Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum sa cumperi din China

discutie din eugenol.ro : Expozitiunea: Cand mi-am propus sa cumpar din china autoclav habar n-aveam ce-i aia declaratie vamala, bill of lading si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree41Multumiri
  • 14 Scris de drLouis
  • 11 Scris de Cer
  • 8 Scris de Cer
  • 1 Scris de skillz
  • 1 Scris de stanciulescu victor
  • 1 Scris de Cer
  • 4 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de KLMircea

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-05-09, 04:38   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     
Default Cum sa cumperi din China

Expozitiunea:
Cand mi-am propus sa cumpar din china autoclav habar n-aveam ce-i aia declaratie vamala, bill of lading si alte notiuni de import care se studiaza prin cursurile de ase; nu ca acum as avea
Aveam oarece experienta legata de cumparaturile de pe net, pentru ca luat vreo cateva chestii de pe ebay, dar alea's maruntele si vin la posta unde nu tre sa faci nimic decat ca sa te deplasezi pentru a intra in posesia lor.

Vreau sa va descriu modul in care am cumparat 2 Link [Necesita inregistrare pentru acces.](23l) + 2 sigilatoate + 2 distilatoare de la tanti jennifer (china longde); am luat modelul cel mai scump de-l aveau pe site, cu imprimanta; la volumul de jumatate de metru cub si peste 150kg cat cantareau toate nu se punea problema aducerii la niste preturi rezonabile decat prin transport cu vaporul;

Avantaje import china:
- daca-ti merge treaba cumperi 2 produse chinezesti la pretul de unu (cumparat de la firmele mioritice);

Dezavantaje:
- 2 luni pana ai produsele;
- tre sa fii sigur ca nu-ti iei teapa de la vreo firma fantoma;
- nu ai garantie reala in sensu ca dracu sta sa mai trimita produsul in china sa ti-l repare aia
- daca se pierde, strica etc pe drum nu cred ca mai ai vreo sansa sa-ti vezi banii;

Remarca: produsele chinezesti nu au o estetica deosebita insa sunt copiate de la imperialisti.

Eh io am pus tuate astea in balanta si am zis ca trebe autoclav?...trebe! atunci de ce sa nu iau 2 chinezarii decat sa iau una

Deci sa incep cu istorisirea;

Intriga:
Din cauze nenumarate aveam nevoie de autoclav; ...pe undeva prin toamna cautand chinezarii si contactand diversi chinezi (via email) am dat peste aceasta tanti care s-a dovedit a fi foarte amabila; am floodat-o cu mailuri si nu s-a intamplat sa nu-mi raspunda maxim a 2-a zi; am cerut diverse informatii despre produse, lista de preturi, documentatia tehnica la diverse chestii; am intrebat-o cum e mai bien sa transport marfa, daca poate sa faca factura mai mica etc; ma mai cauta si ea sa ma intrebe de sanatate; am renuntat din cauza faptului ca n-am avut destul sange-n veioza sa trimit niste bani intr-un cont undeva prin china cuiva pe care nu-l cunosteam.

In primavara am reluat discutiile si am cerut referinte de ro; mi-a spus ca a mai vandut unui dentist si mi-a dat datele de contact (e tot sujenolist si el) ; afland eu aceasta informatie mica dar fundamentala am realizat ca nu e chiar o tzeapa si mi-am luat inima-n dinti sa efectuez plata; mi-au trimis o factura proforma si un cont; aici se pot face discutii daca pe viitor doresti sa-ti deduci investitia pe cabinet, si sa nu ai probleme la vama; ar trebui sa platesti din contul cabinetului, cu OP, in prealabil dupa o discutie cu contabila sa-ti zica daca se poate deduce; io n-am facut asa, si am platit prin internet banking ca era mai ieftin comisionu (vreo 30j de $) la suma platita, si mult mai comod;

Pe 18 martie am decartat cam 3100$ (reprezentand costul marfii + transportul si documentatia de export) spre un cont china longde medical stuff; a durat vreo 5 zile pana mi-au confirmat ei ca au primit banii; mi-au zis ca dureaza vreo 2 saptamani sa le produca (cred ca le cumpara piese si le monteaza ei apoi le rebranduiesc) si sa le trimita care s-au lungit la vreo 3 din cauza ca mi-a cerut un nume de firma pe care sa faca actele, gen factura (invoice) si documente de transport (bill of lading) si n-am stiut ce sa-i zic neavand asa ceva; am hotarat sa treaca la cumparator: CMI numele etc.

Pe la jumatea lui aprilie primesc un telefon de la unul care-mi zice ca e de la o firma care se ocupa cu transportul marfurilor cumparate, si daca-s ok datele de contact si ca o sa tinem legatura pe viitor; mi-a spus ca marfa va ajunge in constanta la inceputul lui mai si ca sa pregatesc actele ca urmeaza sa ma caute el cand se-apropie data.

Intre timp chinezii mi-au facut facturile si le-am primit acasa prin plic DHL;
aveam: 3 originale bill of lading + 2 copy, 3 packing list, 3 invoice; certificatele CE mi le-au dat scan pe mail; ideea e m-am trezit ca invoice-urile au venit de la vanzator alta firma si aici m-am stresat putin; in alta ordine de idei n-aveam cum sa demonstrez la vama cine a platit, daca faceau aia figuri, ca venea pe CMI era platit fara OP si in contu altei firme decat cea care facea vanzarea; si la asta tre sa fiti atenti; nu a contat in final, probabil ca daca importi mult te verifica si la asa ceva, da' cand au vazut acolo CMI nici nu s-au mai sinchistit.

Timpu a trecut si iata-ma contactat iar de nenea de al transport; mi-a zis data exacta si ce documente tre sa pregatesc.

Va citez mailu
Citat:
"Buna ziua,

Va rog sa notati ca marfa dvs dental equipment 5 ctns / 154 kg / 0, 46
mc, ce face parte dintr-un container tip grupaj ce s-a consolidat si a
plecat din Ningbo in data de 12.04.09 este estimat sa ajunga in
Constanta in data de 06.05.09
In prima faza, pentru a deconsolida containerul in Constanta, va rog sa
ne trimiteti copii ale urmatoarelor documente:
- invoice
- traducere invoice semnata si stampilata (specificati marca, iar daca
nu are, specificati "fara marca")
- packing list
- CUI si CIF

Costurile pt prestatiile locale in terminalul Constnata Sud Agigea sunt:
-Taxe LCL eur 65
-Taxa serviciu import China eur 25
-Manipulare eur 10
-Documentatie eur 75

In cazul in care doriti ca marfa sa fie adusa in Bucuresti, va putem
oferi si urmatoarele servicii:
-T1 Constanta eur 45
-Formalitati import Bucuresti eur 60
-Transport auto Constanta - Bucuresti CFS + livrare in zona Bucuresti /
Ilfov eur 110

Factura se va intocmi in ron + tva."
Da, o gramada de chestii pe care o trebuit sa le completez si sa aflu ce inseamna; aditional a trebuit sa mai trimit si copii de certificare de conformitate fara de care nu poti face importul; si aici e o discutie; daca doriti sa nu aveti probleme la vama, si mai ales in tara (ca am auzit ca se pun astia in functiune cu Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si s-au apucat sa aplice legea obligandu ne sa ne inregistram la ei aparatura medicala din dotare) tre sa verificati inainte de cumparare ca produsele au certificat CE; asta inseamna ca tre ca un organism EUROPEAN sa certifice capacitatea producatorului; fiecare certificat din ala are un numar, iar organismele europene au site-uri unde poti cauta dupa numerele alea sa vezi daca intr-adevar nu-s facute de chinezi prin photoshoc si sa te trezesti p-aici ca nu poti sa folosesti marfa.

Asa acum sa revenim; deci doar "costurile de port" erau 175E (fara tva, cum se vede din mail) pe care trebuia sa-i decartez doar ca sa dea marfa din vapor; sa amintesc ca tot transportul cu vaporul + taxele lor (ca au si ei de facut formalitati vamale de export si port etc) le-am platit in factura initiala si erau 139$; socoteala de-acasa incepea sa nu mai semene

Ba in plus m-a prins sosirea marfii si peste o perioada nasoala (cand trea sa mai citesc cate ceva ptr atestatu de implanto); asa ca am mai decartat si restu de iepuroi sa se ocupe ei (firma de hotzo-romani transportatori) si de formalitatile din vama si adusu acasa; cum ar veni door to door delivery.

Punct culminant:
Spre final a trebuit sa mai completez niste chestii sa le faxuiesc la vama targuri si iespozitii ca cica tre sa te ia aia in evidentza electronica daca faci import; am achitat facturile piperate reprezentand costurile firmei transportatoare + TVA marfa facut de comisionarul vamal (de data asta cu OP ca asa le cerea vama si bune sa le pot deduce); apoi a trebuit sa scriu o hartie prin care sa imputernicesc un comisionar vamal sa se ocupe de declaratia vamala si sa ma deplasez personal pana la firma de import sa le dau toate actele originale sa poata face importul; se puteau trimite si la plic da fiind din B n-avea rost sa mai risc si sa mai pierd timp si cu posta romana;

Ia uitati lista asta de foi:
Citat:
Atasat gasiti factura de prestatii si valoarea datoriilor vamale.

Pt import este nevoie de:
- invoice original
- packing list original
- 3 originale Bill of Lading
- traducere invoice, semnata si stampilata in original
- copie CUI si CIF
- copie BI a unui angajat
- copie legitimatie sau contract de munca a angajatului(in cazul in care
este asociat e nevoie de copia actului constitutiv)
- 2 foi stampilate si semnate in coltul din dreapta jos pentru a fi
folosite la declaratia de valoare in vama (la astea mi-a fost tarsheala )
- OP originale pentru TVA si Taxe Vamale andosate de banca
- copie OP pentru factura de prestatii interne
- documentele atasate completate, cu stampila si semnatura in original
Ce se observa e ca nu e nevoie de nici o chitanta de la chinezi cum ca au primit banii (nici nu-ti dau asa ceva ca nu-s prosti, au si ei sushtele lor) si nici ordin de plata (OP) cum ca atata ai platit; tre doar factura chinezilor (care era cam sumara fata de facturile noastre si nici n-avea numar din ala de factura si doar o referinta interna, plus ca semnatura venea de pe o stampila ), semnata si stampilata de tine ca o garantie ca iti asumi raspunderea ca atat ai platit; teoretic poti sa ceri chinezilor sa-ti faca una la juma de pret si platesti mai putin TVA

Deznodamant:
Asa incat vineri 15 mai pe la orele 16 o duba aducea marfa la cabinet.
Costuri finale 2 seturi din produsele enumerate mai sus:
-3100$ prin internet banking = produse + cost transport cu vaporu;
-400E + TVA = transportu hotzie din ro;
-19% x 3100$ = TVA (taxa vamala la produse medicale e 0, si nu exista accize si ale plati)

Autoclavul chinezesc de la ~~~~~~ + masina sigilat + distilator duc la vreo
3200E deci exact cat am dat pe 2 seturi aduse de mine prin forte proprii;

Discutii finale;
-tre avut bine grija de la cine cumperi; eventual sa stii sigur ca cineva a mai cumparat si ca nu sunt probleme; discutati mult; verificati daca firma exista; daca are site serios; exista firme si site-uri prin china care verifica existenta altor firme contracost;
-exista riscuri pe care ti le asumi gen pierdut marfa, scufundat vapor, distrus marfa;
-tre discutat cu contabila daca vrei sa faci deducere si facute toate platile din contu cabinetului; tre sa ai grija ca chinezii sa-ti emita factura exact din contul unde ai platit ca sa poti deduce si sa n-ai probleme la vama;
- daca ai CMI pe firma tot nu poti deduce TVA ca am impresia ca nici firmele de presteaza medical nu is platitoare de tva.
- se mai poate scadea pretul daca te deplasezi singur sa ridici marfa din port si daca te ocupi de formalitatile din vama singur; (nerecomandat daca esti incepator);
-daca se defecteaza produsul e bine sa te orientezi spre ceva de mai aduc alti importatori din ro; mai ai sansa sa gasesti piese si sa se priceapa cineva sa-l repare;
-tre sa ai grija sa verifici seriile de la certificatele de conformitate CE; cel putin la chestiile scumpe sa nu te trezesti ca tre sa le omologhezi pe o carutza de bani ulterior.
-e bine de cumparat mai multe lucruri odata; costul final scade; pretu' la metru cub e acelasi chit ca aduci juma de metru chit ca aduci 1m cub; formalitatile in vama cred ca vor costa tot cam atat fie ca duci 2 fie ca aduci 9 chestii.

si uite-asa am mai facut o chestie 9 in viatza
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC00654.JPG (291,6 KB, 76 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSC00655.JPG (421,2 KB, 98 vizualizari)
Balu, augustin, martini si alti 11 au multumit.
"eu nu ma mint pe mine si nu mint oamenii care si-au pus speranta in mine si in cei cu care am construit toate aceste lucruri. Eu nu mai am ce cauta in politica daca nu vom fi noua milioane de romani curati, in lumina, in picioare" a lu' Căcărău

Modificat ultima data de drLouis; 19-05-09 la 04:57.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-09, 04:54   #2
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Super Loius.

Sa-l folosesti destul de mult ca sa nu mai fie nevoie sa revii la aceleasi pasi...
--------------------------
--------------------------
Poate ar fi ceva ca cei care doresc un astfel de autoclav sau alte produse din aceeasi sursa, sa faca impreuna comanda ca sa fie mai usor si mai ieftin
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-09, 08:55   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sa le stapanesti sanatos.

Doar curios: ambele sunt pentru tine, sau ai facut echipa cu alt dentist?
Vechi 19-05-09, 09:53   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cool dar se pare ca ai mult timp liber si nervi. De diferenta mai bine faceai 2 punti si te scoteai Nu mai pun riscul sa tragi in gol. La o diferenta mai mare (de pret) incepe sa merite ...
De gustibus non discutandum (sau cum se scrie)

Si sa le stapanesti sanatos
Vechi 19-05-09, 10:50   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tare. Chiar aveam o curiozitate in sensul asta. Sa le stapanesti sanatos.
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-09, 11:03   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Doar curios: ambele sunt pentru tine, sau ai facut echipa cu alt dentist?
pt mine: un cmi cu 2 puncte de lucru desi prin toamna vorbisem cu cineva pe form sa facem echipa sa luam mai multi din china.
"eu nu ma mint pe mine si nu mint oamenii care si-au pus speranta in mine si in cei cu care am construit toate aceste lucruri. Eu nu mai am ce cauta in politica daca nu vom fi noua milioane de romani curati, in lumina, in picioare" a lu' Căcărău
.
Vechi 19-05-09, 11:07   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Frate Louise, sa le folosest sanatos! Multumim pentru detalierea pasilor.
Insa eu am o mare problema cu asta: daca se strica - si se strica la un moment dat, ca deh, oameni suntem si noi si chinezii - e numai bun de suport de mileu si vaza.
Iti doresc sa merarga ca unse.
Corolar - un var de-al nevestei si-a luat Great Wall Hover - 13.000 euroi- tractiune 4x4, piele,clima, motor Mitsubishi, etc. Mai exact, masina de teren,mare cat un Mercedes GL, la pretul unui Yaris pe benzina. M-a intrebat ce parere am. Nu am stiut ce sa-i raspund...
.
Vechi 19-05-09, 11:39   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de nest View Post
Insa eu am o mare problema cu asta: daca se strica - si se strica la un moment dat, ca deh, oameni suntem si noi si chinezi
e un risc asumat ; daca se strica se duce la un tehnician care se pricepe sa-l repare si daca nu poate sper sa imi zica macar ce are stricat; apoi incerc sa fac rost de piesa daca mai exista tanti in china;

sincer am pus in balanta si chiar nu sunt dispus sa dau 100% in plus pe o chestie doar ca sa ma mint pe mine ca-mi da firma kix sau y garantie; cand o sa ma duare'n qr de bani sau cand porcariile o sa chiar merite suma din ele atunci n-o sa ma mai uit la pret; o cutie cu 3 butoane cat jumate de masina.

si mai terminati cu sa le stapanesti sanatos, ca n-am de gand sa ma inbolnavesc plus ca e monoton
.
Vechi 19-05-09, 11:44   #9
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Louis,

la asta ii zic eu un post bine detaliat. Multam. Sa stii ca si eu ma uitam de un autoclav tot de la ei. Nedumerirea mea legata de factura mai mica era daca poti plati factura mica prin op si diferenta din cont personal de ex.

O alta chestie... eu am discutat cu TNT si le-am cerut un pret door-to-door. Nu ma asteptam, dar mi-au zis ca daca semnez un contract cu ei (care nu obliga la nici un minim si nici nu are nici un soi de abonament) imi aduc coletul in 7 la usa... costa 289 de euro. Tot pe la un metru cub.

N-am facut nimic deocamdata, dar am zis ca sa completez posul tau, in cazul in care cineva mai vrea sa faca acrobatii de-astea sa ia in calcul si optiunea TNT. Scapi de port... se face vama la tine in oras...

Din cate am vorbit cu cineva care se ocupa cu importuri din China de alte cele, mi-a zis ca se poate face un contract comercial de vanzare, un contract international care se pare ca e mult mai nasol pentru ei in cazul in care se gandesc sa iti dea o mica teapa. Deci ar fi o Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare in plus.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/7104-cumperi-china/

Just my two cents.

Vechi 19-05-09, 11:55   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

msturz: nu te tine nimeni sa platesti cum vrei; probabil ca din cauza asta nici nu se cere OP la vama ci doar factura in original semnata si stampilata de tine; care factura nu e o dovada de plata ci doar o obligatie.

iar cu transportul stiu ca s-a interesat chinezoaica la DHL si ce mai au ei p-acolo si rezulta un pret maaare; uite ce mi-a scris la un mom dat "For a autoclave + water distiller+ sealing machine, total about 75kgs. I have contact DHL and other couriers, lowest cost is $910.00. I suggest by air transportation, cost is $505.00, about 5-6days to Bucharest. But anyway, they are more expensive than sea cost." si asta era doar pe juma de incarcatura.

buna chestia cu TNT numa ca tre sa fie disponibila si la ei; de-asta e threadul asta, sa imbunatatim metoda si sa vedem de unde se mai poate taia din costuri

legat de costurile de transport nu ma asteptam sa coste atat de mult la hotii astia din ro transportul si formalitatile vamale; si aveam de gand sa ma duc sa le iau singur din vama.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7104

exista mai multe moduri de plata; se invatza prin cursuri pe la ase; uneia ii zice letter of credit sau asa ceva; vanzatorul vede banii doar cand primesti tu marfa; numa' ca nu prea gasesti chinezi sa accepte chestia asta; ei se apuca de fabricat doar dupa ce-si vad banu-n cont.
.
Vechi 19-05-09, 19:04   #11
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
De gustibus non discutandum (sau cum se scrie)
Cam asa cred : " De gustibus non est disputandum"

Iti doresc sa mearga brici toate, dr Louis !
Vechi 19-05-09, 23:27   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Talking Cumparaturi din China

Doctore,
Iti urez succes in continuare.
Am o veste buna si una rea.
aia buna e ca daca ai luat autoclav+ sigilator+ distilator cu maxim 1500 USD inseamna ca ai facut o afacere. Daca nu ....

Vestea rea e ca n-o sa mai poti face importuri pentru chilipiruri in curind. De la 1 Iulie si nevoie de un numar special, NUMARUL EORI, fara de care nu mai poti face importuri.

Iti doresc bafta la cumparaturi.
Toate cele bune,
Japoneza
Japoneza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-09, 02:42   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

nota tarzie: am detaliat foarte mult pentru ca stiu ca sunt destui pe care-i interesa subiectul; acum vor sti cam ce-i asteapta; am scris cum mi-ar fi placut mie sa citesc inainte sa le descopar pe propria piele ; pentru restul (majoritatea) cred ca e plictisitor sa citeasca amanuntele;

japansky, nu stiu de ce stabilesti tu afacerea la max 1500; n-a fost atat, final a fost around 2mii si putin $ pe set pt ca autoclavu era... "topu" gamei;

cand am tras linie a fost o afacere de, cum ii zice la faza aia...aaa... 2 in unu. (sau una, parca suna mai bine asa )

oricum, multzam de EORI; am citit Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ca se acorda si persoanelor fizice; probabil ca va fi ca si pana acum numai ca la vama inainte sa-ti iei marfa faci o cerere pentru EORI acela; si cu ocazia importului asta am facut o cerere sa fiu luat in baza de date a vamilor asa ca nu-i mare branza.
.
Vechi 22-05-09, 09:04   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Cumparaturi din China

Salutare maestre. Am o rugaminte, poti posta si imagini cu masina de sigilat. M-am uitat pe lista de comanda a lui NokX 83 si mi-a placut mult pretzu'. Io ,unu' aparatura grea nu cumpar din Ceaina din printzip 'coane Fanica,da' acum ca te-aruncasi matale am zis ca n-ar strica sa-ncercam marea cu deshtu'.Si ma gandii ca am si eu tot 2 puncte de lucru si de ce sa dau 25 da mulioane pe un sigilator Euronda,cand pot lua unu' din Ceaina ptr.inceput. Cat dadusi pe masina de sigilat luata separat?
Nicola Razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-09, 14:47   #15
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai am platit 100$ bucata; plus cat mai vine acolo tva19% si transport.

modelul e cel de-l vezi la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] pe site...sau direct la ei Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ; nu are nush ce finisaje dar avand in vedere ca are o rezistenta care incinge un fier si 2 lame de bisturiu cu care taie pungi nu cred ca tre sa fie nush ce arta'n el; inca n-am apucat sa le folosesc ca n-am luat inca role .

cutiile nu is foarte mari asa incat merg trimise prin prin posta; si la posta mai mult ca sigur sa nu te puna sa platesti nici un tva.
.
Vechi 22-05-09, 18:52   #16
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de AndreeaC View Post
Cam asa cred : " De gustibus non est disputandum"

Iti doresc sa mearga brici toate, dr Louis !
Multumesc. Abia am trecut la latina (mama ei de limba moarta)

Intrebare pl Lou: Sunt omologate aparatele ? E valabila omologarea facuta deja de alta firma?
Nu prea cred ca poti folosi aparate neomologate mai ales la sterilizare.
Vechi 22-05-09, 19:28   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Intrebare pl Lou: Sunt omologate aparatele ? E valabila omologarea facuta deja de alta firma?
Nu prea cred ca poti folosi aparate neomologate mai ales la sterilizare.
stai sa-ti spui.
Am avut nevoie de certificate si in vama. Oricum nu cred ca s-a uitat nimeni pe foile alea. Chineza mi-a dat un scan dupa ele; apoi cautand numaru ala de pe certificat pe net am descoperit acelasi certificat dar pentru alta firma; cand am intrebat-o ce-i cu asta mi-a dat si certificatu ala de-l vazusem io si care era pe numele altei firme, si mi-a zis ca aia e fabrica; apoi am cautat firma fabricii pe net si am ajuns Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ; fabrica se cheama woson medical blabla; eu am cumparat autoclavu de la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]; de aici trag concluzia ca astia cumpara piesele si le monteaza ei;

Certificatu' fabricii e la atas; numarul certificatului se gaseste pe site-ul Link [Necesita inregistrare pentru acces.] deci nu e fake;

Acu am ramas cu nelamurirea daca fabrica mama poa sa transmita certificate "in alb" pentru din firmele terte care le cumpara piese si le monteaza rebranduind chinezariile ; daca nu se poate inseamna ca ce mi-a dat chinezoiaca initial e facut in phuotoshoc.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg TUV CE0197.jpg (489,4 KB, 99 vizualizari)
.
Vechi 15-10-10, 18:58   #18
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

luise,deci concret,cati tzechini te-a costat autoclavul?
clasa B ?
si mai planuiesti sa cumperi ceva ?
Vechi 31-12-10, 13:39   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

dr.Lous,multumim de informatii. Cum functioneaza autoclavul dupa un an? Ai avut ceva probleme cu aparatura cumparata?
popescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-11, 18:11   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ati reusit sa omologati autoclavele,au fost probleme?
boodina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-11, 22:16   #21
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru autoclave nu au cerut la vama documentatie extra?daca fac sau nu parte din nu stiu ce lista de produse supuse nu stiu carei autorizari sau ceva de genul asta?
Dr_ttt este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-12, 01:49   #22
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default Cum cumparam produse stomatologice din China?

Am vazut ca existe deja un subiect care trateaza achizitionarea produselor stomatologice de pe Ebay. Voi posta (in decursul a mai multor zile) un "ghid al cumparatorului" in care voi discuta despre plasarea comenzilor,evitarea spagilor si taxelor de la vama, ce merita si ce nu merita cumparat, calitatea produselor, de la cine comandam si cel mai important CE COMANDAM!

Pentru a da o comanda, aveti nevoie de :
1)SKYPE
2)PAYPAL/CONT BANCAR

Sunt 2 site-uri mari cu preturi mici si care au o diversitate mai mare a produselor:

1)Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ID SKYPE - Smedent
2)Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ID SKYPE entalskysea

Fiecare are avantajele si dezavantajele lui (despre care voi vorbi in alt post)In timp voi scrie si despre alte site-uri chinezesti care au produse stomatologice(de calitate) ce nu pot fi gasite pe aceste 2 site-uri.

Dupa crearea contului de skype, adaugati cele doua ID-uri de mai sus. Dupa care va puneti si cotrobaiti pe cele doua site-uri, va algeti ce va place, le notati si asteptati sa ii prindeti pe dealari ( ii gasiti intre 3AM si 1PM).

Dupa ce intra chinezii, le spuneti ca vreti sa faceti o comanda si aveti o lista cu prodsele dorite. Le dati oamenilor lista, si le spuneti sa va faca o oferta si sa o trimita pe email sau skype.In acelasi timp le spuneti ca mai asteptati o alta oferta de la concurenta (Skysea sau SMEDENT) si ca veti cumpara de la cei care ofera pretul cel mai mic.

Cand primiti ofertele, vedeti care va convine cel mai mult si faceti plata prin cont bancar/paypal. Veti fi surprinsi de preturile din oferte (ex: airlfow 12USD).

*Cam atat pentru azi ca m-a luat somnul ). Maine voi scrie despre modalitatea de transport (Best part)

Modificat ultima data de Cer; 17-04-12 la 04:25.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-12, 08:44   #23
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Cer View Post
Maine voi scrie despre modalitatea de transport (Best part)
"maine" a trecut si noi suntem nerabdatori pt continuare!tanks
Vechi 19-04-12, 15:11   #24
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Am tot vrut sa ma apuc de scris dar de fiecare data am ajuns tarziu acasa.

Ok dupa ce chinezul va intocmi invoice-ul, va va intreba ce modalitate de transport preferati.... Raspuns: YANWEN Logistics.Co.,Ltd (YW56.com.cn) prin GLS Pretul transportului o sa fie putin mai maricel, dar MERITA.

Traseul pachetului: China--> Ajunge in UK cam in 5 zile de la comanda. Aici in mod normal ar trebui sa se faca vama dar cum coletul nu apartine de UK, il paseaza mai departe cu gandul ca vama se va face Romania. In UK, pachetul este preluat de GLS (gen Atlasib). GLS-ul, vine in Romania, lasa pachetele la centru de colectare SIBIU, si de acolo se trimit in toata tara. Next day, esti sunat de curier sa te intalnesti cu el sa iti ridici coletul, te intreaba cand esti acasa, ii spui la ce ora te gaseste, va intalniti, dai cu semnatura, ai luat coletul si la revedere. Fara taxe, fara vama, fara spagi (cred ca este o eroare de system)

ASA CA GO FOR IT SI NU MAI BAGATI BANI IN BUZUNARELE MARLANILOR!!

Papagalii astia cer 3-5 lei pentru o freza(Dia-burs). Aceiasi freza o cumparati cu 60 de bani.1000 de freze- 600 Ron

Daca aveti intrebari legate de unele produse de pe site-uri, intrebati pe forum nu PM.

Daca tot am inceput cu frezele....

Intrumentarul dimantant, DIA-BURS il comandati de la dentistskysea.com.Cei de la smedent au alta mancare de peste care e si mai scumpa si am impresia ca sunt tot DIA-BURS dar rebrand-uite. Cei de la SKYSEA au o varietate ff mare de instrumente diamantate dar din pacate nu au freze tungsten, otel, si freze pentru piesa cot. Oricum cele diamntate isi merita toti banii. Am prins si cateva freze care sa nu fie calibrate, sa fie indoite Da, am patit dar foarte rar. Iar legat de longevitatea lor... dupa 3 sterilizari nici nu ma mai uit la ele... la 60 de bani/buc iti permiti sa le folosesti ca si freze de unica folosinta doar de dragul pacientlui
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg new burs type picture.jpg (488,9 KB, 45 vizualizari)
.
Vechi 19-04-12, 20:20   #25
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

merci mult.speram la ceva noutati dar toate aspectele astea le cunosteam,si eu ma intrebam cum de nu-ti desfac pachetul daca ceri shipping by GLS(lucky us).oricum singura greseala pe care o faceam era faptul ca eu negociam preturi comparind cu ebayul,am vazut direct pe site ca sunt ceva mai acceptabile si numa bine iti scoti shipingul din diferenta daca ti iei mai multe produse.oricum,cu freze de'astea moca ma dau de mult prin dinti dar acum o sa-mi procur si mai ieftin,merci again.

Modificat ultima data de stanciulescu victor; 19-04-12 la 21:45.
stanciulescu victor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-12, 21:19   #26
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cer
mai incearca pe alibaba.com made-in-china.com
chinalongde.com
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-12, 21:42   #27
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Pe alibaba e plin de tepe, chiar ieri citeam ceva. Parca si pe eujenol era cineva patit, drLouis daca nu ma insel. Chiar... pe unde-o umbla... o fi plecat prin mama Ciaina, l-au rapus orezarii din mafia uniturilor dentare?!
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-12, 23:08   #28
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

puteti sa dati un pic mai multe detalii despre transportul prin YANWEN si GLS ? Trebuie sa le specifici ca vrei cu yanwen pana in UK si apoi prin GLS, sau asa procedeaza ei automat ?

thx
Iriss23 a multumit.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-12, 23:31   #29
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de skillz View Post
puteti sa dati un pic mai multe detalii despre transportul prin YANWEN si GLS
ceri GLS shipping si daca vrei in parenteza YANWEN EXPRESS.ajunge in vreo 10 zile numai ca platesti vreo 10-30$ transport.ex:de 30 $ poti sa aduci vreo 5-7 kg daca-mi aduc bine aminte (destul oricum).daca-ti comanzi o turbina sau produse pina intr-un kg cred ca poti sa ceri cu free shipping( 25-30 zile ) si vine la vama cu gift bifat pe cutie(la tm nu se plateste la astea ) succes!
SELENA a multumit.
Vechi 17-05-12, 11:50   #30
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cateva companii de produse stoma din China la care am atasat si ofertele de preturi

Being- Piese de mana foarte bune -pana acum cele mai bune "China made"
Dentistskysea- Preturii ff bune si au cam de toate, mai mutin consumabile
Dianfong - (au freze MULTE) nu am comandat de la ei
Foshan Golden Promises-au de la unituri la rulouri de vata ( nu am comandat de la ei)
Carbide-burs.com - Titlul spune tot Nu am comandat de la ei
Smedent - au de toate, sunt preferatii mei
ZZlinker- au produse Woodpecker, nu am lucrat cu ei, sunt putin mai scumpi
ZTdental- au multe consumabile - nu am comandat de la ei

NOKX83- Prin intermediul site-ului Alibaba am luat legatura cu toate companiile. Sincer este singurul site in care am incredere...Atentie ca si pe alibaba se dau tepe ff multe, cum zice si Dentamax.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
SELENA a multumit.
.
Vechi 16-06-12, 17:11   #31
cmi
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

unit dentar nu si-a adus nimeni ?
ce chinezesc recomandati?
cmi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-06-12, 18:27   #32
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

daca iei din cele mai scumpe ar merita. seriile AM bluetech de la o firma sunt niste chinezisme cat de cat acceptabile. am vazut unele carora li se ingalbeanea plasticul si vopseaua

dar repet, cele mai scumpe. spre exemplu "BLUETECH AM2000 NEW" e model low cost. in china e chel (adica fara piese si optionale) in jur de 1800$. daca mai pui si transport si tva ajugi pe la vreo 2900$ cred. si chel de la noi de la importator il iei cu 3000E, dar ai garantie vreo 2 ani, si montaj inclus etc. nu prea merita sa te legi la cap sa ti-l aduci, decat daca ai un profit bun. sa zic ca l-ai lua la jumate, ar merita chinuiala.

daca te duci la modelul mai noi V200, s-ar putea sa merite, pentru ca transportul si tva le-ai scoate ca la modelul ieftin sa zic.
.
Vechi 17-06-12, 00:00   #33
cmi
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dr. louis, are site firma care produce am 2000? si multumesc pentru recomandare
cmi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-12, 01:11   #34
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] dar au fost cumparati cumva de niste italieni. important e de la cine cumperi din china, ca fabrica nu vinde la bucata. vezi primul post din topic, ca au aia si scaunele din seria AM

vad ca a aparut si V300
.
Vechi 17-06-12, 08:39   #35
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

N-au avut chef de facelift galbejitii... e identic cu V200, doar masuta asistentei modificata.
Sunt copii dupa italiencele Anthos, de +15.000 oiro, pentru cine nu stia.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-06-12, 23:02   #36
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cmi View Post
dr. louis, are site firma care produce am 2000? si multumesc pentru recomandare
M-am lovit si eu de multe probleme cu AM urile de la bluetech datorita faptului ca comenzile in interior sunt pe invers ( pentru cei care se pricep ). Sapand pentru piesele lor am aflat ca de fapt ele sunt chinezarii facute dupa un design italienesc. Oricum nu asta e important ci faptul ca nu gasesti piese pentru ele. Am sunat direct la ~~~~~~ si am cautat bloc distribuitor cu comenzile pe invers si ... nu au, chiar nu aveau habar despre ce vorbesc. Parerea mea din experienta e ca scaunele cu comenzile pe direct sunt mai fiabile. De fapt cred ca si ~~~~~~ a trecut pe modelul cu comenzile pe direct.
valypop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-09-12, 19:54   #37
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Daca vreau sa-mi comand niste turbine(vreo 5-7) din china prin posta, o sa am probleme la vama?
egoistul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-09-12, 20:02   #38
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de egoistul View Post
Daca vreau sa-mi comand niste turbine(vreo 5-7)...
Daca le spui ca sunt numai pentru tine ("egoistul") nu cred...
Vechi 12-09-12, 20:18   #39
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Cum iti e norocul.In general chinezii "s-au adaptat" si trimit ca "gift",evident ma refer la chestii mici nu la unit, si nu platesti nimic.Azi mi-a venit mie un micromotor si n-am platit nimic.7 turbine inseamna un colet mititel asa ca incearca.In schimb la un electro cauter din state am platit tva 24% ca aia sint "cinstiti" si au scris ce este pe colet incusiv valoarea
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-13, 11:29   #40
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Voi vreti sa-i lasati fara job pe importatori?
DualI este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-13, 12:04   #41
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de DualI View Post
Voi vreti sa-i lasati fara job pe importatori?
Cam da...
Atata timp cat adaosul comercial este nesimtit de mare si cat timp (mai nou) editeaza cataloage cu preturi in euro.
Da si pentru ca atunci cand am comandat un produs mi s-a cerut avans... din avans s-a platit comanda... a durat 3 saptamani pana la livrare... am platit restul... am beneficiat de prosud... ASA IMPORTATORUL NU A AVUT NICIUN RISC ca din avansa a cumparat tot (mai ales in cazul produselor chinezesti).
stef_ank, Dentamax, skillz si alti 1 au multumit.
.
Vechi 22-01-13, 11:35   #42
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+2/-8)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Cam da...
Atata timp cat adaosul comercial este nesimtit de mare si cat timp (mai nou) editeaza cataloage cu preturi in euro.
Da si pentru ca atunci cand am comandat un produs mi s-a cerut avans... din avans s-a platit comanda... a durat 3 saptamani pana la livrare... am platit restul... am beneficiat de prosud... ASA IMPORTATORUL NU A AVUT NICIUN RISC ca din avansa a cumparat tot (mai ales in cazul produselor chinezesti).
Avansul s-a cerut pentru a fi siguri ca nu va razganditi intre timp si ei raman cu marfa pe cap. Nu uitati ca pretul final contine si taxe transport, taxe vamale, TVA si adaos comercial. Avansul a fost probabil de 50% si in acest caz nici nu a acoperit pretul de achizitie al produsului din China.
DualI este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-01-13, 14:53   #43
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de DualI View Post
Avansul s-a cerut pentru a fi siguri ca nu va razganditi intre timp si ei raman cu marfa pe cap. Nu uitati ca pretul final contine si taxe transport, taxe vamale, TVA si adaos comercial. Avansul a fost probabil de 50% si in acest caz nici nu a acoperit pretul de achizitie al produsului din China.
Sa fim seriosi.... nu e asa... am comandat din China si abia atunci mi-am dat seama de excrocheria din Romania. Eu prin avansul de 50% am acoperit TOT ce au comandat in China pentru mine.

Mai mult, cand am comandat, au ajuns produsele in 2 saptamani la mine.
Nu ma vrajiti cu taxe vamale, TVA, adaos comercial si altele ca tot nu se justifica suma.
SELENA a multumit.
.
Vechi 31-03-13, 18:45   #44
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Poate cineva sa-mi spuna ca la un pachet comandat din china, care are valoarea de cca 350$, cam la ce taxe pot sa ma astept in momentul cand trebuie sa-l ridic de la posta?
nagyede este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-13, 19:54   #45
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

depinde cu ce îți vine, dar dacă zici ca e vb de posta ai sa achiți în primul rand tva și apoi este o suma prestabilita de vama și tu intri în categoria 3 parcă...

s1 cm10 jellybean

pana în 10 euro nu dai nimic, pana în 150 euro dai parcă 1mil iar ce depășește numai știu cum tarifeaza...

Modificat ultima data de radualionte; 01-04-13 la 09:04.
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-13, 21:20   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Aparat de detartraj, lampa foto si micromotor. Separat nici unul nu depaseste 150Euro, dar impreuna da...
nagyede este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-13, 16:35   #47
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare tuturor. Acum sunt in discutii cu "William" de la Smedent despre o comanda de materiale. Mi-a oferit si optiunea de a plati prin Western Union, pe langa transfer bancar. Cum ar fi mai bine? In cazul unui transfer bancar ma gandesc ca nu trebuie sa fie contul cabinetului, poate fi si al meu personal, nu? Am inteles ca la WU ar fi ceva taxe mai mici decat la transferul bancar iar banii ar fi disponibili in China in cateva ore.
Despre transport, am specificat ca vreau cu GLS (yanwen) si mi s-a oferit doar DHL door-to-door sau pe mare, la Constanta. Ar trebui sa cer altceva?
laura b este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-13, 21:04   #48
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

sint modalitatile cele mai riscante s-au luat tepe ai grija paypal e de departe cel mai sigur( si mai sint citeva daca intri pe ebay le vezi imi scapa momentan)
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-13, 00:20   #49
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura b View Post
Salutare tuturor. Acum sunt in discutii cu "William" de la Smedent despre o comanda de materiale. Mi-a oferit si optiunea de a plati prin Western Union, pe langa transfer bancar. Cum ar fi mai bine? In cazul unui transfer bancar ma gandesc ca nu trebuie sa fie contul cabinetului, poate fi si al meu personal, nu? Am inteles ca la WU ar fi ceva taxe mai mici decat la transferul bancar iar banii ar fi disponibili in China in cateva ore.
Despre transport, am specificat ca vreau cu GLS (yanwen) si mi s-a oferit doar DHL door-to-door sau pe mare, la Constanta. Ar trebui sa cer altceva?
Daca transportul nu e pe mare sigur accepta plata prin paypal si aici transferul de bani este instant. Din ce stiu eu ar trebui platit din contul cabinetului, dar nu sunt sigur, cel mai bine e sa intrebati contabila. Daca nu accepta yanwen in functie de cat de mare e suma puteti sa faceti un calcul daca e mai rentabil costul transportului sau plata tva-ului, Sigur trimit si prin EMS, gen prioripost.

As vrea sa intreb pe DrLouis daca de pe siteul care e pus ca link a luat autoclavele. si eu as fi interesat dar imi este frica sa nu iau vreo tzeapa pt ca la transportul pe mare nu accepta paypal. Daca a mai cumaparat cineva de la vreo firma si a platit prin transfer bancar si nu a luat tzeapa. Sau daca a cumparat scaun sau autoclava si cum a facut. Multumesc mult!
buzzyveteran este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
apa, aparat, buna, cmi, diferenta, discuta, doresc, dori, ebay, est, estetica, facuta, firma, folosi, incepe, intrebare, liber, limba, mama, nervi, oferta, pare, part, pret, pun, punti, radiologia dentara, riscul, sanatos, sterilizare, taxa, unit

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: