Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Romanii e bogati (thread de desteptare figuranti)

discutie din eugenol.ro : Am avut nenumarate dispute cu un numar de dentisti pe form si am primit replici de genu: "lasa ca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Banii nu au halena
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 2 Scris de drLouis
  • 1 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-07-09, 11:04   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Romanii e bogati (thread de desteptare figuranti)

Am avut nenumarate dispute cu un numar de dentisti pe form si am primit replici de genu: "lasa ca lumea are bani, n-ai vazut ce ceas are la mana...cum sa nu-si permita x buleoane la tratament la mine". replici propagate de unii si imprumutate de altii pacilisha...se stiu ei bine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/banii-halena/7596-romanii-bogati-thread-desteptare-figuranti/

O sa va dau un Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cat se puate de real sa mai veniti dreaq cu cracii pe pamant

"Distribuţia salariaţilor după salariile brute realizate relevă o concentrare în zona salariilor mai mici de 1500 lei, atât în rândul femeilor (62,8%), cât şi al bărbaţilor (59,6%)."

Mai retineti ca la ora respectiva erau inregistrati vreo 4mil de angajati; cu alte cuvinte fiecare tre sa tina in carca alti 3 pe langa el la populatia tarii.

Un salariu minim de decenta eu zic ca e pe undeva la 25 de bulioane; dupa ce-ti platesti angaralele sa-ti mai ramana si tie de mers la un film in weekend si de luat o pereche de nadragi; nici gand sa-ti iei vreodata o casa sau macar masina; eh uitati-va si voi in graficu ala cu coloane (fig 1) si o sa vedeti ca 80% nu au banii astia; plus ca e salariu brut.

Daca va mai aud p-aici ca romanii are bani da-i dreaq, va blestem sa traiti tuata viata cu salariu mediu brut din ro
grigore1 si Ana_Karr au multumit.
Vechi 13-07-09, 12:00   #2
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

romanii nu prea are bani din munca in romania, intradevar. si aia cu carca pt inca trei pers din familie se apropie de adevar.

era buna si o statistica cu suma banilor transferati in tara de cei care lucreaza afara, chiar daca se mai introduc in tara si bani cu buzunaru'. in fiecare familie exista cineva care lucreaza afara.

eu as spune ca f. multi chiar daca au bani, prefera sa si-i dea pe concedii , masini, etc.

intre atatea probleme pe care le avem cred ca se regaseste si proasta gospodarire a resurselor financiare. deh, stam chiar foarte slab la judecata asta. e notorie: umbla cu nadragii rupti in c... da' are EYEphone...
Vechi 13-07-09, 13:18   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si mai e si economia supterana. neluata in calcul acolo. Adica , tanti care merge cu sacosa in bazar la turci.
irenna a multumit.
Vechi 13-07-09, 13:35   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ceea ce ai pus tu este o statistica pe hartie..asa si eu intru in cei 68,2% cu mai putin de 1500 pe hartie,teoretic,,,practic nu este asa...si cati mai sunt ca mine...

Stim cu totii ca in Rom se munceste mult la negru..

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-09, 13:54   #5
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cand am ajuns in Olanda, dupa o discutie cu un prieten de aici, despre sistemul economic si stilul de viata, comparand cu Romania, am zis amandoi mai in gluma mai in serios:

Olanda- tara bogata, oameni saraci
Romania - tara saraca, oameni bogati

Are legatura cu ce a zis Kitty mai sus.

Si sa nu uit celebrul banc , vechi de 20 de ani :

- Ce face romanul cand nu mai are nici un ban ?
- Simplu, se duce si schimba 100 dolari !

Adevarul e pe undeva la mijloc. Nivelul de trai din Romania si veniturile nu sunt alea pe care le arata cifrele oficiale si statisticile . Dar evident nici nu putem spune ca marea majoritate a populatiei este bogata sau instarita financiar.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
afara, angajat, aud, banii, buna, casa, ceas, dentis, dispute, files, film, gand, imprumutate, lasa, lumea, macar, mana, masina, mediu, mers, mici, minim, oct, pdf, platesti, real, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:27) timp.

Alegeti schema de culori preferata: