Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Unit Sena 11 sau Bluetech AM2000

discutie din eugenol.ro : Bunaziua , dupa multe ore de cautat si citit pe forum , am prins curaj sa va deschid topicul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de mihaibobis
  • 2 Scris de drLouis

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-07-11, 14:56   #1
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

Default Unit Sena 11 sau Bluetech AM2000

Bunaziua , dupa multe ore de cautat si citit pe forum , am prins curaj sa va deschid topicul acesta , poate ca o sa vi se faca mila de un umil novice si o sa il ajutati cu problema lui . De ceva timp caut oferte pe la distribuitori si itnr-un final m-am decis la aceste doua variante :

unit sena 11 la 100 mil de la nastimed : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

sau unit bluetech la pachet cu pupinel si piese la 180 mil de la ~~~~~~ : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Acum am auzit si pro si contra cu cine am discutat , dar as vrea sa stiu o parere de la cei ce detin vre-unul din aceste unituri .. se merita ? banii sunt cam limitati si nu cred ca pot sa depasesc bugetul cu mult . Va multumesc anticipat !

Modificat ultima data de eugenol man; 11-07-11 la 17:49.
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-11, 18:31   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sa ai in vedere eventualul service. ce e mai aproape de casa. apoi ce ai nevoie. chiar ai nevoie de pupinel si restul prostiilor de ti le baga pe gat sau ai nevoie de un setup start si pleci de la nimic?

in fine, trebuie sa stii cam ce vrei pe unit inainte sa te apuci sa iei ceva.

varianta cheala de "am2000 new" e vreo 3000E la ~~~~~~. mie mi-a facut cineva din china pretul la el vreo 2200$ cu scaler si lampa foto integrata.

ps: vezi ca preturile de la ~~~~~~ de pe site nu sunt actualizate.
Vechi 11-07-11, 19:07   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

pai ma duc si la ei la firma sapt asta sa vad ce se poate negocia , dar ma interesa daca merita sa dau banii pe unul din astea , chiar daca sunt din gama low budget ambele ...si plus de asta tine fotoliu ? se duce compres repede ? chiar nimeni nu a cumparat din gama asta !? va multumesc inca odata !

Modificat ultima data de radualionte; 11-07-11 la 19:14. Motivul: vb. nereflexiv
.
Vechi 11-07-11, 21:02   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

am eu am2000b modelul vechi. de vreo 4 ani si ceva. hamalit 2 ture/zi in stomatologie sociala. se mai strica diverse din cand in cand. gen se obtureaza cu saruri unele switchuri de apa, mai rugineste filtru de aer, mai se duce pedala (btw asta e un consumabil si trebe ascumbat la 2-3 ani, ca cate sute de mii de apasari ia..si are niste garnituri de cauciuc inauntru care se tocesc); recent am luat tapitzerie noua. bine eu ma descurc cu reparatiile. sunt chestii banale si mare parte mi le repar singur. compresorului "italienesc" venit cu scaunul i-am schimbat elicea o data si acu trebe schimbata iar. da' m-a tinut destul. si-a scos banii de mult.

daca esti la inceput de drum si nu numai ia-ti o chinezarie. sunt bunicele si raportul pret/calitate e imbatabil. in general astia de importa se orienteaza ei spre modelele mai bunicele, nu aduc chiar ultimele junghiuri. cei de la ~~~~~~, blue techu' ala e de fapt o firma chinezeaca de aparatura medicala cumparata de italieni sau nush ce concern de imperialisti. si la drept vorbind, lumea e saraca, nu se merita sa trudesti pentru un scaun, doar ca sa ai nu stiu ce firma care costa de 3-4x mai scump cu 10-20% mai mult confort. buba e ca ei le iau cu 2000$ si ti le vand tie cu 4000E

Citat:
Suzhou Victor became wholly owned subsidiary of Cefla groups in Jan 2008. Registration capital of Suzhou Victor is USD 3.5m. Cefla is known for its strong presence in dental industry through its many famous dental brands such as Anthos, Stern Weber, Castellini, My Ray, Victor, etc.
uite aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] direct la producatorul chinez. modelul asta are cateva chestii in plus fata de al meu. dar eu l-am upgradat prin forte proprii. de aia iti spuneam ca intai tre sa ai idee cam si ce vrei de la scaun. spre exemplu sa aibe apa sterila, sa poti comanda apa de racirea a pieselor repede de la pedala etc.
Vechi 11-07-11, 21:08   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu te ingrijora. Si eu am tot chinezesc si am avut chinezesc. Se mai strica maruntisui far prietena me a are unul scump care se tot strica. Asculta ce spune Louis. Eu am avut Blue tech si era bun. Acum am de la Dentotal si e bun si sunt seriosi.
.
Vechi 11-07-11, 22:25   #6
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sau incearca din china..................si iti raman bani si de un logan
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-11, 23:04   #7
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

ehe ) nu am inca curaj sa aduc direct de acolo , prin virament bancar unei persoane pe care nu o cunosc , am citit pe forum , mai bine prefer pt inceput sa am pe cine trage la raspundere daca nu merge ceva . Cred ca intr-un final o sa merg pe mana celor de la ~~~~~~ , sper sa nu ma dezamageasca ,dar asta nu inseamna ca daca mai aveti pareri acestea nu trebuiesc impartasite , cu cat mai multe cu atat mai bine pt mine si va multumesc incaodata de ajutor !

Si ca sa nu ma certe moderatorii ca deschid un topic nou , dupa parerea voastra cam cu ce ar trebui dotat minim un unit pt un novice, eu am niste idei , cam stiu ce as vrea dar imi place sa fiu bine informat !
.
Vechi 11-07-11, 23:31   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

vezi ca mai e scris pe undeva pe aici...am pus fiecare ce ne-am dori. fiecare e cu chestiile lui, da' poti sa-ti faci o idee si tu.

spre exemplu poate vrei scalerul integrat in unit sa nu mai stai cu enspe mate de corent apa, pedala separata, scoase si agatate pe langa unit; poate vrei ca piesa detartrajului sa fie demontabila sa o poti steriliza, eventual sa iti iei 2-3 piese. sa ai apa sterila sa nu faci cu ce vine de la ghiveta.

etc etc. e doar un exemplu de care te lovesti dupa ce practici oleaca si-ti faci niste idei de ce si cum ai vrea lucrurile.

deci cata pe form.
Vechi 12-07-11, 15:58   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

am vrut sa dau un privat dar vad ca nu pot .. not yet anyway ... cum adik scalerul integrat ca am mai gasit in unele topicuri si nu am priceput ... sper sa nu radeti prea tare de mine
.
Vechi 12-07-11, 16:40   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Adica ai un furtun ca la turbina la care e montat aparatul de detartraj
.
Vechi 12-07-11, 16:52   #11
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

asta da idee buna
.
Vechi 12-07-11, 17:20   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

mama parca ai vazut zapada prima data (sa nu o iei ca un mesaj rau)
vezi sa iti iei cu mai multe terminale (furtune) NU doar unul pentru o turbina si unul pt piesa - eu am unul pentru detartraj si inca unul pt air flow sau a doua turbina.
.
Vechi 12-07-11, 22:39   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

nu intelgeti gresit , imi imaginam si eu treaba asta numai ca aveam nevoie de cerituidine , tinand cont ca imi place f mult conceptul ergonomic si tot ce tine de comoditatea mea in primul rand, cred ca o sa ma preocupe mai mult subiectul asta decat pare oricum mc de sfat si prima nu am luat-o in nume de rau da partea cu paranteza dupa terminale aia nu o iert )) meritam se pare )

PS: asta nu a fost nimic in comparatie cand am descoperit microm. endo cu apexlocator ) ehee..noi astia mai tineri avem inca bucurii din astea ,pe cand seniorii si cand vad ceva nou si cu adevart bun privesc gen : ei lasa ca am eu din`ala care stiu eu cum merge offtopic putin cred ))
.
Vechi 13-07-11, 00:27   #14
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Eu la urmatorul unit as vrea la indemana urmatoarele: seringa aer-apa medic + asistenta (deci 2x), micromotor, turbina 2x, detartraj, aspiratie pe apa, aspiratie chirurgicala pe diametru mic si pe diametru mare, lampa foto, sablator intraoral, camera intraorala, electrocauter. Nu vreau prea multe, nu?
Vechi 13-07-11, 00:42   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de ce doua turbine?
eu prefer doua micromotoare,unul pentru piesa cot si unul pentru piesa cu multiplicare(inel rosu)
Vechi 13-07-11, 01:00   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pentru ca virgula. cu banii de pe o piesa cu multiplicare iei vreo 20 de turbine chinezesti

investitia in micromotor electric e prea mare. e vreo 1000E modulul electric si de la 6-800E in sus piesa cu multiplicare.

daca le scapi pe jos ala esti.

si sa stau ca milogu in una piesa, maxim doua sa le tin pana la pensie cand ele dupa 2 ani incep sa se jegareasca..neah..nu se merita.

btw, mi-am luat de curand o piesa din aia de scos automat coroane (copie dupa Link [Necesita inregistrare pentru acces.]). nu are suficienta putere micromotorul pneumatic de ea. bai da pacane de poti sa faci si extractii cu ea. m-am dat intr-o punte cu ea si n-am izbandit. si se inrosise pacienta asa incat neavand micromotor electric mi-e sila sa tot scot fiziodispenseru sa o folosesc asa ca zace prin cabinet :P
Vechi 13-07-11, 01:00   #17
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
de ce doua turbine?
eu prefer doua micromotoare,unul pentru piesa cot si unul pentru piesa cu multiplicare(inel rosu)
Buna idee pt piesa cu inel rosu. A doua turbina merge pt air-flow/turbina ''de sacrificiu'' pt fiare/ phatelus air motor - in functie de preferinte si buget.
Vechi 13-07-11, 01:31   #18
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am luat un AM2000 de la ~~~~~~, acum un an.
Unitul e cu lampa foto, aparat de detartrat, 2 aspiratoare, un spray aer-apa (am montat inca unul, suplimentar, ulterior, pt asistenta). Unitul are comenzi atat pe masa medicului, cat si in partea stanga, pt asistenta.
Am inclus in pachet 2 turbine NSK, un micromotor pneumatic si piese dreapta si cot NSK. Una din turbine e cu fibra optica (e minunata!!), deci la unit am cerut in plus fibra optica.
Am mai vrut asa: autoclav clasa B, Distilator, aparat de infoliat, apex locator NSK si micromotor pt endo NSK. Pentru inceput sunt minunate. Pe toate le folosesc zilnic, si isi fac treaba! Se mai strica una alta la unit, dar am pe cineva de la ~~~~~~ care vine pt service, cand am nevoie.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/14261-unit-sena-11-bluetech-am2000/
Minusuri:
- Tapiteria nu ma incanta, se pateaza foarte repede, si deja dupa un an, nu mai arata prea bine .. Daca iei AM2000, alege o culoare neutra .. Eu am un rosu tare si se vede totul pe el : (
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-11, 11:40   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

in sfarsit un posesor de bluetech acu ca te-am prins cam cat te-a ajuns asa estimativ toata balaceala in NSK ca te-ai aruncat nu gluma si din ce oras esti , cum ajunge serviceul rapid ?! poti sa dai si privat daca nu crezi ca e ok sa rasp aici

sau daca mi se pare ai luat prima oferta aia din site )

Ps.: Autoclav de 9 litri imi ajunge pt inceput !? oare pun de multe ori la sterilizat !?

Modificat ultima data de Blue; 13-07-11 la 14:13.
.
Vechi 15-07-11, 11:37   #20
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

Iti multumesc pt mes dat pe privat , dar pt ca regulile acestui forum ( nu permit sa dau mesaje private inca ..nu comentez ca sa nu ma enervez ,iti rasp aici . Sper pana la urma sa ma inteleg cu cei de la ~~~~~~ si sa am noroc de un aparat bun. O zi buna!
.
Vechi 15-07-11, 12:18   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Inca un mesaj si vei putea trimite si tu MP. Este asa pt ca sunt convins ca nu doresti ca un user cu 0 mesaje sa te bombardeze cu MP de reclama sau altceva.
Poti sa blochezi un user sa iti trimita mesaje sau sa raportezi un MP (la fel cum reportezi un mesaj pe forum).
Vechi 18-07-11, 23:33   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

MC mC de info ) dar citisem
.
Vechi 14-09-11, 00:49   #23
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu am aceeasi dilema.....sena 11 la 9900ron si 2 ani garantie si service sau bluetech 9108 second hand, vechi de 2 ani ,cu turbina noua,monitor tft, micromotor,lampa foto si scaler...si 1 an garantie si service la pretul de 16000 ron
blevics a multumit.
mihaibobis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-11, 22:59   #24
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

Pana la urma mi-am luat blue-ul si sunt super multumit , dar acuma sa vedem in cat timp o sa isi scoata banii Mc mult de sugestii si sustinere !
dotari : piesele nsk toate, turbina cu rulmenti ceramici Panamax Plus , scaler integrat b5 , sist incalzire apa , sist apa sterl, 2x turbine,1 piesa dreapta, lampa ,compresorul de 38l plus poupinel Tau Steril de 25 l parca.
.
Vechi 23-08-12, 13:00   #25
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Și eu am o dilemă. Am cumparat un unit sena 12 și trebuie să iau compresor uscat că ce am eu e pe ulei. Am găsit la baumax un compressor uscat fără ulei cu 350 de lei garantie 2 ani un un compresor dental aproape de 10 ori mai scump . nu stiu ar merita să iai din baumax din motive bugetare, sau stric cu ea unitul. are un zgomot 97 Db dar ași tinea undeva separat. astept răspunsuri .Multumesc

Modificat ultima data de blevics; 23-08-12 la 17:44.
blevics este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-12, 13:13   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Mai umbla putin la limba romana!
Se spune despre compresoarele de uz stomatologic ca ar avea recipientul de aer facut dintr-un aliaj special "alimentar", cele de la baumax, nu. Din acest motiv, pretul e mai mare la cele dentare. Dupa mine, nu se justifica pentru ca iti faci treba si cu cel de la baumax (dar poate gresesc eu, mai asteapta pareri!)
Vechi 23-08-12, 15:52   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

eu mi-am luat de juma de an unul de 450lei. am avut unu fini medicair reparat de nenumarate ori in cativa ani. intre astea la inspctia ochiometrica nu am gasit diferente in afara pretului de 4-5 ori mai mare (costul picturii cu care l-au facut de "utilitate medicala")
la cel vechi, la purjare curgea un bors rozaliu...rugina din interior.

bine...la zgomot sunt al fel de asurzitoare, adica nu-s de tinut in cabinet ci in locuri mai indepartate.

modelel noi dedicate sar de 20mil (cele mai ieftine... china made) si sunt destul de silentioase. dar si alea merita tinute in alta incapere, ca sa ai liniste. din ce stiu, electromotorul lor are pompa de vid cu niste membrane (timpane) de cauciuc, in locul vechiului cilindru cu piston. de aia-s asa de tacute 50-60db..fata de 80...90db la cele pe teflon.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14261

atentie la debitare. de obicei cele mici nu suporta decat un scaun, adica o piesa mergand. piesele de mana de obicei au scris in cartea tehnica ce debit de aer necesita si ce presiune maxima pe care o reglati la scaun. el trebuie corelat cu ce scoate compresorul, adica tre sa ai compresorul care sa-ti produca ceva mai mult decat consuma piesa.
k.Adina si blevics au multumit.
Vechi 26-08-12, 19:50   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

majoritatea uniturilor au flow-ul de 75l/min, asa ca te orientezi sa gasesti macar egal sau mai mare, dar sub nici o forma ca nevoile tale sa fie mai mici mari decat poate sa iti duca compresorul...
.
Vechi 18-02-13, 01:29   #29
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Blue, a trecut putin peste un an de cand te-ai hotarat asupra unitului bluetech. As vrea sa te intreb si eu ce parere ai despre alegerea pe care ai facut-o. Ai avut nevoie sa apelezi la service? Au fost prompti?
Nu e nevoie sa te zgarcesti la detalii!
Multumesc frumos.
ICostin9087 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-13, 19:03   #30
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.
+1 (+1/-0)     

sincer sa fiu chiar sunt impresionat de calitatea lui, dar ținând cont ca fabrica e cumpărată de italieni se pare ca și-au pus amprenta intr-un mod pozitiv asupra aparaturii. La service nu am apelat deloc pana acuma decât pt hârtia semnată anual Cum ca e în regula cu toate cele. Regret ca nu mi-am luat totuși cu brațele pe sus, deși din ce am înțeles alea șint mai sensibile se pare. Ce nu îmi place este ca nu are regulator central de apa așa ca atunci când dai sa curețe ciuvetica și apa la pahar în același timp scade presiunea la apa și influențează evident umplerea paharului. Plasticele nu s-au îngălbenit deloc pana acuma (frica mea cea mai mare),și îl inund cu dizethol pana mă liniștesc psihic ca e curat după fiecare pacient. Furtunele nu se agata unul de celălalt și am cinci terminale plus încă unul pe drum. Imi place ca are talpa mica și nu îmi ocupa prea mult spațiu în cabinet dar prinderea unitului de fotoliu în sine se face printr - un braț (gros cei drept) dar care nu îl împiedică să tremure ori de câte ori se mișcă pacienții. Pedala e cred singura care mă scoate din sărite ca am din aia ca o farfurie de cățel pe care se apasă și când cuplează decuplează pufaie. cred ca știți Cum pufaie tipul respectiv de pedale. În rest numai lucruri de lauda pt ei. Dacă mai îmi amintesc ceva Îți zic. sper ca am putut fi de ajutor.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=14261

s1 cm10 jellybean
.
Vechi 29-01-16, 22:33   #31
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dupa cum se vede n-a mai postat nimeni de mult pe acest subbiect.

As vrea sa achizitionez si eu un Sena, aveti ceva feedback-uri despre aceste aparate ?
albinaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-16, 19:27   #32
pin
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu intretin astfel de scaune si am si in clinica sotiei unul si este foarte ok,recomand furtune pe jos.
pin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-16, 21:59   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc foarte mult pentru raspuns @pin !
Am inteles ca totul este pe aer, se poate monta un micromotor electric cumva?

Poti sa-mi spui ce vechime au uniturile care le intretii? Au iesit din garantie?
Cu multumiri.
.
Vechi 14-02-16, 14:19   #34
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aveti idee despre marci de unituri cu micomotor electric low cost ?

Va multumesc anticipat pentru amabilitate !
.
Vechi 15-02-16, 01:44   #35
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

alea se monteaza si separat. ia-ti ce unit vrei..si pui dupa aia micromotorul.
Vechi 16-02-16, 20:51   #36
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc @drLouis.

A auzit sau lucreaza cineva cu unituri marca Roson? dealer-ul zice ca sunt foarte vandute.Eu personal n-am vazut niciunul....
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, art, china, dentex, endo, la inceput de drum, lampa, unit, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:07) timp.

Alegeti schema de culori preferata: