Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce vizionam in 2010?

discutie din eugenol.ro : Clash of the Titans ... cu actorul principal din Avatar, Sam Worthington . Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Arta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree28Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-12-09, 16:03   #1
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Ce vizionam in 2010?

Clash of the Titans... cu actorul principal din Avatar, Sam Worthington.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Robin Hood cu Russel Crowe (nu mai are nevoie de prezentare)...

Sherlock Holmes cu Robert Downey Jr. si Jude Law...

dany76 a multumit.
Vechi 03-01-10, 00:16   #2
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oral Fixation... obsesia unei paciente pentru dentistul sau.Aici il puteti vedea online.

Vechi 03-01-10, 04:41   #3
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Alice in Wonderland

Director: Tim Burton
Stars: Mia Wasikowska, Johnny Depp

Abia il astept - 5 martie 2010
augustin a multumit.
.
Vechi 04-01-10, 00:46   #4
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

pentru fani cred ca merita vazut

Vechi 04-01-10, 04:30   #5
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dorian Gray... se vrea o ecranizare a romanului "aesteticist" "Portretul lui Dorian Gray" scris de Oscar Wilde. Filmul este realizat bine si pastreaza firul epic al romanului, si anume suprematia tineretii si a frumusetii, intr-o societate limitata la suprafata lucrurilor, care ridica la rang inalt aparentele. Cartea nu are actiune mai deloc,dar exista numeroase citate ce o transforma intr-o splendoare. Filmul este picant, adaptat publicului tanar. Inca nu ruleaza in Romania, asa ca ne multumim cu vizionarea online...

PS: Ca motto as pune acest citat din carte..."Îmi plac oamenii mai mult decât principiile şi nimic pe lume nu-mi place mai mult decât oamenii fără principii"...

Vechi 04-01-10, 20:36   #6
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ceva filme europene nu recomanzi? (am vazut ca ai scris de Dorian Gray, da' vreau si de pe continent).
cu stima si respect,
tudor g.
laura tanase a multumit.
Vechi 05-01-10, 00:57   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
ceva filme europene nu recomanzi? (am vazut ca ai scris de Dorian Gray, da' vreau si de pe continent).
cu stima si respect,
tudor g.
Un film european care va rula si la Cannes:

(Spre rusinea mea, n-am vazut "Ostrov", de acelasi autor.L-a vazut cineva ?)
Vechi 05-01-10, 02:47   #8
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi place stilul lui Coelho, este un autor atipic, un stil inconfundabil ce prin fiecare lucrare reuseste sa trezeasca in subconstientul uman (partial adormit) tot felul de intrebari legate in mare parte de viata.
Veronika se hotaraste sa moara a lui Coelho nu este o poveste de dragoste siropoasa si dramatica asa cum s-ar crede, ci o pilda de viata. Iluziile fac parte din viaţa noastră. În acest mileniu al vitezei, oamenii nu mai au timp să mediteze asupra semnificaţiei gesturilor. Angrenaţi în goana nebună, încercând să ne maximizăm potenţialul, să trăim cât mai bine, uităm ce înseamnă viaţa, uităm să simţim. Iubirea nu poate fi rentabilă, de aceea pierde din ce în ce mai mult teren. Sentimentele sunt înlocuite tot mai des de jocuri de societate convenabile, care nu cer implicare şi nu oferă nimic. Oamenii poartă măşti spărgând oglinzile care se încăpăţânează să le ofere mostre de realitate...
Un citat interesant din carte...motto-ul pentru acest film...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/arta/9414-vizionam-2010-a/
„Dacă Dumnezeu există, ceea ce eu, sincer vorbind, nu cred, El pricepe fără doar şi poate că există o limită a capacităţii de înţelegere omeneşti. A creat El însuşi confuzia asta, în care există mizerie, nedreptate, lăcomie, singurătate. Intenţia lui a fost pesemne optimă, dar rezultatele sunt nule; dacă Dumnezeu există, El va fi generos cu creaturile care doresc să părăsească mai degrabă Pământul şi s-ar putea chiar să-şi ceară scuze pentru că ne-a obligat să ne facem veacul pe-aici.”

Aici puteti vedea online ecranizarea acestei carti, film care a participat la Festivalul de la Cannes de anul trecut...

Vechi 05-01-10, 03:00   #9
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
cu stima si respect,
tudor g.
Caut, caut... . Gasisem Coco avant Chanel (cu Audrey Tautou), dar mi-a placut mai mult filmul tv din 2008, Coco Chanel cu actrita Barbora Bobulova si Shirley MacLaine. Asa ca nu il recomand.
Vechi 13-01-10, 19:30   #10
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Europene? Diamant 13 cu Depardieu sau mai bun MR 73 cu Auteil (2008 asta...). Si daca tot suntem la filme politiste ar mai fi Loft (belgian sau olandez, nu mai stiu...) si seria Millenium ecranizate dupa cartile lui Stieg Larsson de suedezi...
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-10, 11:26   #11
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nah, ca-l uitai pe Almodovar. Los abrazos rotos...iti da un dejavu pe ici pi colo cu Elegia din cauza Penelopei Cruz da' e mai ... european
.
Vechi 21-01-10, 15:39   #12
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
Imi place stilul lui Coelho, este un autor atipic, un stil inconfundabil ce prin fiecare lucrare reuseste sa trezeasca in subconstientul uman (partial adormit) tot felul de intrebari legate in mare parte de viata.
Veronika se hotaraste sa moara a lui Coelho nu este o poveste de dragoste siropoasa si dramatica asa cum s-ar crede, ci o pilda de viata. Iluziile fac parte din viaţa noastră. În acest mileniu al vitezei, oamenii nu mai au timp să mediteze asupra semnificaţiei gesturilor. Angrenaţi în goana nebună, încercând să ne maximizăm potenţialul, să trăim cât mai bine, uităm ce înseamnă viaţa, uităm să simţim. Iubirea nu poate fi rentabilă, de aceea pierde din ce în ce mai mult teren. Sentimentele sunt înlocuite tot mai des de jocuri de societate convenabile, care nu cer implicare şi nu oferă nimic. Oamenii poartă măşti spărgând oglinzile care se încăpăţânează să le ofere mostre de realitate...
Un citat interesant din carte...motto-ul pentru acest film...
„Dacă Dumnezeu există, ceea ce eu, sincer vorbind, nu cred, El pricepe fără doar şi poate că există o limită a capacităţii de înţelegere omeneşti. A creat El însuşi confuzia asta, în care există mizerie, nedreptate, lăcomie, singurătate. Intenţia lui a fost pesemne optimă, dar rezultatele sunt nule; dacă Dumnezeu există, El va fi generos cu creaturile care doresc să părăsească mai degrabă Pământul şi s-ar putea chiar să-şi ceară scuze pentru că ne-a obligat să ne facem veacul pe-aici.”

Aici puteti vedea online ecranizarea acestei carti, film care a participat la Festivalul de la Cannes de anul trecut...

Acu fara suparare, tot vroiam sa intreb si am uitat, sper ca nu te uiti la filme in variantele alea gunoi-online?
.
Vechi 21-01-10, 16:25   #13
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa le numim "trailer-e dezvoltate". Sunt bune sa iti faci o idee despre film. Daca e fain merita sa mergi la cinema. Daca nu, macar nu pierzi 2-3 ore vizionand o porcarie.
Vechi 21-01-10, 23:37   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

azi am auzit de un film european, as vrea sa il vad:

"portret al luptatorului la tinerete".

cu stima si respect pentru Gavrila Ogoranu,
tudor g.
laura tanase a multumit.
Vechi 02-02-10, 19:38   #15
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Un film european care va rula si la Cannes:

(Spre rusinea mea, n-am vazut "Ostrov", de acelasi autor.L-a vazut cineva ?)
Am io dvd-ul daca vrei sa speli rusinea.
.
Vechi 03-02-10, 04:17   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Am io dvd-ul daca vrei sa speli rusinea.
Alo ?! Domnu' care considera expresionismul abstract drept "mazgaleli", si-n schimb se da in vant dupa harmalaia politic corecta rezultata din asocierea de trompeta si tobe polineziene pe care-o numeste "experiment al jazz-ului" (va parafrazez) , io am intrebat daca a a vazut cineva filmul asta (eventual un review, ceva), nu daca are dvd-ul .Ca poa' sa-l aiba, da' sa-l tina in biblioteca de bibelou, sa dea bine cand vin prietenii in vizita.
Vechi 03-02-10, 11:05   #17
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Azi, putin mai tarziu, sau maine il gasesti pe ODC, la mine in "Movies/movies 2009"...Download-ul dureaza cam 10-11 min. dar intai forumul, apoi ODC-ul...
laura tanase a multumit.
Vechi 03-02-10, 16:30   #18
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Alo ?! Domnu' care considera expresionismul abstract drept "mazgaleli", si-n schimb se da in vant dupa harmalaia politic corecta rezultata din asocierea de trompeta si tobe polineziene pe care-o numeste "experiment al jazz-ului" (va parafrazez) , io am intrebat daca a a vazut cineva filmul asta (eventual un review, ceva), nu daca are dvd-ul .Ca poa' sa-l aiba, da' sa-l tina in biblioteca de bibelou, sa dea bine cand vin prietenii in vizita.
Stimata doamna,
de fapt era dvd-ul agatat in masina pi oglinda...vroiam sa-l donez in scopuri caritabile. In biblioteca pe macrame am doar niste lei si balerine de portzolan, de care banuiesc ca aveti si dumneavoastra. A...si nelipsita carpeta cu Rapirea din serai. O stiti, nu?
In privinta filmului, va cred suficient de inteligenta sa nu va luati dupa review-urile altora...dar daca doriti, va fac unul...desi pe mine chestiile astea cu religia ortodoxa, misticism si moaste...ma cam depasesc. Asa, doar ca si parere personala, mi-a placut mai mult 12 a lu' Mihalkov decat Tsar sau Ostrov...dar deh, gusturile...
In privinta lui Pollock...hmmm...daca vreti sa-mi dati exemple de mari pictori sau artisti in general, incercati alceva, nu americanii, va rog. Chiar asa, exista arta adevarata made in USA? Poate sunteti o fana inraita Andy Warhol si "micuta Picasso"?
Iar cu muzica...fiecare cu tzambalu' lui...
.
Vechi 03-02-10, 16:50   #19
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Azi, putin mai tarziu, sau maine il gasesti pe ODC, la mine in "Movies/movies 2009"...Download-ul dureaza cam 10-11 min. dar intai forumul, apoi ODC-ul...
Ai un upload beton de transferi un DVD de 8 giga in 10 minute pe internet. Si pe metropolitan e bine, d'apoi pe extern.
Munca grea cu forumu' asta...
.
Vechi 03-02-10, 17:01   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Dap, dar am avut noroc ca am facut download de la 3 useri (care aveau filmul) si viteza a fost de cca. 1,2 MB/sec.
"Banda" mea este de pana la 100 MB/s...Depinde doar de consexiunea userilor care vor sa faca upload.
Vechi 03-02-10, 17:17   #21
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vorbiti de lucruri piratate .....wow ....
Vechi 03-02-10, 17:24   #22
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Si sunt numai vreo 50.000 de useri care fac la fel (nr. initial de 15.000 scris in alta parte nu este corect). Macar stoma (avi) si Arhiva Personala (majoritatea) nu sunt piratate...
Cum mi-o fi norocul
Vechi 03-02-10, 17:38   #23
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Stimata doamna,
de fapt era dvd-ul agatat in masina pi oglinda...vroiam sa-l donez in scopuri caritabile. In biblioteca pe macrame am doar niste lei si balerine de portzolan, de care banuiesc ca aveti si dumneavoastra. A...si nelipsita carpeta cu Rapirea din serai. O stiti, nu?
In privinta filmului, va cred suficient de inteligenta sa nu va luati dupa review-urile altora...dar daca doriti, va fac unul...desi pe mine chestiile astea cu religia ortodoxa, misticism si moaste...ma cam depasesc. Asa, doar ca si parere personala, mi-a placut mai mult 12 a lu' Mihalkov decat Tsar sau Ostrov...dar deh, gusturile...
In privinta lui Pollock...hmmm...daca vreti sa-mi dati exemple de mari pictori sau artisti in general, incercati alceva, nu americanii, va rog. Chiar asa, exista arta adevarata made in USA? Poate sunteti o fana inraita Andy Warhol si "micuta Picasso"?
Iar cu muzica...fiecare cu tzambalu' lui...
Daca unu' nu intelege ce mama dracu' o fi avangarda si cutare sau cutare curent din arta, aia nu inseamna ca-i de kakao.Sau ca lumea artistilor si consumatorilor de arta e neaparat snoaba.

Nu reiese de nicaieri ce fel de arta admir eu.Cu atat mai putin din mesajul anterior.Deci n-ati nimerit-o cu Andy, eventual mai incercati.

Daca exista arta adevarata made in USA? Nah, as zice in arhitectura un Frank Lloyd Wright, in film un Woody Allen, in fotografie Man Ray.
Dar ce inseamna arta " adevarata ", de fapt?
Vechi 03-02-10, 17:47   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Dap, dar am avut noroc ca am facut download de la 3 useri (care aveau filmul) si viteza a fost de cca. 1,2 MB/sec.
"Banda" mea este de pana la 100 MB/s...Depinde doar de consexiunea userilor care vor sa faca upload.
Dap, dap, mare pirat Alionte al nostru, ai auzit ca de la anu' daca te prinde ca piratezi iti suspenda netu' cacarnetu de sofer?
Bine, hai sa lamurim cateva detalii tehnice care ar trebui sa le cunoasca un pirat somalez :
la 1,2MB/sec 8GB "vine" in 2 ore (aproape)
viteza de pana la 100Mbps (reclama rds) nu inseamna pana la 100MB/sec (ii o diferenta intre B mare si b mic )
este valabila doar in reteaua fiberlink rds (un fel de metropolitan mare)
banda de downoad este mai mare decat bande de upload (fa un test cu speedtest.net si vezi ce zice)
offtopic end.
.
Vechi 03-02-10, 17:58   #25
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

off (ultimul): Tsar avea doar 1,32 GB, nu 8 GB. Dupa ce am dat drumul la down si am vazut vit. de cca. 1,2 MBs., am lasat ODC-ul si am intrat pe forum. Nu ma intereseaza rds sau metropolitan si ce reclama fac ei. Am conexiune prin cablu (f.o) cu viteza de pana la 100 MBs. Am vazut download max. de vreo 7-8 MBs. si upload (simultan 3 useri cu vit. mare) de max. 11 MBs. Cu banda de down> banda de up sunt de acord si asa este. In rest, sunt mic copil in ale computerelor...Daca mai ai intrebari/nelamuriri, te rog mp sa nu poluam inutil. Scuze de off-topic dar am incercat sa evit intrebari similare.
Vechi 03-02-10, 18:47   #26
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

Va recomand filmul Consecintele dragostei.(The Consequences Of Love).Film italian, intr-un registru grav despre conditia omului si dreptul la fericire.despre dragostea nevoie si dragostea daruire.Despre conditia umana si mai mult..
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-10, 19:39   #27
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
off (ultimul): Tsar avea doar 1,32 GB, nu 8 GB. Dupa ce am dat drumul la down si am vazut vit. de cca. 1,2 MBs., am lasat ODC-ul si am intrat pe forum. Nu ma intereseaza rds sau metropolitan si ce reclama fac ei. Am conexiune prin cablu (f.o) cu viteza de pana la 100 MBs. Am vazut download max. de vreo 7-8 MBs. si upload (simultan 3 useri cu vit. mare) de max. 11 MBs. Cu banda de down> banda de up sunt de acord si asa este. In rest, sunt mic copil in ale computerelor...Daca mai ai intrebari/nelamuriri, te rog mp sa nu poluam inutil. Scuze de off-topic dar am incercat sa evit intrebari similare.
Bine Radu, fie cum spui tu. Cred ca vorbim despre lucruri diferite. Eu vorbeam de DVD nu de facaturi gen Divx. Poti sa stergi offtopicurile linistit.
.
Vechi 03-02-10, 19:46   #28
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Daca unu' nu intelege ce mama dracu' o fi avangarda si cutare sau cutare curent din arta, aia nu inseamna ca-i de kakao.Sau ca lumea artistilor si consumatorilor de arta e neaparat snoaba.

Nu reiese de nicaieri ce fel de arta admir eu.Cu atat mai putin din mesajul anterior.Deci n-ati nimerit-o cu Andy, eventual mai incercati.

Daca exista arta adevarata made in USA? Nah, as zice in arhitectura un Frank Lloyd Wright, in film un Woody Allen, in fotografie Man Ray.
Dar ce inseamna arta " adevarata ", de fapt?
Chiar, ce mama dracu' o fi?
Cam subtirele exemplele...noroc cu evreii astia ca mai cresc nivelul...artei...si mie imi place Jim Jarmusch si Al Pacino, dar asta nu inseamna ca ... aduc primavara
.
Vechi 03-02-10, 20:08   #29
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Chiar, ce mama dracu' o fi?
Cam subtirele exemplele...noroc cu evreii astia ca mai cresc nivelul...artei...si mie imi place Jim Jarmusch si Al Pacino, dar asta nu inseamna ca ... aduc primavara
Mie nu, chiar deloc.Al Pacino e comercial rau.Pacat de jocul din "Looking for Richard ".

Poporul american nu inseamna import de inteligenta si talent, c-o fi evrei, nemti(a propos-Walter Gropius ,inca un exemplu), italieni,etc.Daca ai spune asta, inseamna ca America nu exista, ci e ceva , cum sa zic, o conventie.

Arta adevarata? Van Gogh a murit sarac lipit, neinteles de generatia lui si nebun.Azi unii il adora(si eu ma numar printre ei).
Vechi 03-02-10, 22:19   #30
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Comercial...pentru ca joaca in filme comerciale? Spune-mi unul care nu joaca. Trebe sa traiasca si ei din ceva. Scent of a Woman, The Merchant of Venice sau The Godfather...unde-i comercialul?
N-ai nimerit-o cu Richard...aia a fost doar distractie...Shakespeare pentru prosti
.
Vechi 03-02-10, 22:35   #31
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hai ca am luat o pauza la sters praful de sub kitsch-urile din sufragerie, ca sa-ti mai zic un artist american: Louis Comfort Tiffany(Arts and Crafts, Art Nouveau, stii tu ).Pe urma , tot Art Deco-ul din arhitectura new yorkeza, sau din Chicago.Cum zice francezul: j'adore !
Vechi 03-02-10, 23:15   #32
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
N-ai nimerit-o cu Richard...aia a fost doar distractie...Shakespeare pentru prosti
Aia a fost "doar" demonstratia ca stie teatru , si asta conteaza cel mai mult la un actor .
Vechi 04-02-10, 14:04   #33
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Al Pacino: The Merchant of Venice (comercial)
Robert de Niro: Once upon in America (comercial)...etc.
Ieri, am vazut "Seven Pounds"(2009): bun subiect, bine jucat.
Vechi 04-02-10, 14:25   #34
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu cred ca m-a impresionat vreun film mai tare decat `Seven pounds`,dar tot nu am inteles cum trebuie sa fac ca sa vad filmele de pe site..
Vechi 04-02-10, 14:33   #35
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

E "Unce Upon a Time in America"... In ce sens e comercial? Adica se poate vinde? Pai nu e regizat de Bergman... Bine ca seven pounds nu e comercial...
.
Vechi 08-02-10, 02:36   #36
SUNT BANAT!
Aspirant la MD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Ce vizionam?
Vizionam Avatar. Desi povestea e veche si transpusa astfel incat sa hraneasca si nevoia lui James Cameron de pac pac, mesajul subtil e un strigat sfasietor de ajutor si o palma peste ochii afectati de strabism ai omenirii.
Regnul uman este in pericol de disparitie pentru ca stiinta ne-a adus in stadiul in care ne credem dumnezei si ne permitem sa experimentam, inconstienti, orice. Intr-o suta de ani s-au sters din memoria colectiva cunostinte valoroase acumulate in milenii.
Omul modern se crede superior animalelor pe care le exploateaza si le tortureaza fara mila - a se vedea gradinile zoo, circul cu animale, abatoarele - in care moartea animalului survine in cel mai inuman si terifiant mod cu putinta!, laboratoarele - in care experimentele barbare pe bietele animalute lipsite de aparare sunt realizate fara pic de anestezie - de la disectii pe viu pana la simularea accidentelor auto de mai multe ori la rand pe acelasi animalut fara, repet, nicio picatura de anestezic!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9414
Omul modern parca n-ar vedea ca atat el cat si animalele sunt forme de viata ale naturii si populeaza aceeasi planeta, pentru ca altfel nu-mi explic de ce omul nu poate respecta si proteja animalele. Ele il protejeaza pe el traind in perfecta armonie cu natura.
Omul modern adopta Codex Alimentarius!! Si il pune in aplicare!!
Odata cu aparitia stiintei, care foarte repede a pus stapanire pe noi, fiinta umana parca s-a rupt de natura si nu mai constientizeaza faptul ca exista o legatura spirituala comuna intre toate lucrurile din univers si ca noi toti - om, planta, animal, element chimic - suntem parte a unei constiinte superioare unice. Omul modern, in incercarea lui de a subjuga natura, nu face decat sa grabeasca disparitia regnului sau. Omul modern parca nu accepta, nu vizualizeaza si nu intelege faptul ca natura ii serveste drept hrana asa cum si el ii va servi drept hrana ei si in baza ignorantzei se comporta cu ea ca un dusman de prima mana. Un dusman care va sfarsi hranind-o..
Natura renaste cu sau fara noi, iar daca forma de viata umana dispare, natura va exista oricum. Omul trebuie sa reasimileze lectia trairii in armonie cu cea care i-a dat si il mentine in viata - daca isi doreste macar o moarte usoara.
Sunt convinsa ca nu suntem primii oameni de stiinta de pe acest pamant si nici singura generatie care a descoperit atat de multe. Sunt convinsa ca au existat alte generatii care poate erau mai evoluate decat noi, care stiau lucruri inaccesibile noua in acest moment. Dar cine stie cum s-au trezit si ele, intr-o dimineata, dumnezei..
Si cine stie cate calupuri ale regnului uman or mai fi populat aceasta planeta de la inceputurile ei si pana azi.
De ce au disparut egiptenii? Dar mayasii, dar dacii, grecii, sumerienii si restul civilizatiilor disparute brusc? Sunt intrebari pe care oamenii ar trebui sa si le adreseze dintr-o alta perspectiva.

Modificat ultima data de Luana.; 08-02-10 la 06:55.
Luana. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-10, 09:55   #37
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
E "Unce Upon a Time in America"... In ce sens e comercial? Adica se poate vinde? Pai nu e regizat de Bergman... Bine ca seven pounds nu e comercial...

Si cu o coloana sonora celebra,marca Moricone.Sa mai comentez interpretarea lui Gh.Zamfir in piesa "Childhood memories" ?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-10, 13:12   #38
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Scuze de greseala, Norbert! Graba din scris: in loc de "once", am scris gresit "unce"...Am zis "comercial" la o discutie anterioara...Nu, nu este comercial si Zamfir face ceva deosebit ca muzica!
Vechi 08-02-10, 22:32   #39
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Un biografic: Modigliani si concurentul lui "Avatar" la Oscar-uri: "The Hurt Locker" (mi s-a parut chiar mai bun decat povestea lui Cameron).
Maine, am de gand sa vad nominalizarile la Oscar de la desene animate. Va tin la curent..
Vechi 15-02-10, 11:57   #40
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
azi am auzit de un film european, as vrea sa il vad:

"portret al luptatorului la tinerete".

cu stima si respect pentru Gavrila Ogoranu,
tudor g.
Pentru Tudor, si pentru toti cei interesati de lupta anticomunista din munti:

Tudor G. a multumit.
Vechi 15-02-10, 15:19   #41
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Am vazut "Up", film de desene animate, nominalizat la Oscar, dar nu m-a impresionat/placut asa de mult ca "The Princess and the Frog" (2009) care, dupa mine, ar merita mai mult un astfel de premiu. Dar...'om trai si 'om vedea...
Vechi 17-02-10, 21:14   #42
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pentru Tudor, si pentru toti cei interesati de lupta anticomunista din munti:

genial modul in care ne-au perceput acei cetateni.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 17-02-10, 21:51   #43
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] - un film mai vechi cu Robin Wiliams
E cu doctori, dragut
Vechi 18-02-10, 00:07   #44
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
genial modul in care ne-au perceput acei cetateni.

cu stima si respect,
tudor g.
Sa vezi cat de genial ( ) ne percepem noi insine:

Si Noica a fost simpatizant legionar, dar...s-avem pardon!
Vechi 18-02-10, 22:24   #45
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Sa vezi cat de genial ( ) ne percepem noi insine:

Si Noica a fost simpatizant legionar, dar...s-avem pardon!
nu mai am ce comenta. treaba e mai sensibila, ca in Germania exista legi clare impotriva ridicarii in slavi a mustaciosului, pe cand la noi in curand va fi de fitze sa zici ca ce bine era pe vremea lui nea nicu. si interzicerea se referea la Germania, nu la noi.
in concluzie, de fapt am ce comenta: sa se demoleze casa poporului si apoi sa interzica si filmul asta.

cu stima si respect pentru victimele ambelor sisteme,
tudor g.
Vechi 19-02-10, 10:51   #46
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
nu mai am ce comenta. treaba e mai sensibila, ca in Germania exista legi clare impotriva ridicarii in slavi a mustaciosului, pe cand la noi in curand va fi de fitze sa zici ca ce bine era pe vremea lui nea nicu. si interzicerea se referea la Germania, nu la noi.
in concluzie, de fapt am ce comenta: sa se demoleze casa poporului si apoi sa interzica si filmul asta.

cu stima si respect pentru victimele ambelor sisteme,
tudor g.
Hai mai Tudor,doar stii ca de-o suta de ani e de bon ton sa fii asa, mai de stanga ...!
Vechi 19-02-10, 14:03   #47
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai care-i problema? Alaltaieri seara l-am prins din gresala pe B1 TWC pe marele senator al shuncii grohaind cu lacrimi in ochi o "creatie" proprie dedicata titanului impuscat...
.
Vechi 19-02-10, 16:25   #48
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Norbert, da de ce te supara omul. La poezii chiar se pricepe.
Cenaclul Flacara chiar a fost fain.
Sau asteptam sa moara ca sa ii recunoastem valoarea?
Vechi 19-02-10, 17:32   #49
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Hai mai Tudor,doar stii ca de-o suta de ani e de bon ton sa fii asa, mai de stanga ...!
marea diferentza intre telegtualu' din est si bessi-wessi.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 19-02-10, 18:29   #50
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Norbert, da de ce te supara omul. La poezii chiar se pricepe.
Cenaclul Flacara chiar a fost fain.
Sau asteptam sa moara ca sa ii recunoastem valoarea?
N-am nimic cu el ca poet. Ma deranjeaza in schimb mirosul emanat de o limba care a lins la greu in trecut si acum culmea, isi proclama nostalgiile in public.
.
Vechi 19-02-10, 18:55   #51
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

macar e cinstit si admite, altii au facut mai rau si acum se dau viteji
Vechi 19-02-10, 23:20   #52
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pai care-i problema?
Tocmai asta-i problema:intr-o tara care-a suferit in 50 de ani de comunism, mi se pare insultator sa te declari de stanga.Nemaivorbind de faptul ca , in general si macar economic, stanga pute.
Vechi 19-02-10, 23:53   #53
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Faptul ca unii au abuzat de stanga nu inseamna ca stanga este nociva (intrinsec).

Nu este insultator sa de declari de stanga. Insultator este sa faci magarii mari (pentru ca asta se face si in dreapta si in stanga)
Vechi 20-02-10, 00:09   #54
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca Friedrich Hayek si Raymon Aron s-ar fi intristat putin...

No, ce mai vizionam in 2010?
Vechi 20-02-10, 00:24   #55
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu un James Bond cu Roger Moore seara asta.
.
Vechi 20-02-10, 02:52   #56
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si dupa multe offtopic-uri sa revenim la subiect cu un film sub regia lui Alejandro Amenábar- Agora.

Iata ce afirma acesta despre film:

"Acest film a fost conceput ca un proiect internaţional, urmând a fi filmat în Anglia, pentru că vorbim de un buget de aproape 50 de milioane de euro.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9414
Chiar de la începutul acestui proiect, scopul meu a fost să fac publicul să simtă ca şi cum ar urmări o echipă CNN realizând un documentar despre ceva ce s-a întâmplat în secolul 4. Am abordat filmul cu un simţ al urgenţei de a relata, stil "breaking news”. Acest film e o călătorie în timp şi spaţiu. Este o oglindă în care oamenii să poată privi trecutul şi să vadă cât de puţin s-a schimbat lumea.
Agora este povestea unei femei, a unui oraş, a unei civilizaţii şi a unei planete. Agora este planeta unde ar trebui să trăim cu toţii împreună. Am încercat să arăt umanitatea în mijlocul tuturor speciilor de pe Pământ, şi Pământul încadrat în Univers. Oamenii i-am văzut ca pe nişte furnici, iar Pământul ca pe o sferă micuţă ca oricare alta, învârtindu-se printre multe alte stele. Iată de ce ne-am jucat cu schimbarea de perspectivă. [...] Am ales să fim martori direcţi la ceea ce se întâmplă, şi nu să contemplăm faptele dintr-un colţ îndepărtat. Şi, cel mai important, nu am transformat violenţa într-un spectacol în sine.
Cand ne-am dat seama că acel moment special din istoria omenirii este extrem de asemănător cu realitatea noastră contemporană [...] am realizat că puteam face un film despre trecut, filmul fiind, de fapt, despre prezent. Dacă Hypatia este întruchiparea femeii moderne, atunci Roma antică este simbolul unei superputeri aflate într-un moment de turnură istorică."

Modificat ultima data de ann; 20-02-10 la 03:45.
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-02-10, 15:06   #57
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

am vazut "Legion" 2010 cred ca este cel mai prost film realizat vazut de mine in ultimii 5 ani ...cu 1000 de greseli in film si o stupizenie de neimaginat....deci nu recomand sa pierdeti timpul...
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, afara, ajutor, ata, banii, buna, deosebita, doc, doctori, documentar, dragut, dreapta, dvd, faptul, film, imagine, insulta, legatura, macar, mari, mesajul, moara, norbert, noua, omul, pacat, rau, recomand, straine

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/arta/9414-vizionam-2010-a/
Publicat de For Type Data
Ce vizionam in 2010?. Sanatate. Eugenol This thread Refback 31-12-09 12:54

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: