Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

bani din rx?

discutie din eugenol.ro : sunt curios: pt cei care nu au rx in cabinet, primiti vreun procent de la cabinetele de radiologie dentara? ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Banii nu au halena
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de dentapro
  • 1 Scris de conrem

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-01-07, 13:09   #1
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default bani din rx?

sunt curios:
pt cei care nu au rx in cabinet, primiti vreun procent de la cabinetele de radiologie dentara?
eu trimit majoritatea pacientilor la ~~~~~~~~, si nu am primit nimic de la ei.
mi-a deschis ochii un coleg care a fost sunat de un reprezentant al firmei sa ii dea un procent, desi nu stabilise nimic cu ei
sumele nu sunt colosale, si nu are treaba cu actul medical dar noi le furnizam "materie prima" asa ca suntem indreptatiti la un procent, nu?
costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-07, 14:49   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

adica spaga sau cum? eu nu am mai auzit de asa ceva... poate ar trebui sa asteptam si de la tehnicieni ceva de genul asta? ca doar tot noi le furnizam "materie prima", nu?

singurul beneficiu pe care l-am primit, a fost ca atunci cind am avut eu personal nevoie de o radiografie, sa imi fie facuta pe gratis...

sa iti ofere ei ceva ar fi ok, dar sa te duci tu ca medic sa pretinzi bonus, spaga, numeste-o cum vrei, mie mi se pare penibil....
Vechi 11-01-07, 15:03   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

nu spaga... comision pt furnizarea de clienti
spre exemplu contabila mea imi da 10% din contractele pe care i le-am intermediat
repet, nu are legatura cu activitatea medicala, e vorba doar de busines...
.
Vechi 11-01-07, 15:06   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

si, da si mie mi se pare penibil sa ceri, dar corect ar fi sa ofere (cu contract si factura)
.
Vechi 11-01-07, 15:47   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Codul deontologic

Citat:
Art. 46

1. Este interzisa perceperea unei sume de bani de la un alt medic in vederea obtinerii de pacienti.
2. Orice acord neprincipial cu alti medici, farmacisti, personal auxiliar in scopul cresterii numarului de pacienti este interzis.
Nu stiu cit se aplica articolul asta la ce discutam aici dar:
1. Cu contract si factura nu se poate ca nu esti firma de intermediere. Poate doar sa-ti faci un srl cu obiectul asta de activitate prin care sa derulezi astfel de operatiuni.
2. Fara factura se cheama evaziune fiscala si cred ca in spiritul articolului de mai sus s-ar putea numi si acord neprincipial.

Si eu trimit exclusiv la un laborator de radiologie toti pacientii, dar ii trimit acolo pentru ca si eu cistig de pe urma acestei colaborari - am calitatea care o vreau la radiografii. Nu mi-am pus problema sa cistig un ban din asta.
clavalik1 a multumit.
Vechi 11-01-07, 16:53   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cred ca toata lumea care lucreaza cu un centru destul de popular din bucuresti se trezeste ca mine periodic cu un nene la usa care imi mai pune in brate un teanc de pliante si un plic cu un comision. cat la suta reprezinta, habar nu am, dar mi-a zis ca asta e politica lor si nu l-am putut refuza. Daca vreti nume va dau fara jena.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-07, 22:53   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

la fel s-a intamplat si la mine cu acelasi centru destul de popular din buc.

acum colaborez cu alt cab de rx si de sarbatori am primit si de la ei o felicitare si niste banuti.

nu stiu de ce ne-ar mira cand medicii generalisti primesc o multime de "atentii" din partea firmelor de medicamente, daca le prescriu produsele.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-01-07, 23:02   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Care este cuvantul?.......Jenant? Felicitarea mi se pare OK, insa mai mult....
.
Vechi 15-01-07, 18:16   #9
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Chiar nu vad care ii problema. Atata timp cat tu nu le ceri bani sa le trimiti pac la rx iar ei ii dau cu titlu de cadou si bonus, mi se pare un gest frumos din partea lor si atat. Acei bani nu conditioneaza un serviciu, nu sunt stipulati in contracte, asa ca... Si in afara de asta crec ca reprezinta 1% sau 0.5% din ce le trimiti ceea ce nu-i chiar asa de mult incat sa ne scandalizam.
Vechi 15-01-07, 19:32   #10
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vorbesc din punct de vedere moral -si ma refer la cei are trimit bani...
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-07, 21:40   #11
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default suparare

nu vreau sa supar pe nimeni dar este o chestie turceasca peschesul acesta,

ca nu este etic este clar,

partea romaneasca este faptul ca avem cabinete fara aparat roentgen, ceea ce este o aberatie, dar nu este singura ,

pacat ca si noi, tinerii, marsaluim la chestiile acestea vechi, fanariote, asta e......

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-07, 19:54   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si se mai naste o intrebare.........acei bani, in cazul unui medic angajat, cui ii apartin? medicului care a trimis pac la respectivul centru rx sau cabinetului?
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-07, 20:22   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni, dar astfel de practici am auzit ca se poarta si in cadrul relatiilor intre medicii de familie si laboratoare- evident nu generalizez- sau intre unii medici stomatologi si ortodonti- procent de 10%- la fel, nu pot sa generalizez.
Is intelegeri mutuale, in nici un caz nu am auzit despre ceva scris. In principiu medicul de familie te trimite sa-ti faci analizele la un centru(oricare) aflat in contract cu casa, insa unii te trimit la un centru anume...
Relatia dintre medic stomatolog si ortodont se petrece in mediu privat, nici unul nu are treaba cu casa de asigurari( caz concret, doua cunostinte, nu dau nume).
Eu inteleg altfel colaborarea in breasla, insa probabil ca nu toti inteleg asa. E posibil ca cei implicati sa nu cunoasca codul deontologic, ceea ce insa nu-i absolva de vina de a-l incalca.
Altfel cred ca stau lucrurile in cazul in care exista o colaborare cu un implantolog pe care-l inviti in cabinetul tau, impreuna cu instrumentarul aferent... unde ambele parti pot incheia un contract scris. Am auzit de astfel de colaborari, dar, la fel, nu cunosc situatii concrete in care sa fi si incheiat un contract scris.
De curind am fost sunata de cineva din afara care mi-a propus o colaborare in acest sens: adica eu sa string pacienti si ea sa vina cu truse si sa le puna implante, totul avind loc in conformitate cu un contract pe care urma sa-l discutam punct cu punct live. Eu personal am refuzat acest gen de colaborare din mai multe motive: in primul rind ca abordarea s-a facut via internet, persoanele implicate necunoscindu-se in nici un fel si, cel putin la prima vedere raspunderea din partea partii externe fiind cvasinula.
Scubi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-12-09, 17:28   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

suntem un popor de papuasi!!!!!!
oameni buni, facem afaceri sau practicam medicina?
si nu vreau sa fac pe lupul moralist, inteleg ca trebuie sa si traim din ceea ce facem, dar sa nu uitam ca suntem MEDICI.
tzuku este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-12-09, 18:04   #15
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

stati linistiti, ca vis-a-vis de medicii din spitale suntem mici copii.
sa va dau un exemplu:esti medic oncolog.alegi o anumita firma de medicamente,iar ea are grije ca tu,sa ai doua deplasari in strainatate (la conferinte alese de tine) sponsorizate integral de firma producatoare.la fel si daca esti internist sau chirurg.si se pare ca ei nu-si fac probleme de constiinta.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 12:06   #16
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu primesc de cativa ani acel plic ''binemeritat''de la firma mult cunoscuta de rx.Si cred ca toti dr care lucreaza cu ei primesc aceasta mica atentie...care nu o cere nimeni......
gabiana13 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 12:27   #17
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
stati linistiti, ca vis-a-vis de medicii din spitale suntem mici copii.
sa va dau un exemplu:esti medic oncolog.alegi o anumita firma de medicamente,iar ea are grije ca tu,sa ai doua deplasari in strainatate (la conferinte alese de tine) sponsorizate integral de firma producatoare.la fel si daca esti internist sau chirurg.si se pare ca ei nu-si fac probleme de constiinta.
problema e cu dus si intors... am si eu o f buna prietena medic in spital... ea accepta "atentiile" (gen participari gratuite la congrese) doar de la firmele ale caror medicamente le prescrie... si prescrie doar medicamentele in care crede... in nici un caz nu prescrie un medicament despre care a citit ca nu are efectele scontate, doar pt a primi o sponsorizare... (este un medic bun, citeste foarte mult, si e la curent cu medicamentele de pe specialitatea ei)... acum citi medici fac asa si citi fac altfel, nu am de unde sa stiu...

dar ai dreptate, noi sintem mici copii, in sensul ca in spitale se vehiculeaza sume mult mai mari (unele medicamente sint extrem de scumpe)...
Vechi 13-12-09, 13:20   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca nu uiti ca scopul principal al actiunilor tale este sanatatea pacientilor tai. In rest poti vorbi de eficientizarea actului medical si de management in vederea obtinerii de profit.
Dar totul se face fara sa uitam scopul principal.
De asta medicina nu este un act comercial desi are anumite trasaturi comune cu el.
Vechi 13-12-09, 18:05   #19
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

k.poti spune ca un medicament e bun.adica principiul activ.acuma cred ca e o problema de etica daca-l recomanzi pe cel ieftin sau pe cel mai cointeresant.no ofense.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-09, 21:50   #20
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Default poate-s offtopic...dar...

Da da...sa nu uitam scopul nostru in viata, cel de medic...ca altii il uita cu desavarsire.
De ex. un medic dermatolog care primeste de la producator/furnizori niste medicamente expirate si le administreaza pacientilor, se poate numi medic ? Si ca sa fie si mai interesant, medicamentele respective sunt interzise in SUA, avand un lung sir de reactii adverse.Chestie pe care am patit-o acum 3 ani...

Sau o fisa de externare facuta dupa o saptamana dupa ce am parasit spitalul, ca sa mai traga niste ponoase (medicamente) de pe urma internarii mele acolo ? Ca sa nu mai zic ca am fost taiata si degeaba, din cauza unei diagnosticari eronate...

Sau idioate de farmaciste care dau rest aspirina expirata ?!

Unii chiar nu au constiinta..
Vechi 14-12-09, 01:26   #21
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
www.medicul.dentist

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan View Post
la fel s-a intamplat si la mine cu acelasi centru destul de popular din buc.

acum colaborez cu alt cab de rx si de sarbatori am primit si de la ei o felicitare si niste banuti.

nu stiu de ce ne-ar mira cand medicii generalisti primesc o multime de "atentii" din partea firmelor de medicamente, daca le prescriu produsele.
La americani medicii primesc frecvent "atentii" de la firmele de asigurari si de la cele farmaceutice, asa ca premiza cu radiologii nu e aberanta.
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 16:33   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Orice bani,atentii primite si nedeclarate sunt ilegale.
Daca nu ai un contract cu radiologia nu ai cum sa primesti legal bani.
In alte tari aceste chestii sunt acceptate legal. In majoritatea nu.
De aici in colo fiecare face cum vrea si doarme cum poate.
Nu mai scrieti pe forum de unde primiti bani si pentru ce ,fiindca sunt si pacienti pe forum unii care de-abia asteapta sa citeasca asa ceva.
Vechi 01-02-15, 23:58   #23
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.
-1 (+0/-1)     

Cum sa nu primim, normal ca primim
BigMoon a multumit.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ata, buna, cab, comercial, comune, intampla, intamplat, intrebare, management, medic, medical, medicamente, medici, medicii, medicina, medicului, mine, pacientilor, partea, primesc, primit, produsele, profit, rest, rx, sanatatea, scopul

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
ENDO DE 2 BANI opreabogdan Endodontie 23 03-02-15 18:47
bani din protetica... dentist Banii nu au halena 40 25-10-11 09:05
circ cu bani sau cu si mai multi bani Toma Cristina Relatia cu pacientii 16 16-02-09 23:32
dragoste sau bani??? cgcorina Viata nu e o gangrena simpla 2 21-05-07 12:20
bani de la banci pt dinti nico Banii nu au halena 7 17-11-06 01:55

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: