Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Loc pentru OFF-topics

discutie din eugenol.ro : Deschid si eu un topic pentru offtopics unde sa poata oricine sa intrebe ce vrea despre orice pe oricine ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti > Babilon
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree26Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-11-09, 15:14   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+1 (+1/-0)     
Lightbulb Loc pentru OFF-topics

Deschid si eu un topic pentru offtopics unde sa poata oricine sa intrebe ce vrea despre orice pe oricine de pe forum cum de exemplu vroiam si eu sa intreb ceva si nu stiam unde sa adresez intrebearea sa nu stric topicul nimenui. Iata si intrebarea mea:

Cat ar trebui sa imi ceara tehnicianu pentru o proteza elastica totala? Intreb asta pentru ca vreau sa ii pun o astfel de proteza unui pacient si mi s-au cerut 800 de lei si vreau decat sa stiu daca e un pret corect. Cineva de pe forum mi-a zis la telefon ca ar trebui sa imi ceara cam la jumatate.

P.S. aici orice este ontopic
AnaMady a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-09, 15:21   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ultima data am platit 500 dar acum un an si ceva.
Si ca sa fiu ontopic ce bataie au luat romanii ieri...la fotbal
dr.Octavian.D a multumit.
Vechi 06-11-09, 16:52   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce elastica ?
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-09, 17:12   #4
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de daniii View Post
De ce elastica ?
intrebi asta din motive financiare sau clinice? ca sa stiu ce sa raspund, offtopic bineinteles
-------------------------------------------------------
Apropo de diversitati, are cineva (endodonti) sa imi dea si mie material bibliografic despre metode de descoperire si abordare ale MB2-ului? Despre asta mi-am ales eu sa fac lucrarea de licenta.
.
Vechi 06-11-09, 17:30   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si si
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-09, 17:54   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pretul unui tehnician nu se poate discuta, la fel cum nici pretul unui medic. Atata crede el ca merita, atata cere, iti convine bine, nu, mergi mai departe.
grigore1 a multumit.
Vechi 06-11-09, 18:49   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
.

.

eu platesc 100 euro/proteza flexibila. atat a cerut , atat am dat.
si a iesit de fiecare data perfect.
Vechi 06-11-09, 21:41   #8
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de daniii View Post
si si
eu ma prind mai greu, abia acum mi-am dat seama ca si si = da da eu credeam ca ai scris shi shi.

clinic - e o solutie mai buna de tratament din unele motive si mai ales ca pacientului ii este teama sa nu cumva, viitoarea proteza, sa-i crape iar.

financiar - de data asta am dat peste un pacient care dispune. omu' vrea calitate.
.
Vechi 06-11-09, 21:46   #9
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vrea calitate si vine la facultate la studenti? Hmmmm! Sorry, Tavi, nu ma refer la tine, dar cam stim ce se face in facultate...
Vechi 06-11-09, 21:54   #10
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

fata de altii carora cand le zic ca tre sa faca un rx si le pica fata pentru 7-10 lei...pacientul in discutie va plati 22 de milioane pentru tot ce va primi. E inca un caz destul de dificil pentru mine dar cu ceva curaj zic din nou..."ma bag" bineinteles ajutat. Poate o sa il pun si pe forum pentru ceva sfaturti dar momentan vreau sa il documentez ca nu mai vreau suturi
radualionte si AnaMady au multumit.
.
Vechi 06-11-09, 21:54   #11
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

nu-i adevarat...acolo sta unu asistent langa tine cu freze de slef cu prag si te forteaza cu diga in gura ta sau a pacientului si iti baga in buzunar protapere si GT si heroshapere si iti tine back fillu pana faci tu downpackul si intre timp trimite pacienta dupa ciment relayx unicem sa poti cimenta pivotii de fibra de sticla pe care ti ia cumparat colegu de banca , ca o luat in plus si io dat si buildit la oferta....
.
Vechi 06-11-09, 22:54   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

octavian.., am pus eu ceva.. cu mb2.. a fost partea personala in lucrarea mea de licenta... partea teoretica e deja pusa tot de mine pe forum... pe la anatomia endo... da ce se intampla de au inceput sa iasa teme din astea la endo... de anato.. vrei sa moara cei din comisie... le mai dai si niste poze pe la micro si ... mama... frate ce e cu studentii astia.. ozn-uri.. au inceput cu digi pe la scoala, praguri, silicoane care mai de care asta la gagicute clar...

auzi.. eu am facut asa .. am luat 20 de dinti.. o parte s=au facut la un prieten cu micro o parte si eu.. si daca o sa faci ca si mine.. sa te intreb de pe acum.. si la tine tot 91% au prezentat mb2??? ca tot imi e gandul la o portie strajnica de stoma.. ce sa faci... concediu de o saptamana
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-09, 23:01   #13
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

aaa, dar nu ca tema asta cu mb2 nu era printre temele propuse, asta am ales si am vrut sa fac eu in tema mea de licenta. Da probabil ca vor ramane un pic uimiti cu trecerea timpului din simplul motiv ca noi studentii parem a fi mult mai receptivi la evolutie.

P.S. off unde gasesc ce ai pus tu despre mb2?

pai o sa vad eu care va fi procentul meu la final, am sa tin cont sa nu uit sa te anunt.
.
Vechi 06-11-09, 23:29   #14
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

te-ai uitat ceam pus eu despre mb2?
.
Vechi 06-11-09, 23:34   #15
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
te-ai uitat ceam pus eu despre mb2?
da radu dar mie imi trebuie mult mai multa bibliografie. oricum am sa ma agat de orice informatie.
.
Vechi 07-11-09, 12:02   #16
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Acest topic este bine-venit! Cand nu stii unde sa incadrezi un subiect, postezi aici...
As dori sa ma refer la emisiunea "Clarvazatorii", pe Kanal D, in fiecare joi, la ora 21. Pentru sceptici, o recomand cu mare caldura. Poate, imi explica cineva, oricine, cum face Mircea Iorga (preferatul meu) ceea ce face? Nu exista nimic care sa ma duca cu gandul la o cat de mica informatie "evidence-based"...pentru simplul motiv ca aceasta nu exista! Cel putin la nivelul nostru actual de cunoastere stiintifica...
Vechi 07-11-09, 14:15   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vazind stirile de la televizor am constatat ca sintem o tara de "medici". In Gara de Nord aproape toata lumea purta masti. Buna afacere sa iei masca cu 0,35 lei si sa o vinzi in farmacie cu 1-1,5 lei !!!!!!!!!!!!!!!! Sa profitam de gripa si sa scoatem tara din criza vinzind masti..............impuscam 2 iepuri
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-09, 16:34   #18
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
eu ma prind mai greu, abia acum mi-am dat seama ca si si = da da eu credeam ca ai scris shi shi.

clinic - e o solutie mai buna de tratament din unele motive si mai ales ca pacientului ii este teama sa nu cumva, viitoarea proteza, sa-i crape iar.

financiar - de data asta am dat peste un pacient care dispune. omu' vrea calitate.
octavian
de ce zici ca e o solutie mai buna de tratament?
de ce crezi ca asta e mai calitativa decat una .....normala?
serios intreb
daniii a multumit.
.
Vechi 07-11-09, 17:05   #19
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu e cu nimic mai buna. Eu am facut vreo trei doar la pacienti cu reflex crescut de voma si au fost foarte multumiti.
Vechi 07-11-09, 17:17   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu nu am facut nici o proteza elastica.Nu a fost cazul niciodata.Dar care ar fi avantajele?
gabiana13 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 02:27   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Avantajul este ca nu acopera tot palatul ci doar zona rugilor palatine...
Vechi 08-11-09, 03:13   #22
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Acest topic este bine-venit! Cand nu stii unde sa incadrezi un subiect, postezi aici...
As dori sa ma refer la emisiunea "Clarvazatorii", pe Kanal D, in fiecare joi, la ora 21. Pentru sceptici, o recomand cu mare caldura. Poate, imi explica cineva, oricine, cum face Mircea Iorga (preferatul meu) ceea ce face? Nu exista nimic care sa ma duca cu gandul la o cat de mica informatie "evidence-based"...pentru simplul motiv ca aceasta nu exista! Cel putin la nivelul nostru actual de cunoastere stiintifica...
Iorga e tare da dupa parerea mea e singurul care prezinta credibilitate. Aia cu cafeaua e penala. Stii de ce greseste tot timpul? Ca ea ghiceste in cafea jacobs si aia i-au dat lavaza. Plus sandibel ala micut e groaznic. A si nu in ultimul rand e ala care plange nonstop cat de penibil! Iorga e singurul care a zis la obiect ce trebuia. Ceilalti bat campii zic generalitati si mai si plang
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 10:18   #23
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
octavian
de ce zici ca e o solutie mai buna de tratament?
de ce crezi ca asta e mai calitativa decat una .....normala?
serios intreb
cum spune si sico unul din avantaje este ca nu acopera bolta palatina in intregime, este mai "moale" si marginile care ajung in fundurile de sac la fel, nu contine rasina acrilica (alergici) si...nu crapa cum se intampla la cea clasica.
.
Vechi 08-11-09, 10:45   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

bun
alergie la acrilat eu n-am intalnit pana acum; se intampla dar rar.
marginile care ajung in fundurile de sac....daca se ia ampr fct corect nu sunt probleme cu ele
bolta pal acoperita.....la fel...daca medicul si tehnicianul isi fac treaba bine...nu sunt probleme
crapa? pai exista sigur o sau niste cauze pt care o proteza normala crapa....
referitor la cele flexibile eu stiu ca
1.mat flexibile se fol doar la prot partiale nu si la cele totale
2.la cele flexibile resorbtia osoasa e mai accentuata
3.se impregneaza mai repede cu bacterii
4.dintii din protezele flexibile "sar" mai repede decat dintr-una normala pt ca au modalitate de retentie diferita
5.daca trebuie extras un dinte natural, acesta nu se mai poate inlocui in proteza
6.este greu sa le captusesti
7.sunt greu de finisat (trebuie freza speciala)
8.isi schimba culoarea in timp....devin...."red"
9.insertie si dezinsertie=forte mari

eu n-am facut...dar s-au facut in cabinetul in care lucrez si am vazut....s-a renuntat la ele.
.
Vechi 08-11-09, 11:01   #25
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deci sunt numai dezavantaje.Referitor la cei cu alergie la acrilat ,care apare relativ rar,poti probabil sa faci o proteza elastica.
.
Vechi 08-11-09, 11:03   #26
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

prin ce ai scris ai reusit sa ma pui un pic pe ganduri. am o singura obiectie de facut:
9.insertie si dezinsertie=forte mari la dezinsertie il pui sa umfle obrajii. parca asa era nu?
.
Vechi 08-11-09, 13:23   #27
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

3.se impregneaza mai repede cu bacterii
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/babilon/8785-loc-offtopics/
4.dintii din protezele flexibile "sar" mai repede decat dintr-una normala pt ca au modalitate de retentie diferita
.............................................
7.sunt greu de finisat (trebuie freza speciala)
8.isi schimba culoarea in timp....devin...."red"

nu sunt de total de acord cu punctele de mai sus:
-pt punctul 3: depinde din ce mat elastic sunt facute protezele, din cate am vazt eu sunt la fel de bine lustruite ca si cele acrilice; depinde si de pac cum le intretine
-pt punctul 4: nu sar mai repede dintii(daca sunt facute bine retentiile mecanice: tunelizari in cruce)dar daca sar sunt f greu daca nu chiar imposibil de remontat
- pt punctul 7:daca te referi la finisarea dupa retus nu se finiseaza cu freza ca raman firisoare.daca trebuiesc retusate mai bine o faci cu bisturiu decat cu freza, si in acest fel marginile nu raman nefinisate.
-pt punctul 8: depinde din ce mat elastic sunt facute

uite o proteza care a venit la controlul de 6 luni. aproape ca noua
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 11.jpg (324,7 KB, 2 vizualizari)
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 14:10   #28
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gabiana13 View Post
Deci sunt numai dezavantaje.Referitor la cei cu alergie la acrilat ,care apare relativ rar,poti probabil sa faci o proteza elastica.
Sau folosesti acrilat transparent.Alergia e provocata de obicei de colorant.

Lipiciosule, cred ca cel mai de retinut din ce a zis titiluka e ca doar partialele se pot face elastice.Cum ai putea avea succiune daca marginile protezei nu se afla unde trebuie?Pe Fixodent nu te poti baza 100%.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 14:21   #29
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai din ce vad eu pe proteza afisata nu imi pare a fi mai scurta palatinal(cred ca nici nu se putea fiind o partiala).Deci pica motivul ca pac ar avea reflex de voma ,deci care e de fapt indicatia de proteza elastica.

Si intr-adevar se pare ca e mai bine sa fie facuta doar ca proteza partiala si nu totala.
.
Vechi 08-11-09, 17:44   #30
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

gabiana,se poate si mult mai scurt palatinal si tine bine...
tocmai pentru proteza partiala nu e de indicat pentru ca daca ai pierdut un dinte natural nu il poti atasa in proteza...
sunt multi care vorbesc si putini care fac...si medici si tehnicieni...
Vechi 08-11-09, 18:41   #31
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

pai exact asta am zis si eu...N-AM FACUT....nici nu vreau sa fac....sunt f multumita de totalele si scheletatele pe care la fac....si eu si pacientii suntem multumiti.
augustin si sico au multumit.
.
Vechi 08-11-09, 20:43   #32
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

hmmm, dupa cele citite mai sus ma gandesc ce as putea face pana la urma? Eram incantat ca ii fac pacientului o proteza elastica dar acum dupa ce citesc dezavantajele am ceva retineri.
Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
...Cum ai putea avea succiune daca marginile protezei nu se afla unde trebuie?Pe Fixodent nu te poti baza 100%.
da, si mai ales ca zona Ah e si zona cheie(singura dealtfel la maxilar).
Dar nu se poate face proteza elastica pana la zona Ah?
.
Vechi 08-11-09, 20:52   #33
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc Sico pt raspunsuri.Nu stiu de ce nu merge butonul de multumire
Cred ca am sa merg si eu mai departe pe varianta de totale /partiale si scheletate.
.
Vechi 09-11-09, 09:25   #34
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

in cazul postat mai sus , sigur ca la fel de bine isi facea treaba si o partiala acrilica (de altfel nu-s diferente mari de design intre ele in cazul de fata). dat fiind faptul ca pacienta avea grupul frontal prezent a preferat sa achite ceva mai multi bani pt o proteza mai usoara si mai estetica(lipsa crosetelor metalice care ancorau pe dintii frontali).
eu personal o recomand in aproape toate cazurile de edentatie partiala celor care au un buget peste limita unei partiale acrilice.
.
Vechi 11-11-09, 00:00   #35
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am intilnit 2 tipuri de material de proteza elastica. valplast si flexite. valplastul mi s-a parut ok flexitul cam bullshit pentru ca a crapat ca o grisina imediat ce am fortat-o putin mai tare sa vad cit de elastica e (poate nu era flexite dar asa mi s-a spus deci asa spun mai departe). subscriind la aproape toate dezavantajele enumerate mai sus la care as mai adauga ca au o durata de viata mai mica decit oricare alta varianta (partiala sau scheletata) prin faptul ca nu poti sa faci absolut nici o modificare importanta cum ar fi o rebazare -absolut necesara de facut periodic, as vrea sa mai adaug ca au si unele avantaje si anume:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8785
1. fata de partiale le lipsesc crosetele de sirma considerate inestetice de unii pacienti mai ales de sex feminin in special in zona frontala.
2. datorita rezistente sporite la rupere sint ceva mai subtiri si deci mai confortabile
3. relativ usor de confectionat fata de scheletata unde mai trebuie sa slefuiesti , mai trebuie sa gindesti etc.
4. utile atunci cind vrei sa faci un kemeny , am observat ca pacientul se adapteaza mai usor la un valplast decit la unul de acrilat.
cam astea imi vin acum in cap dar daca ar fi sa aleg pentru mine sau cineva apropiat nu as alege asta decit daca toate celelalte optiuni ar fi epuizate.
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-09, 00:06   #36
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

oameni buni deci sa ii pun pacientului asta o elastica sau nu? ca daca nu merge nici rebazata, mai ales ca pacientul va beneficia de o regularizare de creasta si resorbtia va fi accentuata in primele 6luni. la facultate mi s-a recoamndat elastica cu toata increderea dar nu mi s-au spus si dezavantajele astea.

as fi vrut sa prezint cazul la final dar pun o poza cu situatia initiala in speranta ca v-ar folosi. please, fara polemici. vreau decat un sfat cu elastica asta. multam anticipat.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1. arcada superioara.jpg (360,1 KB, 5 vizualizari)
.
Vechi 11-11-09, 00:27   #37
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din cite stiu eu protezele elastice nu merg la proteze totale sau subtotale decit in cazul in care au o creasta extrem de retentiva si care oricum se resoarbe in timp relativ scurt. asa ca: exclus! fa-i o proteza totala acrilica Octavian. Da una buna! asa cum ne-a aratat titiluka in mai multe posturi
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-09, 01:28   #38
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
oameni buni deci sa ii pun pacientului asta o elastica sau nu?

...vreau decat un sfat cu elastica asta. multam anticipat.
Mai bine fa-i o scheletizata .Cu capse in amigdale si culise in nari.

Bre Octaviene!Poate daca inveti sa scrii romaneste ai sa si citesti aceeasi limba.De cate ori vrei sa ti se spuna ca elastica nu e pt. calvitie orala?
Acrilica,peste 3-4 luni captusire,bafta la loto,implante,Hollywood .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-09, 09:46   #39
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
oameni buni deci sa ii pun pacientului asta o elastica sau nu? ca daca nu merge nici rebazata, mai ales ca pacientul va beneficia de o regularizare de creasta si resorbtia va fi accentuata in primele 6luni. la facultate mi s-a recoamndat elastica cu toata increderea dar nu mi s-au spus si dezavantajele astea.

as fi vrut sa prezint cazul la final dar pun o poza cu situatia initiala in speranta ca v-ar folosi. please, fara polemici. vreau decat un sfat cu elastica asta. multam anticipat.
desi ti s-a mai spus repet si eu: elastica doar in edentatii partiale

daca vrei sa-i faci ceva mai bun decat o acrilica totala poti face o proteza totala din polyan(care nu este elastica, este tot rigida), dar asta doar dupa ce pacientul tau poarta cel putin 6 luni proteza totala acrilica.
avantaje polyan:
-este mai rezistenta decat acrilatul
-nu contine monomer(nu cauzeaza iritatii)
.
Vechi 11-11-09, 15:16   #40
Initiat
Medic Dentist
tks

.

on/off topic

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
--------------------------
Vechi 11-11-09, 18:33   #41
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dzStom View Post
on/off topic

au mai fost puse Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 11-11-09, 18:50   #42
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

mada vezi ca esti on-topic, aici e numai pentru off-topics
.
Vechi 11-11-09, 22:05   #43
Initiat
Medic Dentist
tks

.

nu am rasfoit forumul ca voi,inc√£.
Vechi 11-11-09, 23:53   #44
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

am fost refuzat de tehnician pentru slefuirea cu prag. vreau sa fac unui pacient o PPF 44 43 42 41 x 32 33 si nu prea vrea sa faca cu prag. a zis ca...cica e pierdere de timp, de ce sa ma complic? sa-i trag o tangentiala si gata.
.
Vechi 12-11-09, 00:01   #45
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
am fost refuzat de tehnician pentru slefuirea cu prag. vreau sa fac unui pacient o PPF 44 43 42 41 x 32 33 si nu prea vrea sa faca cu prag. a zis ca...cica e pierdere de timp, de ce sa ma complic? sa-i trag o tangentiala si gata.
Hehe he, buna chestia. sa nu se mai chinuie la adaptarea pe prag a metalului, respectiv a pragului ceramic.. e mai usor tang. :
Vechi 12-11-09, 16:45   #46
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

avatarul lui dr.mada este in ton cu gripa porcina.
.
Vechi 12-11-09, 16:50   #47
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
avatarul lui dr.mada este in ton cu gripa porcina.
apai nah nu vreau sa o ia de la mine si alti sujenoli...eu deja am porci in mine )
Vechi 12-11-09, 17:02   #48
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nah! Iar deviati de la subiectul de "off" si deveniti "on"
Vechi 12-11-09, 19:24   #49
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

proteza crapa in momentul in care nu mai are sprijin, succiune sau vreun torus proeminent si incepe sa basculeze.
Silvia2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-09, 19:51   #50
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

....neatza si tie.....
hihihi
augustin si Radu Tepordei au multumit.
.
Vechi 12-11-09, 23:44   #51
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

ma gandeam intr-o zi la ceva...cam dupa vreo 3-4 luni de eugenol. o sa radeti probabil dar eu am multe curiozitati deastea paranoice in general, iar intrebarea din mintea mea suna asa: "oare pana la ce valoare(maxim) poate ajunge reputatia unui user de pe eugenol?"
.
Vechi 12-11-09, 23:45   #52
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

urmareste-l pe stapanul necontestat al elementelor.... are deja 50
Vechi 12-11-09, 23:54   #53
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

..all rise!!!!
misterrrrr doctoooor.....dreeeeeam
.
Vechi 12-11-09, 23:57   #54
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fara numar, fara numar...
Vechi 13-11-09, 11:34   #55
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Clarvazatorii" a fost, ieri, pe Kanal D de-abia la ora 23 si a fost cea mai slaba din seria pe care am vazut-o pana acum. Uneori, unele posturi de TV castiga o anumita audienta, la o anumita ora, apoi, dorind sa promoveze ceva nou, baga "promotia' si decaleaza emisiunea consacrata orei respective. Oricum, exista si reluarea: duminica, la 17,30...
Vechi 13-11-09, 12:54   #56
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

mai radu...ma faci curioasa....o sa ma uit si eu
eu ma mai uit la aia, "rataciti in panama"....tot pe kanal D
.
Vechi 13-11-09, 13:38   #57
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

rataciti in pana mea
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, afara, ajutor, ati, buna, cas, castiga, dori, endo, exista, familie, faza, forma, forum, iga, iv, joi, luni, meu, mica, motiv, nivelul, nostru, nou, numele, ofer, posturi, promotia, recomand, seria, subiecte, topic, vanzare

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: