Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

de la comanda si pana la livrare

discutie din eugenol.ro : Povestea mea incepe asa: eram candva acum o luna cand m-am hotarat sa achizitionez un micromotor endo... m-am interesat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-09-09, 23:23   #1
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default de la comanda si pana la livrare

Povestea mea incepe asa:
eram candva acum o luna cand m-am hotarat sa achizitionez un micromotor endo...
m-am interesat in stanga si in dreapta pana m-am hotarat asupra unui model...
am incercat sa il achizitionez din franta insa acest lucru este imposibil datorita lipsei de pe piata franceza a acestei firme... luand legatura cu cei de la firma mama din italia mi-au zis ca nu vand in franta precum si in alte tari deoarece ei fac parte din 2003 dintr-o firma mult mai cunoscuta care vinde printre altele si acest produs doar un pic mai frumos si mult mai scump...
intreband totusi de unde pot achizitiona produsul mi-au recomandat o firma din romania...
am luat legatura cu firma din romania (a carui nume nu il zic pentru ca sunt sigur ca in rest fac o treaba buna).. iar acestia au zis ca italienii sunt in vacanta si sa astept pana in septembrie...
am vb cu cei din italia care le-au scris romanilor ca ei lucreaza si ca pot trimite produsul...
atunci trimit jumatate de suma la firma din romania si... de o luna inca astept produsul ...
cei din romania zic ca cei din italia nu au mai dat nici un semn(si ii cred pe cuvant)
cei din italia mi-au raspuns zilele trecute ca romanii nu au sunat pe cine trebuie ci doar pe cei care erau in vacanta...*

dar eu inca trag de anthogyrul de rezerva... si imi este ciuda ca nu am ales morita din nou...
diferenta de pret exista,dar nu am ales modelul italian pentru pret ci pentru ca mi-a fost recomandat...acum regret un pic...

problemele care ma deranjeaza :
1. de ce ti se cere o suma de bani avans?...si de fapt,de ce se incaseaza banii fara sa faca nimic. eu in franta cumpar de sume mult mai mari si platesc la cateva luni sau o data pe luna dar niciodata in avans...
2. de ce vinzi un produs care nu il ai pe stoc(in unele tari este ilegal)
3.de ce exista aceste grave probleme de comunicare intre trei parti...
4. de ce nu se intampla asa ceva in tarile civilizate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/8022-comanda-pana-livrare/

hai romania...1-1 cu franta(am fost in tribuna) dar doar la fotbal
Vechi 06-09-09, 23:36   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"1. de ce ti se cere o suma de bani avans?"

pt ca 1 nu au asa ceva pe stoc si tre sa fie siguri ca daca il comanda il iei
si 2 de multe ori din avansul tau ( 50%) ei platesc produsul. clar?

2. "2. de ce vinzi un produs care nu il ai pe stoc(in unele tari este ilegal)" - pt ca esti in romania si medicii s-au obisnuit asha. In alta ordine de idei, nu ti-au vandut produsul ci ai facut o precomanda si ai dat un avans. Chestie de interpretare.

3. "3.de ce exista aceste grave probleme de comunicare intre trei parti..." - pt ca frecvent firmele importatoare de la noi nu iau de la fabricant ci de la un dealer. ( nu generalizam) si pt ca asa merge treaba la noi. daca nu iti convine nu prea ai ce sa faci... o mica boicotare a furnizorilor de materiale stoma? Salut pe aceasta cale prestatia sexident si den**o. Un exemplu demn de urmat...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8022

4."4. de ce nu se intampla asa ceva in tarile civilizate." - banuiesc ca asta e o intrebare retorica si ca nu astepti raspuns la ea

tre sa vin eu sa iti raspund...e bine, mai sico?

PS apreciez fairplay-ul de care au dat francezii ( una la noi si una la ei... ca in speranta echipei lui luce..)

Modificat ultima data de dexter; 06-09-09 la 23:37. Motivul: meci franta
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-09, 23:40   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi pt raspunsuri,dar erau cam toate retorice
in legatura cu echipa lui luce...din tribune e si mai trista situatia
Vechi 11-07-13, 12:09   #4
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna dimineata,

Sper sa nu poluez acest topic cu intrebarea mea. Doresc sa comand din SUA, de la un medic din California un produs dar dansii imi spun ca nu pot trimite in ROmania pentru din cauza restrictiilor din vama. Este vorba despre un sistem de albire. Doua intrebari:
- exista vreo portita / derogare prin care sa pot comanda totusi produsul?
- am rude in Franta, se poate trimite acolo ( poate n-au nu stiu ce restrictii vamale ) si de acolo aici?
Multumesc mult, sper sa nu fie o intrebare prosteasca, este prima oara cand comand din afara. Initial i-am intrebat pe dansii insa ridica din umeri. Va multumesc.
Vechi 11-07-13, 12:18   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

E mare? Nu incape intr-un pachet/plic cat fanta de la o cutie postala? Daca incape nu iti fa nicio grija si zil-e sa trimita prin posta si atat, prioritar, eventual recomandat...

Daca e mare atunci vezi ce poti sa declari ca este cand ajunge in Romania la controlul vamal si atunci nu ai probleme.

Probabil Franta are conditii similare cu noi caci suntem in UE... de altfel (poate stii) din UE poti comanda orice ca vine normal prin posta vara nicio vama... Nu gasesti acelasi produs in UE (UK....)?

Modificat ultima data de radualionte; 11-07-13 la 14:32. Motivul: orto
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-14, 18:10   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Ziua buna,

Am o intrebare vis-a-vis de comanda din SUA. Vorbeam mai sus anul trecut de un sistem de albire, comanda ce nu s-a mai concretizat. Vreau sa comand acum tot ceva de ordin medical ( consumabile). E prima oara cand fac asta si vroiam sa intreb daca trebuie declarat ceva anume special avand in vedere ca e vorba de substante medical etc care trec peste granita s.a.m.d?
Intreb asta ptr ca e prima oara cand comand si de fapt comanda firma/ clinica si nici eu nu sunt f lamuriti si stiind ca mai sunt medici de aici care comanda de peste ocean am intrebat si eu sperand ca ma veti lamuri. Va multumesc frumos.
Vechi 17-06-14, 20:21   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cel mai usor este sa gasesti pe cineva acolo sa iti comande si sa iti aduca in Romania. Eviti toate problemele enumerate de tine.
.
Vechi 17-06-14, 20:40   #8
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai ideea e ca cei din SUA trimit in Paris si de acolo o persoana imi trimite prin autocar in tara. Insa nu stiu ce formalitati trebuie sa fac, declar etc. Sau trebuie pur si simplu platit si ridicat coletul. Multumesc din nou!
Vechi 17-06-14, 20:54   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Atunci vama se face in Franta... Eu asa stiu, poate gresesc. Apoi fiind trimise in zona UE tu nu mai ai treaba in Romania.

PS: Eu am comandat ceva din Asia si tot asa a fost trimis via UK in Romania... Aia din UK fiind adormiti asa cum stim (vai de mama lor astia cu posta lor regala - cea mai proasta (spune cineva care comanda multe lucruri, de la vederi si suveniruri la altele)) nu au facut nicio vama dar au trimis in Romania si evident ca aici nu s-a facut nicio vama.
.
Vechi 18-06-14, 17:20   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Mersi Mircea,

Ideea pe scurt e ca e prima data cand comand ceva din SUA. Ei trimit in Franta ( am o verisoara acolo ) deoarece mi-ai spus ca conform nu stiu carei legislatii ( "due to custom laws" au spus) nu pot trimite acel produs in Romania. Ei il trimit in Franta si de acolo verisoara mea il va lua de la avion si mi-l va trimite cu autocarul in ROmania.
Cam care ar fi pasii care trebuie facuti? Am inteles, vama in Franta, cine o face ( o pot pune pe verisora mea?), cum se face asta si de acolo il poate trimite in ROmania si asta e tot?
CUm e mai avantajos sa comand, pe SRL sau pe persoana fizica? Imi cer scuze de intrebari insa vreau sa fiu f lamurit inainte sa dau banii. Multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Vechi 19-06-14, 12:51   #11
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pot spune ca vama americana e f stricta. Am fost de cateva ori si pot spune ca nu le scapa nimic. Risti mult. Dar daca ai pe cineva care vine in Ro si care sa fie si in domeniu ar fi mai ok.In primul rand trebuie sa ai toate actele aparatului la vama. O problema se poate sa ai la vama romana care se poate ca o sa iti ceara sa platesti TVA ul produsului si cred ca e cam mare.
Eu nu m-as complica...
Adrenalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-14, 13:02   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Daca iti trimite in Franta VAMA se face acolo conform legilor lor... Acolo se platesc taxele si tot... De acolo se trimite in Romania ca si cum ai trimite o vedere, branza, ceai, televizoare, orice.... fara vama si fara control... prin curier (DHL de exemplu). Detaliile cu firma nu le stiu.
.
Vechi 19-06-14, 13:49   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Ok, va multumesc mult pana acum. Adrenalina, nu risc nimic, deoarece fac totul legal. Firma trimite de acolo cu FedEx-ul pana in Paris si de acolo eu trebuie sa il aduc aici, ei trimit legal nu pe neve cu toata documentatia. In fine, sa fac primul pas si va anunt cum a fost.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., avans, banii, buna, comanda, comunicare, cumpar, endo, endodontie, firma, fotbal, franceza, intrebare, italia, italian, legatura, luna, luni, micromotor, model, morita, nou, nume, parte, platesc, produsul, raspuns, romanilor, salut, sigur, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:18) timp.

Alegeti schema de culori preferata: