Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Unde gasesc elice de compresor?

discutie din eugenol.ro : Cred ca intrebarea e retorica Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] (italeneasca cica)a crapat. Dupa ce si-a luat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-03-09, 02:55   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Unde gasesc elice de compresor?

Cred ca intrebarea e retorica

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (italeneasca cica)a crapat. Dupa ce si-a luat mileoane de injuraturi de la mine si pacienti pentru zgomotu de-l arunca in timpanele nuastre. L-am desfacut sa vad ce are inlauntrul transului si cand colo vad elicea dezaxata care rodea in metalu cilindrului pistonului..cu cateva pale rupte; IAR

Am mai patit-o o data si am gasit o elice jumatate busita pe la cineva la Glina

La ~~~~~~ evident ca n-au asa ceva. I-a mai crapat cuiva si a rezolvat-o fara sa arunce restul ce se tinea de elice?
Vechi 14-03-09, 03:23   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

THink outsiDe the bOx
Elice de la radiatoare autoturisme. Incearca si poate gasesti ceva pe dimensiune sa adaptezi. In fond toate fac vant
Vechi 14-03-09, 03:25   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai luni ma duc cu un ventilator de asta de te sufla vara... ca altfel e moarta treaba
Vechi 14-03-09, 07:38   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai e o varianta, dar e cam scumpa: un trompetist.
Amu serios, e dezaxata doar elicea sau axul e stramb?
.
Vechi 14-03-09, 08:22   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Du-te cu el la Glina la Italian ca te rezolva. Btw am aflat ca a sosit un transport de SH Werther. Cineva interesat ?
Dr. Anton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-09, 15:12   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de nest View Post
Amu serios, e dezaxata doar elicea sau axul e stramb?
ea e din plastic si intra pe un ax; portiunea aia din elice care se pupa cu axu e crapata; probabil din cauza jocului s-a tocit de la frecare cumva ca capatul elicii care calca pe brau de sprijin al axului nu mai are fatza la 90 de grade ci e tocit cam 1mm intr-o parte; din cauza asta statea cash; bine cu totul e prost gandita ca axul de rotatie e excentric fata de centrul de greutate al elicii si probabil ca asta o predispune la uzura.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.JPG (334,9 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.JPG (327,6 KB, 2 vizualizari)
Vechi 14-03-09, 23:19   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

seamana cu elicea de la ventilatorul din bordul daciei 1300..parca
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-09, 23:27   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

da, cu iesceptia...

ca e din plastic si o prinzi cam in palma la diametru;

am intrat pe situ producatorului italianl fini..blabla si am gasit 2 adrese de dealeri la noi; am dat mail si unul s-a sesizat ieri a zis ca-mi face rost gratis; azi am primit alt mail de la un angajat (banuiesc) care mi-a spus ca e pe stoc si sa-l contactez; poate merge figura
Vechi 14-03-09, 23:43   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ori de cate ori am avut probleme cu compresorul, nea macaronarul de la Glina m-a rezolvat f prompt, incearca la el!
vezi ca are site, dai de nr lui de tel acolo!
Vechi 16-03-09, 15:22   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

am gasit

am luat 2 chiar la pret de una (una bucata mi-a fost oferita de patron fericit probabil ca am dat de el la dealeri de ro pe situ fini); nu aveau special de medicale; norocul e ca eliciu ala din plastique se folosea si la alte compresoare de aduceau ei de la fini; am fost pana'n saftica sa le iau.

asa ca azi am aer pe conducte.

daca mai aveti careva problema asta cu compresoarele medic+air de la ~~~~~~ gasiti Link [Necesita inregistrare pentru acces.] firma cu elici ;pe comanda ziceau ca pot aduce si alte componente;
Vechi 19-03-09, 20:13   #11
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Mare atentie la montare. In mod normal trebuie sa se prinda cu surub si saiba grover( nu se mai misca la vibratii). Pe axul pe care vine montata, trebuie sa se gaseasca un umar, care e limita pana la care trebuie inserata elicea. Sigur a avut un defect de fabricatie elicea. Multa bafta
service este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-09, 20:19   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

avea o saiba cu 4 nise care o fixau in niste proeminente din plastic; buba (cred) era ca surubul nu se strangea pana la capat; din cauza asta i-am mai adaugat o saiba si acum sta stransa.
Vechi 19-03-09, 23:37   #13
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu o problema grava cu compresorul,un Fini de 100 de litri,cumparat acum trei ani,si care, culmea,dupa iesirea din garantie,a inceput sa scape ulei pe aerul de pe furtune.In plus,tehnicianul de aparate mi-a spus ca nu are voie sa consume prea mult ulei(noi ii punem periodic ulei de compresoare).Cu firma ce ni l-a vandut nu am mai avut ce discuta,de fapt,au spus ca nu mai e problema lor,asa ca am gasit o firma din Sibiu care aduce Fini si piesele pentru ele,si l-am dus acolo la verificare(lucru pentru care am intrerupt lucrul doua zile si am facut doua drumuri de Sibiu cu masina inchiriata de transport).Acolo ne-au spus ca din fabricatie nu era" strans un surub",l-au strans ,si au curatat butelia pe interior.la fel am facut si noi cu toata reteaua de furtune(am degresat totul pe interior,de la iesirea din compresor pana la furtunele uniturilor,cu alcool izopropilic,cativa litri).Totul a mers bine ceva timp,dupa care ,surpriza,avem din nou ulei pe furtune.Fiecare zi e un chin ,va dati seama.Cineva ne-a spus ca trebuie schimbat capul compresorului,iar firma asta din Sibiu aduce,dar nu monteaza!Costul ar fi cam 70% din pretul compresorului,sa zicem ca nu conteaza,dar n-are cine sa ne monteze piesa.Stau si ma gandesc daca mai are rost sa ma complic asa,cu piesa,montare,spalarea buteliei,tot tacamul,sau sa cumpar unul nou.Dar care poate la fel sa se strice imediat dupa ce iese din garantie. Exclud sa cumpar unul stomatologic,la ce cantitate de aer e nevoie in cabinet la noi,ar fi cel putin 3000 de euro compresorul ala.Si tehnicianul a zis ca ar fi bani aruncati .Ce ziceti?
Vechi 19-03-09, 23:50   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

la 70% piesa fara montaj plus reparatiile care le-ai mai facut si plimbarile, sari de pretul unuia nou; deci mai bine iei unul nou si gata; ia-ti oilless; scapi de tot balamucul cu uleiuri si alte porcarii;

daca se consuma aer mult in cabi asta se traduce in litri/minut nu in volumul compresorului; mai bine spus debitul de aer pe care-l poate furniza pistonul; la un consum mare se necesita compresoare cu mai multe pistoane..2-3...n pistoane.
Vechi 19-03-09, 23:59   #15
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ai dreptate,dar daca-mi iau oilless,o sa avem un zgomot sa ne asurzeasca,n-avem unde sa-l punem decat intr-o camaruta vecina cabinetului,antifonata,ce-i drept,dar cam degeaba.Si ne trebuie unul cu vreo doua pistoane,ca avem doua aparate care functioneaza toata ziua.
Vechi 20-03-09, 00:08   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ii faci o cutie din pal si o antifonezi inauntru (uite Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cum arata); ii lasi o gaura sa poa sa traga aer et voila; mai ai posibilitatea sa faci o mica boxa din zidarie cat sa incapa inauntru si scapi de zgomot.
Vechi 20-03-09, 00:20   #17
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Deci" vreau sa-ti spun ca i-am facut si cutie de pal,captusita cu burete,si era sa ne ia foc cabinetul,asa s-a incalzit.Si a facut un condens ingrozitor.Pe care am decupat-o dupa episodul ala.Nu poti sa-l inchizi,asa a facut si un coleg de-al meu,care deranja vecinii de bloc cu zgomotul care venea din pivnita,si s-a ales cu motorul ars.
Vechi 20-03-09, 06:49   #18
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai poti sa-ti iei din ala care vine din fabrica cu carcasa speciala, dar e vro 200-300 de euro in plus.
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-09, 07:12   #19
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Arrow

Din pacate Laura, una din caracteristicile secolului in care traim este aceea ca suntem o piata de consum. Ceea ce se traduce in produse cu durata de viata mult mai scurta decat inainte. ( vezi tactica/gandirea aplicata de mercedes dupa modelul "cobra" ).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/6474-gasesc-elice-compresor/

In ceea ce priveste compresorul tau, eu zic sa-ti iei altul nou, FARA ULEI. Daca ai mai multe unituri , recomand cate un compresor pentru fiecare. La functionarea unei turbine si unui aspirator pe aer iti trebuie un compresor care sa scoata cel putin 100L/min, dar mai bine ar fi unul de 150, ca sa nu-l stresezi prea tare.

DR Louis a spus: "daca se consuma aer mult in cabi asta se traduce in litri/minut nu in volumul compresorului; " - adevarat graieste

Apa din compresor apare datorita diferentelor de temperatura intre aerul comprimat(care e cald) si peretii buteliei, care sunt reci. Si ar mai intra si umiditatea din atmosfera. De aceea compresorul trebuie purjat periodic, de la caz la caz.

Cutia de antifonare in care se monteaza compresorul trebuie sa fie destul de bine aerisita. Eu recomand chiar si instalarea unui mic ventilator.
service este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-10, 09:25   #20
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

EKOM ofera in acest moment cel mai bun raport pret calitate. Sunt oiless, silentioase si free of any troubles.
Dr. Anton este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
..., auto, calca, cauza, compresor, crapa, crapata, data, dentex, evident, gasesc, gasi, gasit, grade, greu, lau, luni, mine, mm, pacienti, parte, patit, plastic, rezolva, rezolvat, serios, sprijin, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
MTA unde gasesc de cumparat? dr. patricia Endodontie 25 12-07-12 09:35
Intrebare: Unde gasesc sitemul de tuburi pentru irigatii la fiziodispenser drLouis Implantologie 10 15-03-09 10:00
stie cineva unde gasesc.... agrohnean Sterilizarea 2 23-06-08 20:23
cind nu gasesc un canal shaal15 Endodontie 4 26-03-07 08:54
de unde incepe si unde se termina? drcalinc Implantologie 9 26-03-07 02:41

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: