Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

bani din protetica...

discutie din eugenol.ro : prevad ca va fi un subiect fierbinte! se discuta off-topic intr-un topic destinat materialelor de amprenta,despre raportul pret-munca la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Banii nu au halena
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 1 Scris de aurelian
  • 2 Scris de TEOfil
  • 1 Scris de mihai.s
  • 2 Scris de alin dinca
  • 1 Scris de TEOfil
  • 2 Scris de pup

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-09-06, 22:10   #1
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default bani din protetica...

prevad ca va fi un subiect fierbinte!
se discuta off-topic intr-un topic destinat materialelor de amprenta,despre raportul pret-munca la o lucrare metalo-acrilica vis-a-vis de ceramica.
regele eugenol ne-a sugerat sa ne mutam..o fac eu,cred ca o sa veniti si voi

intrebare spinoasa:daca tot acceptam ca tot cam aceeasi munca e pt cr-ni-acrilat sau ceramica,cum va justificati voi moral pretul cerut acelui om pe lucrare?dar raspundeti sincer.

un tehnician prieten m-a intrebat odata,cinstit,care e aportul medicului la un intermediar,de exemplu?
ha??nu aud!!

nu injurati,nu tin cu ursu'...dar ma intreb si io uneori.. ce as raspunde la intrebarile astea,puse la modul foarte concret?
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-06, 22:50   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default intermediar-stalp

Pai rolul medicului la un intermedia e o eventuala o adaptare ocluzala si un control al raportului cu creasta, adica aproape 0.

Eu zilele astea lucrez la lista de preturi pt. noul meu cabinet, si conceptul de la care voi pleca va fi bazat pe cat vreau eu sa castig pe ora, apoi calculez cat timp imi trebuie pt. ceva, adaug cheltuieli + materiale + tehnician, si iaca pretul. Si sa vezi cum imi iese o coroana metaloceramica 250 de euro si un intermediar 50, de exemplu. Si sa mai vezi cum ajung cu un endo pe molar la 3-4 milioane si cum igienizarea va fi doar vreo 4-5 RON pe dinte, nu 10 cum ia toata lumea cu mandrie.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/banii-halena/410-bani-protetica/

Cred ca de fapt iar se merge pe principiul total nesanatos al compensarii. Adica 100 de euro clar e putin pt. o coroana daca iti faci teraba ok, da ne scoatem cu intermediarii. parerea mea e ca terbuie calculat diferit.

Azi am cimentat 6 frontali superiori, coroane cu prag, individualizate, estetica excelenta, adaptare perfecta, pacientul incantat. Incasat 2400 RON, dar sincer cred ca meritam mai mult, adica nu e ca si sum as fi slefuit doar 3 stalpi si sa fi avut si 3 intermediari.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-06, 22:54   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default cr-ni-acrilat/ metaloceramic

Aici e aceeasi chestie, daca ne pretuim munca noastra, adica parerea mea ca diferenta de pret intre diferite tipuri de lucrari ar trebui sa fie apropiata de diferenta de pret din oferta tehnicianului, ca noi clar muncim (sau ar trebui sa muncim) la fel, indiferent de materialul din care va fi faccuta lucrarea. Ex: Metaloceramic-100E, Metalo-compozit-85E, metaloacrilic 70E.
.
Vechi 07-09-06, 23:22   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

mda, se pare ca unii tehnicieni (in special, cred ca aceia dintre ei care nu au altceva mai bun de facut) au 2 probleme majore:
prima: de ce luam noi bani si pe intermediari?
a doua: de ce luam procentual mai mult decit ei din valoarea totala a unei lucrari?

spune-i unui asemenea tehnician ca nu mai iei 1 milion pe dinte din lucrare, ci 5 milioane per dinte slefuit si i-ai inchis gura.... a doua problema, cred ca nu-i priveste (ca si prima de altfel)... sint false probleme...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=410

si eu ma gindesc sa imi revizuiesc cit de curind lista de preturi, asemenea lui augustin, si dupa aceleasi principii: profitul sa fie relativ constant per ora de munca indiferent de tratamentul efectuat... cred ca asa e cel mai sanatos pt noi...

asa cum o viziune sanatoasa nu e "vai ce scump este", ci "cum sa fac sa-mi permit acel lucru scump?"....
Vechi 09-09-06, 00:08   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cand finalizati lista,aratatine-o si noua....daca sunteti de acord.

ma asteptam sa raspunda mai multa lume in topic.....
.
Vechi 09-09-06, 00:59   #6
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu iau aceiasi bani si pe intermediari ca sa ma scot la endo ieftina pe care o fac mama ei.
e un fel de comunism ce fac eu, iau de la bogati dau la saraci
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 10:45   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hm, din pacate asta este ceea ce am facut si eu ca sa pot face endo cat de cat buna.....insa, dr_dream, nu asta este viitorul....trebuie usor usor sa dam Cezarului ce-i al Cezarului.....fiecare seviciu medical in parte trebuie platit atat cat merita....ceea ce incearca Augustin este normalul....sunt sigur ca va reusi....sper sa fie si un exemplu pt ceilalti, deaorece numai asa se educa pacientii si vor intelege ca nu suntem aberanti daca cerem pt endo mai mult decat pt un dinte ceramic( mai ales cand mai este si corp de punte)
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 11:46   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mda, cind va lamuriti cu calculul ala cu cit cistigam pe ora poate ni-l aduceti si noua la cunostinta sa ne mai inspiram.
Sealevel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 12:43   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si augustin are dreptate..ce e moda asta cu 10 roni detartraj pe dinte?ca am asa o curiozitate.........oare cine a stabilit de fapt aceste preturi de mult timp,si acu sunt un punct de plecare pt majoritatea?
.
Vechi 09-09-06, 15:49   #10
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Cred ca ar trebui sa ne punem pe calcule, sa vedem la ce rezultate obtinem. Cred ca ar fi interesant si util. Augustin, ca tot esti la etapa asta, poate ne zici si noua ce rezultate ai obtinut.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 17:25   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu cred ca se poate face ceva general ....ma refer la costul pe ora....cel mai idicat ar fi sa-si faca fiecare pentru ca difera multe( chirie, salarii, bani investiti in materiale si aparatura) si sa publice cifra pe forum.....eu am sa fac acest calcul la sfarsitul acestei luni pentru a fi cat mai aproape de adevar.....nu de alta, dar cred ca aceste costuri continua sa se modifice de la luna la luna( cel putin in cabinetele in care se investeste)
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-06, 02:32   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am aceasi discutie cu un amic tehnician cum ca el face munca si noi doar dam cu freza pe dinti si nici aia bine. asa ca ii zic urmatoarea:
1 planul de tratament il fac eu si nu el
2 cartea se plateste
3 raspunderea in fata pacientului este a mea nu a lui ca nu vine niciun pacient sa ma intrebe daca tehnicianul a lucrat bine
4 pacientii vin la un medic pentru renumele lui in efectuarea tratamentelor (chirurgie, endo, obturatii, protetica, "sa nu doara") si mai putin pentru ca lucrezi cu stiu eu ce tehnician.
5 riscurile sunt mult mai mari la infectii pentru doctor si nu pentru tehnician
6 tehnicianul primeste de la 4-5 doctori lucrari in timp ce doctorul trebuie sa stranga pacienti numai din renume
7 doctorii nu fac partea de tehnica pentru ca nu ar avea timp, nu pentru ca nu ar sti (se preda si in facultate tehnologia protezelor dentare)
pretul ar trebui sa contina si specializarea doctorului, cartile cumparate, deplasarile pe la congrese, spaga pentru sanepid
LonMar a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-06, 03:14   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

aurelian, daca iti dau un lab de tehnica pe mana te asigur ca nu ai putea sa faci mai nimic.

Ei invata 3-4 ani ce invatam noi in 3 luni. Ei fac si practica , nu ca noi numai teorie
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-06, 16:52   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

pai noi nu mai punem accentul pe partea de tehnica pentru ca exista tehnicianul, dar teoretic si noi am putea face.
logic ca daca imi dai un cabinet de tehnica nu prea as face mare branza, dar sa sti ca in cei 3 ani de tehnica nu fac exlusiv asta, mai fac si materii de umplutura. eu am facut un an cursul de tehnologia protezelor, un semestru morfologia, plus inca un semestru materiale dentare plus pe la protetica cam un semestru de ocluzologie. nu stiu programa de la tehnica dentara, dar banuiesc ca nu au prea multe in plus fata de medici
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-06, 18:42   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Sealevel
mda, cind va lamuriti cu calculul ala cu cit cistigam pe ora poate ni-l aduceti si noua la cunostinta sa ne mai inspiram.
Nu ne-am inteles . cat castigam pe ora nu se calculeaza, ci se STABILESTE. mai exact, te apreciezi singur ca valoare, si zici ca vrei 10 sau 1000 Ron pe ora. Suma asta o adaugi la tot ce cheltuiesti pe o manopera( materiale, asistenta, chirie, femeie de serviciu, intretinere, investitii medii in cab., etc., etc.) si iti iese pretul unei manopere.

Ex: Eu zic ca merit 100 RON pe ora. La o obt. clasa II lucrez 1,5 ore. Deci 150RON. Pentru asta cheltui suplimentar 50 RON. Deci o clasa a doua costa 200 RON.

Sau: Igienizez o gura complet in 30 min. Deci 50 RON. Cheltui 30 RON suplimentar. O igienizare costa atunci 80 RON.

Sunt doar exemple
.
Vechi 18-09-06, 12:15   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cam toti aveti mare dreptate...
problema este ca unii fac endo cu 300 de mii pe dinte,iar daca tu ceri 1 milion...imediat se afla din gura-n gura si intr-un oras cu putere financiara redusa s-ar putea sa te parlesti.
stiu un medic stomatolog in zalau care cere 300 de mii igienizare pe dinte.
doctorul la care fac eu practica are si cabinet de tehnica in clinica cu tehnicieni angajati...Si ei se plangeau ca nu-i corect sa ia medicul mai mult pana le-am inchis gura si le-am zis sa o lase balta cu colegiile facute pe la oradea,arad sau baia-mare ca pentru cata scoala fac castiga chiar foarte bine,plus ca riscurile cum zice aurelian sunt ale medicului,nu ale tehnicianului.
Vechi 19-09-06, 11:48   #17
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default costuri

augustin a spus:
Nu ne-am inteles . cat castigam pe ora nu se calculeaza, ci se STABILESTE. mai exact, te apreciezi singur ca valoare, si zici ca vrei 10 sau 1000 Ron pe ora. Suma asta o adaugi la tot ce cheltuiesti pe o manopera( materiale, asistenta, chirie, femeie de serviciu, intretinere, investitii medii in cab., etc., etc.) si iti iese pretul unei manopere
Citat:

problema este de fapt : cu cat vrei sa ramai dupa o luna de munca? pentru ca ai si pacienti care nu vin si tu stai degeaba, pacienti care se reprogrameaza dar sunt programati intre alti pacienti si trebuie sa ramai la cabinet. in timpul asta, adevarat, nu consumi materiale dar chiria, asistenta, curent electric,etc, platesti!!! cred ca trebuie foarte bine organizata treaba pentru ca daca vrei 1000 ron /ora si vrei sa-i scoti toti de la un pacient s-ar putea ca astia sa fie toti pe care-i scoti pe toata luna si nu cred ca-ti vor ajunge sa platesti toate facturile in plus pentru cei care vor lamuriri in plus ce faci? pui tarif pentru explicarea planului de lucru? de obicei sunt mai greu de lamurit cei care au bani si pentru la care planul prevede ceramica, scheletate, etc.
Vechi 31-01-08, 23:56   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu iteleg :de ce atata ura intre unii doctori si tehnicieni?daca fiecare are un anumit tarif ...
ogryirene este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-08, 00:01   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de ogryirene
eu nu iteleg :de ce atata ura intre unii doctori si tehnicieni?
pt ca nu e nimic de inteles......
Vechi 01-02-08, 00:24   #20
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de ogryirene
eu nu iteleg :de ce atata ura intre unii doctori si tehnicieni?daca fiecare are un anumit tarif ...
pt ca cine e mai prost cedeaza ultimu
Vechi 10-05-08, 01:57   #21
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sincer am citit tot ce-ati scris mai sus si aveti mare dreptate in parte. Medicul are pretul lui care poate fi si dublu fata de cel al tehnicianului. Tehnicianul are oferta pe care o trimite la cabinet - daca primeste de lucru pe baza acelei oferte e multumit si nu-l intereseaza cat castiga medicul. E prost daca are astfel de preocupari. In strainezia un medic ia pe o coroana m-ceramica 550 euro din totalul de 750, deci tehnicianul 200 si e multumit, probabil ca se va ajunge si la noi asa. Asa sa fie atunci.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-05-08, 00:00   #22
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

''mda, se pare ca unii tehnicieni (in special, cred ca aceia dintre ei care nu au altceva mai bun de facut) au 2 probleme majore:
prima: de ce luam noi bani si pe intermediari?
a doua: de ce luam procentual mai mult decit ei din valoarea totala a unei lucrari?"
da,nico,ai dreptate sunt multi colegi de-ai nostrii care ii intereseaza ff tare de cati bani ia doctoru',o aberatie,dar am obs ca in general sunt tehnicini care ori au lucrat in policlinici de stat ori au lucrat la tehnicieni in varsta(concluzia mea).
eu era sa fiu linsat intr-o poli ca am avut tupeul sa spun ca d.p.d.v. al meu cabinetul poate incasa shi 1000E daca eu primesc cat am cerut shi am batut palma e ok
dar mai e ceva daca facem shi noi tehnicienii shi voi doctori calcule raportate la bani/ora ce ne facem cu protezele,provizoriile shi restul de manopere laborioase mancatoare de timp?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=410
dar daca tot ne legam de intermediari daca esti implantolog s-ar putea sa nu mai existe.
foarte serios cum considerati ca trebuie calculata sau cum calculati voi protetica pe implante cabinet - laborator.
tudor craioveanu si Td. Micky au multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-08, 18:35   #23
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Adevar graieste
.
Vechi 14-05-08, 20:17   #24
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ma ajuta shi pe mine cineva cu niste preturi la protetica pe implante?
sa vedem cu totii pe unde suntem
.
Vechi 15-05-08, 22:27   #25
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu implantez.
.
Vechi 15-05-08, 23:47   #26
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@teofil: pai tu ce tarif ai pentru elementul pe implant?
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-08, 00:09   #27
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

80 lei prepararea(paralelizarea,turnarea) /bont
+50% la protetica(indiferent de constructie fixa sau mobila)
ca idee metaloceramica 160ron+50%=240
real fara vrajeala!
astept shi alte variante
.
Vechi 16-05-08, 00:29   #28
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

adevarat graieste Toefilus
tudor craioveanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-08, 00:45   #29
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

am gresit numele-Teofilus
tudor craioveanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-08, 11:57   #30
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok, 80 pentru preparare bont mi se pare ok.

dar cei +50% nu prea se justifica in nici un fel, pentru ca in afara de prepararea bonturilor, nu e munca diferita fata de o lucrare pe dinti naturali. sau gresesc?

nu ma intelege gresit, e pretul tau si il respect, daca imi convine accept, daca nu, nu. voiam doar sa inteleg cum se justifica.

cum a zis si augustin, el ia tarif pentru timpul alocat, nu neaparat pentru manevra, ceea ce mi se pare cea mai corecta abordare

si inca ceva: ai zis 80 ron pentru preparare/turnare: deci si daca iti dau eu un bont din care trebuie sa slefuiesti foarte putin, si daca iti comand un bont calcinabil, tariful e acelasi? nu muncesti mult mai mult la un calcinabil?
TEOfil a multumit.
.
Vechi 16-05-08, 12:39   #31
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

mihai, nu ma supar dar hai sa discutam punctual.
puncte diferite fata de o protetica normala:
1.model "preliminar"+lingura individuala(pt amprenta deschisa)
2.dupa frezare cheie din patern resin pt verificarea corectitudinii transferului(proba in cavitatea bucala)
3.modelare din rasina calcinabila(nu din ceara ) pt exactitate
shi la cel calcinabil teoretic pt ca il prepar shi pregatesc pe plastic ial dupa turnare doar se finiseaza.
la atata manopera eu zic ca nu e f mult 50% in plus toate prep de bonturi in paralelograf.
.
Vechi 16-05-08, 17:36   #32
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e foarte ok. credeam ca linguri sabloane si asa mai departe sunt extra
.
Vechi 17-05-08, 14:27   #33
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tot asa ziceam shi eu ca e ok.
nici prea prea nici foarte foarte.
alte idei,pareri,preturi?
.
Vechi 18-05-08, 06:21   #34
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu ca medic iau amprenta ...shi zic ... LUCRARE cu ceramica
tehnicianul se uita shi zice ENSHE euro ...
eu ca medic am 2 variante:
1. nu, e prea mult
2. accept
varianta 1 e un pic trasa de par pentru ca nu se intampla sa dai tehnicianului amprenta fara sa shtii cat cere pentru ceea ce vrei tu
shi 2 . daca cere tu-i plateshti ... daca la pacient ii dai lucrarea cu X ori mai mult sau mai putzin e problema ta
ca-i sau nu justificat pretzul tehnicianului ... nu are nimic de a face ... pentru ca tu ca shi medic vinzi produsul finit ...
asha ca ... disputele astea cu cat cere tehnicianul sau cu cat vinde medicul sunt total lipsite de sens ... medicul vrea A .... tehnicianul ofera A la pretzul X .... medicul accepta sau nu ... GATA ... restul sunt frectzii
tudor craioveanu si TEOfil au multumit.
Vechi 18-05-08, 17:27   #35
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ehe aline de ar gandi toti asa ce simpla ar fi viata noastra a tuturor shi ce bine ne-am coaliza pt a avea tarife decente.
darnoua tuturor ne plac frectziile shi povestile.
tudor craioveanu a multumit.
.
Vechi 18-05-08, 18:53   #36
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default implante

eu platesc in plus frezarea ,

in rest platesc o coroana ceramica,

normal ca lingura o platesc separat, ( dar asta nu este chiar 50 % )

eu

PS Aici vorbesc de cazuri simple, in functie de complexitatea cazului normal ca ajung sa platesc mai mult.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-08, 22:23   #37
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu iau 50 euro pe coroana pe implant - plus frezarea inca 20 euro/implant frezat, dar de obicei fac capa pe fiecare implant si o frezez paralel cu celelalte, care si capa mai costa 30 euro.
.
Vechi 23-10-11, 18:36   #38
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

Principial stabilirea pretului ar trebui sa tina cont de niste factori obiectivi mentionati de voi aici (ex cu intermediarul e elocvent).Particular stabilirea pretului e o chestie personala cred eu pentru simplul fapt ca avem o profesie LIBERALA.In nici un caz pe tehnician nu trebuie sa-l preocupe pretul cerut de medic.E un contract in 3 medic-pacient-tehnician in care medicul negociaza in fct de criteriile lui,isi asuma riscuri si raspunde de rezultatul final.Ati auzit de un tehnician care sa aiba probleme de malpraxis?eu nu.Medicul isi stabileste pretul in fct de anumite criterii si nu in ultimul rind de piata.Nu sintem in piata de legume unde toti taranii vind rosia la fel.Ma credeti sau nu n-am fost curios niciodata cit cere colegul de la scara vecina iar pacientii care se orienteaza in alegerea medicului dupa tariful practicat(in sensul de cel mai ieftin)de cele mai multe ori dau chix.
--------------------------
--------------------------
Tot respectul pentru un tehnician bun.Daca amprenta mea e acceptata(primesc observatii fara ifose daca e cazul si repet amprentarea)prefer sa platesc bine pentru o lucrare care vine manusa.Am testat pina acum destui tehnicieni pentru ca si ei au preturi diferite.Cind am optat pentru unul mai ieftin(nu cu mult)am luat teapa mi-am facut nervi si am revenit la cel bun care intr adevar lua mai scump dar imi menajam eu neuronii.Asa ca.....vedeti cum sta treaba si la ei si la noi.De fapt sintem o echipa si trebuie sa avem o colaborare bazata pe respect reciproc si profesionalism.Preturile si le stie fiecare.Unul cere altul da....sau nu.Nici o problema!
Dr. Pantel Marton si SELENA au multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-11, 13:29   #39
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Rx a postat mai multe subiecte pe tema grefelor epitelio conjunctive, regenerarii osoase ghidate..., si descria foarte bine emotiile prin care trecea pana la rezultatul final. Eu cred ca nu e corect sa stabilesti costurile numai in functie de timpul alocat pe manopera, ci trebuie sa tii cont de stresul pe care il ofera fiecare manopera in parte, stress care este cel mai mare mancator de neuroni si sanatate. Acesta mi se pare un factor esential care trebuie pus la calcul atunci cand se efectueaza un pret.
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-11, 17:20   #40
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de BONE MONICA View Post
Eu cred ca nu e corect sa stabilesti costurile numai in functie de timpul alocat pe manopera, ci trebuie sa tii cont de stresul pe care il ofera fiecare manopera in parte, stress care este cel mai mare mancator de neuroni si sanatate. Acesta mi se pare un factor esential care trebuie pus la calcul atunci cand se efectueaza un pret.
Destul de corect, dar ar insemna sa taxam diferit si pacientii in functie de acelasi criteriu? :-)

Modificat ultima data de ncrstus; 24-10-11 la 19:49. Motivul: [/....]
cristaldental este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-11, 10:05   #41
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
Destul de corect, dar ar insemna sa taxam diferit si pacientii in functie de acelasi criteriu? :-)
Sincera sa fiu, nu stiu.
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ata, bani, buna, dinte, doc, doctori, endo, endodontie, frezare, gura, ieftina, iga, inchis, lingura individuala, lista, lucrare, lucrari, lucru, munca, pare, preturi, principii, problema, probleme, sanatos, slefuit, subiecte, tehnician, tehnicieni, totala, tratamentul, turnare, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
ENDO DE 2 BANI opreabogdan Endodontie 23 03-02-15 19:47
bani din rx? costin Banii nu au halena 22 02-02-15 00:58
circ cu bani sau cu si mai multi bani Toma Cristina Relatia cu pacientii 16 17-02-09 00:32
dragoste sau bani??? cgcorina Viata nu e o gangrena simpla 2 21-05-07 13:20
bani de la banci pt dinti nico Banii nu au halena 7 17-11-06 02:55

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:15) timp.

Alegeti schema de culori preferata: