Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Drepturile medicului angajat

discutie din eugenol.ro : As dori sa discut cu cineva pe mail(pentru a pastra confidentialitatea numelor, datelor etc) care poate sa-mi explice exact ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Banii nu au halena
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-10-06, 12:35   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Drepturile medicului angajat

As dori sa discut cu cineva pe mail(pentru a pastra confidentialitatea numelor, datelor etc) care poate sa-mi explice exact drepturile unui dentist angajat, ce are de platit, ce salariu are pe cartea de munca, valoarea procentului, ce dari are de platit la stat si ce dari ar trebui sa plateasca patronul etc. Multumesc mult anticipat. Mail: pleclamare @ yahoo.com
Elenusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 12:55   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ideea e sa discuti pe forum ca sa fie utila discutia tuturor. Nu e nevoie sa folosesti nume sau date de identificare. Noi asa am facut ca daca discutam pe mail nu mai avea ce citi acum aici. :wink:
In ce priveste drepturile unui medic sper sa pregatesc un material ce va raspunde macar partial intrebarilor tale. Dar va mai dura.
Sper sa te ajute altii.
Si vezi ca poti sa iti faci adresa vizibila din profil pentru a nu mai trebui sa o scrii in mesaj.
Vechi 28-10-06, 13:00   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Da ai dreptate. Am dorit sa protejez identitatea celui care imi da informatiile pentru a nu-l pune intr-o situatie neplacuta si pentru ca vroiam informatii mai "neoficiale". Urgent este faza cu cartea de munca, salariu de pe cartea de munca care se ia sau nu se ia???, darile platite de mine si darile platite de angajator. Merci mult!
Elenusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 20:39   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io-ti doresc sa-l gasesti tu pe ala care sa-ti plateasca el darile...
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 20:53   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD
happy (birth)day to me! :)

.

se fac carti de munca in bucuresti la stomatologi???? ca eu am auzit cu totul altceva... un coleg de-al meu din cluj a cautat enshpe cabinete in speranta unei angajari cu carte de munca... si nu a gasit nici macar unul singur!!!!
.
Vechi 28-10-06, 20:56   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu stiu daca se fac sau nu se fac. Tocmai asta incerc sa aflu. Sunt pe cale sa ma angajez si nu vreau sa fiu luata prin surprindere. Vreau sa stiu modalitatile in care colegi dentisti sunt angajati ca sa nu fiu victima vre-unui abuz
Vechi 28-10-06, 21:07   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am 2 medici stomatologi angajati si ambii au carte de munca. salariul trecut este cel dorit de medic. El isi plateste darile catre stat, eu le platesc pe cele ale angajatorului. Si da, lucreaza la procent.
Elenusa, spune-mi ce salariu vrei pe carte de munca si iti fac eu calcule pt dari.
Procentul ti-l negociezi tu, nu este ceva standard,
Drepturile medicului sunt cele conferite de meseria de medic dentist. Nu stiu la ce te referi, ca ti-as spune si mai multe
Nico, mai facem si noi carti de munca, ca vrem sa dormim linistiti... stii tu : "plateste cu bani nu cu ani"
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-06, 21:10   #8
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Am inteles ca voi avea carte de munca. Pentru inceput as vrea salariul minim (parca undeva la 370RON) si trebuie sa stiu cam ce dari trebuie sa platesc eu si ce dari plateste angajatorul. Inteleg ca salariul efectiv nu-l primesc, ci doar "procentul" din care se vor scadea darile mele. Ce fac daca angajatorul nu vrea sa plateasca partea lui? Dexter, merci mult pt raspuns si pt cele ce vor urma
Vechi 28-10-06, 21:23   #9
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Cum sa nu vrea sa plateasca darile lui???? Pai in fiecare luna esti obligata sa semnezi pt salariul primit unde ai toate darile scrise. In mod normal tre sa ai si un fluturas care iti explica ce si cum sunt darile
O sa iti calculez darile pt 370 ron si o sa iti spun ce si cum. Le verific luni si cu contabilii mei.
Si daca nu iti plateste darile s-a inventat inspectoratul teritorial de munca. Cu jalba in bat la ei si.... gata problema.
Nu stiu cum iti iei tu salariul si ce ai negociat cu patronul: laborator, analize medicale, vaccinari, etc.
.
Vechi 28-10-06, 21:29   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ufff. N-am negociat mai nimic. Deocamdata sunt in perioada de proba si inca nu am actele definitivate - diploma, dlp (am absolvit in 2006). Se pare ca o sa "mostenesc" ceea ce exista deja in cabinet : salariul minim pe economie pe cartea de munca si toate darile platite de mine. In primul rand nu e corect si trebuie sa-si plateasca fiecare partea lui(angajat/angajator) si in al doilea rand darile fiind cam 200 RON/luna in primele luni risc sa vin cu bani de acasa . Vrea sa aflu toate amanuntele, sa-mi stiu drepturile, ca la o viitoare discutie cu patronul sa stiu ce sa cer si ce mi se va cere.
PS: Forumul vostru imi este de mare ajutor , eu fiind foarte la inceput. Pana acum m-am rezumat la a citi, dar de acum incolo promit sa vin cu intrebari si sa particip la discutii.
Vechi 28-10-06, 21:34   #11
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mda... nasoala problema.
Daca o sa ii spui sa isi plateasca ce trebuie, creca n-o sa mai treci de perioada de proba. Din pacate exista medici care trag de tinerii absolventi pt ca stiu ca sunt disperati. Poti sa incerci o negociere si daca nu iti iese mai cauta. Cred ca poti gasi pe cineva care sa te respecte ca medic si ca om.
Sfatul meu e sa nu faci compromisuri. Unul mic acum, unul mai incolo si uite asa te acapareaza cu totul...
De unde esti? Din Bucuresti?
.
Vechi 28-10-06, 21:42   #12
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Da, din Bucuresti. Deocamdata o sa stau aici, cunosc echipa, ma inteleg ok cu patronul (am facut practica de vara si am lucrat in timpul verilor aici), dotarea e buna. Ca peste tot, sunt si lucruri care nu-mi convin. Imprtant este sa pot discuta si sa-mi stiu drepturile pentru ca nu-mi place sa fiu fraierita. Prefer sa-mi stiu drepturile si sa mi le cer.
Muncesc deja de 3 sapt si e ok. Am lucrat numai urgente(pulpectomii, ceva extractii si un RCR). Aveam ceva experienta cu pacientii dar acum sunt "on my own". Ca laborator in mare parte se colaboreaza cu Dr. Fisher ceea ce zic eu ca e ok. Din tot ce am vazut in Buc , ei iti trimit cele mai bune lucrari, poti reface lucrarea pana iti iese bine , iti arata pe model cam unde ar mai trebui sa modifici etc.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/banii-halena/650-drepturile-medicului-angajat/
Compromisuri nu vreau sa fac, mai ales in practica dentara. Citesc cat pot din carti si pe net, cer pareri si imi discut cazurile cu prietenii (seara, la un vin, intr-un club linistit, nimic nu e mai placut decat sa discuti niste radiografii )
Vechi 06-11-06, 13:14   #13
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Dexter te astept cu ceva calcule privind darile mele si darile angajatorului la salariul minim pe economie si daca stie cineva avanataje/dezavantaje ale contractului part-time
Vechi 06-11-06, 14:08   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru o persoana angajata cu contract de munca se platesc urmatoarele contributii (toate procentele din salariul brut):

Angajatorul
- contributia la asigurarile sociale 20,5%
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=650
- contributia la asigurarile de sanatate 7%
- contributia la fondul de somaj 2,5%
Total 30%

Angajatul
- contributia la asigurarile sociale 9,5%
- contributia la asigurarile de sanatate 6,5%
- contributia la fondul de somaj 1%
Total 17%

Totalul totalurilor 47%

Cred ca angajatorul mai plateste 0,75% la Inspectoratul Teritorial de munca pentru "ceva" dar nu stiu ce - gestionare carti de munca???

Pe linga astea mai trebuie sa platesti (ca angajat) impozitul pe venit care pentru salariul minim pe economie (370 lei) este aproape neglijabil dar nu chiar 0. Calculul lui exact cred ca ti-l poate spune exact un contabil. Pe scurt si nu foarte exact din salariul brut se scad contributiile angajatului, o suma fixa (cred ca 200 lei) reprezentind un fel de cheltuieli minime de intretinere si o suma (cred 20 lei) reprezentind cheltuieli profesionale. Rezulta salariul net impozabil la care se aplica 16% care este impozitul pe venit.
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-06, 22:55   #15
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Thanks!
Vechi 20-01-07, 22:17   #16
Ucenic timid
Fara status.

.

Si eu vin cu intrebari. Daca unitatea medicala este CMI, medicul angajat trebuie sa plateasca si cele care in mod normal sunt platite de angajator ? Eu sunt medic angajat la procent de 30 % cu carte de munca, salar minim pe economie si pana acum plateam 1 600 000 lei pentru "cartea de munca" in loc de 650 000 sau asa ceva. Stiu foarte bine cotele (procentele) care trebuie platite de angajator pt ca in familia noastra avem SRL, la noi ceea ce trebuie sa plateasca angajatorul se plateste iar angajatul partea lui. Nu stiu ce sa fac. Pe de o parte n-as vrea sa ma ia fraier, dar pe de alta parte n-as vrea sa stric relatia buna dintre noi, mai ales ca cabinetul este foarte bine dotat si am si pacienti. dar mi se pare strigator la cer ca sa platesc cat pentru trei salarii minimale. Salariul pot sa trec in cartea de munca cat vreau pt ca eu trebuie sa platesc absolut tot. din acest motiv nu-mi cresc salariul. In schimb daca vreau sa iau credit la banca iau
Vechi 20-01-07, 22:44   #17
Ucenic timid
Fara status.

.

Mi s-a spus ca fiind platit la procent, eu trebuie sa platesc tot, ea nu are nici o obligatie.
Vechi 20-01-07, 23:11   #18
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Exact in situatia asta sunt eu. Numai ca statutul cabinetului este SRL. Nu mi se pare corect dar nici nu stiu cum sa conving patronul de asta fara sa se supere
Vechi 21-01-07, 10:44   #19
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu va nelinistiti,asa se face,suntem un partid intreg :P
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-07, 00:52   #20
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am avut sal minim dar angajatorul isi platea partea lui.
Cand am vrut sa-mi iau credit si am pus 35 mil pe cartea de munca mi-am platit singura 23mil vreo 3 luni.
Eu va recomand sa sugerati angajatorului ca asa ar fii etic si corec.
Eu mi-am facut cabinet de curand si va spun ca nu e usor sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere atat profesional cat si financiar.
Asa ca aveti incredere in voi.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
absolventi, adresa, ajutor, ata, buna, cabi, cartea, credit, date, drepturile, etic, folosesti, forum, ideea, identificare, incredere, luni, macar, mail, material, medic, medic dentist, mesaj, nevoie, nume, partea, profesional, profil, recomand, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ariile de competenta ale medicului dentist Dr. Pantel Marton CMD UNAS AMSPPR 44 09-12-13 14:21
Profilul ocupational al medicului stomatolog ann Viata nu e o gangrena simpla 10 18-10-08 03:24
Conteaza sexul medicului? Dr. Kong Viata nu e o gangrena simpla 49 30-11-06 21:02
Angajat cu chirie sau cu procent??? bica Jurisprudenta 10 05-11-06 09:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (00:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: