Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Asistenta "calificata" sau..."studenti"????

discutie din eugenol.ro : Ce solutie alegeti? Este bine sa fie o asistenta "calificata"..care a facut o scoala postliceala de 3 ani de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Asistenta noastra
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree22Multumiri
  • 1 Scris de dentist
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 3 Scris de Radu Tepordei
  • 4 Scris de radualionte
  • 3 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de Silvia2009
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 4 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de DrGC

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-02-07, 16:55   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Asistenta "calificata" sau..."studenti"????

Ce solutie alegeti?
Este bine sa fie o asistenta "calificata"..care a facut o scoala postliceala de 3 ani de zile...si care nu are nicio legatura cu stomatologia,insa pe care o poti "forma" si incadra unui plan de salarizare in conformitate cu legea??
...Sau alegem solutia unui student la stoma,trecut de anul III, care stie mai exact cu ce sa mananca toata treaba asta...pe care la fel de bine il poti forma....si de la care ai mai multe "avantaje" ca sa zic asa..
1.nu-l paltesti cu norma intreaga,insa ii poti "fixa" un salariu in functie de nr de ore...
2.implicit nu platesti impozit ptr el.....(daca iti vine vreun control il recomanzi drept "student venit la practica"...)
3.face exact treaba unui asistent calificat
.......si in final....are si el de castigat pe langa"adeverinta de practica" elberata,experienta si ceva bani pusi deoparte....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/asistenta-noastra/1405-asistenta-calificata-studenti/
Ce parere avezti?
eliza_denisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-07, 17:01   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

sint de parere ca daca te inveti sa lucrezi cu asistenta tot timpul, atunci un student nu iti va mai fi de ajuns pt acest post... pt ca studentul are cursuri, are sesiune, vacanta de vara, etc, etc...

eu optez pt o asistenta calificata.... pe post de asistenta... si studentul pe post de student... s-a mai discutat despre asta si aici:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 11-02-07, 17:08   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asistenta e asistenta cu drept de libera practica , acte in regula si salariu motivant !
Studentul este student .
Este f. confortabil sa stii ca te duci la serviciu si ca o parte din treburi are cine sa le faca si le face bine !
Jumatati de norma , impozite ...sunt niste amageli . Eu asa cred!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-07, 17:13   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Jumatati de norma , impozite ...sunt niste amageli . Eu asa cred!
si eu...
Vechi 24-11-08, 22:03   #5
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Default studentie

cu siguranta ca aveti dreptate, dar ce e asa rau in a-i mantui si pe cei tineri cu binecuvantarea maiestriei .... care se stie prea bine ca numai din facultate nu o iei...
elizadr86 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-08, 15:25   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am o studenta.am avut si asistenta,dar studenta e mai buna.
tzaq93 a multumit.
Vechi 25-11-08, 18:31   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de elizadr86 View Post
cu siguranta ca aveti dreptate, dar ce e asa rau in a-i mantui si pe cei tineri cu binecuvantarea maiestriei .... care se stie prea bine ca numai din facultate nu o iei...
Nu e nimic rau !
Eu personal port un respect deosebit unor colegi care mi-au fost "mentori" la inceput de cariera !

Doar ca a face pe asistenta intr-un cabinet nu mi se pare ce-a mai buna solutie.
Asistenta are atributiile ei clare. Are o fisa postului , vine la serviciu de la ora - la ora , stie tot ce are de facut si ...are si salariu!! Adica MUNCESTE si isi castiga cinstit leafa. Nu este platita pentru seminarii ad-hoc.

Studentul este bine sa se "lipeasca" de cineva cu care este compatibil din punct de vedere al comunicarii si de la care are ce invata.
.
Vechi 23-04-09, 00:35   #8
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de Radu View Post
Studentul este bine sa se "lipeasca" de cineva cu care este compatibil din punct de vedere al comunicarii si de la care are ce invata.
adica sa fie LipiciosTare
GELAL a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-09, 21:41   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Evident !
.
Vechi 18-06-09, 23:02   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu exista o modalitate legala de a angaja un/o studenta(a) pe post de asistenta?cu carte de munca,etc.
anii de facultate nu sunt recunoscuti?...
Kariana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-09-09, 15:55   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut o studenta asistenta si am apreciat-o foarte mult. Era responsabila, respecta programul si invata tot mai mult. Dupa ce a absolvit am angajat-o pe post de medic fiindca am avut mare incredere in ea. Si chiar am avut dreptate. Nu mi-a inselat asteptarile. A devenit unul dintre cei mai buni medici ai cabinetului. Intre timp si-a inchiriat o tura in alta locatie si...surpriza! isi lua pacienti de la cabinet la ea la cabinet. Ba chiar ma privea cumva de sus, i se parea ca imi este superioara. Am fost nevoita sa o dau afara; chiar imi pare rau ca s-a intamplat asa.
Acum nu as mai angaja un student.
ellayoana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-09-09, 16:05   #12
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e un risc pe care ti l-ai asumat,cred.toti putem patzi asta.
Vechi 01-09-09, 18:58   #13
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da. Este un risc pe care il iau in calcul pentru fiecare medic in care am incredere. Dar ea a fost o surpriza, stiind ca totusi eu i-am dat startul. Ar fi putut fi sincera si sa se retraga la timp.
.
Vechi 01-09-09, 22:49   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In lumea civilizata, adica acolo unde si preturile,casele de asigurari,taxele,scolile etc. sunt civilizate, stomatologul are 2 asistente plus recentionera.Atata timp insa cat inca suntem mai aproape de lumea a 3-a decat de civilizatiile autentice, studentul este o alternativa, asa cum preturile derizorii, semnarea unui contract nenegociabil cu casa unica de asigurari, fentatul taxelor si simularea invatatului in scoli sunt alternative pe care majoritatea le-au ales demult.Sunt deja mod de viata. Nu judec alegerea acestor alternative pt. ca o parte din ele le-am ales si eu si cunosc motivatia. E trist insa sa vezi ca pe masura ce trec anii sansele de a alege altceva sunt din ce in ce mai mici.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1405

Asadar nu vad nimic rau in a "angaja" un student drept asistenta, cu o mentiune:raspunderea lui e zero. Asepsie,antisepsie,sterilizare-ca doar cateva exemple-cad toate in responsabilitatea medicului. De fapt conditiile in care lucreaza medicul reflecta puterea de cumparare a pacientului. Isi permite pacientul stomatologie la 4 maini? O va avea.Isi permite pacientul roentgen la unit? Medicul foarte probabil isi va instala (desi nu-i nici un business in asta, ci doar rigoare). Isi permite pacientul un medic superinstruit? Ca sa-l pastreze, medicul se va educa.Deocamdata insa pacientul nu-si permite, iar tiparnita e doar in gradina bancii nationale. Poate pacientul cumpara student mana a doua? Bun si asa decat deloc.

In ce priveste medicul tanar, scolit de student si plecat in alte cabinete, e o singura solutie. Legatul de glie prin contract. Orice uncenicie se plateste intr-un fel sau altul, avocatura fiind doar un exemplu.
dentist, ioanafilimon si AndreeaC au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-09-09, 00:44   #15
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Legatul de glie prin contract...nu cred ca este o solutie buna.Am intalnit un contract pe termen de 5 ani ,in care se stipula:nu te mariti timp de 5 ani,nu faci copii,nu mai lucrezi in alta parte,etc.Normal nu poti semna asa ceva...Bun...eu inteleg angajatorii,primesc in cab.lor studenti sau tineri absolventi,angajatorul consuma timp si materiale iar angajatii stau atat cat sa-si faca "mana"si sa devina putin cunoscuti si pleaca.
Ideea este ca nu poti obliga pe nimeni sa ramana la cab.si apoi poate omul pe care l-ai angajat nu corespunde standardelor tale. Si ce faci ? rupi contractul inainte de termen...totu-i relativ.
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-09-09, 01:57   #16
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Doctorul angajat tr platit suficient cat sa nu isi doreasca sa isi deschida alt cabinet iar angajatorul sa aiba profit de pe el
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-09-09, 08:46   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da dr molar,dar la romani dorinţa de a fi proprietar este foarte mare
plus ca sunt si cazuri in care eşti dat afara după 15 ani numai ca ti-ai luat masina mai tare... Si atunci ce faci?
Vechi 02-09-09, 11:43   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am avut asistenta care acum este studenta, am avut tehnician care acum este medic...
In primul rand, m-am uitat la Om si nu la diploma. In al doilea rand, cred ca am fost un "sef" bun, fara pretentii absurde si contractul s-a facut pe 1 an cu drept de prelungire prin acordul partilor. Cred ca am fost "bun" pentru ca si-ar fi dat si sufletul pentru firma, nu pentru mine. Asta a fost calitatea omaneilor, nu a firmei, nu a cabinetului...
Ca angajator, puteam sa nu am ce manca dar salariile si darile catre stat erau prima mea obligatie de plata. Profit...da dar, rar, erau tanda pe manda. Daca ar trebui sa angajez din nou, as alege un om format de mine (asa cum am fost format si eu de maestrii mei in stagiatura), care stie ce vrea si isi trateaza pacientii asa cum stie cel mai bine (poate nu stie totul- adevarul nu este absolut si nimeni nu-l cunoaste decat la nivel de relativ- dar macar incearca...). Asa cum mi s-a dat mie sansa sa invat si sa ma perfectionez, asa as proceda si cu cei tineri, oferindu-le o sansa. In final, as indrazi sa spun: "Incuraja-ti pe tineri pentru ca in ei este viitorul nostru!". Poate suna patetic (pentru unii), pentru mine Nu.
Vechi 02-09-09, 23:46   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_molar View Post
Doctorul angajat tr platit suficient cat sa nu isi doreasca sa isi deschida alt cabinet iar angajatorul sa aiba profit de pe el
Medicul angajat nu va considera niciodata ca este platit suficient pentru simplul motiv ca ceea ce achita pacientul va fi intotdeauna mai mult decat ce primeste medicul.Tentatia de a deschide propriul cabinet e foarte mare, doar ca ce urmeaza nu mai e asa de roz.Dupa 14 ani de cabinet privat aproape ca sunt tentat sa ma angajez la un alt cabinet ca sa scap de grija ratelor,salariilor,facturilor,darilor etc., si poate in felul asta mi-as putea lua si eu concediu cat prevede codul muncii. Cum zicea si Sico, romanul isi doreste sa fie proprietar pt. ca 50 de ani n-a putut fi, insa proprietatea e o binecuvantare cat timp produce de la sine, nu sa trebuiasca sa te cocosezi muncind s-o pastrezi.Rentier, nu sclav pe propria tarla.
dentist, ioanafilimon si DrGC au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-09, 11:53   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt in totalitate de acord cu tine. Credeam ca numai in Bucuresti este atat de greu.
.
Vechi 29-10-09, 21:34   #21
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Nu exista un raspuns bun la intrebarea aceasta. Cred ca multi din cei care angajeaza studenti ca asistente isi aduc si ei aminte ca au trecut prin acest stadiu si ofera o sansa doritorilor.
DrGC a multumit.
Silvia2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 21:43   #22
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de Silvia2009 View Post
Nu exista un raspuns bun la intrebarea aceasta. Cred ca multi din cei care angajeaza studenti ca asistente isi aduc si ei aminte ca au trecut prin acest stadiu si ofera o sansa doritorilor.
da da sau acelasi ajutor primit ca de la o asistenta profesionista insa pe gratis sau cel mult pe bani putini, ca doar studentu are avantaju ca invatza...ce invatza ??? numa el stie saracu'...
Dumitru a multumit.
.
Vechi 01-02-15, 23:55   #23
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Nimic nu se compara cu o asistenta cu 10 ani la bord.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-15, 07:10   #24
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Aici ai dreptate. O chestie mai oribila nici ca am vazut

KOL Sybronendo
Dentamax a multumit.
Vechi 03-02-15, 21:02   #25
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.
+1 (+1/-0)     

Si una si alta. Asistenta e nepretuita, dar studentul care invata poate deveni un medic mai bun. Pentru ca nu ajunge la finalul facultatii sa nu stie incotro sa o apuce sau ce e de facut!

Adevarat si ca invatatura se plateste (cu munca lui). Sunt de acord cu Radu Tepordei. Prea multa bataie de cap.

O idee care imi trecuse prin cap ar fi asa: cei care vor sa isi deschida cabinet ar trebui sa treaca macar 3 ani prin alte cabinete, sa vada ce inseamna, sa inteleaga dificultatile si dupa aceea sa vada daca mai au chef.
Vechi 04-02-15, 13:44   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Mai bine sa treacă liceenii înainte de a intra la facultate printr-un cabinet...

Mulțumesc de înțelegere pentru greșelile posibile de pe mobil
Vechi 04-02-15, 18:01   #27
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Aici sa stii ca ai mare dreptate! Nu ma laud, dar acum doi ani am avut o prezentare la clasa a XI-a a fostei mele diriginte, si pe unii din elevi chiar i-am invitat/primit la cabinet. Experienta le prinde bine, cu cat mai devreme cu atat mai bine. Pentru ei si viitorul lor ca medici. Daca aleg sa mearga mai departe.
Vechi 04-02-15, 23:09   #28
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de DrGC View Post
Si una si alta. Asistenta e nepretuita, dar studentul care invata poate deveni un medic mai bun. Pentru ca nu ajunge la finalul facultatii sa nu stie incotro sa o apuce sau ce e de facut!

Adevarat si ca invatatura se plateste (cu munca lui). Sunt de acord cu Radu Tepordei. Prea multa bataie de cap.

O idee care imi trecuse prin cap ar fi asa: cei care vor sa isi deschida cabinet ar trebui sa treaca macar 3 ani prin alte cabinete, sa vada ce inseamna, sa inteleaga dificultatile si dupa aceea sa vada daca mai au chef.
normal ca orice medic vrea sa aiba propriul cabinet sa nu fie legat de un asa zis medic sef care ii spune cate conuri sa foloseasca si asa mai departe. si chiar daca nu e cabinetul tau macar poti inchiria o tura si tot ai libertate de miscare . e f important in meseria asta sa ai aceasta miscare sa nu iti fie ingradita .
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-15, 16:24   #29
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Exista si sefi ok.

KOL Sybronendo
DrGC a multumit.
Vechi 06-02-15, 14:13   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Zise unul dintre ei.
Vechi 06-02-15, 14:19   #31
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu. Eu am sefa

KOL Sybronendo
DrGC a multumit.
Vechi 06-02-15, 15:44   #32
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

Sorin, Lasa ce ai tu pe acasa ca toti avem!

Sefii sunt una, proprietarii alta, dar cei care ar trebui sa fie in tema cu numarul de conuri ar trebui sa fie directorii medicali sau acele persoane responsabile cu doctrina de ingrijiri si tratamente intr-o clinica/cabinet! Si ar trebui sa se mai priceapa putin la stomatologie!
Vechi 06-02-15, 15:45   #33
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu virbeam de munca.

KOL Sybronendo
Vechi 07-02-15, 00:41   #34
Ucenic Sef
Medic Dentist
Iscodind! Mereu!

.

emoticoanele "e" cheia!

Ah, si te-ai grabit cu scrisul! :P

Sorin, glumesc! Sper ca este evident!
sorsirbu a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absolventi, afara, ajutor, asistenta, buna, cabi, calitatea, contractul, cunoaste, diploma, drept, etic, final, firma, firmei, forma, iga, macar, medic, mie, nime, nou, pacientii, primul, profit, rar, sansa, stagiatura, studenta, tehnician, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
"Ca" vs "clorhexidina" vs "amestec intre ele" Cosminf Endodontie 40 09-02-14 01:13
Curs endodontie practica "State of the Art", Bucuresti 24-25 octombrie 2008 dentaleducation Perfectionare 0 22-09-08 15:49
reactie dupä cursul "modulul 3" - proteza scheletata (sibiu) coca ion Protetica 2 15-04-08 20:22
Corolar la "Fisa postului pentru asistenta" nest Sa ne descretim fruntea 2 03-07-07 23:38

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: