Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Sisteme electronice de anestezie

discutie din eugenol.ro : SleeperOne, produs de Dental Hi Tec. In prezentare suna super bine, am vazut si niste mici filmulete pe site-ul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-11-06, 22:56   #1
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sisteme electronice de anestezie

SleeperOne, produs de Dental Hi Tec. In prezentare suna super bine, am vazut si niste mici filmulete pe site-ul lor (cam slabute, ce-i drept). Ce sa mai m-au cam convins. Microbul a inceput cu o seringa la care pistonul era actionat de o parghie, astfel forta dezvoltata la injectare devenea fantastica - utila mai ales la anesteziile intraligamentare. Cine a mai folosit si ce parere are?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 20:47   #2
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

E seringa Uniject, special pentru anesteziile intraligamentare, in jur de 200-220 E
seldenro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-06, 21:12   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am inceput sa o folosesc de cateva zile. Super multumit. Plexalele sunt suficiente pentru extirpari vitale. La extractii insist si cu intraligamentar...
Nu mai zic de comoditate. Plus surpriza pacientului cand ii spun ca i-am facut anestezie, si se uita cu ochi mari la mine...
.
Vechi 30-12-06, 03:14   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default stefan

eu am milestone.super tare.Dar i-am dat de cap numai pt arcada superioara.Oricum aria anestesteziata este destul de mare.
ovident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-06, 03:16   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default stefan

la molarii inferiori mergi plexal si are efect?
.
Vechi 30-12-06, 10:29   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: stefan

Citat:
Publicat initial de ovident
la molarii inferiori mergi plexal si are efect?
Niet, nici cu Ubi forte. Pana la PM totul e perfect.De la M1 inspre distal - pauza...De obicei fac Spix (super tare functia de aspiratie!) si la nevoie completez intraligamentar. La Mx este intr-adevar suficienta anestezia plexala. De obicei fac 1/4 sau 1/2 de fiola si este suficient.
Sistemul are doua viteze de injectare. Comanda o fac prin pedala. La o apasare introduce foarte lent timp de 10 sec, dupa care creste progresiv pana la viteza maxima - pentru intraligamentara. La doua apasari scurte, viteza de injectare este direct maxima - pentru plexala. De obicei "jonglez" cu cele doua viteze in functie de situatie...
Imi place.
.
Vechi 30-12-06, 18:03   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stefan a scris:
Citat:
Am inceput sa o folosesc de cateva zile
Scuze ... eu nu am priceput ! Ce sistem de anestezie ai ?
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-06, 18:16   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De fapt se folosesc aceleasi carpule clasice cu anestezic,singura deosebire este ca aparatul injecteaza si nu mana operatorului.Mana tine complexul ac,fiola,piston si comanda aparatului sa da cu o pedala.Aparatul din capul locului e programat sa injecteze 1/2 fiola dar se poate programa sa folosesasca 1/4,1/2,3/4 sau toata carpula. Daca acul e infundat sa pistonul se gripeaza sau fiola este in iminenta de a se sparge, aparatul se opreste automat.Functia de aspiratie e asctiva numai cand se foloseste o fiola intreaga.Aparatul "citeste"presiunea intratisulata si injecteaza automat la inceput picatura cu picatura apoi cu viteza mai mare.Este o incantare folosirea acestui aparat si pacientul nu -si da seama ca i-ai facut o injectie!
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-06, 18:49   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este SleeperOne ? Sau Wand ?
Si ...ultimele intrebari: cit a costat ? / de unde l-ati cumparat?
Multumiri !
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-06, 19:06   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

SleeperOne,cam 65 mil."batrane',dar merita suma.Sunt 2 tipuri de aparate de la aceeasi firma;al doile tip ofera posibilitatea anesteziilor intraosoase extrem de utile in implantologie(cand vrem sa nu atingem zonele anatomice de risc).Cu aparatul nostru se pot face anestezii tronculare periferice,plexale,intraligamentare.
.
Vechi 30-12-06, 19:17   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

N-am trecut numele firmei care comercializeaza aparatul din teama de a nu se interpreta ca-i fac reclama. Poti suna la telefonul meu mobil direct si-ti dau toate detaliile.Cauta pe site-ul unde sunt inscrise cabinetele stom. si e usor de dat de mine(acolo am si adresa de e-mail)
.
Vechi 31-12-06, 01:23   #12
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si nu va e frica ca pocniti vreo radacina si faceti cate un "canal lateral"?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-06, 02:17   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu nu am incredere intr-o masina
daca se strica pe cine dau vina
oricum vreau sa se ocupe un om de mine
pai sa facem un exaercitiu de imaginatie: peste 2-3 ani un produs de anestezie, sistem de operare win xp sau sa zicem orice produs microsoft
eraore, va rog reset sau de fapt nici nu vreau sa imi imaginez
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-06, 02:31   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian
... pai sa facem un exaercitiu de imaginatie: peste 2-3 ani un produs de anestezie, sistem de operare win xp sau sa zicem orice produs microsoft
eraore, va rog reset sau de fapt nici nu vreau sa imi imaginez
Te complici cu WIN XP, astea merg controlate si sub MS-DOS
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-06, 08:48   #15
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La orice procedura stomatologica exista riscuri (sa perforezi cu acul seringii un vas sanguin,sa-ti sara freza din piesa de mana,sa depasesti apical spatiul endodontic,sa-ti derapeze un elevator in timpul extractiei,sa ai o complicatie pulpara in urma prepararii protetice,sa-ti faca pacientul o lipotimie sau un accident alergic,etc,..si nu mai pot contiuna ca parca seamana a blestem!)
Am vazut ca la discutiile despre endodontie si care reprezinta grosul parerilor de pe forum sunt colegi ca nu vor in ruptul capului sa foloseasca sistemele mecanice preferand sa faca basici la buricele degetelor.N-au decat daca vor asa.Cu toata finetea simtului din varful degetelor si cu toate masuratorile posibile o dam destul de des in bara.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/878-sisteme-electronice-anestezie/
Omul rareori face ceva perfect.Tinde doar si prin asta este inaltator!
Ia vedeti aici: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 31-12-06, 11:11   #16
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Neagu Stefan
...Am vazut ca la discutiile despre endodontie si care reprezinta grosul parerilor de pe forum sunt colegi ca nu vor in ruptul capului sa foloseasca sistemele mecanice preferand sa faca basici la buricele degetelor.N-au decat daca vor asa. Cu toata finetea simtului din varful degetelor si cu toate masuratorile posibile o dam destul de des in bara.
Omul rareori face ceva perfect. Tinde doar si prin asta este inaltator!
...
De acord cu mentiunea ca masina face doar ceea ce a programat-o un om sa faca. Sau altfel spus nu masina face anestezia, medicul o face. Ehe ... daca si-ar lua reperele si ar stabili singura locul de depunere al anestezicului alta ar fi situatia
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-06, 11:37   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
si nu va e frica ca pocniti vreo radacina si faceti cate un "canal lateral"?
Te referi la injectarea intracanalara...Nem, si asta dintr-un motiv foarte simplu. Aparatul are si o si un sistem de masurare a rezistentei la injectare (ei il numesc PAR), afisarea fiind pe sistem de LED-uri. Sunt 4 trepte. Cand creste rezistenta foarte mult se opreste automat, pentru a preveni orice accident, asa cum a spus si tatal meu. Mai mult, cresterea rezistentei este controlabila, cu cat pistonul intalneste o rezistenta mai mare, se mai aprinde un LED. Deci totul e controlabil, si rar se ajunge sa se atinga nivelul maxim de rezistenta...
Priza tip stilou si punctul de sprijin in vecinatatea acului creste mult precizia si scade efortul. Iar comanda prin pedala e foarte utila, ca la orice aparat ce necesita precizie fina (turbina de ex.). In plus, containerul pentru carpule e autoclavabil.

@ aurelian
OK.Deci iti place sa cureti cavitatile carioase cu unghia!
Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie lasat totul in seama "masinilor". Insa atata timp cat iti usureaza munca, iar controlul este pe deplin al tau, nu vad unde e baiul. De ce sa ma concentrez pe incordarea policelui, cand pot sa fiu mai degraba atent la locul punctiei?

Acum intrebarea se pune: se merita suma respectiva? "Iti scoti banii?" (cam piperat pretul...). Pentru un maniac al tehnicii, poate ca da....
.
Vechi 31-12-06, 11:58   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Este SleeperOne ? Sau Wand ?
Si ...ultimele intrebari: cit a costat ? / de unde l-ati cumparat?
Multumiri !
Trimite-mi pe e-mail-ul din profil adresa ta de e-mail si iti voi trimite oferta.
.
Vechi 14-01-07, 00:19   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default the wand pt stefan

si sistemul de anestezie de la milestone numit the wand face cam acelasi lucruri.
de fapt cred ca sunt la fel.numai ca au niste preturi cam piperate la ace.
.
Vechi 14-01-07, 00:33   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default the wand plus

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

au primit astia niste premii pentru aparatul asta
.
Vechi 14-01-07, 00:49   #21
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am vazut acum cativa ani la Denta ceva asemanator, daca nu chiar el era. Aparatul se numeste Compudent, uite si un link: Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=878
Ce nu imi place la el:
1.Sistemul de prindere a carpulei (pozitionarea pe aparat), de unde pleaca un furtun catre piesa de mana; pana ajunge anestezicul la varful acului poti sa tragi un pui de somn.
2. Piesa de mana e mult prea subtire, deci teoretic si prea usoara, dauneaza astfel controlului.
3. Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca acul e rabatabil. Nu ma doare mana sa pun capacul.
4. Dupa folosire, nu pot pozitiona piesa la unit, alaturi de spray, turbina,contraunghi,etc. de unde as putea sa o iau usor daca as avea nevoie de completare.
Acum depinde si de gusturi, bineinteles...
.
Vechi 14-01-07, 00:52   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La sectiunea download, sunt niste filmulete cu instructaj pentru diferite tipuri de anestezii; dupa ce realizeaza punctia, incepe o miscare de rotatie stanga-dreapta si o tot tine asa pana ajunge "la destinatie". Motivul?
.
Vechi 14-01-07, 01:21   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default eu il am

si merge bine.trebuie sa-l vezi la lucru ca sa-ti dai seama e poate face
.
Vechi 14-01-07, 01:35   #24
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Important este sa iti placa tie. Eu nu l-am folosit pana acum, comentariile fiind dupa ce mai tin minte ca am vazut la Denta si din poze. Stiu ca am ramas impresionat de idee, imi facea tare cu ochiul, insa pe atunci nu ii vedeam amortizarea si utilitatea...
.
Vechi 17-01-07, 04:58   #25
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Neagu Stefan jr
La sectiunea download, sunt niste filmulete cu instructaj pentru diferite tipuri de anestezii; dupa ce realizeaza punctia, incepe o miscare de rotatie stanga-dreapta si o tot tine asa pana ajunge "la destinatie". Motivul?
Ei spun ca principala cauza a ratarii an. la spix, tuberozitate sau whatever este datorat bizoului si modului de administrare a anesteziei cu siringile clasice . Acum sa vedem daca ma fac inteles: odata ce introduci acul cu bizoul in sus atunci el va urma o traiectorie descendenta datorita bizoului si frictiunii cu tesutul pe care il traverseaza. Daca il introduci cu bizoul in jos atunci el o va lua in sus si asa ratezi punctele unde ti-ai dori sa lasi anestezicul. Miscand stanga-dreapta acul in timpul punctiei nu mai depinzi de pozitia bizoului(miscarile se compenseaza si acul o ia drept) astfel eviti aceasta asa zisa deviere despre care vorbesc ei. Avantajul este ca the Wand are forma aceea de stilou si ai putea sa imprimi miscare stanga-dreapta usor fata de clasica siringa cu aspiratie. Personal cred ca mai degraba diferentele anatomice de la pacient la pacient si tehnica gresita pot duce la esecuri decat asa zisa deviere cauzata de bizou. Avantajul pe care il vad eu este mai degraba aparenta inofensiva si modul de administrare(lent), Dar pt 3000 de euro prefer sa obturez privirea pacientului cu palma si sa administrez leeeeent. :P
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-07, 20:34   #26
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de camellleom
Dar pt 3000 de euro prefer sa obturez privirea pacientului cu palma si sa administrez leeeeent. :P

Ai avut rabdare sa urmaresti filmuletele. Bravo!
Sunt de acord cu tine - o fi acul monoject foarte elastic, insa nici eu nu cred ca panta bizoului si pozitionarea lui in spatiu imi modifica mie directia de inaintare prin tesuturi...Chiar si asa, sa zicem - poti sa fii sigur ca directia pe care mergi, invartind de piesa de mana stanga-dreapta, te va duce la "destinatie"? Ori, la toti pacientii este exact aceeasi "destinatie"?
.
Vechi 17-01-07, 21:01   #27
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Neagu Stefan jr
Citat:
Publicat initial de camellleom
Dar pt 3000 de euro prefer sa obturez privirea pacientului cu palma si sa administrez leeeeent. :P

Ai avut rabdare sa urmaresti filmuletele. Bravo!
Sunt de acord cu tine - o fi acul monoject foarte elastic, insa nici eu nu cred ca panta bizoului si pozitionarea lui in spatiu imi modifica mie directia de inaintare prin tesuturi...Chiar si asa, sa zicem - poti sa fii sigur ca directia pe care mergi, invartind de piesa de mana stanga-dreapta, te va duce la "destinatie"? Ori, la toti pacientii este exact aceeasi "destinatie"?
Nu am urmarit filmuletele, mi-a aratat un nene de la stand la Denta anul trecut. :wink:

Asta le-am spus si eu - "destinatia" variaza. Ei zic macar te duci unde vrei tu si nu unde te conduce bizoul. Dupa cum spuneam putin probabil ca bizoul sa conduca asa mult. Una, nu are permis. A doua, proba practica la denta o facea intrand cu bizoul intr-o bucata de gel transparent care era mult mai dur decat orice tesut pe unde anesteziem noi. Doar daca nu faci anestezie intramusculara! :P

Bogdan.
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-11, 14:46   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Are cineva STA-ul de la Milestone aparut in 2010? Am gasit aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pretul: 2000$.
Vechi 13-02-11, 11:46   #29
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.

Imi amintesc sloganul de la lansarea acestei masinarii minune:"anestezia fara ac"!!!!

Principiul de functionare este bine gandit,avantajul principal este obtinerea anesteziei cu o cantitate minima de substanta anestezica,ficatul si cordul pacientilor in principal va vor multumi,dar.....ce ne facem cu pretul exagerat?
Pe de alta parte sa ne amintim ce sustin 80 la suta din pacientii nostri:"dl/dna doctor,mi-e tare frica de ac!"Tare frustant,cand tu sti ca ai platit pe acul respectiv o suma considerabila si pacientul e rupt de frica la vederea lui?
brindusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-07-14, 20:56   #30
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

Am vazut ca nu s-a mai scris de mult in acest topic. Intrebarea mea este , daca ar fi sa alegi intre STA si Sleeperone ce ati alege? Si dece?
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezia, anestezie, ani, canal, colegi, con, destinatie, discutiile, endodontie, fapt, frica, gura, imaginatie, imagine, inalta, incredere, lateral, masina, medicul, mine, molarii, perfect, programa, radacina, reprezinta, sistem, sistemele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
modele Gips - sisteme Td. Micky Tehnici 3 11-02-09 23:16
Intrebare: Sisteme de paralelizare pentru slefuit!?! Dr.Sorin.Mihai Protetica 5 16-06-08 21:48
Sisteme koreene in Ro!?! drtooth Implantologie 4 23-01-08 00:13
sisteme de siguranta si protectie in cabinet nico Aparatura stomatologica 28 22-09-07 21:54
ce sisteme de mentinere preferati la scheletate? SOARE ADRIAN Protetica 21 13-01-07 18:44

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: