de tratament. Radiografii, variante terapeutice,etc. Uneori poate sa dureze si o ora sau mai mult. Mi se pare de bun simt sa ii cer pacientului sa isi achite consultatia, avand in vedere ca mi-au trebuit niste ani ca sa pot sa ii pun diagnosticul si, in plus, informatia costa! .
Si inca ceva: nu taxez consultatia la pacientii care VIN la controlul periodic, indicatie fara de care nu iese nici un pacient din cabinetul meu la sfarsitul tratamentului...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/banii-halena/999-tarifati-consultatia/
Cat? Putin peste medie... :wink:
.
Vechi 13-12-06, 17:57   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

consultati tariful
Vechi 13-12-06, 18:04   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A propos de consultarea tarifului...Suntem obligati sa ne afisam tariful. OK. Cu ce il incalzeste pe pacient chestia asta? Oricum se uita ca matza in calendar, nu intelege mare lucru...A, da, consultatie, extractie, etc., cuvinte mai familiare pentru el, sa zicem ca o mai da pe brazda. In rest...
Sau, poate, se asteapta cineva sa le explicam fiecare manopera trecuta pe lista?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-06, 18:34   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

20 ron cons. primara =fisa, consult general, plan tratament, estimari de costuri...; 12.5 ron cons.reluare tratament (control periodic ); 12.5 ron consult de urgenta =pacientului i se rezolva urgenta urmand sa revina pentru consultatie primara, si nu se aplica pentru pacientii care au fisa.
Vechi 13-12-06, 19:33   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de FISICHELU

A propos de consultarea tarifului...Suntem obligati sa ne afisam tariful. OK. Cu ce il incalzeste pe pacient chestia asta? Oricum se uita ca matza in calendar, nu intelege mare lucru...A, da, consultatie, extractie, etc., cuvinte mai familiare pentru el, sa zicem ca o mai da pe brazda. In rest...
Sau, poate, se asteapta cineva sa le explicam fiecare manopera trecuta pe lista?
cei de la protectia consumatorului nu au putut fi convinsi ca e o chestie fara ratiune afisarea preturilor in sala de asteptare.... sint offtopic si daca ne lungim pe subiectul asta voi face unul nou... dar nu ma pot abtine sa nu va povestesc... un pacient vazind lista de tarife (nu a mea), a ajuns la coafaj, si a intrebat senin: faceti si frizuri aici?
Vechi 13-12-06, 23:22   #10
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
.... sint offtopic si daca ne lungim pe subiectul asta voi face unul nou... dar nu ma pot abtine sa nu va povestesc... un pacient vazind lista de tarife (nu a mea), a ajuns la coafaj, si a intrebat senin: faceti si frizuri aici?
offtopic, da .
eu recunosc ca nu iau bani pe prima consultati ( cea in care-l vad si-i dau trimitere rx ).
sedinta cu planul de trat. e 20roni...dar recunosc ca-s cam expeditiva ...de hotarat se hotarasc acasa...am insa de gand sa schimb foaia cat de curand...sa dau variantele de trat. in scris si sa aduca una semnata...si cum asta costa, si consultatia va costa proportional...

pt. un trat de urgenta nu adaug si consultatia, nu mi-ar placea sa fac bani din suferinta oamenilor
.
Vechi 14-12-06, 09:11   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt de acord cu tine, rx...Cat de curand ar trebui ca toti sa le dam pacientilor dupa prima vizita un chestionar in care sa fie trecuta si acceptarea planului de tratament. Poate ca nu o sa se mai intoarca la tine cand vad ca treaba e "groasa" ; deocamdata e cum e, insa asa ar trebui pentru a avea acoperire. Nu imi critic colegii, dar sistemul "Gogoserie" - cabinet stomatologic a aparut in modul acesta:"Scoateti dinti?" "Da" Bagi un deget in gura, te uiti, pui mana pe cleste, scoti, il trimiti acasa. Ca la piata!
Singurul dezavantaj - increrc sa imi tin toate evidentele pe calculator, pentru a scapa de hartogaraie. Chestionarele, insa....
.
Vechi 14-12-06, 13:03   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de FISICHELU
...Cat de curand ar trebui ca toti sa le dam pacientilor dupa prima vizita un chestionar in care sa fie trecuta si acceptarea planului de tratament. ... Singurul dezavantaj - increrc sa imi tin toate evidentele pe calculator, pentru a scapa de hartogaraie. Chestionarele, insa....
Despre chestionar si acceptul pacientului mai gasesti detalii si aici
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 14-12-06, 16:30   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la mine lista de preturi incepe cu consultatie-50 RON.
Nu o percep decat cand trebuie sa elaborez un plan de tratament complex pe care trebuie sa il si explic de la inceput pacientului, si in general ia cam 2-3 sedinte de discutii, cu modele de studiu si radiografii. Altfel, daca are carii simple sau o coroana, doua, il iert.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 16:32   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

a, de unde am scos 50 RON, cand toata lumea face 10-30 de RON? pai simplu:
la mine sa tin cabinetul deschis ma costa cam 40 RON ora. eu cred ca merit cam 60 de ROn pe ora. Aproximez consultatie la 30 minute, desi e mai mult si iese 50 de RON.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 17:59   #15
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Normal ca tarifam consultatia. Pai ce stiinta noastra nu costa? Daca te duci la avocat pt o parere nu platesti? La mecanic diagnosticarea nu costa? Oriunde te duci costa? Chestia cu consultatia gratis mi se pare total aberanta. Cand te duci la Medsana, Biomedica si mai stiu si eu cate, decartezi de fiecare data consultatia. Ca deh, se uita medicul la tine si de abia dupa aia iti face trat. Si incepe consultatia de la 70 de ron si pana la 150 ron la prof univ. Si n-am auzit pe nimeni sa protesteze.
Si eu am 50 de ron consultatia.
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 18:19   #16
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

am mai adaugat o optiune la chestionar....
Vechi 05-01-07, 10:50   #17
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e absurd ca pacientilor li se pare absurd sa plateasca consultatia..cik:daca nu mi-a facut nimik dosctoru?..sa nu mori? :P
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-01-07, 12:38   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

pacientii uita adesea vorba aia cu "time is money"...
Vechi 05-01-07, 12:57   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
pacientii uita adesea vorba aia cu "time is money"...
N-o uita niciodata doar ca unii o aplica doar pentru timpul lor
Vechi 05-01-07, 13:01   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Dr.G! a scris
La noi consultatia costa 35 RON daca sedinta respectiva se rezuma doar la consultatie. Daca pacientul incepe tratementul in aceeasi sedinta pretul consultatiei nu se mai percepe.

Mesaj trimis Vineri 05/01/2007 ora 00:07
.
Vechi 05-01-07, 13:35   #21
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ginditi-va numai la o echografie cat costa,pt un deranj de 10 minute.si nu i se rezolva nimic pacientului pina la urma,este doar informat.si un achograf costa cat un unit performant,cam asa.doar k noi nu asezam omu pe unit,il tinem 10 minute si gata,pleaca omu multumit.noi tre sa mai bagam niste bani in el,nu sa amortizam doar unitul.

nemaivorbind de gineco..5 minute milionu
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 11:37   #22
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Nu! Fac gratuit! Dar eventual ii fac si un OPG ce se achita
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 13:18   #23
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

De ce gratuit? Faptul ca iti tii blocat scaunul un timp nu costa? Faptul ca tu mergi la cursuri si inveti ca sa poti sa faci acea consultație nu costa? Daca toti faci consultatii gratis de ce fu faci si detartrajele gratis?

KOL Sybronendo
Tudor G., GELAL si drvmihai au multumit.
Vechi 05-02-15, 13:43   #24
Ucenic
Medic Stomatolog
simplu)

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
De ce gratuit? Faptul ca iti tii blocat scaunul un timp nu costa? Faptul ca tu mergi la cursuri si inveti ca sa poti sa faci acea consultație nu costa? Daca toti faci consultatii gratis de ce fu faci si detartrajele gratis?

KOL Sybronendo
Sansele ca va ramane pacientul sunt mult mai mari.
Preturile mele se regasesc in preturile de tratamet.

Ce are consultatia cu detartajul?) sa fim seriosi
.
Vechi 05-02-15, 13:46   #25
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Te duci cu masina la s3rvice la diagnoza. Dai bani. Nu te mai intorci? Daca vrei ca pacientii sa vina înapoi doar pt mocaciuni si nu pt tine, e alegerea ta.

KOL Sybronendo
KLMircea a multumit.
Vechi 05-02-15, 13:49   #26
Ucenic
Medic Stomatolog
simplu)

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Te duci cu masina la s3rvice la diagnoza. Dai bani. Nu te mai intorci? Daca vrei ca pacientii sa vina înapoi doar pt mocaciuni si nu pt tine, e alegerea ta.

KOL Sybronendo
Medicina privata e un pic diferita fata de o masina si un service.
Sa vina pentru ce vrea pacientul, eu nu ii zic nu, explic, discut si cel mai des pacientul face alegerea corecta. In pierdere nu sunt. El ma alege pentru timpul acordat, pentru discutii si explicatii ca apoi deja si practic sa ii demonstrez ca a facut alegerea corecta.
.
Vechi 05-02-15, 14:46   #27
Ucenic
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.

Detartraju poate dura mai putin decat un consult bun.. Si tot atat material folosesti..crezi ca ofertele d pe net, de tipul consult+detartraj 0 lei sunt intamplatoare?
Pacientii care aleg medicu pt calitte nu pt pret, cred ca s mai fericiti) ar treb sa facem un studiu
Depinde si de consult.. Acu' daca vine un pac vechi, cu o cunostinta care vrea sa si faca punte totala de ex, nu o sa te complici cu un consult..
Eu unul nu am "prins" nici un medic de generala, indiferent de specialitte, care sa mi faca o consultatie cu 0 lei..
k_robert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 14:52   #28
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de k_robert View Post
punte totala
LOL... nu cred ca inca exista asa ceva De fapt m-am mai mirat de asta tot azi ca am mai vazut una in lucru

Un consult serios dureaza mult... ma refer la cel la care se face o fisa completa.
Sunt de acord cu Sorin. La mine consultatia costa.
.
Vechi 05-02-15, 15:48   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate a vrut sa spuna ,,potcoava".
dr.radulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 15:52   #30
Ucenic timid
MD Implantolog
Cu status.

.

@KLM: in ziua de azi nu se mai fac potcoave aka "punti totale" ca n-are lumea bani. in ziua de azi vin si cer "doar astia din fata".
GELAL a multumit.
18650 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 16:50   #31
Ucenic
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.

Poate nu.. Potkoava era la veterinara..
.
Vechi 05-02-15, 17:46   #32
Ucenic
Medic Stomatolog
simplu)

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Eu unul nu am "prins" nici un medic de generala, indiferent de specialitte, care sa mi faca o consultatie cu 0 lei..
Sorry, dar daca te duci la un medic de familie de ex, el isi face mancarea din consult
Nu o sa iti faca apoi un masaj ca sa iti ia bani.

Si nu inteleg, care e problema ca unii o fac moca si altii nu? Fiecare cu gainile sale
.
Vechi 05-02-15, 18:00   #33
Ucenic
MD Rezident Endodontie
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Nu ma refeream la medici d familie.. El oricum nu ti pune diagnostic, el te trimite mai departe..
Si da, fiecare tarifeaza cum crede/vrea/poate..
.
Vechi 05-02-15, 20:30   #34
Ucenic
Medic Stomatolog
simplu)

.

Citat:
Nu ma refeream la medici d familie.. El oricum nu ti pune diagnostic, el te trimite mai departe..
Si da, fiecare tarifeaza cum crede/vrea/poate..
Asta e si ideea, ca nu toti tarifeaza totul
.
Vechi 06-02-15, 03:38   #35
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

Citat:

KOL Sybronendo
foarrte de acord cu tine, desi si unde lucrez eu e gratis consultatia, cred ca timpul este foarte important
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-15, 09:01   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Depinde draga... nu e chiar cum spui tu
.
Vechi 06-02-15, 11:23   #37
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.

Uitati un aspect foarte important, si anume proaspat absoventii sau mai exact stomatologii care au deschis recent primul cabinet stomatologic. La ei nu se pune problema ca tin scaunul ocupat la un dertraj sau la o consultatie gratis pentru ca scaunul acela este liber oricand in primele luni (asta daca nu ai cunostinte, rude de famile care sunt in aceasi breasla cu tine ca sa preiei un cabinet).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=999

Nu sunt de acord cu asta si ma amuza cand vad pe facebook, oferte peste oferte, consultatii gratuite, oferte la detartraj cu 40 ron. Dar pana la urma oamenii aia incearca sa isi atraga o "clientela". Oricat ne-am da aici pe forum de ceasul mortii cu conduita stomatologica, pe zi ce trece medicina dentare se transforma intr-un biznis tot mai mare. Oferte, promotii, tombole, panouri publicitare, cabinete peste tot, lanturi de clinici and so on.

Oricum, persoanele care exagereaza promotii, oferte 1+1,detartraj gratis, lucrari in 12 rate, tombole cu excursii, or sa ajunga tot aici pe forum si o sa se planga de pacineti nesimtiti, care se targuiesc sau nu mai aduc banii iar pacientii probabil tot fara dinti vor ramane ) What goes around comes around.
sorsirbu, Tudor G. si GELAL au multumit.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-15, 11:29   #38
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Ma bucur ca pe tine te amuza. Am trecut de mult de faza asta si de faza cu enervatul. Acum mi se pare doar trist. Mi se pare trist ca studenții ies total nepregatiti din facultate si gata sa isi faca mana pe pacienti si cate si mai cate.

KOL Sybronendo
Dentamax si KLMircea au multumit.
Vechi 06-02-15, 12:07   #39
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Cer View Post
Nu sunt de acord cu asta si ma amuza cand vad pe facebook, oferte peste oferte, consultatii gratuite, oferte la detartraj cu 40 ron. Dar pana la urma oamenii aia incearca sa isi atraga o "clientela". Oricat ne-am da aici pe forum de ceasul mortii cu conduita stomatologica, pe zi ce trece medicina dentare se transforma intr-un biznis tot mai mare. Oferte, promotii, tombole, panouri publicitare, cabinete peste tot, lanturi de clinici and so on.
Asta se intimpla doar din cauza ca numarul de stomatologi (si cabinete) este muuuuuult mai mare decit necesarul pe piata.

Citat:
Publicat initial de Cer View Post
scaunul acela este liber oricand in primele luni
Ce optimist!!!!!
Vechi 06-02-15, 13:44   #40
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu de vreun an jumate n-o mai tarifez. A fost programat un pacient la consultatie, genul de om pe care nu si l-ar dori nimeni sa-l trateze. Dupa ce-am vorbit 40 de minute, a dat sa plece. Ii spun ca il costa 30 de lei (fara ca el sa intrebe nimic). Foarte serios, baga mana in buzunar si-mi arunca 3 hartii de un leu in fata. Alo, domnu', am spus 30 de lei nu 3. A inceput sa urle intr-un hal de nu va inchipuiti. Ca el n-a mai pomenit dentisti sa ceara bani de consultatie, ca peste tot nu a dat nimic (fusese la minim 124 de dentisti, sigur) ca hâr, ca mâr. Abia l-am dat afara din cabinet. De atunci mi-a fost atat de lehamite incat n-am mai cerut niciodata bani de consultatie. Si nici n-o sa cer prea curand. Mai ales ca in oras toate cabinetele au consultatia gratuita, asta e primul lucru pe care-l intreaba la telefon cand se programeaza pacientii. In concluzie, am ajuns sa fac consultatii de 5 minute, maxim. Pac-pac, radiografie si pa. Cand vine data urmatoare si ne apucam de lucru, atunci stabilim plan de tratament exact, costuri, etc.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=999
Asadar, ne-am facut-o cu mana noastra si depindem de ceilalti. Cine isi permite, tarifeaza consultatia. Cine nu, nu.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-15, 14:23   #41
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

La mine scrie mare in cabinet pretul consultatiei. Sa nu avem vorbe dupa aia. Si ii si spun inainte sa deschid gura.

KOL Sybronendo
Vechi 06-02-15, 15:43   #42
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.
-1 (+0/-1)     

Nici eu nu iau bani pe consultatie! In principiu, eu cred ca este de datoria mea morala sa informez pacientul despre starea sa de sanatate. Mai departe, desfasurarea actiunii poate compensa acest timp petrecut cu pacientul.
Pana la urma fircare face cum crede ca e mai bine pentru el si pacientii sai.
conrem a multumit.
Vechi 06-02-15, 17:01   #43
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Eu de vreun an jumate n-o mai tarifez. A fost programat un pacient la consultatie, genul de om pe care nu si l-ar dori nimeni sa-l trateze. Dupa ce-am vorbit 40 de minute, a dat sa plece. Ii spun ca il costa 30 de lei (fara ca el sa intrebe nimic). Foarte serios, baga mana in buzunar si-mi arunca 3 hartii de un leu in fata. Alo, domnu', am spus 30 de lei nu 3. A inceput sa urle intr-un hal de nu va inchipuiti. Ca el n-a mai pomenit dentisti sa ceara bani de consultatie, ca peste tot nu a dat nimic (fusese la minim 124 de dentisti, sigur) ca hâr, ca mâr. Abia l-am dat afara din cabinet. De atunci mi-a fost atat de lehamite incat n-am mai cerut niciodata bani de consultatie. Si nici n-o sa cer prea curand. Mai ales ca in oras toate cabinetele au consultatia gratuita, asta e primul lucru pe care-l intreaba la telefon cand se programeaza pacientii. In concluzie, am ajuns sa fac consultatii de 5 minute, maxim. Pac-pac, radiografie si pa. Cand vine data urmatoare si ne apucam de lucru, atunci stabilim plan de tratament exact, costuri, etc.
Pfai ce m-a intristat asta
Eu am patit aproape la fel dar a fara scandal ci doar cu aruncatul banilor (NU 3 lei ci 30)... nu a stat nici dupa chitanta
Foarte trist.
De cand am patit sa programez tot felul de ciudati am regula noua... Ii trimit la radiografie. De acolo primesc Rx pe mail... asa stiu ca o sa mai vina. Nu primesc => clar nu vine. Apoi consultatie asa cum trebuie. In rest ma uit din picioare cu oglinda in mare. Am oglinzi separate puse in pungi la sterilizat si atat E foarte trist.
nico, Dentamax si DrGC au multumit.
.
Vechi 06-02-15, 17:28   #44
Cer
Ucenic
Student M. Dentara
Fara status.

.

pana la urma depinde ce faci in timpul unei consultatii. Majoritatea consultatiilor gratis presupun aruncatul cu oglinda in gura pacientului. Daca e sa faci o consultatire ca la carte cu fisa, teste si toate cele nu cred ca iti arde de acte de caritate...

Cum zicea si Nico, multe problema cu care se confrunta stomatologia la noi, incep la examenul de admitere )
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-15, 20:08   #45
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
In rest ma uit din picioare cu oglinda in mare. Am oglinzi separate puse in pungi la sterilizat si atat E foarte trist.
Idem!
.
Vechi 07-02-15, 13:54   #46
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu se discuta la mine , cine nu are rabdare pentru prima consultatie care e 30 lei ( de multi ani ) nu primeste tratament . Asa i-am selectat de la inceput !

Desi de cele mai multe ori daca ramane in aceeasi zi la tratament nu se mai tarifeaza separat consultatia .

Caz comic , acum vreo 2 ani , imi vine un vecin de pe langa cabinet , ca vrea el sa ii zic ce antibiotic sa ia ca s-a umflat. Ii zic de consult ,si incepem sa ne certam pe tema asta ,ca ce nu sunt in stare sa ii zic din usa antibioticul, ce fac pe interesantul ) selectia lor imi place la nebunie
KLMircea si DrGC au multumit.
BigMoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-15, 16:44   #47
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Esti masochist cu nervii tai.
.
Vechi 07-02-15, 19:57   #48
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vara trecuta am fost in Romania si am ajuns cu masina (de imprumut) la service pt un diagnostic. S-a aprins un bec la bord. A venit Gigelu, a pus laptopul cu software-ul specific, a 'citit' codul si mi-a diagnosticat masina. cat a costat? 30 de lei! Cam atat valorau cele 5 minute ale lui de munca.
Si nu era dentist cu 6 ani ce scoala, cursuri de educatie continua, rate la banca pt cabinet...
Daca ai un pret pt consulatie, ar fi OK sa informezi pacientul inainte. Cu totii cred ca am patit sa facem consultatii si la sfarsit pacientului sa nu-i mearga cardul sau sa isi fi uitat portofelul acasa. E o problema cand asta devine mai ggraba regula decat exceptie.
KLMircea, Tudor G., mcwin2020 si alti 1 au multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-15, 21:09   #49
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da corect udem. foarte corect.

eu iau 20 lei avans si ii scad din tratament. uneori nu functioneaza ca nu se mai aseaza in scaun

alteori daca e deja cineva recomandat de altcineva nu mai taxez.

in schimb vin cu o alt problema. daca fac un endo si apare un flare-up la pacient si desi vorbesc la telefon si ii explic ce si cum dar pacientul insista sa il vad voi taxati macar simbolic aceste 15-30 minute de consultatie si explicatii de ce m-am umflat sau de ce ma doare domnule doctor? as vrea si eu parerea voastra. tratamentul e facut de mine inainte cu 2 zile.

super! ok ideea sa ai pregatite doar oglinzi separat pt consult rapid
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-15, 21:17   #50
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

daca e follow up la un tratament facut de mine nu il taxez pe pacient.
mcwin2020 a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-02-15, 21:21   #51
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de mcwin2020 View Post
voi taxati macar simbolic aceste 15-30 minute de consultatie si explicatii de ce m-am umflat sau de ce ma doare domnule doctor? as vrea si eu parerea voastra.
Nu tu erai tot ala care taxa si scrierea unei retete? Daca da, atunci baga mare, ca vad ca te pricepi!

Explicatiile ca de ce s-a umflat sau de ce doare le dai INAINTE, domnu' dr, nu dupa!!!!!!!!!! Asta daca vrei ca pacientul sa-si pastreze increderea in tine.
Tudor G., mcwin2020 si DrGC au multumit.
Vechi 07-02-15, 21:52   #52
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ba eu eram cu taxarea retetei

Modificat ultima data de mcwin2020; 07-02-15 la 22:38.
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-15, 21:46   #53
Ucenic
Medic Stomatolog
simplu)

.
-1 (+0/-1)     

Ce sa taxati atati dragilor? Bagati la fiecare tratament + 5 lei si asta e. Stiti ca nu iesiti pe minus si pacientul nu se simte naspa ca a dat 10 lei pe reteta sau 10 lei pe diagnostic si general FAQ.
La urma urmei: eu fac un opg si asta e. Totusi, ce fel de diagnostic fara un OPG?)
mcwin2020 si DrGC au multumit.
.
Vechi 10-02-15, 02:47   #54
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Concluzia asta se impunea mai devreme.

Pe de alta parte, o consultatie bine facuta, chiar daca nu e taxata pe loc, poate salva timp si dureri de cap mai tarziu...deci, cumva da cu plus pe termen lung.

Din nou, opinia mea!
Vechi 20-03-16, 21:23   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

DA , de fiecare data, este un act terapeutic si oriunde te duci in lumea asta cand ceri un consult specializat il platesti ! a nu plati consultatia este ca si cum nu iti respecti cunostintele ! Daca tu nu te respecti , nici omul nu te respecta !

@ dentamax : este numai vina ta ca nu i-ai comunicat inca de la inceput pretul acesteia si ca trebuie platita Nu uita tu esti cel in masura sa faci regulile in cabinet si nu pacientul , iar ca orice regula/lege trebuie comunicata pacientului !
Vechi 15-03-17, 07:56   #56
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu am patit aproape la fel dar a fara scandal ci doar cu aruncatul banilor (NU 3 lei ci 30)... nu a stat nici dupa chitanta
Foarte trist.
De cand am patit sa programez tot felul de ciudati am regula noua... Ii trimit la radiografie. De acolo primesc Rx pe mail... asa stiu ca o sa mai vina. Nu primesc => clar nu vine. Apoi consultatie asa cum trebuie. In rest ma uit din picioare cu oglinda in mare. Am oglinzi separate puse in pungi la sterilizat si atat E foarte trist.
Faza cu rx pe email functioneaza foarte bine. Rar se intampla sa primesc un rx pe email si sa nu vina la tratament.
drvmihai este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., bani, cale, chestie, coafaj, consultatia, consultatie, continuare, cos, costul, cuvinte, efectuate, extractie, lei, lista, lucru, manopera, modelul, nou, offtopic, opera, pacient, preturilor, protectia, suma, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: