Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ca studenti lucram pe bani sau pe gratis la pacienti?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de zemo vara lucrezi ca ospatar aici pt 400 ron din care caminu e 200 pe ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti > Babilon
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree61Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-12-09, 00:09   #58
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Publicat initial de zemo View Post
vara lucrezi ca ospatar aici pt 400 ron din care caminu e 200 pe luna sa nnu mai vorbim de mancare si alte chestii.
pentru cat? esti sigur ca ospatar? ca ospatar vara fac lejer 5000 ron pe luna(slab anul asta fata de alti ani, criza).
si ca sa nu fiu chiar asa offtopic, cu o parte din banii astia mi-am cumparat materiale pentru facultate, bani pe care nu am avut si nu am de gand sa ii amortizez taxand pacientii.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 00:53   #59
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
pentru cat? esti sigur ca ospatar? ca ospatar vara fac lejer 5000 ron pe luna(slab anul asta fata de alti ani, criza).
si ca sa nu fiu chiar asa offtopic, cu o parte din banii astia mi-am cumparat materiale pentru facultate, bani pe care nu am avut si nu am de gand sa ii amortizez taxand pacientii.
poate ti ai gresit vocatia ....
ultrastu2002 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-09, 12:15   #60
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

5000 de ron/luna???? cam greu de crezut. desi poate e constanta si e sezon estival si alea alea. da te gandesti si tu ca nu poti sa compari vara constanta cu alte orase nu? deci nu toata lumea ia 5000 de ron/luna vara sa se poata intretine
Vechi 15-12-09, 13:57   #61
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
0 (+1/-1)     

ba nu e deloc greu de crezut pentru ca sunt zille(seri) de weekend cand pleci si cu 6 sau 7 milioane acasa dar bineinteles si zile proaste cand faci numai 1,5 mil. da, vara se castiga bine ca ospatar, cel putin in locul unde lucrez eu si mai punem ca in timpul verii restaurantul organiza nunti machidonesti mai mult(salon, separat de restaurantul propriuzis, cu capacitate de 1000 de persoane), aici mai e vorba si de orientare ca stii cum se spune...ghinionul e ceva relativ dar proasta orientare nu. Dar asa e, numai vara se fac banii astia.

sa stii ca nu am motive sa mint in privinta banilor doar asa sa ma dau eu mare sau mai stiu eu de ce.
.
Vechi 15-12-09, 14:47   #62
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

octavian,in primul an de stoma s-ar putea sa fii nostalgic dupa ospatarie
Vechi 15-12-09, 14:57   #63
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Lipici, vezi sa nu ramai cu o deformatie profesionala de ospatar si sa te apleci si in fata pacentului. Nu este bine sa te apleci in fata pacientului!
Vechi 15-12-09, 15:10   #64
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai nu cred,radu, ca 3-4 luni ospatareste, 8-9luni stomatologeste

dentist graieste bine...e amuzant de crud adevarul. Si Doamne feri sa fii la inceput de drum in perioada asta...
Vechi 15-12-09, 15:13   #65
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

macar asa am aflat si noi de ce au ospatarii mashini scumpe.

ca dinti tot ieftini au oricum in gura..aia nu se vad
Vechi 15-12-09, 15:19   #66
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu prea cred. Te-ai uitat la Octav in gura? Ce zici de 2.2-ul ala din aur?
Vechi 15-12-09, 15:24   #67
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

o fi un aur suflat cu gaudent ?
Vechi 15-12-09, 18:53   #68
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+1 (+2/-1)     

Este greu sa fii servitor chiar daca faci bani multi(pentru noi astia mai saraci asa) dar de atatia ani de cand practic meseria asta, 3-4 luni pe an, m-a ajutat sa cunosc oamenii, sa comunic mai bine, am inceput sa imi dau seama de felul unui om numai daca stau un pic de vorba cu el, e ca si cum "l-ai simti".
Zic servitor pentru ca nu intalnesti numai oameni buni ci intalnesti si clienti care te confunda cu presul de la intrare si cred ca le poti dansa cum iti canta ei. Eu muncesc intr-un restaurant de 4 stele cu meniuri complexe, se cere servire ca atare, cu anker, manusi albe, servicii la masa si asa mai departe, trebuie sa taci si sa inghiti in sec daca vrei sa pleci cu bani acasa ca pana la urma pe mine asta ma intereseaza, nu sa imi conving clentul ca nu e frumos sa se comporte ca un ghiolban.
.
Vechi 15-12-09, 19:26   #69
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci prostitutia functioneaza in ordinea ospatarie - stomatologie.

ca si noi ne prostituam de numa numa..
Vechi 17-12-09, 21:57   #70
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
pai tu ca tehnician iti permiti sa te intreti in facultate. da poate studentu n-are bani de materiale si de fapt este un practician destul de bun pentru nivelul sau de student. ce sa faca? sa nu lucreze? sa nu puna mana si sa nu-si dezvolte calitatile si sa se stinga in facultate?
Tu ce esti? Tot student? Cum ai luat bacul cu asa greseli de ortografie? N-ai nici punct, nici virgula, nici litera mare la inceputul unei propozitii...

Revenind la problema, si tu, ca si el, vorba lui Udem, ai mari fracturi in gandire! Daca n-are bani de materiale, si nici facultatea nu-i da (desi, sa-mi fie cu iertare, facultatile chiar dau materiale) sa nu lucreze! Sa astepte sa termine, sa-si ia licenta, sa-si deschida cabinet, si abia atunci sa pretinda bani pentru ceea ce face! Sau, chiar din facultate, poate foarte bine sa se angajeze la un cabinet privat, si sa vezi cum vin si banii. Basca ca mai si invata cate ceva din practica!

In alta ordine de idei, daca n-are bani, si nu poate sa se intretina in facultate, atunci n-are decat sa o abandoneze! Viata e o continua selectie! N-are parinti? Ce pazesc parintii? De ce nu-l intretin? Stiu ca suna aiurea ce spun, dar...tara are nevoie si de strungari!

In consecinta: E IMORAL si ILEGAL sa pretinzi bani pacientilor care vin la facultate, iar tu, ca student, se presupune ca inveti meserie pe ei!
Vechi 17-12-09, 22:00   #71
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
daaa
si eu faceam traduceri, romana-ceha si viceversa.
ce vremuri...
Deci se poate, nu?
Vechi 17-12-09, 22:02   #72
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
adevar grai gura ta...

deci daca esti sarac nu ai dreptu sa faci medicina. coooool
Ba ai dreptul! Cum nu? Numai ca trebuie sa INVETI, sa te duci la cursuri, sa muncesti pentru bursa, sa iti iei si un job in weekend, poate la un McDonalds, sau mai stiu si eu unde...
Da...ma scuzi... Ce aberez si eu! Cand iti mai ramane timp de distractie?

Modificat ultima data de radualionte; 18-12-09 la 10:07. Motivul: vb. nereflexiv
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-09, 22:13   #73
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Dragos, ai un stil tare ...neocolitor, de-a spune lucrurilor pe nume..si mai ales studentilor ai dreptate, dar mai multa diplomatie, poate ca n-ar strica.

Daca esti un super-student si-ti ies numai lucruri bune din mana, daca ai super-dotari si ai facut super-investitii, si chiar nu mai ai ce manca acasa, si iar...daca esti super-student si esti sigur de ceea ce faci, DA, sunt d-acord sa (mai) taxezi...
Dar ... cine-i super-student ?
cristina ghita a multumit.
Vechi 17-12-09, 22:15   #74
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
deci prostitutia functioneaza in ordinea ospatarie - stomatologie.

ca si noi ne prostituam de numa numa..
Ei, aici ai luat-o pe aratura!

Poate ca Lipiciosul nostru tace, atunci cand e cazul... Eu ii dau dreptate. Si eu am fost barman ... Dar asta nu inseamna ca nu poti sa arunci dobitocu` din bar, daca te injura si te ameninta! Cat despre prostitutia in stoma... Cred ca numai cine are o ANUMITA factura, o face! Iar Lipiciosul nostru, clar ca n-o are! Bag mana-n foc! Pana acum, la topicul asta, Octav n-a spus nimic deplasat. Sunt intru totul de acord cu el. E usor sa te vaiti. Sa zici ca: " nu pot, e greu", sau sa ai o conduita imorala, cum e aceea de a cere bani pacientilor cand esti student in facultate...
Vechi 17-12-09, 22:27   #75
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de AndreeaC View Post
Dragos, ai un stil tare ...neocolitor, de-a spune lucrurilor pe nume..si mai ales studentilor ai dreptate, dar mai multa diplomatie, poate ca n-ar strica.

Daca esti un super-student si-ti ies numai lucruri bune din mana, daca ai super-dotari si ai facut super-investitii, si chiar nu mai ai ce manca acasa, si iar...daca esti super-student si esti sigur de ceea ce faci, DA, sunt d-acord sa (mai) taxezi...
Dar ... cine-i super-student ?
Ca bine zici la final... Si inca o chestie! Cabinetul...unitul...fotoliul...Ce a investit studentul in ele? Ca sunt ale facultatii! Da, iti iei o lampa foto, un ciment de sticla, un compozit bengos... Dar nu ti le iei PENTRU TINE, ca sa lucrezi cum se cuvine? De unde prostia asta ca: "mi-am luat materiale bune, deci beneficiaza pacientii de ele, deci trebuie sa-i taxez" ?
Cat despre diplomatie... As avea, dar sunt "neste" chestii pe lumea asta care ma isterizeaza de-a dreptul! Iar obraznicia si tupeul chiar nu le suport!
Si mai e o chestie... Am colegi la Davilla. Acolo, n-au de nici unele. Nici materiale, nici aparatura, nici pacienti. Ajung studentii sa racoleze cate un pacient si sa le plateasca ei procedurile, la casieria facultatii, numai sa aiba "carne de tun" pe care sa lucreze. Deci, e clar ca Helenio, cel ce a deschis topicul asta, nu e student la Davilla. Iar daca nu e student la Davilla, e la Titu Maiorescu, unde sunt eu. Iar la Titu, avem de toate! Aparatura noua, instrumente noi, pacienti garla ! Asistati sociali! Chiar si materiale avem, eu pana acum n-am fost nevoit sa imi aduc de acasa nimic. Am si eu, materialele mele, dar sincer..le tin pentru orice eventualitate! Se poate intampla sa nu gasesc intr-o zi la facultate un Ubistezin, si nu am chef sa fac cu Mepi. DECI! Ce concluzie se trage de aici? Apropo de obraznicie si tupeu?

Erata: Zice Helenio ceva de o "taxa de completare fisa". (Si asta mi se pare o absurditate! Cum adica...TAXA DE COMPLETAT FISA?) Eu nu stiu de asa ceva. Oare sa fie rationamentul meu gresit, si el sa fie totusi student la Davilla? Posibil! In cazul asta, atunci chiar ca sunt blocat! Inseamna ca "sistemul" de la Davilla, despre care auzisem ca ii invata pe studenti, viitorii medici, sa fie hrapareti, chiar functioneaza! Mea culpa!

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 17-12-09 la 22:33. Motivul: erata...
.
Vechi 17-12-09, 22:52   #76
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Dragos, Câmpina se scrie cu "â" din "a"...nu mai fii de moda veche apropo de topicul cu Damblalele lingvistice.
Eu zic sa cam punem punct acestui topic...ca nu aduce nimic bun, cum bine a zis Cris. Ghita de la inceput. Pana la urma cat poa` sa taxeze si-un student ?...iese acolo de-o ciocolata.
Si punct.
Vechi 17-12-09, 23:06   #77
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Cimpina se scrie cu "i" din "i". Asa a fost dintotdeauna, si asa este si acum. Variatiile lingvistice, si bunul plac al Academiei Romane, nu pot schimba denumirea unui oras, asa cum este el trecut in Nomenclatorul International al localitatilor. Sunt radioamator de la varsta de 11 ani, si chiar si atunci, pe vremea lu` Impuscatu`, cand faceam cate un QSL, comunicam celui cu care vorbeam, poate la celalalt capat de planeta, numele localitatii pe litere. C-I-M-P-I-N-A Asa, el stia cu exactitate cine sunt, si de unde vorbesc. Sunt lucruri care nu se schimba!

p.s. Ia da cautare si pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.], care este siteul oficial al CFR, (iar CFR e Compania Nationala Feroviara a Romaniei, nu vreun butic de cartier) si vezi... Gasesti Campina sau Cimpina? Asta ca sa mai aduc un argument (desi nu era nevoie, recunosc) in favoarea celor afirmate de mine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/babilon/9179-studenti-lucram-bani-gratis-pacienti/

...Ce offtopic frumos am facut!

Cat despte "taxare"... Daca-i da pacientul de buna voie, e ok. Dar sa ii ceri? Iar il citez pe Udem: "fractura majora in gandire"! Chestie de moralitate. Deci, nu e punct, ci doar punct si virgula!
AndreeaC a multumit.

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 17-12-09 la 23:11. Motivul: p.s.
.
Vechi 17-12-09, 23:13   #78
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Asa-s eu, mai inovatoare ) clar, trebuie actualizat Nomenclatoru`.

Dar Helenio de ce a fost banat? Doar nu pt topicul asta ...a avut si omu` o curiozitate imorala
Vechi 17-12-09, 23:32   #79
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nomenclatorul clar ca NU trebuie actualizat! E asa de vreo 50 de ani...

Cat despre Helenio, nu stiu... Nu pot sa cred ca asta ar fi un motiv de banare! Ar fi absurd! Poate sa ma baneze pe mine, ca am zis niste chestii...raspicat! Dar pe el? Ar fi dictatura!
Vechi 18-12-09, 00:50   #80
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

In legatura cu perceperea de bani de catre studenti....cunosc destui studenti care ,,practica,, pe langa un dr stomatolog si care au si ei un venit din munca lor ,,ajutatoare,,(dar sub supraveghere),...altii,intr-un numar mai restrans,precum Helenio...percep bani de la pacientii veniti la facultate,fie ca li se ofera ca si o atentie pt munca depusa(nimic imoral),fie sunt pacienti recomandati de prieteni si care platesc.
E de condamnat student/incepator fiind sa pretinzi bani,chiar de participi la n cursuri de perfectionare,tr sa te multumesti cu faptul ca ai pe ce pune in aplicare ceea ce inveti,mana inca nu o ai formata,sau mai bine zis experienta,aia o sa o ai in timp,iar sa percepi bani de la pacienti la stagii e ilegal,regulamentul facultatii nu prevede asa ceva.Cine nu te agreaza ar putea sa te infunde rau,pe tine si pe asistent...
Din pacate,sunt destui studenti,asemenea lui Helenio,care forteaza mana,fara a avea un act legal al competentelor isusite.Vina revine si asistentului care nu ar tr sa permita asa ceva.
aliyssias este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 10:13   #81
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

@AndreaC si Dragos Dinulescu: Ce va preocupa pe voi soarta lui Helenio? Nu, nu este dictatura si Helenio a fost banat pentru alte motive de catre moderatori. El le stie cel mai bine, restul e can-can...
zemo a multumit.
Vechi 18-12-09, 10:44   #82
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Thumbs up

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Ca bine zici la final... Si inca o chestie! Cabinetul...unitul...fotoliul...Ce a investit studentul in ele? Ca sunt ale facultatii! Da, iti iei o lampa foto, un ciment de sticla, un compozit bengos... Dar nu ti le iei PENTRU TINE, ca sa lucrezi cum se cuvine? De unde prostia asta ca: "mi-am luat materiale bune, deci beneficiaza pacientii de ele, deci trebuie sa-i taxez" ?
Cat despre diplomatie... As avea, dar sunt "neste" chestii pe lumea asta care ma isterizeaza de-a dreptul! Iar obraznicia si tupeul chiar nu le suport!
Si mai e o chestie... Am colegi la Davilla. Acolo, n-au de nici unele. Nici materiale, nici aparatura, nici pacienti. Ajung studentii sa racoleze cate un pacient si sa le plateasca ei procedurile, la casieria facultatii, numai sa aiba "carne de tun" pe care sa lucreze. Deci, e clar ca Helenio, cel ce a deschis topicul asta, nu e student la Davilla. Iar daca nu e student la Davilla, e la Titu Maiorescu, unde sunt eu. Iar la Titu, avem de toate! Aparatura noua, instrumente noi, pacienti garla ! Asistati sociali! Chiar si materiale avem, eu pana acum n-am fost nevoit sa imi aduc de acasa nimic. Am si eu, materialele mele, dar sincer..le tin pentru orice eventualitate! Se poate intampla sa nu gasesc intr-o zi la facultate un Ubistezin, si nu am chef sa fac cu Mepi. DECI! Ce concluzie se trage de aici? Apropo de obraznicie si tupeu?

Erata: Zice Helenio ceva de o "taxa de completare fisa". (Si asta mi se pare o absurditate! Cum adica...TAXA DE COMPLETAT FISA?) Eu nu stiu de asa ceva. Oare sa fie rationamentul meu gresit, si el sa fie totusi student la Davilla? Posibil! In cazul asta, atunci chiar ca sunt blocat! Inseamna ca "sistemul" de la Davilla, despre care auzisem ca ii invata pe studenti, viitorii medici, sa fie hrapareti, chiar functioneaza! Mea culpa!
Ai perfecta dreptate.Si eu sunt student la Titu Maiorescu si stiu exact cum stau lucrurile la noi.Am prieteni si la Davila si de asemenea cunosc faptul ca nu au de nici unele la stat.Apropo,tu in ce an esti?Eu sunt in anul IV si vreau sa te rog daca ma poti ajuta si pe mine cu niste informatii.In principiu as vrea daca se poate sa imi spui cum este examenul de chirurgie in anul IV cu domnul profesor Bucur?Dar celelalte materii cum sunt?Cum este radiologia?Daca ma poti ajuta cu aceste informatii iti raman raman dator.Iti multumesc anticipat!Multa bafta!!!
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 10:44   #83
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Helenio a fost banat pentru alte motive de catre moderatori. El le stie cel mai bine, restul e can-can...
adica EI...
augustin a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 10:47   #84
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Dragos,tu esti la medicina dentara sau la tehnica?Le faci pe amandoua?
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-09, 10:58   #85
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

inca nu si-a dat sama, lumea dintzarilor fie ei cu sau fara shtampila...ca studentu' e liber sa aleaga ce vrea el ...ca traim intr-o tzara libera...fara griji...si fara bani...

indiferent de ceea ce credem noi, tot vor fi studenti care lucreaza pe bani, asa cum vor fi medici care vor lucra gratis sau ffff ieftin...din diferite motive, unele legate de foamea de bani mai ales...disperarea e mare si nu o recunoste nimeni...

saracu helenio...l-ati imburdat careva, undeva, de pe orbita...s-o scapat la halau...si acuma si-o luat-o-n freza cu un ban de aur? corect ii oare?
.
Vechi 18-12-09, 11:05   #86
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

@Radu Alionte: Eu doar intrebam...ca am vazut ca a fost banat. Intre timp am aflat motivu` banului, si e corect...cand esti multi-clonat

Si`mi mentin parerea...daca un student taxeaza, cat poa` sa taxeze ? ramane acolo de-o ciocolata...muncita si trudita...
Eh...vremurile-s grele...si vor fi din ce in ce...
Vechi 27-12-09, 13:48   #87
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

petreceti prea mult timp pe forum fiti baieti destepti ca tara geme de ingineri
ultrastu2002 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-10, 13:16   #88
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu am luat nciun ban pe manopere clinice in toata facultatea ca student.
La lucrari protetice, aici se schimba treaba...
Pa
romgradent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-10, 19:24   #89
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu am luat bani.ca de aia vine omul necajit la student..accepta ca el insushi sa fie primul subiect pe care se executa o anumita manopera,asumandu-si riscul tocmai pt ca nu plateste.
nu mi s-ar fi parut nici loial nici omeneste sa pretind bani.
Vechi 21-03-10, 20:52   #90
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Eu am invatat la Davila,pe scaunele alea de pe vremea lui Pazvante cu brat Doriot.Eram saraca,doar la mama,mai munceam si ca asistenta sa-mi permit sa-mi cumpar un Te-Econom si o turbina de la rusi.Niciodata nu am cerut bani vreunui pacient.Aveam avantul tineretii in meserie,ma entuziasmam daca-mi iesea obturatia bine,ma bucuram cand vedeam pacientul multumit.Treaba bine facuta era singura mea recompensa.Off,ce vremuri frumoase!!
Dragos Dinulescu, vicmac si dzStom au multumit.
Vechi 21-03-10, 23:57   #91
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

E absurd sa ceri bani (pentru tine) de la pacienti, student fiind. Punct. Nu-mi vine sa cred ca exista oameni preocupati de asa ceva. Mai bine s-ar gandi "primo non nocere"!
.
Vechi 22-03-10, 06:36   #92
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
0 (+1/-1)     

nu este absurd; efectuezi o munca; in unele pati ale lumii facultatile se considera vechime in munca.

in general pacientii care vin la facultate sunt vai mama lor financiar; vin trimisi sa scape cabinetele particulare de ei fie ca-s prea saraci, fie ca-s plini de boli; daca tie-ti iese manopera bine si pacientul e multumit poti sa faci si tu un ban; nu e nici o rusine sa muncesti; nu toti s-au nascut cu bani de la mama si tata; altora chiar le place sa lucreze la dinti si sa scoata un banut;
si sa-ti mai spun ceva, cand pacientul plateste te respecta mai mult; si incepe sa respecte si ce-i faci; de aia care vin ca nesimtitii se pun pe scaun si vor moca tot sa te feresti cel mai mult.
bdyanna a multumit.
Vechi 22-03-10, 08:46   #93
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si la noi facultatea se considera mai nou vechime la calc. pensiei.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-10, 08:51   #94
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si retroactiv?
Vechi 22-03-10, 19:18   #95
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Eu eram in anul 4 si faceam extractii. Intr-o zi a venit o tanti si m-a rugat sa-i fac o extractie....i-am facut iar cand a plecat m-a intrebat cat costa si i-am spus ca nimic. A venit si la stagiul urmator tot la mine si tot asa pana la sfarsitul semestrului si-a adus si sotul si sora....pentru ca nu costa nimic. La ultimul stagiu din semestru a venit ca o doare unde i-am facut extractie. Am palpat si nu se simtea nimic, nu durea, am facut Rx sa vad daca nu era vreun rest...nimic. Am chemat asistenutul sa se uite si nu a vazut nimic. Am convins-o pe tanti ca totul e bine si a plecat. Cand am plecat de la clinica am vazut-o in curte si m-am dus sa vad care-i problema. Atunci mi-a spus ca nu o doare nimic si ca venise sa-mi aduca ceva. Mi-a dat cate o ciocolata pentru fiecare extractie....vreo 8 ....nu e nevoie sa ceri bani pentru o ciocolata....cine vrea sa-ti dea iti da si fara sa ceri.
Dragos Dinulescu, vicmac si dzStom au multumit.
Vechi 22-03-10, 21:29   #96
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Luis, ca de obicei, pune iar caruta inaintea boilor... Da`, intr-adevar, e greu sa ai moralitate si sa intelegi ca, atata timp cat esti student, trebuie sa te bucuri ca ai "carne de tun"... Si atat!
E greu sa intelegi ca orice proces de invatare (inclusiv o facultate) cere sacrificii, si cheltuieli...Evident din propriul buzunar! Asta ca sa raspund si celor care argumenteaza ca au dat bani pe un compozit sau un ciment, si considera ca sunt indreptatiti sa ceara bani...
doru_stere a multumit.
Vechi 22-03-10, 22:05   #97
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-1 (+1/-2)     

poi na, trebuie sa mai vada si boii ce trag in spate.
Vechi 24-03-10, 12:54   #98
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de Luminita R. View Post
Eu eram in anul 4 si faceam extractii. Intr-o zi a venit o tanti si m-a rugat sa-i fac o extractie....i-am facut iar cand a plecat m-a intrebat cat costa si i-am spus ca nimic. A venit si la stagiul urmator tot la mine si tot asa pana la sfarsitul semestrului si-a adus si sotul si sora....pentru ca nu costa nimic. La ultimul stagiu din semestru a venit ca o doare unde i-am facut extractie. Am palpat si nu se simtea nimic, nu durea, am facut Rx sa vad daca nu era vreun rest...nimic. Am chemat asistenutul sa se uite si nu a vazut nimic. Am convins-o pe tanti ca totul e bine si a plecat. Cand am plecat de la clinica am vazut-o in curte si m-am dus sa vad care-i problema. Atunci mi-a spus ca nu o doare nimic si ca venise sa-mi aduca ceva. Mi-a dat cate o ciocolata pentru fiecare extractie....vreo 8 ....nu e nevoie sa ceri bani pentru o ciocolata....cine vrea sa-ti dea iti da si fara sa ceri.
tare postul eu negociam fiind mare mancator de ciocolata , macar 2 pt fiecare extractie si nu mai slaba calitativ, decat Milka
Vechi 24-03-10, 16:07   #99
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai vazut si tu foarte bine cine vine la BMF.... eu m-am bucurat super tare de ciocolata si nu m-a mai interesat marca, plus ca Dr. Tohati a spus prin anul 2 cate ceva despre cum afecteaza smaltul ciocolata foarte rafinata....
P.S. Cred ca majoritatea brasovenilor sunt mari amatori de ciocolata
Vechi 24-03-10, 17:06   #100
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
... cate ceva despre cum afecteaza smaltul ciocolata foarte rafinata....
Vechi 24-03-10, 18:41   #101
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am lucrat in fac. si multumeam celui de sus, ca imi trimite ceva pacienti pe care sa-mi fac mana(cam tremura la inceput!!!!!!)De bani........ziceam saru"mana de reveneau .M-am intalnit acum cativa ani, cu unul din pac (prieten)care mi-a reprosat ca i-a tinut obtur.provizorie numai 5 ani,ca a trebuit sa mearga iar la student.........la tratament.
rosianu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 21:58   #102
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai da....nu-mi mai aduc prea bine aminte cum era dar atat am retinut ca ciocolata cu cat e mai putin rafinata cu atat e mai sanatoasa pentru organism....iar ciocolata foarte rafinata adera mai bine de smalt...produce aciditate...si mai departe....demineralizare....si toate cele. Am retinut eu aiurea?
Vechi 24-03-10, 22:22   #103
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
poi na, trebuie sa mai vada si boii ce trag in spate.
Luis draga, rolul boului e acela sa traga. Nimic altceva. Nici macar de reproducere nu mai e capabil, ca altfel s-ar numi TAUR. Deci, boul n-are ce sa caute sa vada ce trage. Alta e menirea lui!
Pe de alta parte, s-a constatat de-a lungul timpului ca tractiunea fata e mai eficienta decat cea spate, (asta se aplica si in industria de masini!!!) dat fiind ca rotile din fata, fiind si directionale, nu numai motoare, pot directiona actiunea (sau, ma rog, tractiunea) fortelor dupa cum vrea "vizitiul". Ca sa nu mai spun ca, daca e caruta incarcata, si tractiunea spate, ca asa vrei tu sa pui boii, risti sa nu vezi drumul din cauza incarcaturii, si atunci iesi in decor!
In consecinta, postarea ta este absolut inutila si fara continut. Dar nu fi trist! S-a marcat la tine al 3000 si nu stiu catelea mesaj. Felicitari! Nu stiu la ce ti-o folosi, dar cum 80% dintre mesajele tale sunt asa, atunci se pare ca iti pierzi timpul, si ne faci si pe noi sa ne pierdem timpul, citindu-le!
Drept pentru care, Dinulescu a hotarat sa mai ia o vacanta de Eugenol. Daca pana acum si-a luat cate 15 zile, acum o sa stea "departe" 1 luna! Iaca sa! Cum spuneam si alta data.... AUTOCENZURA!
Vechi 24-03-10, 22:43   #104
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Pe de alta parte, s-a constatat de-a lungul timpului ca tractiunea fata e mai eficienta decat cea spate, (asta se aplica si in industria de masini!!!) dat fiind !

cine dracu a constatat ineptia asta?intra mosule un pic pe forumu bmw. sau mercedes. 2 marci de 2 bani care fac tractiune spate.am condus vreo 2 ani din astea da daca vrei sa ne contrazicem iti sugerez sa o facem pe privat. nu vorbim aici de renooooooo, si tu ala de ai inceput topicu sa styii ca nu e stoma numa pt cei care vin din familii bune si cu bani. o facem toti. ia si tu de o ciocolata pt o obturatie ca nu e pacat. aici scriu multi care s-au nascut cu sacii in caruta si acu se cred mai mult decat sunt. mulkt succes studentule, e bine ca esti interesat sa lucrezi cu bani sau fara,:wall:: auzi e mai buna tractiunea fata......... dracule maine da bemveul faliment
Si cui nu-i place sa ma..........

Modificat ultima data de lordv; 25-03-10 la 09:36.
lordv este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 23:00   #105
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

lordv, tractiunea spate ofera o forta mai mare si de aceea se foloseste des la masinile sport,dar tractiunea fata ofera multe alte avantaje.
tractiunea spate este inventata mult inaintea celei pe fata dar doar catev marci au ramas la aceasta fiindca ofera un stil mai sportiv. sa nu uitam ca de exemplu masinile Mini facute de BMW au tractiune pe fata,la fel si clasa A de la Mercedes.
masinile cu tractiune pe fata abordeaza mai usor curbele si virajele.
pana si cei de la BMW recunosc ca tractiunea pe spate este o traditie a marcii si de aceea nu vor sa renunte total la ea... dar totusi incep sa faca modele 4X4 la seriile 3 si 5.
lordv a multumit.
Vechi 24-03-10, 23:18   #106
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
lordv, tractiunea spate ofera o forta mai mare si de aceea se foloseste des la masinile sport,dar tractiunea fata ofera multe alte avantaje.
dragul meu nu e vb de forta ci de stabilitate in viraje si multe altele. am condus bmw vreo 3 ani inclusiv pe zapada si e f bun daca stii xcce sa faci. da chiar nmu e locu sa ne contrazicem. da-mi un pm si vb pana maine despre asta daca vrei. aici era vorba despre unii vazuti cu sacii in caruta care se iau de un student sarac cxare cere si el 100 mii pe o : plomba:. e urat sa 6te vezi cu sacii in caruta si sa te dai destept pe forumuri. parerea mea.........
.
Vechi 24-03-10, 23:31   #107
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

eu sunt studenta la carol davila si stiu ca, in functie de asistent, ai sau nu ai materiale, dar in general strictul necesar, cat sa ii faci ceva onorabil pacientului ( adica sa fie un tratament corespunzator dpdv biomecanic si biofunctional) , exista! adica se poate face facultatea si daca nu ai parte de o sustinere financiara semnificativa! chestia e ca am observat ca nu studentii mai "saraci" pretind taxe suplimentare...mai degraba cei care au o situatie financiara buna si foarte buna...nu-mi explic treaba asta?! poate e doar coincidenta...
lordv a multumit.
Vechi 25-03-10, 11:42   #108
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Pai da....nu-mi mai aduc prea bine aminte cum era dar atat am retinut ca ciocolata cu cat e mai putin rafinata cu atat e mai sanatoasa pentru organism....iar ciocolata foarte rafinata adera mai bine de smalt...produce aciditate...si mai departe....demineralizare....si toate cele. Am retinut eu aiurea?
Nu, Luminita! Ai retinut bine. Numai ca in mesajul tau ordinea (topicul) cuvintelor era total aiurea, de tipul "smaltul dauneaza grav ciocolatei" si nu asa cum ar fi trebuit: "ciocolata dauneaza grav smaltului". Deh, din graba si neatentie...
Luminita R. a multumit.
Vechi 26-03-10, 14:01   #109
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+2 (+2/-0)     

Draga Lordv,ce se intampla cu tine?De ce atata agresivitate in limbaj si comportament?Ce frustrari acumulate si nerezolvate ai,de arunci cu buzduganul in stanga si-n dreapta pe forum?Medic fiind,si la cei 31 de ani ai tai....numai asta ai putut sa scoti"cine dracu a constatat ineptia asta?".Iar in ceea ce priveste semnatura ta..(.)...stiu ca poti mult mai bine,eventual mai subtil.
Vechi 27-03-10, 19:40   #110
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Studentist2009,chirurgia cu domnul profesor Bucur e ok dar la examen trebui sa ai nervii tari!La radiologie daca ai dorinta de a invata va fi excelent,eu am facut cu doamna doctor Despa si am avut multe de invatat de la dansa pentru ca isi da silinta de a clarifica toate nelamuririle pe care le poti avea.Bafta la examene!
Angel26 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-10, 19:44   #111
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

angel, bine ai venit pe eugenol!

totusi, ce-are a face postul tau cu titlul topicului?
Vechi 28-03-10, 01:37   #112
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Draga Lordv,ce se intampla cu tine?De ce atata agresivitate in limbaj si comportament?Ce frustrari acumulate si nerezolvate ai,de arunci cu buzduganul in stanga si-n dreapta pe forum?Medic fiind,si la cei 31 de ani ai tai....numai asta ai putut sa scoti"cine dracu a constatat ineptia asta?".Iar in ceea ce priveste semnatura ta..(.)...stiu ca poti mult mai bine,eventual mai subtil.
de unde stii? poate atata ma duce capu. si nu am frustrari doar ...... pune ce vrei tu in loc de punctele alea. pctele de suspensie desigur...si semnatura nu e ca sa iti placa tie, semnn e ceva ce te defineste,nu? dar cred ca asta nu e topicu in care sa facem analiza di text la semnatura mea draguta.

ps: si da daca aia e o ineptie nu e vina mea. pt ca prea multi is speriati de tractiunea spate am simtit nevoia sa intervin, da lasa ca popt fi si subtil. se pare ca tu stii mai bine
.
Vechi 28-03-10, 17:11   #113
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna Nico! Era raspunsul la o intrebare a unui coleg...stiu ca nu se incadreaza in titlul topicului.

Modificat ultima data de Angel26; 28-03-10 la 17:36.
Angel26 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-10, 17:36   #114
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

pai deja s-a ajuns la drifting vs safe cars
Angel, ai sansa sa revii: incasezi taxe suplimentare sau pot face o programare?
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, afecteaza, ata, aur, bana, banat, bani, buna, cursuri, endo, endodontie, gratis, gura, iga, intrebare, la inceput de drum, lipici, lucrezi, medicii, mesajul, motive, obraznic, ordinea, pacientul, pacientului, patologie orala, produce, profesionala, ramai, smalt, subiecte, supra, tau, taxa, total, traduceri, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: