Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Help! Camera foto compacta

discutie din eugenol.ro : *Nota: am cautat riguros prin forumuri inainte de a deschide topicul, vroiam niste sfaturi up to date, care sa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Arta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de Mihai Gaureanu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-02-13, 14:32   #1
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

Question Help! Camera foto compacta

*Nota: am cautat riguros prin forumuri inainte de a deschide topicul, vroiam niste sfaturi up to date, care sa tina cont de ce e pe piata la ora actuala si mai ales de cerintele mele proprii

Recunosc ca ma pricep prea putin la asa ceva, asa ca va rog frumos, mai ales pe aceia dintre voi care va pricepeti cu adevarat, sa-mi dati un sfat.

Vreau sa imi achizitionez o camera foto compacta care sa nu depaseasca 400-500 RON! (daca sunt oferte promotionale care sa se incadreze, cu atat mai bine ) planuiesc sa o achizitionez de pe emag *sper ca nu e considerata reclama* asa ca, daca doriti sa aruncati un ochi acolo sa imi recomandati ceva direct de prin oferte, ar fi super!

Ideea e ca nu o iau pentru ceva profi (evident, din moment ce nici nu stiu ce sa caut), o vreau doar pentru a face poze de facebook glumesc o doresc pentru amintiri, pe scurt.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/arta/17450-help-camera-foto-compacta/

Vreau sa fie cat mai simplu de folosit, si sa scoata poze cat mai clare, si, sa nu ma enervez incercand sa fac poze, adica sa nu dureze forever pana sa fac poza, nu stiu cum se numeste aceasta functie, dar la unele aparate pare ca trece o eternitate de la momentul in care apas pe buton pana vad poza pe display.

Prin urmare, nu doresc mare lucru mi-as dori un DSLR dar e prea mare si prea scump, un mirrorless e doar prea scump... sunt studenta, no money no funny.

Am cateva optiuni de canon, cateva si de la nikon, insa am inteles ca pt bugetul meu cea mai buna varianta ar fi un sony.

Please help

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-13, 14:55   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Nici vorba Canon sau Nikon. In bugetul tau trebuie sa te orientezi catre altceva...
Daca mai poti suplimenta un pic, uite aici ceva foarte bun: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cu o reducere substantiala.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=17450
Daca bugetul e fix, uite 2 variante: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.] daca vrei musai Sony.
In niciun caz, sa nu iei Canon sau Nikon... sunt mult prea slabe in segmentul asta de pret.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-13, 16:01   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cauta un aparat second, le scad valoarea mult, mai ales la modelele vechi si poti gasi unele care sunt chiar f bune mult mai bune decat un low cost nou.
Si eu am un Kodak in plus ( 6mpx) dar e tot entry level, mai bine cauti ceva profi. Ia uite Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Uite Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 16-02-13, 16:28   #4
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

multumesc mult Dentamax si eman!

repet, ma feresc de aparatele voluminoase pentru ca vreau ceva care sa incapa in poseta wherever i go.

am cautat inclusiv la amanet ceva bun insa preturile nu difera cu mult, iar de pe net nu vreau sa incerc pentru ca mi-e prea teama de tepe, si de transport (e fragil, etc)

Dentamax, am sa tin cont de propuneri cu siguranta!

any more suggestions?

Modificat ultima data de wannabe MD; 16-02-13 la 21:56.
.
Vechi 03-03-13, 14:24   #5
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

anyone?

.
Vechi 21-08-13, 11:52   #6
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

inca nu mi-am cumparat, inca astept sugestii

.
Vechi 21-08-13, 13:28   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Atunci merita un mirrorless... eu mi-am luat unul cu wifi... e Samsung si face pereche fff buna cu telefonul Samsung. O prietena are acelasi aparat si iPhone dar imperecherea nu e la fel... oricum are wifi pentru share unde vrei tu... e mai mic, fff usor, iti poti cumpara si obiective dedicate si blitzuri si nici nu e la pret de DSLR si e bun si de excursie ca spatele meu nu mai vrea sa care o geanta doar cu DSLR-ul... nu regret niciun ban dat... vezi reclamele cu Usain Bolt.
.
Vechi 21-08-13, 13:40   #8
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default nu ai pretentii :)

sunt de acord ca la bugetul asta, un canon sau nikon bun nu gasesti. Cred insa ca unde merge mia merge si suta, asa ca daca te-ai gandit la 5 mil, mai fa rost de 2 si ia-ti un nikon s6100. E un aparat simplu, nu e atat de speedy gonzales cum vrei tu la banii astia, dar are 16MP, un zoom bunut, filmeaza hd si are destul de multe functii prestabilite, sa nu te apuci tu sa reglezi 15 parametri pt o anumita conjunctura. Face niste poze excelente afara si niste macro-uri grozave (daca ai lumina suficienta). Singura buba e ca nu face poze minunate noaptea, asa ca, daca vrei sa-ti faci poza cu el in club, nu o sa se vada mare branza Apropo de viteza de procesare, uite un pont: cu cat e rezolutia mai mare la o poza, cu atat e mai clara si poate fi zoomata ulterior mai mult, dar este cu atat mai 'corpolenta'. Asadar, daca faci un macro (=tulip=detalii) e posibil ca poza respectiva sa ajunga si la 10mb. Chiar daca nu e mult pt un procesor de pc, pt unul de camera este. Asa ca, daca-i setezi rezolutia mica, o sa mearga fulger
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=17450
Succes!
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-08-13, 22:11   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dacă bugetul a rămas același, incearcă aici
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
De restul poți să-ți iei un blitz circular. Dacă bugetul a mai evoluat, vezi posturile anterioare
Dan Amarandei a multumit.
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-13, 00:12   #10
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

bugetul trebuie sa evolueze, bugetul trebuie sa evolueze, bugetul trebuie sa evolueze ))) mai repeta-ti si tu asta de cateva ori
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-13, 23:35   #11
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

ceea ce a zis dentamax e ok la banii tai.
De banii aia nici macar un obiectiv second pentru dslr nu pot achizitiona.
Dulchim Andrei este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
cauta, direct, dori, funny, oferte

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:12) timp.

Alegeti schema de culori preferata: