Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

2 Radiografii

discutie din eugenol.ro : Prima radiografie: pacient 23 de ani...prezinta un dinte inclus...presupun ca este un premolar supranumerar,dar prezinta coronar o formatiune...si nu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti > Babilon
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree4Multumiri
  • 1 Scris de augustin
  • 2 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-02-10, 11:05   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default 2 Radiografii

Prima radiografie: pacient 23 de ani...prezinta un dinte inclus...presupun ca este un premolar supranumerar,dar prezinta coronar o formatiune...si nu ma prea pricep!Oricum il voi trimite la Chirurg BMF...dar eram curioasa...ce ar putea fi?!
A doua radiografie: pacienta de 11 ani...in afara de carii multiple...am o intrebare...molarii 1 par temporari(plus anodontie de M1 permanenti)...adica sunt abrazati...au forma radacinii cam ciudata...si sunt si mici si cariati...asa se vede in cavitatea bucala...plus ca inferior...sunt deja resturi radiculare! Mi se pare ciudat!
Va cer parerea pentru ca sunt primii pacienti pe care ii am cu anomalii de numar! Multumesc!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 013.jpg (289,5 KB, 72 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 016.jpg (271,3 KB, 99 vizualizari)
Floroiu Emilia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-10, 12:32   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

in prima radiografie cred ca sunt mai multi acolo inclusi, supranumerari toti.

in a doua, mie imi par toti a fi permanenti, desi cei de la mandibula sunt deja compromisi.
Ioana Ban a multumit.
Vechi 12-02-10, 13:10   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in a doua radiografie sunt molari definitivi...fara discutie.
Vechi 23-04-10, 19:02   #4
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu e ciudat ca sunt cariati molarii de 6 ani, deoarece multi parinti nu stiu ca la varsta de 6 ani apar deja molari definitivi, nu duc copii la stomatolog...si asa ajung cu resturi radiculare la 11 ani.
me_corinutza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-10, 20:48   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

In mod evident, in cea de a doua radiografie molarii distrusi sunt cei definitivi.Si e si un chist imens sub 46 ( lasa-l tot pe chirurg sa-l rezolve ).O scurta rememorare a secventei eruptiei dentare ar fi fost f. utila.Molarul de sase ani nu inlocuieste un dinte temporar ( si asta e common knowledge, adica e de toata jena, ca aspirant la titlul de medic dentist, sa nu stii ).
Adrian Adn si gabiana13 au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-10, 14:33   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

la prima formatiunea coronara e insusi sacul folicular, oricum nu te intereseaza din mom ce tine de alta specialitate, omf.a 2-a este o rx absolut banala,molarii 1 distrusi. remember to ask smart!
cristina123 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-10, 20:34   #7
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

funny, dar se poate intampla oricui...(e un pas bun faptul ca ai intrebat)... "succesuri"!!!
Castiel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-10, 23:09   #8
Ucenic timid
Medic
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Referitor la prima radiografie
Supranumerarul respectiv in pozitie f ticaloasa langa mentonier are coronar motivul lipsei de expresie la nivelul crestei alveolare. As tinde sa afirm ca este un odontom complex sau o aglomerare de supranumerari dismorfici.
Clar indicatie chirurgicala pt evolutie previzibila.
doco este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-10, 10:51   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
A doua radiografie: pacienta de 11 ani...in afara de carii multiple...am o intrebare...molarii 1 par temporari(plus anodontie de M1 permanenti)...adica sunt abrazati...au forma radacinii cam ciudata...si sunt si mici si cariati...asa se vede in cavitatea bucala...plus ca inferior...sunt deja resturi radiculare! Mi se pare ciudat!
cand eram in facultate (ca si in practica de altfel) incepeam examenele cu ceea ce se chema pompos: 'apelul dintilor'. Ceea ce ai facut tu e un fel de 'apelul de seara' al dintilor...
Exiata o legatura intre molarul 1 temporar si PM1. Te las sa o descoperi si te asigur ca nu e ciudata
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-10, 11:16   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Multumesc celor care mi-au raspuns....ambele cazuri oricum sunt incheiate...vad ca putini gandesc ca esti la inceput de drum si te sochezi cand vezi pacient la 11 ani cu toti dintii distrusi in gura si stiu doar sa fie ironici...asta e...
.
Vechi 13-10-10, 12:51   #11
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
+2 (+2/-0)     

Ai mai Emilia,nu te supara.Se numeste "initiere" pe eugenol.Un sut in fund un pas inainte.
Vechi 13-10-10, 20:59   #12
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Nu m-am suparat...dar eu vad in acest site...un ajutor...un sfat....un gand...nu ironii...poate unii nici nu au inteles ce am vrut sa cer...dar nu mai conteaza...multumesc!!!
.
Vechi 13-10-10, 23:27   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Emilia, poti sa ignori partile inutile (inclusiv ironiile) si sa iei doar partea buna. Important este sa iei partea utila.
Ioana Ban a multumit.
Vechi 13-10-10, 23:52   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Floroiu Emilia View Post
Nu m-am suparat...dar eu vad in acest site...un ajutor...un sfat....un gand...nu ironii...poate unii nici nu au inteles ce am vrut sa cer...dar nu mai conteaza...multumesc!!!
Prima persoana pe care ar trebui sa te superi esti tu insati.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., afara, ajutor, ani, aspirant, buna, caria, chirurg, chist, ciudat, copii, definitivi, dentis, dentist, discutie, evident, intrebare, la inceput de drum, lasa, mandibula, medic, medic dentist, mie, molari, molarii, parinti, prima, radiculare, radiografie, resturi, stoma, stomatolog, supra, temporar, varsta

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/babilon/9887-2-radiografii/
Publicat de For Type Data
2 Radiografii - news Today! This thread Refback 28-06-10 20:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: