Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

e obligatoriu sa avem asistenta din 2009?

discutie din eugenol.ro : varu meu , dentist in timis, ma intreaba daca e obligatoriu sa avem pe langa cabinet asistoanta. cica asa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Asistenta noastra
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri
  • 2 Scris de drcalinc
  • 5 Scris de drcalinc
  • 3 Scris de dr. patricia

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-01-09, 22:48   #1
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Default e obligatoriu sa avem asistenta din 2009?

varu meu , dentist in timis, ma intreaba daca e obligatoriu sa avem pe langa cabinet asistoanta.

cica asa i-au zis de la cmdr timis
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-09, 09:44   #2
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Adevarul ca asa ar fi civilizat, si chiar ar trebui impus acest lucru prin lege. Daca nu asistenta, cel putin secretara
Vechi 10-01-09, 10:09   #3
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la ce iti trebuie secretara , pt cafele si atmosfera ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-09, 10:47   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

daca ai mai mult de un unit, cam e buna si secretara.
Vechi 10-01-09, 11:14   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cum adica macar secretara?
io zic ca macar asistenta.
Vechi 10-01-09, 12:44   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e obligatoriu sa ai asistenta...ce naiba,tre` sa bei si tu cafeaua cu cineva !! :P
albertina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-09, 15:17   #7
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drShimoN View Post
printre altele
.
Vechi 10-01-09, 15:24   #8
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

civilizat ar trebui sa ai aisitenta si o secretara. dar astea inseamna o marire a trifelor care la majoritatea ciupalailor li se par enorme pt romania. desigur, cand bea o cafea la bar si plateste dublu fata de UE nu i se apre mult. si bea minim 1/zi. dar acolo nu are cu cine sa se targuiasca, la cab in schimb isi permite sa se traga de sireturi si sa ovationeze la comunicarea pretului tratam.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/asistenta-noastra/5678-obligatoriu-asistenta-2009-a/

si ca sa revin. asistenta printre altele e si un ajutor de nepretuit in cazul diferitelor manopere si Doamne fereste unor complicatii si accidente majore.

apoi , secretara e buna in cazul in care operezi sau mai stiu eu ce faci si nu te poti desteriliza. taman in mom ala apar: curierii care suna la usa neincetat, taman atunci iti suna mobiloteca si fixul , si suna si suna si suna de cel ptin 30 de ori. apoi revoltati ca nu ai raspuns incept cu sms -urile.
apoi mai vine si alti paci care bat pe la usi....si din astea. chestii ieftine de romania.
deci pt asemnea cazuri e buna asistenta.

PS la mine in cab cand intra pacinetul , usa se inchide cu cheia si nu se deschide decat cand pleaca pacientul. in felul asta pot lucra civilizat fara sa fiu deranjat de toti imbecilii care intra in cab fara macar sa bata la usa.
o inchid cu cheia si drum bun. de aia la sala de asteptare i se spune sala de asteptare, pt ca acolo trebuie sa astepte si nu sa deie buzna in cabinet.
.
Vechi 10-01-09, 15:54   #9
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:

Atmosfera si cafele pentru tine, poate, din moment ce te-ai gandit la asa ceva.

,,Macar,, secretara iti trebuie pentru ca
sa-ti raspunda la telefon, sa-ti faca programarile, sa-ti anuleye programarile, sa preia lucrarile de la tehnician, sa sa stie in orice moment daca pentru pacientul caruia urmeaza sa-i faci o lucrare daca ti-a ajuns in cabinet, sa-ti plateasca facturile, sa se duca la banca de ,,n-spe,, ori daca e cazul, sa stie in orice moment care e stocul disponibil de materiale si care urmeaza sa se termine in cel mai scurt timp, sa comande materialele telefonic, sa plateasca furnizorii, sa verifice marfa si facturile care intra , inclusiv cele de la laboratorul de tehnica dentara, inclusiv cele ale furnizorilor de servicii apa, canal, salubritate, firma care se ocupa de deseurile periculoase, sa-ti inregistreze pacientii in registru, sa ii inregisteze in fise, sa scrie chitantele, sa ia banii, sa dea restul, sa fuga la magazinul din colt sa schimbe ceva maruntis daca nu-ti ajung banii sa dai restul, in general poate face absolut orice care tie iti mananca din timp, pe care il poti utiliza lucrand si facand bani. Am zis secretara deoarece poti sa angajezi si o persoana cu o calificare inferioara dar care sa fie de incredere, asta depinde de norocul fiecaruia pe cine gaseste, si pe care evident, o platesti mai putin decat pe o asistenta, pe care o gasesti destul de greu, deoarece ele prefera sa se angajeze prin spitale. Cred ca ar mai fi si alte mici activitati pe care le poate face, macar sa zicem, sa-ti scrie toate registrele de dezinfectie si sterilizare, toate banderolele pe toate casoletele, toate concentratiile pe sticlele pe care prepari desinfectantiii pentru ziua in curs, si tu doar sa le semnezi, vezi cate poate face o persoana mai putin calificata.Si asta mai inseamna sa te ocupi tu de dezinfectie si sterilizare.
Si ca mi-am adus aminte, poate sa si dea zapada in fata cabinetului, asa, intre doua cafele, pe care tot ea le face.

In plus, o asistenta iti face si curatarea, desinfectia si sterilizarea, ba iti mai prepara si materialele, dar trebuie sa o platesti corespunzator.
Eu am asistenta care face tot ce am zis, ba mai face si curatenie la sfarsit de program, si ma gandeam, inca ma mai gandesc ca daca mai vreau sa mai pun un unit in cabinet, imi trebuie cel putin sa mai angajez o secretara.

Dar toate aste se justifica atunci cand ai pacientii de nu-ti vezi capul, ca daca stai si te bati de musca , n-are rost sa angajezi o biata secretara.
Vechi 10-01-09, 19:14   #10
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

patricia, simon glumea cu face si ambinet. desi nu ar fi rau

iti dai seama ca daca o asist si o secretara si le platesti cu minim pe economie, inseamna sa iti bati joc de ele si automat ar fi dezinteresate.

eu cred ca o asist at trebui sa ia in mana cel putin 10-12 mil/luna si o secretara cam tot atat ca sa fie interesate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5678

de platit oricare dintre noi le poate plati. intrebarea e daca pacientii pot plati serviciile pt ca noi sa platim "auxiliarul".

pot sa fac credit si sa cumpar morita de 100.000 eu, poat sa fac credit sa sa cumpar maercedes E clase ca sa transport pacinetii de acasa la cabinet.
problema e ca astea taote se vor regasi in pretul manoperelor stoma. pot pacientii sa plateasca asemnea preturi ?

mai imi vine cate un jerpelit de pe afara si imi zice: buei doctore sa vezi ce lux e pe afara [e la cabi...
si atunci ii dau exemplul cu mertzanul taxi al cabinetului, cu jazuzzi si masaj in sala de asteptare,,,,,

niciodata nu s-a pus probelma ca medicii nu pot sa fac mega lux in cabinet si sa aiba 3-4 angajati , problema e ca pacientii nu isi permit asemnea lux( ei ca deobicei : vor lux la pret de piata obor)

Modificat ultima data de radualionte; 11-01-09 la 13:47.
.
Vechi 10-01-09, 22:15   #11
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

citat

,,niciodata nu s-a pus probelma ca medicii nu pot sa fac mega lux in cabinet si sa aibe 3-4 angajati , problema e ca pacientii nu isi permit asemnea luxuri( ei ca deobicei : vor lux la pret de piata obor)[/quote],,

Inca o data, eu am raspuns subiectului cu asistenta, si nu subiectului cu morita sau mertan. Aici ma abtin si inca o data afirm ca acele cabinete care nu pot sustine financiar plata unui asistent n-ar trebui lasate sa functioneze, asa cum nu lasi o sala de operatie sa functioneze doar cu chirurg, deoarece, indiferent ce spune oricine de pe aici, igiena e precara in astfel de situatii. E imposibil ca, oricat de grijuliu ai fi , sa nu faci o gresala, macar odata, din pricina oboselii. Sunt sigura ca or sa-mi sara multi in cap acum, dar daca n-as avea asistenta( care sterilizeaza cel putin trei sarje zilnic la autoclav, care scrie de fiecare data ce s-a sterilizat in registru, plus tot ce am enumerat in postul de mai inainte) as face tot ce face ea singura si apoi as pleca acasa, ca s-a terminat programul . Asta daca e sa faci totul ca la lege, care din pacate in Romania e extrem de stufoasa, si pe care trebuie sa o respecti, o sa vina vremea sa platim cu varf si indesat, ca doar si gura avocatilor trebe sa manance, nu? Daca nu, vorba ta, pacientii platesc ce merita, inclusiv o mica infectie cu virusuri mortale.
Eu, oricum pregatesc un afis destul de baban, pe care sa scrie ca fac sterilizarea cu autoclav clasa B, de la G------e, ca doar n-am dat 5000 de iepuroi degeaba pe el, si inca unul prin care o sa-i indemn pe pacienti sa intrebe primul lucru cand intra in cabinet nu cat costa o ,,estractie,, ci cu ce se face sterilizarea.
Oricum , este un cerc vicios, n-ai asistent, nu te poti ocupa cum trebuie si cat trebuie de pacient, nu faci incasari, nu-ti poti permite sa angajezi asistent....etc
drShimoN, drcalinc si Ali Baba au multumit.
Vechi 11-01-09, 14:44   #12
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu as vrea si asistenta si secretara .... nu de alta dar nu imi place monotonia care intervine fara sa vrei :P
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-09, 17:45   #13
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asistenta m-ar ajuta foarte mult. O secretara ar mai prelua din activitatile noastre( eu si asistenta) asa cum a zi s f f bine Dr Patricia.

Asa ca cum fac ? Muncesc mai multe ore sa le pot plati si pe ele ?

sau maresc tarifele ?

si daca maresc tarifele rezolv problema ? Cercul e vicios , pt ca educatia medicala nu este .

P.S. Nu a fost nimeni in stare sa-mi raspunda la cum o angajez :
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-09, 18:12   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
cica asa i-au zis de la cmdr timis
i-au aratat si unde scrie asta??? (legea si articolul)

asta e intrebarea cea mai simpla cand incearca cineva sa ma convinga de vreo reglementare.

ca altfel suna ca si cand garcea incearca sa te convinga sa semnezi un procestverbal in alb.

da, este de bun simt sa ai macar o asistenta; e chiar civlizat sa ai si o secretara (receptionist). insa fara sa iau apararea celor care tin neaparat sa sparga piata prin preturi mici, cred ca e greu, mai ales in primii ani de practica, sa iti permiti o asistenta full time, iar secretara pare de-a dreptul un lux.
OT: daca e obligatoriu in .ro sa ai asistenta, asta e alta porcarie din ciclul "ne cere ue" . de ce zic asta? din experienta. acu vreo luna aveam un meci cu conducerea idehas ca io nu avusesem intr-o zi asistenta, prin urmare am refuzat sa lucrez, si raspunsul a fost ca lucrul cu asistenta nu e obligatoriu prin lege, ci e doar "good practice recomandation".
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 19-02-09, 16:52   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am secretara si asistenta si nu regret niciun minut mai ales ca secretara este si contabila !
Vechi 19-02-09, 18:34   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu este obligatoriu. in urma adunarii din ianuarie a ramas la alegerea nostra daca sa ne angajam asistenta sau nu
Crisu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-09, 19:12   #17
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu sunt pentru asistenta.
Vechi 20-02-09, 20:57   #18
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

P.S. Nu a fost nimeni in stare sa-mi raspunda la cum o angajez :
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Nu conteaza daca esti pfa sau srl pentru ca asistenta se angajeaza in aceleasi mod.Mergi tu sau contabila cu contractul de munca la ITM.Cel mai bine este sa ai contabil pentru ca in fiecare luna sau la 3 luni trebuie depuse declaratii pentru asistenta la sanatate,pensie,somaj.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-09, 01:55   #19
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default solutii

o solutie ar fi sa-si faca asistenta pfa si sa inchei contractul cu pfa"asistenta"

eu asa am vazut ca intrebarea initiala era daca este obligatoriu sa avem asistenta?

iar raspunsul este ca deocamdata nu este , desi intradevar sunt in Timisoara persoane importante care militeaza pentru treaba aceasta,

G
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-10-10, 23:58   #20
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu vreau sa imi fac CMI si printre altele sa lucrez si cu CAS(scuzati-mi cacofonia)...Stiti daca CAS impune asistenta?Daca da,cu norma intreaga sau poate fi si part-time?

Merci!
Vechi 16-10-10, 16:46   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu e obligatoriu sa ai asistenta; daca nu ai, nu poti depasi un program de 35 ore pe saptamana, daca ai, mai primesti ceva in plus la bugetul lunar (cam 50 ron...).
driulia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-10-10, 17:07   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

cat sunt de darnici: 50 RON...
.
Vechi 16-10-10, 21:01   #23
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

asa e...cat de darnici sunt...
Sunt la inceput,nu am asa multi pacienti si ma descurc fara asistenta...de aceea nu doream sa mai am si alte cheltuieli.
Va multumesc!
Vechi 17-12-11, 00:18   #24
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu e obligatoriu,dar in mod sigur muult mai practic!!!
d123 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-13, 00:19   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

stie cineva care este legislatia care reglementeaza lucrurile vis-a-vis de asistenta din cabinet?
Roxi_V este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, afara, ajutor, angaja, asistenta, autorizare, buna, cabi, cabinet, con, conteaza, contractul, eugenol, fizica, forum, itm, luna, luni, munca, muncesc, nime, noastre, ore, peroana, pfa, problema, sanatate, secretara, srl

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
asistenta...... care nu e asistenta nico Asistenta noastra 13 10-09-10 22:05
Avem Puterea ! costin Activitati civice 0 11-12-08 01:08
util si obligatoriu in cabinet!! Dr.Mada Odontologie 4 07-04-08 14:58
diga.....obligatoriu asistenta? TOMI Endodontie 21 20-02-07 22:56
Rezidentiat obligatoriu? diana83 Rezidentiat 10 04-01-07 18:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: