Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

stomatologii imprastie hepatita!

discutie din eugenol.ro : eu cred ca este corect ca pacientul sa fie cu analizele la zi, la inceperea tratamentului stomatologic,astfel medicul poate ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Aromoterapie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree17Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-04-09, 22:46   #58
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu cred ca este corect ca pacientul sa fie cu analizele la zi, la inceperea tratamentului
stomatologic,astfel medicul poate sa-si ia masuri suplimentare de precautie;si mai cred ca NU este corect,ca amprenta sa plece catre laborator plina de sange
Mikiba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-09, 00:09   #59
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Cu analizele la zi" e ceva foarte relativ. Daca are un set de analize (complet, ca la carte) de acum 6 luni si unul de acum trei zile este la zi? De unde stim ca el nu a luat acum o saptamana ceva?
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-09, 01:15   #60
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

in situatia asta pacientul este in necunostinta de cauza.Dar asa pot fi obligati cei care se stiu bolnavi sa-si declare boala
.
Vechi 21-04-09, 22:23   #61
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default nimeni

nimeni nu poate fi obligat sa-si declare boala,

ma gandeam ca si la tehnica dentara se explica asta,

de confidentialitate ai auzit?

avem tot dreptul sa ne infectam, si sa sterilizam de parca toti ar avea HIV, si toate variantele de hepatita

G
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-09, 01:44   #62
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu stiu (spre rusinea mea) reglementarile in vigoare, dar ar trebui sa fie obligatorie declararea bolii/bolilor. Ramane valabil faptul ca medicului (indiferent de specialitate) trebuie sa se comportate ca si cand orice pacient ar avea virus B, C, HIV. Asta nu inseamna ca medicul are dreptul sa dea anunt in Can-Can a doua zi despre boala pacientului respectiv!
.
Vechi 26-04-09, 01:48   #63
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
...Asta nu inseamna ca medicul are dreptul sa dea anunt in Can-Can a doua zi despre boala pacientului respectiv!
Secretul profesional te impiedica sa divulgi date depsre pacientii tai.
Vechi 26-04-09, 11:40   #64
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu cred ca ar trebui sa se reintroduca acele carnete de sanatate in care se treceau afectiunile si medicatiile pe care le luau pacientii. iar acestia sa se prezinte cu ele la cabinet.stomatologia e un act medico-chirurgical,nu? trebuie sa se tina cont de starea de sanatate generala a pacientului.iar daca acestia nu stiu nici ce medicamente iau...e cam greu sa stii ce protocol sa urmezi
cgirl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-09, 22:43   #65
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru eugenol man:
S-ar putea sa nu fi fost coerent: medicul are obligatia morala (si nu numai) de a nu divulga nimic legat de boala si tratamentul pacientului, dar si pacientul are obligatia morala (dar cred ca doar atat) de a spune tot ce stie (in ceea ce priveste bolile, evident) sau a prezenta "hartiile" pe care le are! Nu cred ca exista diferente de vinovatie atunci cand unul din cei doi "calca stramb".
.
Vechi 26-04-09, 23:35   #66
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dar cu amprentele care pleaca din cabinet cu sange pe ele cum facem?Pot fi purtatoare de virusi?Si daca pacientul este bolnav si medicul nu stie la cine ajunge?La tehnician,care nu lucreza cu manusi[pt. ca nu poate] si iaca,, pozna''.
.
Vechi 27-04-09, 01:38   #67
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Mihai Gaureanu View Post
pentru eugenol man:
S-ar putea sa nu fi fost coerent: medicul are obligatia morala (si nu numai) de a nu divulga nimic legat de boala si tratamentul pacientului, dar si pacientul are obligatia morala (dar cred ca doar atat) de a spune tot ce stie (in ceea ce priveste bolile, evident) sau a prezenta "hartiile" pe care le are! Nu cred ca exista diferente de vinovatie atunci cand unul din cei doi "calca stramb".
La medic stiu care e legea. La pacient nu stiu ce lege anume reglementeaza asta (daca o face)
Dpdv moral ai perfecta dreptate in sensul ca daca pacientul ascunde o boala medicul nu trebuie sa spuna tuturor despre suferinta acelui pacient.

Modificat ultima data de eugenol man; 30-04-09 la 19:13.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 02:00   #68
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de cgirl View Post
eu cred ca ar trebui sa se reintroduca acele carnete de sanatate in care se treceau afectiunile si medicatiile
grrr carnete..ca pe vremea lu bunica; am evoluat dom'shoara; iezista computatoare, pac pac baze de date; ca medic ai putea sa vezi fisha pac. si undeva la plaja in caraibe daca s-ar vrea.
Vechi 30-04-09, 15:51   #69
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mikiba View Post
dar cu amprentele care pleaca din cabinet cu sange pe ele cum facem?Pot fi purtatoare de virusi?Si daca pacientul este bolnav si medicul nu stie la cine ajunge?La tehnician,care nu lucreza cu manusi[pt. ca nu poate] si iaca,, pozna''.
Există antiseptice pentru amprente (pot fi folosite și unele din cele în care se lasă instrumentarul la presterilizare). Nici pe tehnicieni nu-i împiedică nimeni să aibă așa ceva în laborator.
augustin a multumit.
.
Vechi 30-04-09, 19:11   #70
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Legea 677 din nov. 2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, are in capitolul 3 un subtitlu numit "Prelucrarea datelor cu caracter personal privind starea de sanatate"(articolul 9 );de fapt despre subiect se mai face referire si in alte articole,7 de exemplu.
EUGENIA 110 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-09, 00:01   #71
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

@eugenia: and your point is.....?
Vechi 01-05-09, 22:59   #72
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Pacientul nu are obligatia legala de a-si prezenta starea de sanatate ; ar trebui totusi, spre binele lui si al celorlalti, sa faca acest lucru cind solicita servicii stomatologice (si nu numai ). Poate ca ar fi mai cooperanti din acest punct de vedere, in cazul in care ar fi siguri ca " secretele " lor nu vor fi difuzate, atit medicul cit si celelalte cadre medicale fiind supusi secretului profesional prin lege, nu doar moral.
.
Vechi 01-05-09, 23:07   #73
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

cat mai costa eugenia?
Vechi 01-05-09, 23:20   #74
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de EUGENIA 110 View Post
Pacientul nu are obligatia legala de a-si prezenta starea de sanatate ; ...
Gresit! Are obligatia de a prezenta toate datele legate de sanatatea lui medicului (daca este intrebat si neaparat se consemneaza cu semnatura afirmatiile lui).
Vechi 01-05-09, 23:43   #75
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

La scoala ,la stagiul de chirurgie avem truse de consultatie(lucru) speciale pt pacientii cu Hepatite, Hiv. De ce? Am intrebat asistii.. si mi au zis ca asta e protocolul.. si apoi am intrebat daca se sterilizeaza separat si care e sensul ? nu am mai primit raspuns.Exista asa ceva si in cabinetele private?Fiecare pacient e un potential purtator al acestor virusuri,asa ca ce-i cu 'imparteala' ?
Vechi 01-05-09, 23:47   #76
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

teoretic da
Vechi 02-05-09, 00:05   #77
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mie-mi suna a ceva putred in strategia asta... probabil protocolu` asta e din zgarcenie, pe cele pt pacienti "normali" le pun in substante mai diluate si pe cele pt cei "stigmatizati" in substante la procentaju` la care trebuie ...
Vechi 02-05-09, 00:06   #78
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Default Pentru drLouis

Daca va referiti la biscuitii cu acelasi nume, nu stiu, nu-i cumpar; daca e vorba de arborele al carui nume il port (Eugenia Cariophyllata) - arbore pe care eu il ador, costa mult.Dar cum cred ca v-ati gindit la prima varianta, va "multumesc" pentru comparatie si "apreciere".
.
Vechi 02-05-09, 00:14   #79
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

can eram mic si gaseam o moneda de 25 de bani dam fuga la magazin si luam o eugenie mmmm che buna era

andreeac, io am doua butoaie la vestiar, unu cu apa vie 100% si unu cu apa vie 50%; evident ca sterilizez din zgarcenie ca e scumpe licorile si le aduc de la capatu lumii; o sa vezi si tu can o sa ai cabi tau.
Vechi 02-05-09, 00:19   #80
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Chiar la "licori" d-astea sa te zgarcesti mi se pare un act criminal ( si nu cred ca e prea mult spus ) , drLouis..asa te poti zgarci si la sedinta de sterilizat din ziua respectiva de lucru, ca e scump curentu`
Vechi 02-05-09, 00:24   #81
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

da pai se mai intampla; io curent am de la dinam; am adaptat o becicleta din aceea medicinala si cand tre sa bag pupenelu trec la dinam; in felu asta fac si sport si scap 2kw cat papa un ciclu; ideea e ca ma mai ia lenea si mai iau o mica pauza pe la jumatea sterilizarii si ramane porcaria fara corent da acu 5min nu se simte cat fumez o tzigare.
Vechi 02-05-09, 00:37   #82
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

doamne Dr.Louis....cum indraznesti? mai am eu dinamu' de la bicicleta veche ..ti-l dau gratis , si te ajut si la pedalare pt alea 5 minute cat esti la tigare' ca esti baiat bun ,nu de alta...
Vechi 02-05-09, 09:45   #83
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Gresit! Are obligatia de a prezenta toate datele legate de sanatatea lui medicului (daca este intrebat si neaparat se consemneaza cu semnatura afirmatiile lui).
Rectific si clarific:

Daca tu intrebi pacientul si el reufuza sa spuna atunci ai dreptul sa refuzi pacientul (evident sa dea in scris) Daca totusi continui tratamentul atunci iti asumi responsabilitatea trat.
Daca tu intrebi (anameza) si el minte sau nu spune (evident consimtit totul in scris) atunci in cazul unor probleme sau complicatii esti absolvit de responsabilitate, evident in conditiile respectarii protocolului corect in relatie cu datele avute.

In principiu el nu e obligat sa spuna dar noi suntem obligati sa intrebam. Daca nu raspunde sau minte atunci suporta consecintele (vezi mai sus)

Daca gresesti tu (planul , tratamentul, ...) esti raspunzator.
Vechi 03-05-09, 00:57   #84
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

1.In privinta legilor, destul de frecvent, clarificarea pe care o realizeaza se face pe seama unei cresteri a birocratiei (trebuie sa consemnezi, cu semnatura pacientului... ). Cred ca se pierde mult din ceea ce inseamna ideea de act medical. Este destul greu de definit ce inseamna act medical, dar se poate spune ca orice il poate impieta trebuie exclus (pe cat posibil), iar orice il ajuta este permis. Tipul asta de regula de bun simt cred ca depaseste cu mult ceea ce se poate obtine pe calea reglementarilor legale. In felul asta se vede ca pacientul trebuie sa spuna tot fara retineri, medicul trebuie sa pastreze discretia cuvenita, nici unul nu trebuie sa-si bata joc de timpul celuilalt, etc. Cumva, si medicul (indiferent de specialitate), si pacientul au aceleasi obligatii fata de actul medical.
2. Trusele separate pentru pacienti cu hepatite si HIV+ sugereaza cumva o lipsa de informare (ca sa vorbesc frumos). Din cate stiu, HIV este un virus destul de "prost" (ca rezistenta): simpla stergere cu alcool (ca sa nu vorbim de antisepticele ceva mai apropiate de mileniul nostru) sau incalzirea la peste 60 sau 70 grade, 15 min, ne cam scapa de el. Virusurile hepatice sunt catre polul celalalt. Oricum, nu instrumentarul folosit este problema reala, ci manerele, butoanele, intrerupatoarele
.
Vechi 03-05-09, 11:15   #85
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exact,minerele,butoanele,capacele flacoane..etc,sunt la fel de importante si vad atatia colegi care nu inteleg.poi daca si-au pus manusa in mina,ce valoare are daca:deschid agenda,scriu cu pixul,rasp la tel,deschid ketacul,inchid compozitul..etc..
Vechi 03-05-09, 11:24   #86
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie supramanusa la treburile astea(telefon) si asistenta sa deschida flacoanele,sertarele,etc.Pt. manere exista niste folii pe care le tragi peste,de unica folosinta.Ce te faci cu aerosolii,din care se depun toti uratii de microbi pe toate cele?
Vechi 03-05-09, 12:17   #87
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citeam mai demult intr-un articol cum se plagea un dentist american de faptul ca nu mai e rentabila stomatologia pt. ca dureaza 15 min. pregatirea cabinetului pt. urmatorul pacient . Pai eu zic sa dam si noi prin cabinete cu tulumbele alea cu care dau prin aeroporturile mexicane sa starpeasca H1N1. A propos , ati vazut cati au murit de fapt de gripa porcina ? 20. Da oare cat Tamiflu s-o fi achizitionat intre timp cu bani guvernamentali la nivel planetar ? He!He! Ca si cu gripa aviara.
Ileana si sma au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-09, 13:33   #88
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Interese mari de tot cu virusul asta H1N1 .... cativa au devenit f f bogati... si nu noi populatia 'banala' a planetei
--------------------------
--------------------------
PS: apropo de eugenia lui Louis.... parca era mai buna acum 15-20 ani .Avea alt gust.nu-i asa?
Vechi 04-05-09, 00:16   #89
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca ne indepartam de subiect si nu e frumos.
Eu nu tin minte ca eugenia sa fi costat 25 de bani. Dar poate nu sunt suficient de batran!
.
Vechi 04-05-09, 17:53   #90
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Citeam mai demult intr-un articol cum se plagea un dentist american de faptul ca nu mai e rentabila stomatologia pt. ca dureaza 15 min. pregatirea cabinetului pt. urmatorul pacient . Pai eu zic sa dam si noi prin cabinete cu tulumbele alea cu care dau prin aeroporturile mexicane sa starpeasca H1N1. A propos , ati vazut cati au murit de fapt de gripa porcina ? 20. Da oare cat Tamiflu s-o fi achizitionat intre timp cu bani guvernamentali la nivel planetar ? He!He! Ca si cu gripa aviara.
Sunt curios cat de eficiente sunt aceste vaccinuri? Medical vorbind nu $
Evident ca e o afacere care asteapta sau poate chiar face singura virusi pentru care face vaccin. Au facut ei razboaie ca sa vanda armament, de ce nu ar face si un amarat de virus.
Vechi 05-05-09, 15:06   #91
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
grrr carnete..ca pe vremea lu bunica; am evoluat dom'shoara; iezista computatoare, pac pac baze de date; ca medic ai putea sa vezi fisha pac. si undeva la plaja in caraibe daca s-ar vrea.
ai dreptate domnule dar pana atunci functioneaza carnetele de sanatate ,cat mai sunt pe la pacienti.traim in prezent nu in viitorul nostru imaginar si frumos.
cgirl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-09, 01:07   #92
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
. Si a fost asigurata ca anestezicul a afectat grav nervul ocular.
Citat:
Voi ati mai auzit?

de asa ceva nu am mai auzit. colaborare cu ofta insa am avut: pacienti trimisi la stomatolog "pentru un control" ininte de operatii oftalmologice etc. adica o relatie constructiva, nu distructiva.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 23-05-09, 00:17   #93
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Vechi 23-05-09, 00:27   #94
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

omg , nu pot sa-mi prind parul in coada!
In consecinta o sa-mi iau concediu pina ma pot conforma acestei esentiale cerinte!
...
Cum se sterilizeaza oare scaunul ?!!
E plina presa de ...pitzifelnici.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-09, 00:36   #95
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am asa o senzatie ca articolul a fost "prelucrat" de un jurnalist de "exceptie" inainte de publicare de unde si sterilizarea scaunului....
In rest de bun simt freze in alcool, fumat, halate curate, camp steril ..,.
nu vad de ce OMG
Vechi 23-05-09, 00:41   #96
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Stiu ca sunt niste lampi UV pt sterilizare. Alea ar putea fi de folos pt manere, cutiute, butoane, aparatura, clante ? Nu zic ca mi cumpar maine asa ceva ... si nici ca unii sunt mai egali decat altii, cand e voba sa tratezi membri ai familiei ... dar daca lampa aia ar rezolva acest aspect poate ar trebui luata in considerare.
In alta ordine de idei, stiam ca hepatita se ia doar prin sange. Am avut colegi care s-au intepat cu ace folosite la pacienti cu hepatita C si nu au luat boala. Nu e o regula si nu zic ca ne culcam pe o ureche.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-09, 00:51   #97
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

"Link [Necesita inregistrare pentru acces.]" este titlul volumului elaborat de profesorul doctor Adrian Streinu Cercel, pe care îl va lansa mâine.

"Binecunoscutul specialist în boli infecţioase precizează că a scris pentru cei aproximativ 900.000 de oameni posibil infectaţi cu virusul B şi cei aproximativ 1.000.000 posibil infectaţi cu virusul C.

Dar şi pentru milioanele de oameni care se pot infecta în fiecare zi la manichiură, stomatolog, prin contact sexual neprotejat, french kiss etc. Pentru că, în repetate rânduri, profesorul Streinu ne avertizează că, în toate aceste împrejurări, virusurile hepatititice stau la pândă."

„Dacă medicul vă aşteaptă cu trusa deschisă, după ce tocmai a ieşit un alt pacient, este posibil ca lucrurile să nu fie în regulă”,

hai bagati repede, care faceti cu o trusa 3 pac?

cum am mai spus, mi se pare o mare imbecilitate asta cu verificatu truselor cand restu colcaie de paraziti; adica vrei STERILIZARE da' cand vine vorba de turbine se casca un hau si tuata lumea devine amnezica; nu denota decat cretinism din partea lor; adica ori te faci ca faci sterilizare si taci dracu din gura ca pana acuma, ori te apuci si schimbi din temelii sistemu asta putred de asepsie si antisepsie si obligi pe tuata lumea sa-l foloseasca.

eu afirm sus si tare ca daca dupa o slefuire pentru o punte "in sange" te apuci la pac urmator si faci o extractie cu separare de radacini, sunt mari sanse sa-l umplii pe pac ista din urma de chestii de la pac 1; cu tuate chimicalele de le-a dat asistenta pe suprafata turbinii; acest instrument are spatii prin care fluide extra si intra comunica, indiferent de cate supape are si cat de jmekera e ea!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aromoterapie/1432-stomatologii-imprastie-hepatita/

De ce o face pe prostu nea cercel si ne jigneste breasla in halu asta nush; vad ca mai fu si cercetat de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 23-05-09, 07:52   #98
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
".

Dar şi pentru milioanele de oameni care se pot infecta în fiecare zi la manichiură, stomatolog, prin contact sexual neprotejat, french kiss etc. Pentru că, în repetate rânduri, profesorul Streinu ne avertizează că, în toate aceste împrejurări, virusurile hepatititice stau la pândă."

cum am mai spus, mi se pare o mare imbecilitate asta cu verificatu truselor cand restu colcaie de paraziti; adica vrei STERILIZARE da' cand vine vorba de turbine se casca un hau si tuata lumea devine amnezica; nu denota decat cretinism din partea lor; adica ori te faci ca faci sterilizare si taci dracu din gura ca pana acuma, ori te apuci si schimbi din temelii sistemu asta putred de asepsie si antisepsie si obligi pe tuata lumea sa-l foloseasca.

eu afirm sus si tare ca daca dupa o slefuire pentru o punte "in sange" te apuci la pac urmator si faci o extractie cu separare de radacini, sunt mari sanse sa-l umplii pe pac ista din urma de chestii de la pac 1; cu tuate chimicalele de le-a dat asistenta pe suprafata turbinii; acest instrument are spatii prin care fluide extra si intra comunica, indiferent de cate supape are si cat de jmekera e ea!

De ce o face pe prostu nea cercel si ne jigneste breasla in halu asta nush; vad ca mai fu si cercetat de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Eu cred totusi ca nu strica sa sterilizam instrumentarul .
Facem ce putem pt. a preveni contaminarea incrucisata in limitele bugetului pe care il avem . Altfel , cea mai ieftina turbina e 200 euro , iar daca ti s-a dat retina cu confortul , una cu lumina e in jur de 1000 . Fiecare isi stie rulajul zilnic de pacienti si poate calcula cat ar trebui sa bage in treaba asta. Si n-ar fi suficient . Piesa contraunghi , spray-ul aer-apa etc. , si astea trebuiesc luate en-gros . O solutie de compromis este Assistina , care costa in jur de 900 euro . Da tot compromis ramane .

Si atunci revin la ideea mea fixa ( asa cum si Sergiu Barna o are cu balta plina de peste ) : un standard real de siguranta a actului medical poate fi impus doar prin stabilirea de catre CMDR a unor tarife minime care sa permita asta . Mai mult decat atat , limitarea numarului de cabinete in aglomeratiile urbane ar aduce dupa sine (pt. cei competenti ) siguranta unor venituri care sa le permita investitii . Atunci cand ai programarile pe 2-3 saptamani ( macar ) inainte facute poti fi un picut mai relaxat din punct de vedere financiar si te poti gandi si la mai binele pacientilor dupa ce ti-ai platit rata la Audi . Si atunci am fi discret mai aproape de chirurgi decat de frizeri .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-09, 09:19   #99
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

nu as da 1000E pe o turbina nici sa-mi dai degeaba banii; trebuie sa fie un echilibru intre costul unei proceduri si costul turbinei; cand pui plombe de 20j de euro cu o turbina de 1000e esti un mare ciumec

cu 1000E cred ca iei vreo 25 de turbine chinezesti cu cuplare rapida; suna ceva mai uman; numai sa tina la sterilizare silnica
Vechi 23-05-09, 10:21   #100
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu View Post
omg , nu pot sa-mi prind parul in coada!
In consecinta o sa-mi iau concediu pina ma pot conforma acestei esentiale cerinte!
...
Cum se sterilizeaza oare scaunul ?!!
E plina presa de ...pitzifelnici.
Cind v-am zis eu acu' vreo 2 ani si ceva de boneta a sarit Zahnfee la mine ca la hotii de cai . Eh, acu' o sa va tunda sanepidul pe aia cu parul lung pina va incape sub boneta.

Cu sterilizarea scaunului eu am auzit o poveste, pe aici sau prin alta parte, care mi s-a parut cam SF. Cart-ul mobil igienizat, dezinfectat, invelit in folie si sterilizat intr-o incapere speciala. Nu stiu cu ce, poate cu radiatii gamma, gaz . Presupun ca avea mai multe cart-uri.

Acu' vreun an si ceva m-a intrebat foarte direct o pacienta mai veche daca instrumentarul e steril (probabil ca tot dupa o informare online). M-a luat oarecum prin surprindere si primul ucru care mi-a venit in minte a fost "Da, da' trebuie sa ma credeti pe cuvint". A fost rindul ei sa fie surprinsa si am zis ca merita ceva mai multe explicatii asa ca i-am aratat:

- pungile sigilate cu marker virat si o punga noua cu marker nevirat
- etichetele de pe pungi
- am cautat in registru bonurile de la fiecare punga
- fiindca tot eram cu registru i-am aratat si ultima verificare a autoclavului

Dupa care am intrebat-o daca e convinsa ca sunt sterile. A zis ca da, dar fiindca stiam ca e o persoana relativ deschisa la minte am supralicitat. I-am zis ca nici macar cu toate hirtiile alea n-avem cum fi convinsi 100% ca instrumentarul e steril si ca singurul mod de a demonstra acest lucru e sa reciltam probe de pe instruemnt si sa vedem ce "creste". Dar ca, pina vine analiza de la laborator instrumentul oricum nu mai e steril deci e inutil. De aia tre' sa ma creada pe cuvint (adica pe hirtii)

Degeaba se uita pacientul prin cabinet, nimic din ce vede nu-i da dovezi ca instrumentarul e steril. Poate sa fie steril cu hirtii sau fara hirtii, cu buda murdara sau curata, cu parul prins / neprins in coada, cu praf la colturi sau nu. Articolele astea nu ajuta pe nimeni, poate doar pe ala de le-a scris sa-si ia banii.
dentist a multumit.
Vechi 28-05-09, 02:09   #101
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De acord. Dar acest "pe cuvant" este mai apropiat de realitate decat cel de acum cativa ani, cand autoclavele cu imprimanta erau raritati (sau nu erau). In asemenea conditii puteau sa bagi o rola indicator chimic intreaga la o sterilizare si apoi puneai cate 2 cm in caietul de sterilizare, adica puteai sa faci sterilizarea o data la 2-3 ani (cred, n-am fost curios sa masor lungimea rolei) in conditiile in care "hartiile" erau "beton".
.
Vechi 13-07-09, 20:05   #102
Ucenic timid
Medic Dentist
Clinical Teacher - PDC

.

Default sterilizare de 2 ori

idudaniel eu cred ca se folosesc truse separate pt pacienti cu hepatita la tine la facultate pt ca se sterilizeaza de 2 ori pt siguranta, cel putin asa e protocolul in blocurile de operatii
totommy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-09, 20:42   #103
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

totommy ma bucur sa aflu care e protocolul in "blocurile de operatii".ce e aia 'pt siguranta'?
Vechi 13-07-09, 21:52   #104
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

in instanta cum demonstreaza pacientul ca inainte sa vina la mine nu avea hepatita ??
Vechi 13-07-09, 22:16   #105
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

sau ca nu a avut un contact 'secsual' neprotejat cu o tanti care avea hepatita inainte sa vina la tine ? si ca de fapt aia e sursa....se merge pe incredere,cred.
Vechi 13-07-09, 23:12   #106
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

zilele trecute am fost la o cafenea de fitze , poate cea mai de fitze de la mine din Poiana Doamnei.

paharul de suc avea urme de ruj.

ma intreb oare ce s-ar fi intamplat daca paharul pacientului avea urme de ruj?

si ex pot continua la nesfarsit cu resaurantele, barurile, cosmetica, mani& pedi, etc etc
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-09, 23:22   #107
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

poate era o admiratoare care vroia sa te "sarute" indirect prin intermediul paharului , te-ai gandit la asta ?? tu te gandesti la ce este mai rau ....
drcalinc a multumit.
Vechi 14-07-09, 18:11   #108
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

daca tot suntem la topicul asta: poate urmele erau rouge de la sangue...)
Vechi 08-10-09, 20:37   #109
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

alta varianta sustinuta de o fosta pac , asistenta la gineco spit nr1 craiova:valve folosite de la o pac la alta si asta pentru ca dr asa considera....las-o asa ca merge asa...te pune pe ganduri,nu?
alicedarts este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-09, 20:42   #110
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ce-i aia valve? mi se facu paru vulvoi
Vechi 12-10-09, 18:28   #111
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alicedarts View Post
alta varianta sustinuta de o fosta pac , asistenta la gineco spit nr1 craiova:valve folosite de la o pac la alta si asta pentru ca dr asa considera....las-o asa ca merge asa...te pune pe ganduri,nu?

Asa,dati cu forta!...tot in noi...!
Dupa 7 pagini de discutii centura a disparut (sau e cel putin sterila), carciumile s-au inchis, hepatita B si C se mai gaseste doar in sticlele colegilor,(apropo, vreau si eu doua sticle) si acum aruncam pisica icterica ginecologilor!

Discutia era despre faptul ca ne acuza aproape invariabil numai pe noi dar nu se rezolva psihoza pacientilor si legendele comode aruncand vina pe colegi din alte specialitati.
rbogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-09, 19:35   #112
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am lucrat prima data cu turbina de unica folosinta sterila.A costat 30 de lei si i-am dat-o colegei de cabinet acasa, bineinteles dupa ce am sterilizat-o la autoclav.Am lucrat a doua oara cu ea si in afara ca fluiera cam tare si freza se scoate cu un dipozitiv ca pe vremuri ,am fost multumit.Nu stiu daca rezista la slefuiri mai de durata dar am sa va scriu.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-09, 00:21   #113
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de unde ai luat-o?
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-09, 00:28   #114
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este un tip care vine cu ele si am sa-ti dau nr de telefon dupa ce il iau de la asistenta.
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, asociatie, autoclave, buna, cauta, caz, citit, colegiu, colegiul medicilor dentisti, colegiului, competenta, dentis, direct, facuta, facute, hepa, hepatita, iga, imprastie, intrebare, medic dentist, medicii, medicilor, minima, pacientii, proba, profesiei, reactie, stoma, stomatologi, stomatologii, ureche, vand, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ce faceti cand aveti un pacient cu Hiv/Hepatita/sifilis??? drmaselutza Cazuri dificile 99 26-07-09 17:00

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:07) timp.

Alegeti schema de culori preferata: