Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

prepararea cavitatilor fara turbina

discutie din eugenol.ro : Am vazut pe situl unui cabinet renumit la capitolul servicii..."..prepararea cavitatilor carioase fara turbina..."....explicatiile suna cam asa..."accelerator cinetic conectat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-02-07, 10:12   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default prepararea cavitatilor fara turbina

Am vazut pe situl unui cabinet renumit la capitolul servicii..."..prepararea cavitatilor carioase fara turbina..."....explicatiile suna cam asa..."accelerator cinetic conectat la sursele de electricitate,apa si aer,foloseste aer comprimat pentru a accelera particule de oxid de aluminiu la viteze foarte mari".Stie careva CE ESTE ,pentru ca suna interesantdar nu am auzit si m-ar interesa si preturi si ..alte amanunte..sorry daca s-a mai stipulat ceva despre asta pe undeva ,dar cat am citi eu (si e mult de citit ) nu am gasit.
narci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-07, 10:18   #2
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

asta iashte Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Wellcome, cum s-ar zice
Vechi 21-02-07, 12:10   #3
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default Re: prepararea cavitatilor fara turbina

Citat:
Publicat initial de narci
,foloseste aer comprimat pentru a accelera particule de oxid de aluminiu la viteze foarte mari"
Procedeul este destul de eficace dar indicatiile sunt mult mai limitate decat pretind comercialii.

In marile linii, la carii la stadiu 2 cu efractie amelara si volum limitat, iti permite sa chiuretezi cavitatea fara a marii efractia sau cu un acces de diametru mult mai slab decat metoda conventionala (cu instrumente "conventionale"). Dupa care se obtureaza cu compozit fluid.

Curata foarte bine santurile ocluzale. Se poate folosi si la prepararea superficiala al metalului inainte de cimentat/lipit.

Accesoriu, o parte din cabinet seamana cu o moara cand s-a folosit.

Rezumatul parerii mele este ca am cumparat acum 5 ani, am folosit cateva luni si l-am vandut de ocazie.

In schimb, principiul de "micro-dentisterie" mi se pare deocamdata mai fiabil cu lupe si freze miniaturizate.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-07, 11:58   #4
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc pt welcome...!
si drpstern...sunt un pic dezamagita,intr-adevar mi-am imaginat ca nu face cavitati pana la limita de coafaje dar.....chiar asa ,mai bine freze mici si ochi buni..in schimb suna bine pt pacientii timorati de sunetul, chiar si cel silentios , al turbinei.Oricum multumesc pt edificare !
.
Vechi 22-02-07, 23:03   #5
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de narci
i..in schimb suna bine pt pacientii timorati de sunetul, chiar si cel silentios , al turbinei....
Stiu o poveste cu un dentist pe care il chema Batarec si care s-a instalat la Paris inainte de Primul razboi mondial. Pe acea vreme, profesia inca nu era medicala si se exersa in magazine cu vitrine samd. Batarec cerea 5 franci pentru un "aparat" in vulcanita si l-au mirat tarifele puse in vitrina de un concurent, la care "aparatul" nu costa decat 3 franci. Cum Batarec era edentat, s-a dus la concurent sa-i faca un astfel de aparat la pretul anuntat.

Concurentul a deschis un dulap plin de "aparate" si a inceput sa le probeze unul dupa celalalt lui Batarec. Bineinteles ca nu se potrivea niciunul. Dupa ce s-au probat cam 10, i-a spus lui Batarec : "D-voastra sunteti un caz foarte special, va trebui sa vi-l fac pe masura. Asta costa 8 franci."

Se poate aplica la multe, desi profesia se pare ca s-a medicalizat de atunci.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-07, 14:17   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
aer, cabi, carii, cavitatilor, compozit, cumpara, cumparat, dentis, diametru, folosi, folosit, freze, instrumente, luni, mari, mele, metoda, micro, moara, ocazie, ocluzale, parte, prepararea, principiul, turbina

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
prepararea cavitatilor: turbina, contraunghi sau combinate? nico Odontologie 42 06-10-11 00:37
Dinti in rate, fara avans, fara giranti jechian Banii nu au halena 23 07-03-11 21:51
noua clasificare a cavitatilor! Dr.Mada Odontologie 12 15-08-08 19:40

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: