Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

memoria apei

discutie din eugenol.ro : Vreau sa va prezint un documentar despre APA, studiile dr Emoto Masaru, studiile lui Lao Tse care a scris ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Arta
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de georgescu.ionut
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de georgescu.ionut

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-03-10, 08:55   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     
Default memoria apei

Vreau sa va prezint un documentar despre APA, studiile dr Emoto Masaru, studiile lui Lao Tse care a scris despre apa in urma cu 2500 ani, de unde a venit, cine a adus apa pe planeta noastra si de ce...propietatile fizico-chimice calitatile/MEMORIA APEI, energia apei-efectul Kirlian. Mai multe veti vedea singuri nu vreau sa stric vreo surpriza.

CHAP-CHAP

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

va urma...:Trezirea ADN si Hubble Deep Field
cristina ghita a multumit.

Modificat ultima data de georgescu.ionut; 04-03-10 la 09:16.
georgescu.ionut este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-10, 10:28   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+3/-2)     

genul de emisiuni semidocte, in care un narator ii zice pe un accent grav despre tuate bazaconiile amestecand stiinta cu religie psihologie si ozeneuri; toate rupte din context si lipite prost dar sa sune pompos;

am vazut ca se mira ca vita ca uamenii de stiinta nu-si explica cum de apa exista in 3 stari de agregare si de ce urca prin capilaritate; astea-s notiuni de fizica de clasa a 8-a, da spuse pe un ton acut prinde la prostime.
Vechi 04-03-10, 10:33   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

macar ai avut rabdarea sa il urmaresti de la inceput pana la sfarsit pt a trage concluzii?
prin ceea ce spui nu pare sa fii urmarit decat pe sarite...
video a fost pus aici pt cei interesati si de o usoara cunoastere nu doar pentru cei ce abea asteapta sa jigneasca pe cineva sau ceva fara macar a avea rabdarea si bunul simt de a vedea A-Z pentru a putea trage o concluzie obiectiva corecta.
.
Vechi 04-03-10, 12:12   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+3/-2)     

marele savant (apropo, toti sunt doctori) kix din japonia a studiat 3 ghivece cu orez; unde a multumit apei , orezu a fermentat; de aici rezulta ca fermentatia e buna si putrefactia e pruasta; prin multumirile alea sau jignirile aduse apei el modifica structura apei; si urmatoru experiment e cu 2 vase de apa; apa buna care modifica prin inductie si apa din vasu de la 1m distanta si o face tot apa vie; astea se bat cap in cap nu?

am adormit pe la jumate, plictisit de cantitatea densa de prostii pe minut.
Vechi 04-03-10, 12:36   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
...astea-s notiuni de fizica de clasa a 8-a, ....
Tu ai inteles ceva din acele notiuni? (in afara sa le poti enumera)
Ma refer la a intelege de ce se comporta asa, de ce cristalele de gheata sunt diferite in functie de factori externi la care nu ne-am gandi (muzica, vorba)
Este probat deja ...

Lou, parca te stiam mai dejtept ... sau tu "crezi" doar in ce ai invatat la scoala acum 30 de ani. Parca astia cu crezutul mergeau la biserica ...
Vechi 04-03-10, 13:32   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Ma refer la a intelege de ce se comporta asa, de ce cristalele de gheata sunt diferite in functie de factori externi la care nu ne-am gandi (muzica, vorba)
Este probat deja ...
imi place cum ridici la rang de stiinta niste emisiuni tv "probat deja"; probat deja o sa fie cand o sa invete copiii la scuala in manualu de fizica cum armonicele (adica niste unde) influenteaza cristalizarea; sau cand te duci tu la orice fac de fizica la catedra de mecanica si intrebi acolo spasit daca-s reale chestiile alea; posibil sa fie pentru ca o unda inseamna transport de energie si cristalele cum nu-s imateriale sunt atinse de frontul de unda si probabil se ordoneaza in varii pozitii; da e vorba de stiintza, nu de ganduri rele si bune, nu de ozeneuri si chestii parapsihologie.

baga un ochi Link [Necesita inregistrare pentru acces.]; apai cum poti sa pretinzi tu (umil dentist care nici macar nu stii, si mai mult ca sigur n-ai sa stii vreodata ce inseamna semnele alea ciudate din text, care in fapt reprezinta cuantificarea stiintzei pure) ca vorbele rele putrezesc orezu aa?

fizica d gimnaziu/liceu iti da numai niste notiuni de baza, niste axiome, postulate, teoreme ca sa-ti poti ordona gandirea si sa intelegi cum merge lumea; daca esti o minte de gansac umanist, degeaba ti le da; tot pupaza ramai; daca vrei mai mult faci niste studii universitae pe real si iti dai acoloa seama de mai multe; cristalele se supun si ele celor 4 forte recunoscute pana acum pe lumea asta; daca vii tu euglena si zici ca mai este si alte forte sub care se modeleaza cristalele (forte bune, ganduri, fortza mintzii, flacari violet si alte ineptii) inseamna ca esti o valuare si trebuie sa te caute de la nasa.
Vechi 04-03-10, 13:50   #7
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

stiu documentarul cu apa de vreo 2 ani. mie mi-a placut. continua sa imi placa. la nivelul meu de intelegere.
am citit si cartile lui emoto masaru. informatia este, desigur, diversa. sunt multe lucruri destepte, sunt si unele usor exagerate, iar altele sunt exagerate rau.
ideea este sa gasesti macar o informatie care sa te faca mai destept si, de ce nu, mai fericit?
de exemplu:
"apa unui rau ramane pura pt ca se afla in miscare. cand apa stagneaza, acesta moare. miscarea, schimbarea, circulatia - acestea sunt principiile vietii." citat din cartea "mesajele ascunse din apa".

ok. asta spune profesorul intr-una din cartile sale. ca stagnarea aduce cu sine moarte, iar miscarea, etc, reprezinta viata. concept care sta la baza filozofiei tao.
acum, discutia poate fi facuta in fel si chip, depinde ce urmarim: daca poluam apa unui rau, chiar daca se afla in miscare, va fi departe de a fi pura. uite in ce contradictie ne aflam...ce mai prostie a scris profesorul asta...pfff
omul isi exprima o parere. a facut niste fotografii, a ajuns el la niste concluzii...okei. este profesor, f bine! cati profesori de pe la noi sunt mai nefiresti decat acesta..sa fim seriosi, nu are nicio leg.
un om destept filtreaza informatia, alege ce ii place..daca nu ii place, nu se mai uita.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/arta/10097-memoria-apei/

ideea documentarului este de a intelege forta apei. nu tre sa credem tot ce vedem.iar daca unii adorm, sau se plictisesc, asta e. suntem construiti diferit.
in plus, fotografiile cristalelor din cartile lui emoto masaru sunt frumoase. mie mi-a adus un pacient chiar cartea originala (in lb japoneza) a profesorului. .
mersi de postare, ionut.
mie mi-a facut placere sa revad documentarul.
luis, nu vreau sa ma cert cu tine. chestia asta nu e niciodata constructiva...

ce parere aveti voi de fragmentul asta?
"Energia vibrationala umana, cuvintele, ideile si muzica influenteaza structura moleculara a apei. Ele releva incredibila capacitate de reflectie a apei, la fel de vie si de receptivala toate gandurile si emotiile noastre. Depinde de fiecare om in parte ce fel de influenta aduce in jurul sau, prin gandurile, cuvintele si actiunile sale, astfel isi modeleaza realitatea fizica". Emoto Masaru.
desigur, nu sunt interesata sa aflu parerea lui luis. o stiu. si o respect, desi nu sunt de acord cu ea/poate pt ca n-o inteleg.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-10, 14:21   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+2/-0)     

Eu m-am referit la Emoto cand am spus ca e dovedit.
Si de la armonice care influenteaza cristalizarea pana la vorbele care o fac e mare diferenta. Vorbele implica un sens / gand si in functie de acest sens/ gand se petrec modificari.

Tu parca erai de orientare stiintifica, evidence based. Pai daca iti demonstreaza omul ca vorbele rele putrezesc orezul tu de ce nu esti de acord. Pentru ca este in contradictie cu cea ce stii pana acum?
Atunci inseamna ca nu ai orientare stiintifica ci esti adeptul bisericii stiintei.
Uite Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cum afecteaza constiinta umana generarea de numere aleatorii...

Am mai aruncat si eu un ochi pe f cuantica si m-am amuzat la o paralela intre religiile asiatice si fizica cuantica. (F. Capra - fizician)

Documentarele de mai jos/ sus chiar daca sunt de popularizare nu inseamna ca nu se refera la lucruri foarte posibile. Una nu exclude pe alta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10097

E si o doza de snobism al intelectualului Roman aici (si nu ma refer la tine desi ai si tu inclinatii) Daca este ceva explicat pe intelesul tuturor e pseudostiinta. Stiinta adevarata nu o inteleg decat putini ... si uite cum egoul se infoiaza de bucurie ca e printre putinii asa de destepti.
Vechi 04-03-10, 16:04   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
ce parere aveti voi de fragmentul asta?
cand esti poet si amesteci stiinta cu poezia iese un ghiveci; o carte buna sf contine mult mai multe adevaruri; un om de stiinta care face asta scoate intr-adevar o opera de arta.

singura diferenta intre dr in apa vie asta si o sarlatanca mioritica de-ti desface vraji e ca ala nu ia bani pentru ce propovaduieste; lucrurile serioase se fac in universitatile serioase; asa exista si-or sa existe mereu mascarici chiar si uameni seriosi care neavand ce face interesant in viata lor, si incapabili de a intelege chestiile cu adevarat serioase in stiinta, incearca sa impresioneze prin latura umanista a lucrurilor; nicidecum prin stiintza; pun pariu ca dr apa vie asta nici teorema lu pitagora n-o stie

Citat:
Uite Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cum afecteaza constiinta umana generarea de numere aleatorii...
aha, unde gasesc cum influenteaza flatulenta umana RNG? (rand nb gen); ce ne facem daca descoperim ca si flatulenta influenteaza rng? pe care sa o luam de buna? care pe care influenteaza?

ce-i aia constiintza umana? aa, nu stii? atunci cum masori ceva ce nu poti defini (care-i unitatea de masura)?!

studii de 2 bani; te gandesti ca inainte de megaevenimentele alea pamantene s-ar putea petrece chestii perfect descriptibile fizic care sa influentele aparatele alea cu care masuara ei constiintza umana? o infinitate de variabile o singura solutie, aia care da bine la ziar; din fericire adevaratii uameni de stiintza nu stau sa-si piarda timpu cu tampenii din astea care raman marfa de specula pentru literatura pseudostiintifica.

Citat:
Tu parca erai de orientare stiintifica, evidence based.
oh nu! asta nu-i stiintza; ca 30% iese bine si restu nu; medicina cum am mai spus de enshpe mii de ori, la nivelu actual de cunoastere stiintzifica e o vraciuiala;
cand spui stiintza nu mai incape loc de studii din astea medicale pompieristice; cand spui stiintza pui formula matematica si din ea iti da 30% da si restu nu; asta inseamna sa cunosti, explici si intelegi fenomenu' ; altfel nu e stiintza ci e tzatza marghioala care o ia babeshte cu ghiocu.

Modificat ultima data de drLouis; 04-03-10 la 17:21.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-10, 16:14   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Sunt confuzat. Ma intorc la ghioc
Semnat,
Marghiolul
Vechi 05-03-10, 02:22   #11
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

La faculta, am avut un profesor destept care, dupa ce a stat vreo 12 ani prin China, a dezvoltat si aplicat o teorie personala. Tipul se numeste Lucian Culda. Printre multele chestii interesante, la acest topic merita spus ca tot ceea ce exista viu pe acest Pamant are, obligatoriu, doua atribute/caracteristici esentiale:energia si informatia. Energia, sub diversele ei forme, este cuantificabila, masurabila, are aplicatii teoretice si practice, se studiaza, se experimenteaza, etc. Informatia a inceput prin a fi masurata in biţi si are, de asemenea, o solida baza teoretica si practica. De vreo 5.000 de ani, chinezii le-au pus impreuna si asta a facut si Culda in teoria lui sociologica.
Apa are energie? Eu zic ca da. Viata nu ar fi posibila in absenta apei sau a aerului pe care-l respiram. Poseda informatie? Dupa chinezi, una fara alta nu se poate, deci poseda obligatoriu si informatie. Dupa teoria darwinista, originea vietii a aparut in marile si oceanele lumii. Dupa fiecare femeie, viata se dezvolta in lichidul amniotic care este ceva mai bogat decat apa "plata" dar e tot un fel de "apa".
S-a inventat (brevet romanesc de la Rm-Valcea, unde se si produce) apa saracita in deuteriu care ar avea proprietati miraculoase de incetinire a imbatranirii. Nu mai tin minte link-ul dar puteti gugali putin. Tampitii de japonezi si ungurii au contractat aproape toata productia. Cred ca chinezii inca n-au aflat...
Pentru ca in orice picatura de apa exista o oarecare miscare browniana, apa are energie. De ce n-ar avea si informatie? Poate nu avem noi urechi sau ochi s-o vedem...Asta este alta poveste! Dar de ce n-ar fi posibil sa cristalizeze intr-un anumit fel, in anumite imprejurari experimentate in laboratoarele din Japonia si Rusia (din cele de care am auzit eu). Si experimentele nu au fost facute de un neica nimeni, ci de oameni de stiinta cu exigente si pretentii de cercetatori.
Daca 80-85% din corpul omenesc este format din apa, pe ce temei pot sa afirm ca nu poseda si informatie, atata timp cat sunt o fiinta ce are o multitudine de informatii, plecand de la simplele senzatii si mergand pana la aptitudini, caracter, tipologie de personalitate. As merge mult prea departe sa zic ca mi-au fost transmise din lichidul meu amniotic sau de apa din mine. Nu afirm acest lucru. Dar, este posibil ca ceva, ceva sa-mi fi transmis. Cum? Nu se stie..., se cerceteaza ce informatii poate transmite si cum.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10097
A devenit obiect de studiu pentru cei interesati (vezi si pozele lui Sico, asa...in joaca).
cristina ghita a multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 05-03-10 la 12:48.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-10, 12:39   #12
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

radualionte a multumit.
.
Vechi 05-03-10, 23:44   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
-2 (+0/-2)     

un fizician care filozofeaza e un sfant pentru mine; ce nu sufar sunt filozofii care n-au habar de o buaba fizica da' in schimb rezolva tuate problemele stiintei. cu citate de pe gugăl.
Vechi 07-03-10, 23:31   #14
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dar daca fizicianul ala nu are habar de filosofie si totusi filosofeaza? Mai e un sfant? Filosofia e o chestie dificila, nu e la indemana oricui. In plus, filosofii nu au pretentia de a rezolva singuri problemele stiintei.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-10, 06:02   #15
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de georgescu.ionut View Post
Vreau sa va prezint un documentar despre APA, studiile dr Emoto Masaru, studiile lui Lao Tse care a scris despre apa in urma cu 2500 ani, de unde a venit, cine a adus apa pe planeta noastra si de ce...propietatile fizico-chimice calitatile/MEMORIA APEI, energia apei-efectul Kirlian. Mai multe veti vedea singuri nu vreau sa stric vreo surpriza.

CHAP-CHAP

va urma...:Trezirea ADN si Hubble Deep Field
Dumnezeu.
Logica umana este depasita in acest caz de mai sus cu apa la fel si in medicina cum toate lucrurile de baza sunt presupuse.
Vechi 18-03-11, 02:05   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
La faculta, am avut un profesor destept care, dupa ce a stat vreo 12 ani prin China, a dezvoltat si aplicat o teorie personala. Tipul se numeste Lucian Culda. Printre multele chestii interesante, la acest topic merita spus ca tot ceea ce exista viu pe acest Pamant are, obligatoriu, doua atribute/caracteristici esentiale:energia si informatia. Energia, sub diversele ei forme, este cuantificabila, masurabila, are aplicatii teoretice si practice, se studiaza, se experimenteaza, etc. Informatia a inceput prin a fi masurata in biţi si are, de asemenea, o solida baza teoretica si practica. De vreo 5.000 de ani, chinezii le-au pus impreuna si asta a facut si Culda in teoria lui sociologica.
Apa are energie? Eu zic ca da. Viata nu ar fi posibila in absenta apei sau a aerului pe care-l respiram. Poseda informatie? Dupa chinezi, una fara alta nu se poate, deci poseda obligatoriu si informatie. Dupa teoria darwinista, originea vietii a aparut in marile si oceanele lumii. Dupa fiecare femeie, viata se dezvolta in lichidul amniotic care este ceva mai bogat decat apa "plata" dar e tot un fel de "apa".
S-a inventat (brevet romanesc de la Rm-Valcea, unde se si produce) apa saracita in deuteriu care ar avea proprietati miraculoase de incetinire a imbatranirii. Nu mai tin minte link-ul dar puteti gugali putin. Tampitii de japonezi si ungurii au contractat aproape toata productia. Cred ca chinezii inca n-au aflat...
Pentru ca in orice picatura de apa exista o oarecare miscare browniana, apa are energie. De ce n-ar avea si informatie? Poate nu avem noi urechi sau ochi s-o vedem...Asta este alta poveste! Dar de ce n-ar fi posibil sa cristalizeze intr-un anumit fel, in anumite imprejurari experimentate in laboratoarele din Japonia si Rusia (din cele de care am auzit eu). Si experimentele nu au fost facute de un neica nimeni, ci de oameni de stiinta cu exigente si pretentii de cercetatori.
Daca 80-85% din corpul omenesc este format din apa, pe ce temei pot sa afirm ca nu poseda si informatie, atata timp cat sunt o fiinta ce are o multitudine de informatii, plecand de la simplele senzatii si mergand pana la aptitudini, caracter, tipologie de personalitate. As merge mult prea departe sa zic ca mi-au fost transmise din lichidul meu amniotic sau de apa din mine. Nu afirm acest lucru. Dar, este posibil ca ceva, ceva sa-mi fi transmis. Cum? Nu se stie..., se cerceteaza ce informatii poate transmite si cum.
A devenit obiect de studiu pentru cei interesati (vezi si pozele lui Sico, asa...in joaca).
dupa logica asta uraniul e cea mai informata chestie din univers, la cata energie are...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-11, 02:13   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

zgandarashi iar raatul. fantezia cu.
Vechi 18-03-11, 15:43   #18
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.
0 (+1/-1)     

studii asupra apei se fac mereu.H Coanda a atras atentia personal lui Ceausescu asupra faptului ca apa cristalizeaza diferit in functie de continent,punind amprenta subtila dar decisiva asupra comportamentului uman.
Ceausescu a fost fascinat de poveste si extrapolind a ordonat infiintarea unei celule care sa se ocupe de problema.
La inceputul anilor 1980(vezi colectia stiinta si tehnica/arhive) a aparut un articole despre proprietatile antagonice ale apei.Pe scurt H2O asa cu o stim exista in proportie de aprox 99,98%.restul, cu proprietati fizico chimice diferite ascunzand multe sinecure.Posibile strucuiri polimerice si proprietati biologice surprinzatoare.Care in unele cazuri pot vindeca inexplicabil sau pot anihila viata.(e vb de doua tipuri de apa antagonice)
acuma fiecare crede ce vrea.se pot specula multe.cert este ca esti semidoct daca crezi ceva doar din auzite dar tot asa esti si daca refuzi sa crezi din ignoranta , necunoatere sau prostie.
vorba aia:usor conduci pe un netot/multa mai usor pe cel cuminte/pe-un semidoct nici tu parinte, nici zeii cerului nu pot.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-08-11, 22:01   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate o sa va placa si pozele de pe forumul asta Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Le gasiti pe la mijlocul paginii
unda este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, afara, ani, biserica, buna, capra, clasa, comporta, diferenta, diferite, dovedit, doza, fizica, functie, gand, gheata, inteleg, invata, invatat, lucruri, modificari, muzica, ochi, omul, proba, roman, stiam

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/arta/10097-memoria-apei/
Publicat de For Type Data
memoria apei - info Sanatate! This thread Refback 06-04-10 14:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: