Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Asistenta medicala din cabinetul stomatologic

discutie din eugenol.ro : Una dintre asistentele cu care lucrez a terminat scoala de asistenta medicala pe medicina generala. "Specializarea" i-am facut-o eu. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Asistenta noastra
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree19Multumiri
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 4 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de iulia.budurea
  • 3 Scris de opreabogdan
  • 1 Scris de alcalufu
  • 1 Scris de radualionte
  • 2 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de radualionte
  • 2 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 1 Scris de SELENA

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-05-07, 16:47   #1
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Asistenta medicala din cabinetul stomatologic

Una dintre asistentele cu care lucrez a terminat scoala de asistenta medicala pe medicina generala. "Specializarea" i-am facut-o eu. Este obligatoriu ca asistenta sa fie scolita si sa aiba patalama cum ca stie d'ale stomatologiei?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 17:54   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

De unde naiba sa aiba patalama daca in Romanica n-am auzit sa existe o scoala de asistente pt. stomatologie
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 18:04   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

iashte: la cluj si iasi
Vechi 02-05-07, 18:49   #4
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

O fi mai nou, dar cred ca 90% n-au...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 19:27   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si la Bucuresti este - a lui Gaucan (unde a facut cealalta asistenta). Sau nu mai este?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 20:40   #6
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

iashteee :d
Vechi 13-07-08, 15:04   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

si la Constanta este scoala pt asistente de cab.dentar,as.igienist,tehnician dentar,cu o scolarizare de 3 ani.
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-10, 12:36   #8
La primele mesaje
Student M. Dentara
Am in fiecare zi 24 de ore.

.

Dar studente la Medicina Dentara de ce nu acceptati? Imi caut de 1 an sa lucrez intr-un cabinet?! Noi studentii stim mult mai mult decat stie o asistenta.
Sunteti de parere ca mergem in cabinet stam 2 ani,invatam si plecam...DA si ce?! Poate vreau sa plec in alta tara...treaba mea...poate castig la loto...O asistenta sta toata viata ei intr-un cabinet? Sa fim seriosi ...Nu uitati ca si voi ati fost la fel ca noi.Poate ca multi dintre voi nici nu ati fost prin cabinete in facultate,pentru ca v-ati lovit tot de oameni ca voi.Acum va razbunati si voi pe noi,cei mici?
Vechi 10-03-10, 13:34   #9
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Nu cred ca se razbuna nimeni pe nimeni. Totul tine de management. Uite, eu sint mizerabila ca manager, ca medic e alta discutie, vrei sa lucrezi cu mine? Daca da, da un pm cu detalii, ce vrei, ce astepti si cit de flexibila esti. Ca de intepata vad ca esti suficient, ceea ce mie imi convine...
Vechi 10-03-10, 14:28   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Noi studentii stim mult mai mult decat stie o asistenta.
-------
Ai sa ramai surprinsa dar sunt unele asistente care stiu mai multe decat un student in anul VI care nu a facut altceva decat sa rezeme peretii facultatii.
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-10, 14:43   #11
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de iulia.budurea View Post
Dar studente la Medicina Dentara de ce nu acceptati? Imi caut de 1 an sa lucrez intr-un cabinet?! Noi studentii stim mult mai mult decat stie o asistenta.
Sunteti de parere ca mergem in cabinet stam 2 ani,invatam si plecam...DA si ce?! Poate vreau sa plec in alta tara...treaba mea...poate castig la loto...O asistenta sta toata viata ei intr-un cabinet? Sa fim seriosi ...Nu uitati ca si voi ati fost la fel ca noi.Poate ca multi dintre voi nici nu ati fost prin cabinete in facultate,pentru ca v-ati lovit tot de oameni ca voi.Acum va razbunati si voi pe noi,cei mici?
e simplu iulia...de ce voi ca studente nu puteti face pe asistenta in cabinet?...va trebuie incadrare in campul muncii si nu se poate realiza asta legal ca voi nu aveti inca o diploma in mana, plus de asta tre sa fie cineva responsabil cu sterilizarea (asta daca medicul lucreaza cu asistenta, aspect care cica am auzit ca ar fi obligatoriu, dar noh ce nu se poate fenta in romanica?) si atunci iti tre macar o asistenta calificata, care sa raspunda in fata autoritatilor in caz de ceva bube pe la sterilizare p'acolo...
daca apare un control, prima data ti se cer actele de la angajare...unde tu tre sa faci dovada ca esti cadru medical...apoi se incepe puricatul cu sterilizarea: registru...etc. etc....deci daca nu ai acte, astia nici nu stau la povesti cu tine (adica cu medicu titular...pleosc amenda) indifirerent de cate cunostinte ai tu in stoma, de cat de bine stii sa faci sterilizarea, dezinfectia...etc... te-ai prins la idee?

p.s. ei ca se practica treaba asta cu student in cabi pe post de asistenta, fiecare pa pielea lui risca...
Torque a multumit.
.
Vechi 10-03-10, 15:20   #12
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Dr. Brata, stai asa. Daca vrea musai sa se angajeze ca sa aiba vechime, desi vechime e considerata si facultatea, poti s-o angajezi secretara. Sau are tot dreptul din lume sa stea sa caste gura intr-un cabinet ca sa invete ce nu invata in facultate, sau ca sa-l invete ea pe doctorul la care lucreaza ce mai e nou. In schimb, ii freaca doctorului cimenturile si-i tine placuta si aspiratorul si dracu' mai stie ce. Nu cred ca cere cineva acte sau permisiunea pentru asa ceva. Daca vrea carte de munca cu titlu de asistenta, n-o angajeaza nimeni din motivele expuse de tine. Dar domnisoara in chestie nu lasa impresia asta. Mie cel putin mi-a lasat impresia ca vrea sa fie intr-un cabinet, sa invete si ce nu se invata la scoala, si slava Domnului, sint destule de astea. Dar, desigur, pot sa ma si insel. De aia sa avem rabdare sa vedem ce zice chiar dumneaei!

PS. Si, da, asa e, am intilnit asistente care stiau mai multe decit junele doctor iesit proaspat cu ifose din scoala. Sint cazuri si cazuri.
PS2. Si daca eu, ca medic titular iau amenda ca n-a fost corect nu's ce la sterilizarea facuta de asistenta, orice fel de asistenta, inseamna ca o merit, ca n-am instruit-o cum trebuie. Notiunea de sef mai implica si responsabilitati, pe linga dreptul de a urla la angajati. Mentionez ca am trecut prin ambele faze. Acu' sint la aia misto, cu posibilitatea urlatului.
Vechi 10-03-10, 16:26   #13
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de iulia.budurea View Post
Esti informata foarte precar. Exista asistente care stiu mai mult despre dinti si decat marea masa de medici . Comparatie intre ce crezi ca stii tu si ce crezi ca stiu asistentele... e irelevanta. De asemenea nu cred ca am intalnit vreo asistenta cu asa atitudine ca a ta. Clar as alege asistenta.
Vechi 10-03-10, 16:48   #14
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Nu cred ca e vorba de patalama sau alte chestii..am tot citit si nu prea vad scris adevaratul neajuns pt un student ca asistenta.
Eu am asistenta o doctorita stoma care abia a terminat si vrea sa se uite 1 an sau cat e nevoie sa invete si un student in anul 3.
Intr-adevar exista un mare avantaj al unui asistent student:imi face mare placere interesul cu care se uita la tot ce fac,sunt f pe faza,pun intrebari,vin cu carti:uitati d-na doctor,asa e ca uite ce zice aici...si zambesc cand vad bucuria cu care imbratiseaza inca de la inceput acesta meserie.
Dar simt si marele neajuns:studentul pe care il am de mai mult de un an,a inceput sa nu mai poata veni in unele zile pt ca programul de la facultate nu ii mai permite.El saracu si-a dat tot interesul sa vina,si-a mutat lp-uri,insa deja sunt cursuri obligatorii,prezente,examene..Ori intelegi ca medic chestia asta dar te incurca enorm cand iti lipseste.De aceea tot doctorita a devenit omul meu de baza,la ea pot apela si cand nu vine studentul.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/asistenta-noastra/1880-asistenta-medicala-cabinetul-stomatologic/
Cam asta,din punctul meu de vedere
Vechi 10-03-10, 18:20   #15
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

ei vezi, ca iti tre un om de baza care sa aiba un statut bine definit...iar studentul din pacate nu poate fi decat cu statut de practicant...(observator).
eu sincer, in timpul facultatii nu am avut pretentia de a face pe asistul sau de a sta prin cabinete...si stii de ce? pentru ca nu il ajuti, ci mai mult il incurci, plus de asta pacientii sunt destul de retinuti ca in mediu privat sa li se uite studentii (pacticanti sau nu ) in guri.
p.s. in plus de asta, oricand un student, daca nu il avizezi bine, poate scoate un porumbel pe gura de iti da peste cap toata increderea si verticalitatea fata de pacient....asta e valabil si pentru asistenta.
p.p.s. deci e de evitat situatia penibila la care am asistat odata cand un coleg a fost pus in dificultate de catre asistenta cand aceasta intr-un exces de "bunatate" l-a intrebat pe medic, dupa ce acesta terminase detartrajul si pacientul se ridicase din scaun ca de ce nu ii face si un periaj? apoi pacientul era contrariat ca, chiar asa de ce nu-periaj? nu are importantza de ce da sau de ce nu-periaj...medicul face planul de tratament, pe care asistenta (sau studentul ca surogat) nu are dreptul sa il comenteze, mai ales in prezenta pacientului...
.
Vechi 10-03-10, 19:49   #16
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
p.p.s. deci e de evitat situatia penibila la care am asistat odata cand un coleg a fost pus in dificultate de catre asistenta cand aceasta intr-un exces de "bunatate" l-a intrebat pe medic, dupa ce acesta terminase detartrajul si pacientul se ridicase din scaun ca de ce nu ii face si un periaj? apoi pacientul era contrariat ca, chiar asa de ce nu-periaj? nu are importantza de ce da sau de ce nu-periaj...medicul face planul de tratament, pe care asistenta (sau studentul ca surogat) nu are dreptul sa il comenteze, mai ales in prezenta pacientului...
Poti oricand sa-l inchizi pe student...ca oricum nu stie prea bine ce vede ...eu una am mereu bagajul de raspunsuri la mine.
Eu cat am fost studenta am mers in vacante mereu in cabinet, nu lipseam nicio zi.Stateam si vedeam fiecare pas si intrebam abia dupa ce iesea pacientul, si atunci codat cat de cat pt ca peretii au urechi.
Si mai e ceva fiecare Dr se obisnuieste cu asistenta lui, si aceasta stie exact cat material sa faca si cat de dur sau smantanos sa fie materialul.
Eu am avut colege care lucrau ca asistente in primii ani pana la urma nu au mai rezistat si au renuntat(unele la facultate altele la servicu).

Modificat ultima data de simona_b; 10-03-10 la 22:51.
simona_b este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-10, 20:01   #17
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

da asa e il poti inchide pe student, dar ar fi bine de evitat discutiile de genu asta, deoarece contradictiile, pun pe ganduri pacientul...in ceea ce-l priveste pe medic
Rontzi a multumit.
.
Vechi 17-05-10, 23:23   #18
La primele mesaje
Student M. Dentara
Am in fiecare zi 24 de ore.

.
+1 (+1/-0)     

Recunosc ca atunci am avut o iesire f nervoasa.Imi cer scuze daca i-am deranjat pe unii.Din fericire am gasit un cabinet unde merg sa invat.Nu voiam neaparat sa fiu si platita,tot ce vreau e sa stau in cabinet si sa invat.Bani din aceasta meserie ma astept sa apara dupa ce termin facultatea.Am si pe ce exersa la facultate,am 2-3 pacienti pe sapt.Acum sunt multumita.Mai stam de vorba peste 2 ani.Va multumesc.
florin dediu a multumit.
Vechi 24-07-10, 21:33   #19
La primele mesaje
Asistent
Fara status.

.

buna nu vreau sa deranjez pe nimeni dar as vrea sami spun parerea eu una nu cred ca un student de la stoma stie sa prinda o vena in caz de urgente sau cum sa se comporte in aceste cazuri deci raman la parerea ca asistenta in cabinet trebuie sa fie calificata in domeniu ,fiecare cu locul sau. In plus asa inchidem locurile de munca si o sa ne trezim ca atunci cand o sa vrem sa le angajam nu mai sunt pentru ca au plecat in strainatate ..... cat despre salar trebuie sa fie unul decent pentru ca nu stiu daca noua ca si medic ne-ar conveni sa lucram pe doi bani trebuie sa ne punem si in locul lor
cristina.oradea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-10, 22:15   #20
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.
+2 (+3/-1)     

daca ai doua asitenete temeinic pregatite esti un boier.
toti care vorbiti de profesionalism si va dati mari si tari pe aici, dar aceptați să peticiti postul de asistenta cu studenti, sau medici proaspat absolventi faceti o mare greseala fata de voi.

cabinetul nu sta in voi ci sta in ECHIPA : MEDIC-ASISTENT-TEHNICIAN. cita vreme aceste trei posturi nu sunt ocupate de personal calificat..... sorry.

orice manual de baza de management dentar iti spune chestia asta de la inceput.
nu exista semn de intrebare: ASISTENTA. si de fapt gresesc: o echipa de 3 asistente si 1 medic poate fi perfecta si mai profesionista si mai rentabila financiar decit doi medici care lucreaza fara asistenta. am vazut chestia asta si in Franta si in Germania si m-am convins.
Un mare procent din imaginea cabinetului este data de asistenta. ea este cea care primeste pacientul, care il ajuta la completarea fisei, ea pregateste cabinetul si unitul pentru consultatie si aseaza pacientul pe scaun. ea asigura inca doua miini medicului in timpul tratamentului. ea sterilizare, ea instruire igienizare, ea.... etc. etc. daca stati sa analizati veti vedea ca de multe ori un pacient petrece mai mult timp cu asistenta decit cu medicul.

a spus cineva mai sus ca ii place de studenta care cauta de lucru ca e intepata. oare pacientilor...????
eu sufar enorm ca la noi nu sunt suficiente scoli pentru asistente dentare adevarate.
nici nu stiu ce argumente sa mai gasesc....ca sunt atit de multe incit ma blochez.

si intreb si eu ca EXPLOATATORUL CAPITALIST ce sunt: de ce sa primim noi gratuit studenti in practica de vara??? UMF urile isi scot pirleala pe spinarea noastra.
acum am la mine in practica o studenta de la Tg Mures care mi-a adus saraca sa semnez un contract intre mine și UMF prin care eu o iau in practică. contractul este conform unor norme publicate in M.O. si include o sumedenie de obligatii din partea mea si nici una din partea UMF. inclusiv eu trebuie sa ii creez conditii de practica in conformitate cu tematica specifica pentru anul ei de studiu. Pe banii mei???
UMF urile nu se ocupa de practica studentilor, o arunca in seama privatilor si au gasit si modalitatea sao faca perfect legal si gratis. Fraieri mai suntem!!!!
stef_ank, anduluta81 si DianaBd au multumit.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 13:49   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

acu' ma bag si io ca musca-n lapte, poate. dar nu-nteleg un lucru: cum vine aia "stau un an intr-un cabinet sa ma uit, sa-nvat" ?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1880
eu n-am stat nici un an in nici un cabinet. am terminat facultatea, am intrat in stagiatura si asta a fost.stiam din faculta tot ce treba. e-adevarat ca ma milogeam de asistenti sa mai fac stagii si cu alte grupe, bagam garzi de noapte cu diverse cunostiinte care erau deja medici cu experienta, dar aia ziceau merci ca are cine sa faca treaba in locul lor. deci, bagam urgente la greu.
ca atare am intrat direct in paine. si intre pacienti mai stateam si cu cartea pa genunchi, caci tot aia cu state vechi se uitau la noi la stagiari cu un mare ranjet pe moaca, doar, doar vad ca suntem loaze si au de cine faca misto si sa-si dea aere.
cam asta e treaba, osu' la munca, cu curaj si vazand si facand.
daca stai sa te uiti mult, ramai cu uitatul.
scuze daca am suparat pe cineva, nu asta a fost intentia mea.
dr.Brata a multumit.
alcalufu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 13:53   #22
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Ai fost inca norocos ca ai prins stagiatura...
Ce faci cu studentii pe care nu-i primeste nimeni in cabi., nici macar sa se uite? Sau cu tinerii absolventi care habar n-au de nimic pentru ca nu au sansa unei stagiaturi, fie ea macar si de 1 an? Sau care nu au rude sau cunostinte care sa-i invete ceva?
Rontzi a multumit.
Vechi 30-07-10, 13:58   #23
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

apropos, cautam o asistenta in cluj....stie careva pe cineva?
sa asiste la stoma generala si sa ma ajute la endo pe mine...
cine stie pe cineva sa imi scrie mesaj privat, rogu-va!
mersi
.
Vechi 30-07-10, 13:59   #24
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Radu, ai sanse ceva mai mari (poate) pe e-jobs. Ai incercat?
Vechi 30-07-10, 13:59   #25
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

sa-nteleg ca nu se mai face nimic in facultatea aia?
la naiba, eu am terminat in '97. inca se facea treaba.
.
Vechi 30-07-10, 14:01   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Noroc cu forumul...mai invata si studentii/tinerii medici (si nu numai) cate ceva. In rest, nu prea se mai face ceva consistent. Exceptiile nu confirma regula!
Vechi 30-07-10, 14:06   #27
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

mda, vai de noi in cazul asta!
probabil trebuie sa fii foarte pasionat ca sa-ti mai vina sa faci stomatologie.
imi cer scuze, dar nu ma-mpac deloc cu denumirea de dentist.
.
Vechi 30-07-10, 14:08   #28
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Facultate de asistente de medicina dentara in Bucuresti e la Carol Davila (FMAM) si banuiesc ca e sectia asta la toate UMF-urile din tara, dar se inscriu foarte putini(anul asta in Buc. cred ca s-au inscris vreo 4-5).

Am auzit discutandu-se inainte de examenul de admitere ca nu prea se alege facultatea aia pentru ca toti cred ca medicii prefera ca asistente studenti in anii terminali la MD.

Asa credeam si eu.....dar se pare ca m-am inselat (sunt inca mult prea noua in domeniul asta)
Vechi 30-07-10, 17:22   #29
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
daca ai doua asitenete temeinic pregatite esti un boier.
toti care vorbiti de profesionalism si va dati mari si tari pe aici, dar aceptați să peticiti postul de asistenta cu studenti, sau medici proaspat absolventi faceti o mare greseala fata de voi.

cabinetul nu sta in voi ci sta in ECHIPA : MEDIC-ASISTENT-TEHNICIAN. cita vreme aceste trei posturi nu sunt ocupate de personal calificat..... sorry.

orice manual de baza de management dentar iti spune chestia asta de la inceput.
nu exista semn de intrebare: ASISTENTA. si de fapt gresesc: o echipa de 3 asistente si 1 medic poate fi perfecta si mai profesionista si mai rentabila financiar decit doi medici care lucreaza fara asistenta. am vazut chestia asta si in Franta si in Germania si m-am convins.
Un mare procent din imaginea cabinetului este data de asistenta. ea este cea care primeste pacientul, care il ajuta la completarea fisei, ea pregateste cabinetul si unitul pentru consultatie si aseaza pacientul pe scaun. ea asigura inca doua miini medicului in timpul tratamentului. ea sterilizare, ea instruire igienizare, ea.... etc. etc. daca stati sa analizati veti vedea ca de multe ori un pacient petrece mai mult timp cu asistenta decit cu medicul.

a spus cineva mai sus ca ii place de studenta care cauta de lucru ca e intepata. oare pacientilor...????
eu sufar enorm ca la noi nu sunt suficiente scoli pentru asistente dentare adevarate.
nici nu stiu ce argumente sa mai gasesc....ca sunt atit de multe incit ma blochez.

si intreb si eu ca EXPLOATATORUL CAPITALIST ce sunt: de ce sa primim noi gratuit studenti in practica de vara??? UMF urile isi scot pirleala pe spinarea noastra.
acum am la mine in practica o studenta de la Tg Mures care mi-a adus saraca sa semnez un contract intre mine și UMF prin care eu o iau in practică. contractul este conform unor norme publicate in M.O. si include o sumedenie de obligatii din partea mea si nici una din partea UMF. inclusiv eu trebuie sa ii creez conditii de practica in conformitate cu tematica specifica pentru anul ei de studiu. Pe banii mei???
UMF urile nu se ocupa de practica studentilor, o arunca in seama privatilor si au gasit si modalitatea sao faca perfect legal si gratis. Fraieri mai suntem!!!!
corect.
Exces de materie atat, 10 % practica, rar se gaseste un prof care ne mai arata.
Dar noi ce putem face? Doar din practica si forum,putem invata.. singura solutie.. stagiatura nu mai exista.
De..rezidentiate nu stiu daca merg 20 %.. restul work imediat dupa 6 ani..( cu info si experienta acumulata prea putina in facultate )
Multumim ca mai primiti..
Vechi 30-07-10, 17:39   #30
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

asa e...eu mi-am "peticit" postul de asistenta cu doi studenti mereu,dar tin sa ii dau dreptate lui bodan oprea.Imi face mare placere sa ii indrum,sa le dau carti,ma incanta curiozitatea cu care urmaresc actul terapeutic..insa pot sa zic cu mana pe inima ca e o mare greseala.Si o zic acum,dupa 6 ani de lucrui in acest stil.Eu mi-am platit studentii cu 50 ron pe zi si 100 roni sambetele,insa imi dau seama ca nu pot cere unui student,viitor coleg de breasla,sa imi faca ceea ce am nevoie de la un asistent si atat.Desi am femeie de servici angajata,am nev oie de la un asistent sa imi faca si munca de jos(sters praful,oglinzile care se pateaza mereu,spalatul pe jos inainte si dupa fiecaree tura,pregatit aparatura,trebuie mereu sa am grija sa intreb daca s-au burjat compresoarele,daaca s-au curatat filtrele,daca s-uns turbinele..pfff...mega obositor).Nu mai zic de ordinea de farmacie pe care eu o cer in dulaputri si in hartiile din birou,care cu studenti nu au fost niciodata in regula.E clar pt mine ca acesti copii vad asta ca o oportunitate de invatare si este mega plictisitor sa faca munca de acest gen...cat am avut studenti a cam fost dezordine in sertare si in hartiile mele-deci tot eu trebuia sa am grija.Uita de multe ori sa scrie in caieteele de sterilizare,si trebuie sa controlez mereu...sunt si avantaje,in sensul ca inteleg rapid ce sa iti dea la mana,insa in rest...e mult mai greu.O asistenta din aia la 50 de ani cu experienta in cabinete care iti tine cabinetul farmacie este clar alegerea optima.Acum,inteleg mult mai bine,dupa atatia ani.
cosminaG si titiluka au multumit.
Vechi 30-07-10, 19:27   #31
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Ca student sincer (vorbesc in numele tuturor studentilor )
Sa ne multumim ca avem de la cine invata! poate ar trebui sa venim noi cu un buchet de flori in fiecare zi. Bani?!? nici nu mi a trecut prin minte
Vechi 30-07-10, 20:06   #32
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

atunci,daca tot promiti buchete de flori ,te invit pe la mine sa te invat cate ceva
dzStom a multumit.
Vechi 01-02-12, 15:51   #33
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Default Buna

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu ce parere au celalalte asistente care lucreaza la cabinete stomatologice si doctori : deci eu lucrez ca asistenta la un cabinet stomatologic si cea ce fac eu : postul de asistenta( preparat pt obturatie, ace, ser etc. tot ce face o asistenta), spalat pe jos mereu, sters praful, curatat faianta, spalat, calcat... vreau sa va cer o parere...este normal? asta fac toate asistentele si platite cu 700 ron pe luna? si un contract de 1h platit cu 100 ron ? Astept parerile, mentionez ca nu am mai lucrat nicaieri, este primul cabinet unde lucrez si de aceea intreb. Multumesc!
el3na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-12, 17:47   #34
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit pe forum, el3na!
Unele manopere de care spui (spala pe jos, curatat faianta, spalat, calcat) ar intra in atributiile unei femei de serviciu, nu in cele ale unei asistente.
La contract de 1 h cu 100 lei, o sa ai o pensie ingrozitor de mica. Restul sunt platiti ca "bani negri" presupun. Mai cauta si in alta parte...
KLMircea a multumit.
Vechi 01-02-12, 22:34   #35
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default da

nu stiu cate cabinete isi permit sa aiba tot timpul femeie de serviciu in cabinet, normal ca trebuie sa stearga asistenta pe jos daca este ce, ca doar nu o sa ramana acolo acrilatul, firele, sangele sau ce o mai fi,

normal ca trebuie sa fie o suma de bani pentru care sa faci asta cu placere, insa iti spun sigur ca nu asta este greu intr-un cabinet ceea ce spui tu, ci ritmul, daca ajungi intr-un cabinet in care se lucreaza in mod eficient, o asistenta nu are mult timp de respirat, si nici de gandit daca este sau nu ok daca sterge pe jos, sau daca sterge gresia
dr.Octavian.D si bolodoctoru au multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-12, 21:29   #36
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Bine v-am gasit. Multumesc de sfat, chiar o sa ma interesez in alte parti.Da, nu spun ca nu trebuie sa fac curat ca doar nu o sa las sa stea sangele "intins pe pereti" vorba vine, normal orice om isi strange la locul de munca, da nu sa fac si treaba la alti. Si spuneti si mie ce asistenta ar lucra pe 4 ore pe zi plus sambata si sa faca curat luna, pe 3 milioane pe luna? Si ce cabinet are masina de spalat si fier de calcat si ce asistenta sta sa le spele? mare mirare daca nu o sa ma puna sa le si gatesc si sa le dau sa si manance sa ii spal,am uitat sa specific am 2 sefi: doctorul si sotia lui care vine doar de dimineata care e asistenta generalista. Si apropo de contract ea are 8 ore si 700 ron si eu cum am spus mi a trecut niste neadevaruri
.
Vechi 05-02-12, 02:28   #37
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de el3na View Post
Si ce cabinet are masina de spalat si fier de calcat si ce asistenta sta sa le spele?
Eu n-as avea vreodata tupeul sa pretind asa ceva de la o asistenta.Mi se pare aiurea,mai ales ca omu are si sotie si asta poata sa faca ea foate frumos acasa.Se pare ca esti un pic exploatata.
KLMircea a multumit.
Vechi 05-02-12, 11:03   #38
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Oameni buni,eu nu cred ca elena este obligata in vreun fel sa lucreze acolo.
Mai mult, prin lege, medicul trebuie sa aiba un contract si o fisa a postului pe care,elena,trebuia sa le fi citit si apoi semnat.
Asa ca,parerea mea, faceti prea mult tam tam pentru chestia asta.
Asa e,nu e normal ce atributii are elena,dar,chiar nu cred ca e tinuta acolo impotriva vointei ei
Vechi 05-02-12, 15:41   #39
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Nu sunt tinuta cu forta intradevar,dar vroiam sa stiu si eu parerea altora. si nu mi a facut nici o fisa a postului si ma tine cu contractul ca il inregistreaza de vreo 2 saptamani si stiu ca, contractul se inregistreaza intr-o zi. multumesc pentru sfaturi

Modificat ultima data de el3na; 05-02-12 la 16:53.
.
Vechi 05-02-12, 17:03   #40
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Selena, sotia are dar este doar cu nume, ca nu face nimic. Aa si mai e si problema cu trimiterea testelor la autoclav, care le duc in timpul meu liber pentru ca mi-a facut scandal cand am intarziat. Nu este normal sa le duc in timpul munci ? Multumesc
.
Vechi 05-02-12, 20:48   #41
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Unde duci testele de autoclav?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-12, 21:16   #42
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

La piata iancului dupa mega image
.
Vechi 05-02-12, 21:23   #43
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Semana a Cragiale dialogul nostru!

Deci: De ce trebuie sa duci testele astea de atutoclav din cabinet ? !!
Si ce teste sunt ? Verificari periodice ? Le duci zilnic?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-12, 21:33   #44
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Pai testul autoclav de sterilizare, il duc la luna, este un test care se pune in aparatul numit "autoclav", majoritatea au pupinel,si verifica daca sunt sterilizate corect.
.
Vechi 06-02-12, 00:00   #45
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Eltreina, iti inteleg frustrarea, insa tare as vrea sa stiu daca ai face tot ceea ce faci in cabinet daca medicul tau ti-ar da, drept leafa, un anumit procent din incasari. Mai ales daca acest procent ar reprezenta exact suma pe care o iei acum ca salariu. Ti s-ar mai parea atat de injositor, sau ai fi in stare sa faci mai mult decat atat, doar-doar ti-ar creste si tie, ca si medicului, venitul?

Si revin, si eu, cu intrebarea: chiar nu stii nici unde si nici de ce duci testele alea? Te-ai gandit ca sterilizarea e totusi 100% raspunderea ta si ar fi intelept sa stii cine, de ce si cum iti verifica munca? Si, mai ales, ce se intampla daca verificarea aia, despre care tu nu stii nimic, nu iese bine?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-12, 10:49   #46
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.
0 (+1/-1)     

Dar nu e injositor, doar ca nu mi se pare normal pe acesti bani sa fac atatea si sa ia de mine mai repede ca nu am sters praful decat ce fac ca asistenta. Intradevar nu stiu de ce trebuie sa duc ala, am dedus ca verifica sterilizarea instrumentelor, si nici atat ca daca ies prost..nu stiu ce se intampla, de aceea si intreb ca sa invat pentru ca ei nu o sa mi spuna niciodata. Doar mi au spus ca trebuie sa duc un test dar de ce, pentru ce ? Nu mi au spus
.
Vechi 06-02-12, 11:27   #47
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hm...mie imi pare cam mult 3 milioane pe luna...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-12, 11:40   #48
La primele mesaje
Asistent(a)
totul sau nimic!

.

Pentru ce e mult 3 milioane?
.
Vechi 05-04-16, 12:39   #49
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Dupa ce obtii licenta in stomatologie poti lucra pt inceput ca asistent intr-un cabinet? Sau se considera ca nu ai pregatirea necesara unei asistente?

Mi-ar placea sa fac asta 1-2 ani pt a "fura" meseria.
tzaq93 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-16, 15:19   #50
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu se poate lucra legal cum vrei tu ... doar daca te stii cu medicul citeste mai sus
Vechi 07-04-16, 10:33   #51
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de tzaq93 View Post
Dupa ce obtii licenta in stomatologie poti lucra pt inceput ca asistent intr-un cabinet? Sau se considera ca nu ai pregatirea necesara unei asistente?
Legal ca asistenta nu poti, iti trebe acte de la Ordinul Asistentilor.
Poti lucra ca si colaborator.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absolvent, absolventi, ati, buna, cabi, cluj, endo, facultate, firma, forumul, iasi, incercat, intrebare, invata, jobs, macar, mari, medici, medicina dentara, mici, nime, noroc, oameni, regula, rest, sansa, sanse, stagiatura, studente, studentii, tehnician dentar

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Profitabilitatea unei asistente in cabinetul stomatologic? eugenol man Management 24 14-12-09 17:35

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: