Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De ce asistenta?

discutie din eugenol.ro : As dori sa atrag atentia asupra unor motive suplimentare dar esentiale de a avea asistenta: - pentru medicii dentisti ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Asistenta noastra
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Cate asistente aveti in cabinet?
Niciuna. 16 34,04%
Una. 21 44,68%
Doua. 10 21,28%
Au votat: 47. You may not vote on this poll

Like Tree3Multumiri
  • 3 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-08-06, 12:27   #1
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default De ce asistenta?

As dori sa atrag atentia asupra unor motive suplimentare dar esentiale de a avea asistenta:
- pentru medicii dentisti de sex masculin - existenta unui martor in cabinet elimina posibilitatea de a fi dati in judecata deoarece umblati pe sub fustele pacientelor; in presa locala de la noi au fost astfel de articole, mai mult sau mai putin justificate; bineinteles medicul respectiv nu avea asistenta;

- in cazul unui incident, o lipotimie , un soc, este destul de greu de medicul care cu aceleasi doua maini orizontalizeaza pacientul, il stropeste, ii face diferite manopere, eventual prinde vena, pune garoul, aspira hemisuccinat, injecteaza, eventual da telefon la SMURD;

- banuiesc ca medicii care nu au asistenta, nu fac o rezectie, un implant, despre lucru cu Diga nici nu vine vorba;
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-06, 14:13   #2
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intr-adevar e greu fara asistenta, sunt n motive ca sa lucrezi cu asistenta si totusi sunt multi medici care nu au asistenta
la preturile de subsupravietuire care se practica in general in Romania e greu sa mai platesti si asistenta
cu diga se poate lucra si fara asistenta; e mai greu, dar se poate si asa

in mod normal fiecare medic ar trebui sa aiba cel putin o asistenta (daca face endo cred ca ii ajunge una, acolo lucrezi mult timp pe un pacient), iar cei care fac de toate ar trebui sa aiba doua sau mai multe pentru a elimina timpii morti
.
Vechi 27-12-10, 16:08   #3
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

eu sunt asistenta intr-un cabinet stomatologic in care se lucreaza la microscop,se foloseste diga,se pun implanturi,etc.nici nu as vrea sa ma gandesc ce sa-r intampla daca nu as putea merge la munca o zi!e foate dificil sa faci un endo la microscop si cu diga de unul singur!nu este imposibil,dar iti mareste semnificativ durata tratamentului si starea de nervozitate, mai ales daca in timpul tratamentului mai intra in cabinet vreo trei urgente,mai suna si telefonul de vreo 5 ori...si tot asa!eu votez pentru asistente,chiar 2 daca e posibil!

Modificat ultima data de radualionte; 27-12-10 la 16:28.
enache.flori este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-10, 16:38   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Eu votez pentru 3. Am vazut la Arad, in cabinetul unui prieten, si nu mi-a venit sa cred, fiecare facea altceva, ii dadeau totul la mana si nu statea nici o clipa degeaba. "Afara" am vazut maximum doua, dintre care una mai facea si pe "receptionsist" cand era nevoie...Colegul si le-a format asa cum si-a dorit si nu avea timpi morti, fetele ii dadeau totul la mana si stiau exact timpii operatori.
augustin, razvan5 si enache.flori au multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 27-12-10 la 18:23.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-10, 18:15   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default .

Citat:
Publicat initial de enache.flori View Post
eu sunt asistenta intr-un cabinet stomatologic in care se lucreaza la microscop,se foloseste diga,se pun implanturi,etc.nici nu as vrea sa ma gandesc ce sa-r intampla daca nu as putea merge la munca o zi!e foate dificil sa faci un endo la microscop si cu diga de unul singur!nu este imposibil,dar iti mareste semnificativ durata tratamentului si starea de nervozitate, mai ales daca in timpul tratamentului mai intra in cabinet vreo trei urgente,mai suna si telefonul de vreo 5 ori...si tot asa!eu votez pentru asistente,chiar 2 daca e posibil!
m-am prins asistenta cui esti , usor de dedus.
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-11, 20:23   #6
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Pai normal ca te-ai prins daca in Mangalia e un singur medic dentist care lucreaza la microscop...
Vechi 15-01-11, 11:26   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Noi in cabinet suntem 3 medici si fiecare e cu asistenta lui, deci 3 asistente. Lucrul fara....este ceva cam ca mersul in clapari
bogdanpop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-11, 11:47   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Citesc, citesc si eludati, cumva, unle aspecte ale problemei (adica, nu se pune punctul pe J):
- sunt muuulti colegi care nu-si permit asistenta pentru ca veniturile lor sunt mici (nu spune nimeni de asta?)
- o asistenta te poate ajuta sau te poate incurca: te ajuta eficient daca este corect si bine formata de medic sau din scola (ma indoiesc), stie, in fiecare moment, ce are de facut si "da la mana" exact ceea ce trebuie si cand trebuie; te incurca si preferi sa lucrezi singur daca habar n-are pe ce lume traieste si ce are de facut, inafara de "barfe" cu alte asistente...Totul cam depinde de ce i se cere sa faca si daca stie ce are de facut.
Daca tinem cont de ceva premise (la care se mai pot adauga si altele), discutia capata mai multa "substanta"...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
afara, articol, asistenta, cabi, diga, dori, endo, endodontie, general, greu, judecata, lipotimie, lucrezi, masculin, medic dentist, medici, medicii, motive, pacient, pacientul, platesti, practica, preturile, pune, rezectie, roma, telefon, umblati

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
asistenta sexy drcalinc Etica in cabinet 50 05-09-11 18:04
asistenta rocsa Asistenta noastra 11 01-05-11 10:46
asistenta...... care nu e asistenta nico Asistenta noastra 13 10-09-10 21:05
Intrebare: asistenta din cabinet cicident Asistenta noastra 10 19-02-09 08:53

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: