Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Fotografia in stomatologie

discutie din eugenol.ro : pai unde scrie ca f=250 mm? f-ul nu se masoara in milimetri. cred ca se refera la distanta focala ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree173Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-05-10, 23:34   #58
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai unde scrie ca f=250 mm? f-ul nu se masoara in milimetri.
cred ca se refera la distanta focala si anume distanta focala = 250mm
asta e ca la un obiectiv cu zoom de exemplu un obiectiv 18-105mm.
care cand e la 18 mm vezi foarte mult prin el si cu cat te apropii de 105 vezi mai aproape dar mai restrans,adica nu asa larg. si asta iti arata si desenele alea.
Vechi 04-05-10, 08:57   #59
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sico are drepatet - f e distanta focala a photoadpterului pentru aparatul foto care il vei pune pe microscop. Photoadapterul are roul de obiectiv. Am pus un pdf cu cateva informatii, poate te ajuta.
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf 30-227-i-e.pdf (653,4 KB, 103 vizualizari)
Vechi 04-05-10, 12:55   #60
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de fapt ceea ce gasisem e asta... deci f e lungimea adaptorului? adica asa cum e in imagine ai adaptor de 100, 250 sau 350 mm (banuiesc) si ceea ce se vede in fiecare caz in parte. Am inteles bine?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.JPG (168,5 KB, 17 vizualizari)
Cosminf a multumit.
lupusebastian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-10, 13:14   #61
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ma rog 100 e adaptoul de la DSRL la adaptoarele pe filet cred.
.
Vechi 04-05-10, 15:05   #62
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cam asa ceva
Vechi 20-05-10, 21:49   #63
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Care aparat foto e mai indicat pentru stomatologie?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sau
Mentionez ca vreau sa fac poze usor, care sa iasa si bine si in principal in cavitatea orala.
Diferenta de pret e mare si vreau sa stiu daca se merita.
Multumesc pentru raspunsuri!
Vechi 21-05-10, 00:00   #64
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

diferenta de pret "se merita"...
cu un obiectiv 18-55 de la canon nu ai sa poti sa faci niste super macrouri dar cat de cat ok.
fujifilm nu mi-as lua ...
daca ai putea cere la cineva sa te ajute sa testezi niste aparate ar fi super.
ALEX20 a multumit.
Vechi 21-05-10, 08:38   #65
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare ....
Am gasit ceva info pe net despre camere pentru micro...e doar o idee dupa care sa te ghidezi

Iar pentru video ceva ieftin si bun ....

tinem legatura
Cosminf a multumit.
.
Vechi 21-05-10, 08:41   #66
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

SICO: dar adaptoarele au diametrul interior diferit? intre cel 250 si 350? si daca DA...care e diferenta? sau cum o pot afla?
.
Vechi 21-05-10, 15:05   #67
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai normal trebuie sa ai adaptor in functie de ce aparat foto ai.
adica conexiunea intre "body" adica aparatul fara obiectiv si adaptor. diametrul nu poate fi diferit. daca este diferita trebuie sa existe un adaptor .
la un nikon de exmplu la obiectivul 18-105 ai un anumit diametru al obiectivului iar la cel de 105mm e un diametru mai mare,dar conexiunea cu aparatul foto e pe acelasi diametru.
Vechi 21-05-10, 16:52   #68
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cel putin asa arata in foto pe care am postat-o .... diametrul e diferit si nush cum sa-l aflu pentru 250. Daca te uiti atent ai sa vezi ca diametrul la 250 e mai mare decat cel de 350.
Si asta era intrebarea? cum sa aflu cele 2 diametre sau pe unde sa caut
.
Vechi 25-05-10, 23:56   #69
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Care e mai bun?
Canon EOS 1000D 18-55 FARA IS
sau
Nikon 3000D 18-55 VR cu dezavantajul ca nu are Live View Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Si a 2-a intrebare: in ce masura afecteaza calitatea imaginii lipsa IS -ului (image stabilization)? 10x
Vechi 26-05-10, 10:13   #70
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Forever NIKON will be my love
.
Vechi 22-05-11, 15:07   #71
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru cine e interesant de foto in stoma la cluj in cadrul Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (vezi program sambata) va fi un curs introductiv. Intrare gratis
Vechi 23-05-11, 12:23   #72
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

sper sa fiu si eu pe-acolo (pare-se ca o sa am o poza expusa in cadrul expozitiei de la ora 18 de sambata)
Vechi 03-06-11, 12:28   #73
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Chestionar-fotografie

Buna ziua!

În vederea realizării lucrării mele de diplomă este necesar completarea unui chestionar cu tema utilizării fotografiei în cabinetele de medicină dentară. Aş dori să vă rog, dacă aţi putea să completaţi un chestionar scurt, anonim fie că utilizaţi sau nu utilizaţi fotografia în cabinetele unde vă desfaşuraţi activitatea.

Am ataşat chestionarul la mesaj şi rog pe cei care îl completează să mi-l trimită pe mail la adresa: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Vă mulţumesc mult de tot!

p.s. cu cât mai multe chestionare, cu atât mai bine
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Chestionar.licenta.doc (45,0 KB, 14 vizualizari)
anda_phillip a multumit.
monicaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-11, 13:52   #74
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Sunt incepator in domeniul fotografiei si vreau sa mi cumpar un aparat. Am citit ceva, m am mai interesat si as vrea sa mi cumpar un Nikon coolpix p100. Nu este un DSLR dar din ce am citit despre el ar trebui sa fie ok. As avea totusi nevoie de sfatul cuiva mai experimentat. pun cateva link uri utile:

Specificatii:

Un filmulet cu poze facute de acest aparat. (sunt sau nu photoshop modificate )

Va multumesc
cristi.md este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-11, 14:03   #75
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

intotdeauna decizia se ia in functie de ce destinatie va avea aparatul, respectiv ce vrei sa faci cu el. (si in functie de buget, bineinteles).
Vechi 18-06-11, 14:28   #76
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ektomolare View Post
intotdeauna decizia se ia in functie de ce destinatie va avea aparatul, respectiv ce vrei sa faci cu el. (si in functie de buget, bineinteles).
Multumesc de raspuns.
Scopul lui este de a comunica cu tehnicianul in vederea culorii, formei si individualizarii coloristice a microprotezelor integral ceramice si nu numai.
Probabil in vacante o sa fac poze la un copac, un peisaj..etc
.
Vechi 18-06-11, 14:45   #77
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

) pai in cazul asta lasam copacul si peisajul pe plan secund. pentru aplicatiile in stoma se pot folosi si compacte sau bridge-uri dar probabil e de preferat sa poata suporta folosirea de accesorii (macar un blitz circular). daca bugetul nu e o problema recomandarea (nu doar a mea) ar fi totusi un sistem dSLR dedicat. adica body (nu prea conteaza ce model, aparatele din generatia actuala sunt toate cat se poate de competente pentru asa ceva), obiectiv de macro (100mm - asa a zis si dacris la workshop-ul de la cluj ) si un blitz circular. alegerea sistemului probabil o vei face in functie de pretul total (probabil intre canon si nikon, pentru care accesoriile sunt mai usor de gasit, fie noi, fie second-hand). eu personal as merge pe varianta SH. obiectivele nu prea au ce sa pateasca daca au fost folosite cu grija. body-urile rezista la zeci de mii sau chiar sute de mii (cele din clasele superioare) de declansari deci nu ar trebui sa fie o problema. despre blitzuri nu prea stiu ca eu am ramas inca dedicat filmului si fotografiei in lumina ambientala (la lucru ma folosesc de un canon 20d si de blitzul incorporat - deloc cea mai fericita solutie dar am alte prioritati in materie de investitii pana la un sistem foto), dar sigur si ele duc mii de declansari. per total, mergand pe varianta second hand, e posibil sa-ti mai ramana bani si de un g-aenial intro kit fatza de o varianta noua
KLMircea si cristi.md au multumit.
Vechi 18-06-11, 14:54   #78
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

g'aenial ul il am dar nu pot sa pozez ce fac cu el
Eu in general sunt reticent in a-mi cumpara ceva peste 5 mil SH;
Asa stiu ca mi iau un lucru nou, cu garantie 2 ani.
Referitor la blitz circular si obiectiv de 100mm macro, vor veni si ele peste un an 2 sau poate mai repede si asta cu siguranta.
Acum intrebarea mea e: cu nikon-ul asta pot face poze ok la dinti?
multumesc
.
Vechi 18-06-11, 15:30   #79
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

fara blitz nu (si nici cu cel incorporat - zic din proprie experienta).
acum referitor la SH, eu mi-am luat canon-ul de pe ebay acum un an jumate. 900 de roni la 24k de cadre. era in stare impecabila, cu doar vagi urme de folosire, firesti pentru un aparat cu vechimea lui. nu mi-a facut nici cea mai mica problema si nu-s un norocos din fire. am cel putin 8 aparate pe film luate tot de pe ebay, toate functionale si toate in stare cat se poate de buna pentru varsta lor (si aici vorbesc de cel putin 30 de ani fiecare. cel mai vechi e din 1954 si e printre cele pe care le folosesc cel mai des). e adevarat, la aparate de genul asta sunt sanse destul de mari sa vina cu probleme pe care vanzatorul ori nu le-a cunoscut ori le-a cunoscut dar s-a facut ca ploua. aparatul poate declanseaza dar exponometrul nu merge. sau merg toate mai putin contorul de cadre sau selftimer-ul. etc
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/7873-fotografia-stomatologie/
la digitale in schimb e mult mai simplu pentru ca de regula ori merge ori nu merge. nu prea se poate sa mearga doar partial
dau un singur exemplu de diferenta de pret... am vazut recent un anunt de vanzare pentru un 24-105/4 L de la canon. pretul cerut era de 2700 de roni, in timp ce pretul de magazin e de 4400 de roni. uite gaenial-ul doar aici. si daca obiectivul nu are zgarieturi, stabilizarea functioneaza, focusul la fel, inseamna ca e la fel de bun ca unul nou. poate n-are garantie dar e genul de obiect care nu prea are motive sa se strice de la sine putere.

bineinteles, daca bugetul nu e un factor, niste scule noi costa mai mult dar vin cu liniste psihica la pachet care intr-adevar conteaza mult, mai ales ca avem altele cu care sa ne batem capul.
Vechi 18-06-11, 16:03   #80
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

am gasit unul pe okazii.ro
canon 1000D
Nou e 1600 ron
aici e 800.

vad 3 variante:
1 nu stie ce vinde pentru ca l a furat.
2 e stricat
3 are nevoie urgent de bani..?
imi e teama de SH ptr ca in genotipul romanului gasesti gena de tepar. Cu timpul am invatat ca teparii devin din ce in ce mai inteligenti si profesionisti, parca ar exista congrese si workshop-uri!!!
.
Vechi 18-06-11, 16:17   #81
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Decat sa dau banii (destui de multi) pe acest aparat eu as cumpara un DSLR Nikon. Nu vreau sa te dezamagesc pentru ca daca faci investitia in DSLR o sa trebuiasca sa mai scoti bani pt: blitz, blitz circular macro, obiectiv macro si alte accesorii mai ieftine. Am mai spus: e ca un drog, daca intri in joc trebuie sa joci.

Decat sa dai banii pe aparatul ala iti vand eu un digital compact asemanator Panasonic - eu am fost super multumit de el dar in 3 luni am vrut DSLR si nu regret nici azi.

Cum a spus si Ekto (care e foarte talentat la poze) trebuie BLITZ. In gura e bezna.

Reglajele (pentru ambele tipuri de aparate) pentru a face poze sa comunici culoarea sunt cumplit de grele - trebuie sa fii super profesionist in foto ca sa nimeresti.

Dintre DSLR-uri eu as alege fie Nikon, fie Canon. Eu sunt Nikonist forever
Nikon are un avantaj: pretul e mai mic la aparatele comune DSLR si gasesti accesorii mai ieftine (produse de Nikon) pentru aparat.
.
Vechi 18-06-11, 17:08   #82
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

in concluzie decat sa mi cumpar NIKON p100

mai bine imi cumpar CANON EOS 1000D

M-am uitat la vanzatorul de pe okzii.ro si are calificative f bune. vad ca a mai vandut si tot vinde aparate foto si DSLR si compacte la 1/2 de pret fata de emag si fara incarcator, deci probabil au aceeasi provenienta cu raypex 6 le meu.
.
Vechi 18-06-11, 17:36   #83
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

provenienta aparatului poate fi intr-adevar discutabila. pretul e super ok in schimb.
obiective de macro probabil gasesti usor si SH (mai degraba unul de 60 decat de 100). ar mai fi blitzul pe care e posibil sa fii nevoit sa-l iei nou (nu cred sa fie prea multi care au asa ceva si vand) sau SH de pe ebay.

poti lua in considerare si varianta ebay pentru ca, de exemplu, nemtii sunt in majoritate covarsitoare mai seriosi decat romanii. clar e mai sigur ceva second de la nemti sau chiar englezi decat de la noi.
Vechi 20-06-11, 00:51   #84
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu folosesc blitzul aparatului pentru poze la dinti(nikon d90 cu nikkor 105mm macro).
poti vedea poze la dinti pe subiectele deschise de mine.
Vechi 20-06-11, 02:07   #85
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

si eu la fel, dar diferenta dintre o poza facuta asa si una facuta cu un blitz circular e foarte mare. in scop pur documentar e ok, dar daca trebuie sa te bazezi pe pozele astea pentru culoare, finetzuri de morfologie etc., pot aparea probleme.
Vechi 20-06-11, 20:05   #86
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

m-am hotarat sa mi cumpar nikon-ul d3000 cu obiectiv 18-55.
dupa ceva timp o sa mi iau un obiectiv macro si un blitz circular.
am citit ceva review uri pe net intre canon d1000 si nikon 3000d si din cei de acolo spuneau ca nikon ul ar reproduce mai bine culorile naturale;
Pentru culoare totusi daca fac poza cu cheia de culori langa(mai precis culorile pe care le banuiesc eu) si folosind trepied pot obtine ceva cat mai aproape de adevar, sper
.
Vechi 20-06-11, 21:06   #87
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Welcome to NIKON club
.
Vechi 20-06-11, 21:54   #88
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristi.md View Post
m-am hotarat sa mi cumpar nikon-ul d3000 cu obiectiv 18-55.
dupa ceva timp o sa mi iau un obiectiv macro si un blitz circular.
am citit ceva review uri pe net intre canon d1000 si nikon 3000d si din cei de acolo spuneau ca nikon ul ar reproduce mai bine culorile naturale;
Pentru culoare totusi daca fac poza cu cheia de culori langa(mai precis culorile pe care le banuiesc eu) si folosind trepied pot obtine ceva cat mai aproape de adevar, sper
Nu ai nevoie de trepied.
Daca o sa ai nevoie de sfaturi, sa nu eziti
cristi.md a multumit.
Vechi 23-06-11, 10:53   #89
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

cu siguranta. Ma gandeam sa fac si un curs ceva, eventual sa ajung sa inteleg toate f-urile iso-urile si tot felu, care-mi sunt straine acum.
.
Vechi 24-06-11, 16:00   #90
Initiat
Medic Dentist
tks

.

nikonul d40 ce parere aveti de el? imi spunea cineva ca trebuie curatat la obiectiv, la o anumita perioada.. nu am bani de unul nou, si am o cunostinta care il vinde cu 200e si spune ca are pana in 1000 de cadre , ca nu l a folosit. tks
Vechi 24-06-11, 16:50   #91
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu am unul si merge excelent.
Mai important e obiectivul.
Dupa ce inveti iti iei alt aparat.

Uite o poza facuta cu el si e pusa de cineva in Wikipedia.
Sau alte poze facute de mine.
.
Vechi 27-06-11, 00:12   #92
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru foto in stoma un DSLR e obligatoriu, la fel un obiectiv de macro de 100 sau 105 mm. Blitzul circular ajuta, dar se poate si cu cel al aparatului daca esti dibaci la poze (cum e Sico).
Daca faci poze doar in gura poti sa iti iei cel mai ieftin DSLR din gama (Nikon D40 sau D60 respectiv Canon 1000D). La obiectiv cel de firma e cel mai bun, dar exista si firme de obiective, gen Sigma sau Tamron la o calitate ok si pret mai mic.

Daca vrei si alfel de poze atunci te poti pregati sa scoti mult mai multi bani pt un aparat mai bun si obictive. Nu va recomand cele de kit, gen 18-55 pt ca nu sunt prea luminoase (f e cam 4,5).

Eu am Canon 40D cu ob Sigma 105 si blitz circular tot Sigma. Si dupa audieri repetate ale prezentarilor lui Dan Lazar am si inceput sa l folosesc la potential.

Pont: la cursul prof. Lassere de sapt trecuta am vazut ca el foloseste si contrastor alb pentru detalii, dintii aratau altfel decat cu cel negru.
.
Vechi 27-06-11, 08:32   #93
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vreau sa va intreb pe cei care faceti poze fara blit circular, la lumina naturala, si subexpuse : ce setari folositi ?
Vechi 27-06-11, 09:08   #94
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Subexpuse? Adica,de ce sub expuse?
Eu folosesc viteza de 1/200 , f 18, si flashul aparatului pe normal.
Vechi 27-06-11, 11:06   #95
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

@ laura> cand folosesti blitzul, din moment ce e TTL (*), aproape indiferent ce setari ai folosi expunerea va fi aceeasi. cand esti in lumina ambientala situatia e pe dos pentru ca, fatza de flash, lumina ambientala intr-un moment dat are o valoare data. prin urmare expunerea o faci tu, variind ceilalti trei parametri (diafragma, timp, iso). dar, deschizand diafragma prea tare risti sa pierzi subiectul din focus (daca e vorba de dinti e cu atat mai rau). daca folosesti un obiectiv normal spre tele (toate macro-urile uzuale, mai ales in stoma, o sa cada aici. ex> 60mm, 100mm, 105mm) profunzimea de camp e de regula destul de mica (si scade o data cu cresterea distantei focale, pentru aceeasi distanta fatza de subiect) iar pentru stoma, de voie de nevoie va trebui sa inchizi peste f11-16.
crescand timpul de expunere, iti scade expunere deci incepi sa subexpui. dar scazandu-l risti sa ajungi in zona iti ies miscate (thumb rule> iti trebuie un timp de expunere de 1/focala. ex> la un 105mm macro iti trebuie 1/105 - respectiv 1/100, cea mai apropiata varianta).
deci (ca deja m-am intins) )
vei avea nevoie de f16 + 1/100 la o lumina data. mai poti tine expunerea "pe loc" (adica la o valoare normala pana la tolerabila) doar prin iso, care ar trebui sa fie undeva pe la 1600 sau mai mare, deci inacceptabil. (tot ca o regula de aur, vei avea expunere corecta pentru orice subiect luminat direct de soare intr-o zi insorita, pentru urmatoarele setari> f16 si 1/ISO - adica la iso 100 va trebui sa ai f16 si 1/100)

iar daca intrebarea ta era legata de fotografie in general, nu de cea aplicata in stoma, inseamna ca n-am baut destula cafea inca

LE>
Citat:
Daca vrei si alfel de poze atunci te poti pregati sa scoti mult mai multi bani pt un aparat mai bun si obictive. Nu va recomand cele de kit, gen 18-55 pt ca nu sunt prea luminoase (f e cam 4,5)
pentru stoma nu conteaza deschiderea maxima pentru ca oricum folosesti obiectivul spre deschiderea minima

* TTL inseamna ca obturatorul se deschide si in acelasi timp blitzul declanseaza. lumina lui pleaca, se loveste de subiect si se intoarce, trece prin obiectiv si cade pe film/senzor dupa care este reflectata pe un alt senzor conectat la CPU-ul aparatului. cand combinatia asta decide ca s-a acumulat destula lumina pentru setarile folosite de tine opreste blitzul. de asta nu conteaza setarile tale. in principiu orice ai face expunerea iese la fel.
Dumitru a multumit.
Vechi 27-06-11, 11:58   #96
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=ektomolare;

LE>
pentru stoma nu conteaza deschiderea maxima pentru ca oricum folosesti obiectivul spre deschiderea minima

Aia zice si Stefan mai sus,daca vrei si altfel de poze nu recomanda obiectivele de kit fiindca nu au deschidere mare
Vechi 27-06-11, 12:22   #97
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.

clar n-am baut destula cafea
sico a multumit.
Vechi 22-03-12, 14:30   #98
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de stef_ank View Post
Pentru foto in stoma un DSLR e obligatoriu, la fel un obiectiv de macro de 100 sau 105 mm. Blitzul circular ajuta, dar se poate si cu cel al aparatului daca esti dibaci la poze (cum e Sico).
Daca faci poze doar in gura poti sa iti iei cel mai ieftin DSLR din gama (Nikon D40 sau D60 respectiv Canon 1000D). La obiectiv cel de firma e cel mai bun, dar exista si firme de obiective, gen Sigma sau Tamron la o calitate ok si pret mai mic.

Daca vrei si alfel de poze atunci te poti pregati sa scoti mult mai multi bani pt un aparat mai bun si obictive. Nu va recomand cele de kit, gen 18-55 pt ca nu sunt prea luminoase (f e cam 4,5).

Eu am Canon 40D cu ob Sigma 105 si blitz circular tot Sigma. Si dupa audieri repetate ale prezentarilor lui Dan Lazar am si inceput sa l folosesc la potential.

Pont: la cursul prof. Lassere de sapt trecuta am vazut ca el foloseste si contrastor alb pentru detalii, dintii aratau altfel decat cu cel negru.
La americani am vazut ca au niste aparate Polaroid speciale pentru lumea medicala, cu suprafete sterilizabile & stuff...
csilviu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-12, 11:49   #99
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

bun, am facut-o lata -- mi-am cumparat Nikon D 3200 - face si cartofi prajiti
Dentamax si pup au multumit.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-12, 11:56   #100
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa-l stapanesti sanatoasa! E un aparat nou fff bun, toti sunt super incantati de el.
k.Adina a multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-12, 00:48   #101
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Merci pentru sfat :-)
.
Vechi 24-07-12, 11:54   #102
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Servus "frantuzoaico" bine ai revenit printre noi si sa te bucuri de aparat.Citi euroi dadusi pe el nu zici?altfel sper ca-s toate bune si incepi sa te integrezi

sa ai spor si reia daca ai timp "povestirile" care au fost atit de faine despre Franta si nu numai pentru unii dintre noi e ca un fel de "travel"
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-12, 18:22   #103
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
bun, am facut-o lata -- mi-am cumparat Nikon D 3200 - face si cartofi prajiti
Cum merge Nikon D 3200, ca ma tenteaza si pe mine? Ce obiective ai luat?
VTitus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-12, 22:43   #104
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Un singur obiectiv - 18-105; garantie 4 ani - 820 euro ;
Face niste poze bestiale, dar nu-i pot aprecia inca adevarata valoare.
VTitus a multumit.
.
Vechi 26-10-12, 11:20   #105
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sfat achizitionare

Aparat foto DSLR Canon EOS 1100D + Obiectiv EF-S 18-55mm DC III
Sau
Aparat foto Canon PowerShot SX40 HS 12.1MP

Multumesc !
luigi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-12, 12:58   #106
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de luigi View Post
Aparat foto DSLR Canon EOS 1100D + Obiectiv EF-S 18-55mm DC III
Sau
Aparat foto Canon PowerShot SX40 HS 12.1MP

Multumesc !

Nu te ajuta obiectivul 18-55mm, iti trebuie o focala mai mare, ideal ar fi un Cannon EF 100mm f/2.8, dar asta te duce pe la 2.500 Ron!
KLMircea a multumit.
.
Vechi 26-10-12, 13:18   #107
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Hmmm... la ce-i trebuie o focala mai mare?
.
Vechi 26-10-12, 13:30   #108
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mda.. Din pacate asta e bugetul si nu pot sa il depasesc. Ca recomandare am primit Sx40 dar sincer din review am vaz ca face ceva mai bine 1100D
Acum ce sa zic sx40 are si macro ..la 1100 ar trebui sa iau obiectiv macro din cate am inteles!
.
Vechi 26-10-12, 13:35   #109
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nikos sunt mai ieftine.
Eu sunt oricum fan Nikon.
.
Vechi 26-10-12, 13:52   #110
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Acum ce sa zic sx40 are si macro ..la 1100 ar trebui sa iau obiectiv macro din cate am inteles!
Nu-i musai, te poti descurca mai mult decat decent cu obiectivul de kit.
.
Vechi 26-10-12, 14:17   #111
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ok sa intleg ca te referi la 1100D ?
Multumesc pentru raspunsuri!
.
Vechi 26-10-12, 14:54   #112
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Da, la el. Dar as lua Nikonul D3100. E doar chestie de gusturi.
.
Vechi 26-10-12, 15:54   #113
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Nu-i musai, te poti descurca mai mult decat decent cu obiectivul de kit.
Te poti descurca si cu obiectivul de kit sau cu o compacta! Ideea e sa stii la ce te astepti. La 18-55 mm te cam duci in gura pacientului cu aparatu si nu o sa ai suficienta lumina. Daca in 2-3 ani asta e tot ce vrei sa investesti in aparat mai bine te orientezi spre o compacta de top.
luigi a multumit.
.
Vechi 26-10-12, 15:58   #114
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Mda.. Din pacate asta e bugetul si nu pot sa il depasesc. Ca recomandare am primit Sx40 dar sincer din review am vaz ca face ceva mai bine 1100D
De ce nu-ti iei body-ul separat si obiectivul separat?Ca obiectiv macro pt Canon eu spre asta m-am orientat si este si mai usor ca greutate cand pozezi cu o mana,etc:
Dentamax a multumit.

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, abord, articol, buna, caz, compendium, con, cuvinte, fapt, file, folosesti, fotografie, idei, iga, imagine, imagini, inceput, inteleg, interesant, intrebare, legatura, lungimea, macro, microscop, mm, parte, post, problema, puncte, salut, seama, topic, vand, vanzare, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: