Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

unituri dentare pana in maxim 8000 euro

discutie din eugenol.ro : buna ziua, as dori si eu niste sfaturi sau nume de unituri dentare pana in maxim 8000 euro abia ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree18Multumiri
  • 9 Scris de drLouis
  • 1 Scris de balica andrei
  • 1 Scris de pitzy00
  • 1 Scris de drLouis
  • 1 Scris de lucia
  • 2 Scris de drLouis
  • 2 Scris de drLouis
  • 1 Scris de drLouis

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-03-11, 15:29   #1
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Question unituri dentare pana in maxim 8000 euro

buna ziua,
as dori si eu niste sfaturi sau nume de unituri dentare pana in maxim 8000 euro abia imi deschid cabinetul si nu am nici o idee intre toate firmele si tipurile de unituri ce sa aleg ca sa ma tine macar 3,4 ani asa de inceput.
acum nu stiu daca aveti voie sa puneti nume de unituri, dar daca da va rog sa-mi dati un nume ceva.
nu sunt genul care le place sa intrebe asa de geaba; in maxim 2 saptamani vreau sa-l si iau si o sa ma bazez 100% pe ce sugestii primesc de aici

Multumesc
--------------------------
apropos, in pretul asta maxim sa aiba si turbina, aspirator, lampa compresor..., macar minimul pt a putea lucra normal
Ah era sa uit la multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor!
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-11, 17:45   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

vladu, sugerez sa folosesti titluri cat mai sugestive (scuze repetitia) si sa tintesti forumul corespunzator subiectului. Daca citesti regulamentul ai sa vezi sugestia acolo: nu folositi subiecte de tipul: ajutor, am nevoie de ajutor...
Multumesc de intelegere.

PS Cu cat e titlul mai interesant si descriptiv cu atat sunt sanse mai mari sa primesti raspuns.
Vechi 09-03-11, 23:54   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu iti lua Gnatus. E un plastic de 3 lei.
pitzy00 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-11, 13:10   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de pitzy00 View Post
Nu iti lua Gnatus. E un plastic de 3 lei.
Pitzy, ar fi frumos daca ne-ai spune si niste argumente. Eu am gnatus si chiar as fi curios sa aflu de ce face doar 3 lei...
vdaro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-11, 16:21   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+3 (+3/-0)     

trebuie sa ai niste obiective si criterii cand te apuci de ales.

tre sa te gandesti in primul rand la eficienta economica. salariul mediu in ro este de vreo 350E. daca toti banii s-ar aduna si s-ar imparti la numarul de salariati, cu atat ar trai fiecare om. cat poate da un cetatean din banii astia pentru dantura? evident, foarte putin.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/13482-unituri-dentare-pana-maxim-8000-euro/

la banii astia, consider cu mana pe inima ca pentru un unit, un om rational, care va trai din ce produce, nu trebuie sa investeasca mai mult de 3000-5000E.

ia aminte ca oricat de plastic good ar fi, si oricat de meserias ar arata si oricate zorzoane ar avea, in timp se strica, se invechesc, se uratzesc, se murdaresc, se zgarie; turbinele iti cad pe jos, tie sau asistentei; ia gandeste-te ce inseamna sa-ti iei una nemteasca de 1000E si sa o scapi pe jos sa se faca tzandari. o sa fii bolnav o luna dupa asta

dupa 4-5 ani modelele incep sa iasa din productie, aparand altele noi. piese vei gasi din ce in ce mai greu sau deloc. o sa stai sa-l carpesti. pe de alta parte, daca este ieftin, iti iei altul nou (pastrand compresorul si piesele vechi, deci mai ieftin). tapiterie fresh, totul mirosind a nou. nu cu scuipatoare ingalebenita, tapiterie roasa carpita si evenula retapitata, vopsea sarita de la diverse ciocnituri si zgarieturi etc etc.

piesele de schimb sa fie accesibile ca cost si timp; poti sa-ti iei singur de afara (in afara de teapa) un scaun, dar daca n-ai service (piese) aici esti mort la prima defectiune mai grava; e bine sa iei de la o firma persistenta in timp; astia sunt obligati sa asigure service si ai sanse sa aiba piesele de care ai nevoie.

si acum la ce as vrea eu sa aiba un scaun (dupa cativa ani de experienta):
-turbine pe aer. 2 posturi. cu 4 gauri; cel putin apa si aerul care sufla in capul turbinei sa poata fi comandate din pedala; turbine china made, ieftine; nu motor electric ca e scump, si piesele cu multiplicare scumpe; le scapi plangi; se strica plangi; dupa 2-3 ani se zgarie, arata urat; prefer sa iau in banii aia multe chinezesti si sa le schimb des si sa arate curate;
-brat asistenta cu control automat la umplere pahar, scuipatoare, pozitii scaun; sa aiba si o apa; si lampa led pusa acolo;
-sistem apa sterila. altfel infunzi piesele de la saruri si se strica valvele de control; plus de igiena, cand mai dai cu freza prin jinjii cu apa de la ghiveta ;
-inca o sticla ca cea cu apa sterila dar in care sa pun dezinfectant si sa aiba separat un spray; sa dau nor de dezinfectant pe piese, intre pacienti;
-scuipatoarea si tot blocul de sub ea sa fie oarecum rabatabil asa incat sa aibe loc mana 2 in stanga pacientului;
-masa medicului larga, sa incapa multe pe ea; am lucrat cu furtune pe jos; igiena e slaba pentru ca practic holderele alea se contamineaza de la manerele pieselor si nu pot fi igienizate calumea intre pacienti; pe de alta parte, cele cu furtunele pe sus sunt stresante ca trebuie sa tot tragi de furtune; unele au o piedica altele nu; uneori masa vine peste lampa blabla. aici e de obisnuinta; clar cele cu furtunele pe sus sunt mai igientice si mai safe pentru scapatul pieselor pe jos, care btw se pot scapa si prin alte parti ale cabinetului. de aia e bine sa fie linoleum pe jos nu gresie;
-detartrajul sa fie integrat in scaun si contolabil din aceeasi pedala cu turbine/micromotor; piesa detasabila sa poata fi sterilizata; apa lui din sticla sterila nu de la "ghiveta"
-un aspirator chirurgical dedicat inclus in unit (nu cel pe aerul compresorului); bun dar nu neaparat necesar.

cam astea-s chestiile de o minima decenta pe care le-as vrea la un unit (cu mici uitari). restul ca fibra optica pana si la detartraj, nu stiu ce micromotoare electrice cu piese cu lumina si din titan, costa prea mult si nu sunt sustenabile; bien, dupa un numar de ani demunca te poti trezi cu niste banuti stransi, si in loc de alte obiective importante in viata gen luat casa masina copchii vacantze si astea, sa te-arunci la un scaun scump, lucru pe care il vei regreta din plin din cauza necorelatiei financiare dotare-pacienti.

personal m-as upgrada la un Link [Necesita inregistrare pentru acces.] e adus de ~~~~~~. am inteles ca chel ar fi cam 3000E; mai pui un detartraj built in si o lampa foto in el si ajungi pe la vreo 3500; cu un compresor si turbine s-o duce pe la un 4500E care e un pret decent pentru tara asta cu salariul mediu de 350E! si daca nu esti vreun obsedat sau te ia valul de a baga tot ce castigi in cabinet
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13482
am mai vazut ceva care mi-a placut la tehnicaldent - Runyes si pe la sanident unele Link [Necesita inregistrare pentru acces.] care erau scumpe;
Vechi 16-03-11, 09:46   #6
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poate sa-mi spuna cineva ce acte sunt necesare in vama la importul din China? ca n-am reusit sa ma lamuresc. multumesc
coita dan a multumit.
Vechi 16-03-11, 18:25   #7
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu vreau sa imi modernizez cabinetul (unit+autoclav) si incerc sa le inghesoi pe toate intr-un credit de 10ke...Din tot ce am prospectat se pare ca varianta Fedesa Coral Air + autoclav Europa B ar fi singura cat de cat rezonabila. Fedesa au colegele mele de vreo 4 ani si nu le-am auzit plangand sonor se pare ca si service-ul e ok din acelasi motive. Dnele doctor in cauza chiar lucreaza, deci unitul merge continuu cel putin 10 ore pe zi...
Visul meu cel mare e Takara Belmont*, echipat full, dar din pacate nu am curajul sa incerc sa il realizez (ar insemna credit de 20ke si sincer, in instabilitatea asta economica ma cam tem...)
* am eu o pasiune pentru Made in Japan (saracii de ei, sper din tot sufletul sa depaseasca ce li se intampla..)

---
PS: multumiri, dr. Louis, foarte frumoasa si completa prezentarea! O sa ma uit si dupa Am-ul respectiv...
Ar mai fi de adaugat comoditatea fotoliului si posibilitatea lui de a sustine si pacienti XXL (ca romanii nu sunt cachinezii ) )
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13482
Pacientii mei (absolut toti) s-au declarat ultra incantati de actualul meu fotoliu (parte din Sirona Sirottese din anul de gratie 1973 - nu radeti, ca ii fac poza sa il vedeti cum arata!!!). Din cand in cand ma bate gandul sa pastrez fotoliul si sa iau un unit Chirana...inca deliberez...nu o sa arate prea grozav, dar sigur o sa fie comod!
Vechi 16-03-11, 20:01   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de lucia View Post
Ar mai fi de adaugat comoditatea fotoliului si posibilitatea lui de a sustine si pacienti XXL (ca romanii nu sunt cachinezii ) )
faptul ca e size M il consider un avantaj. nu-mi place sa lucrez la ics-ics-eli. am motiv sa-i evit (stiti, eu vreau, da' nu vrea el (scaunul))
Vechi 16-03-11, 22:40   #9
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

stie careva un dealer de unit chirana de incredere?
scuze de intrebare am vazut mai jos aceeasi intrebareo sa ma uit mai atent alta data
daca as alege sa-mi iau de la nastimed din iasi unit chirana?... stiti ceva despre acest distribuitor? sunt seriosi?
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-11, 23:36   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu ma intreb acelasi lucru...Da-le un telefon si cere detalii: daca au pe stoc, pretul actual, modele, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare service in localitatea in care esti tu....Cu ocazia asta vezi si daca mai exista fizic (daca te-ai informat numai dupa internet s-ar putea sa ai vreo surpriza!). Si spune-ne si noua ce ai aflat, te rugam
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
uite aici niste postari de anul trecut...iti raspund la intrebari foarte bine...
Vechi 17-03-11, 14:38   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@vdaro
De ce Gnatus e un plastic de 3 lei:
-plasticul e de 3 lei
-plasticul de la aspirator (suportul in care pui aspiratorul cand nu il folosesti) s-a spart de 3 ori
-apa la turbina ba nu curge, ba curge singura cu turbina oprita, curge pe pacient
-lampa foto s-a stricat doar o data, nu se mai aprindea
-detartrajul s-a ars modulul piezo in garantie (500euro m-au mintit la ~~~~~ ca ar costa)
-bratul becului cade ocazional
-s-au spart degeaba in milioane de bucati tavita de instrumente si tot plasticul ala mare de sub turbina contraunghi etc (~~~~~ zice ca de la zeta, si sa le dezinfectiz cu saliva)
-daca nu e de ajuns, cireasa de pe tort, scaunul medicului cade cu mine cel putin 1 data pe zi, au schimbat cilindrul odata dar nu cred ca mi-au pus cilindru nou.
-e un gunoi alb si frumos
vdaro a multumit.
pitzy00 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-11, 16:00   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

daca nu lucrezi la el merge perfect

toate se strica. astea-s vise sau mituri aruncate de unii, ca gata, iti iei ceva scump si iesi la pensie cu el. cu un jeg ingalbenit zbarcit dar pe care scrie nu stiu ce firma de cand era bunica fata.

si se strica:
-cu cat sunt mai complexe si au mai multe zorzoane pe ele;
-cu cat apa de la unit e mai murdara si curentul are variatii mari;
-cu cat ai mai multi pacienti; daca se lucraza la foc continuu pe el, ex. de la 8 la 20 pe 2 ture se prapadeste mai repede);
-cu cat sunt mai ieftine, dar nu neaparat (ieftin = simplu, mai putin chestii de stricat)
-daca nu ai grija de ele, nu le cureti filtre (aer apa) si ce mai scrie la carte;
-daca ai un tehnician prost care nu se pricepe sau le repara de mantuiala;
Vechi 17-03-11, 21:06   #13
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pentru dr louis: nu am reusit sa aflu concret ce acte cer cei din vama la importul unui unit din China...ei mi-au zis doar de factura comerciala, certific CE si certificat de origine...aveti idee daca mai trebuie si altceva, avand in vedere ca ati mai adus produse de acolo? daca nu e un deranj, astept rapuns
Vechi 17-03-11, 21:39   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

cam alea. oricum trebuie sa stie exportatorul. mie mi-a trimis prin dhl plic toate actele dupa ce a pus marfa pe vapor. dupa aia te suna de la firma care le aduce cam inainte de a ajunge in port si ti zic ce sa le dai.

eu zic sa mai citesti odata Link [Necesita inregistrare pentru acces.]!!

si sa-ti iei un model popular care se vinde in ro de catre vreo firma. astfel n-o sa ai piese de schimbi si cand ti se strica o sa faci pipi pe el
balica andrei a multumit.
Vechi 18-03-11, 00:59   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ vladu > am ajuns si eu sa ma interesez despre Chirana si ce se intampla cu biata firma e un fel de telenovela...la fel si cu dealerii...
Ce am inteles eu (dar nu garantez ca e si corect): Chirana mare s-a despartit candva in Chirana Medical si CHirana Dental. Pe urma au aparut mai multe variante de unituri: Smile pe de o parte si Diplomat pe de alta. In plus, new entry relativ: Slovadent.
Cu firmele e o poveste si mai haioasa, dar iti las placerea sa o afli singur, ca nu vreau sa imi pun oamenii in cap, care de altfel au fost cu totii foarte amabili (fiecare dupa posibilitati).
Oricum, investigatia merita. Garantat!
PS: oferta speciala la Chirana Smile Sympatic E.....E....special....foarte...rossuuuuu!!Cutey-cutey!
vladu a multumit.
Vechi 17-05-11, 13:11   #16
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai incearca la medica z3 constanta au un unit ok la 7000euro
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-11, 20:31   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Heureux tous les jours

.
-2 (+0/-2)     

Ma tot uimesc cum uni au impresia ca chestiile de 2 lei tip chinezesti sunt ok pt cabinete, mai mai chiar nu mai suntem in stare sa apreciem calitatea ca pe vremea lui nenea... de unica folosinta sunt folosite lucrurile la iarba verde... oare cei de dincolo au auzit de marcile ce sunt pe piata noastra din china... nu cred ca un neamt, francez sau englez lucreaza cu asa ceva... deci desteparea fratilor si apreciati calitatea... putine firme sunt cu chestii adevarate insa trebuie cautate... si nu intodeauna ce e in Buc este cea mai buna solutie...confrati nu va mai lasati pacaliti de vanzatori... bafta
dorifor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-11, 20:54   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de dorifor View Post
Ma tot uimesc cum uni au impresia c
tu fata, ai picat din bambuuu in cabinetu de stomatologie. vezi sa nu cuNva sa te faci de rusine si sa-ti iei frun unit chinezesc cum au un i pe-aici. te rade tot targu.
KLMircea si trazvan au multumit.
Vechi 23-07-11, 21:05   #19
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Geniala treaba cu un i
.
Vechi 27-10-11, 21:37   #20
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de pitzy00 View Post
@vdaro
De ce Gnatus e un plastic de 3 lei:
-plasticul e de 3 lei
-plasticul de la aspirator (suportul in care pui aspiratorul cand nu il folosesti) s-a spart de 3 ori
-apa la turbina ba nu curge, ba curge singura cu turbina oprita, curge pe pacient
-lampa foto s-a stricat doar o data, nu se mai aprindea
-detartrajul s-a ars modulul piezo in garantie (500euro m-au mintit la ~~~~~ ca ar costa)
-bratul becului cade ocazional
-s-au spart degeaba in milioane de bucati tavita de instrumente si tot plasticul ala mare de sub turbina contraunghi etc (~~~~~ zice ca de la zeta, si sa le dezinfectiz cu saliva)
-daca nu e de ajuns, cireasa de pe tort, scaunul medicului cade cu mine cel putin 1 data pe zi, au schimbat cilindrul odata dar nu cred ca mi-au pus cilindru nou.
-e un gunoi alb si frumos
Ma intereseaza si pe mine de cand ai scaunul ?
micu_gabriel_dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-11, 12:51   #21
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gnatus hlx de 3 ani:da pitzy are dreptate si nu prea: plasticul de la masuta crapa ca bratul nu are frana si cand ramane fara aer cade bratul se rupe masuta-solutie:valva de sens sau ceva asemanator 20 ron,la aspirator se rupe suportul daca il fortezeaza asistenta(din cand in cand se concediaza asistenta)..in rest fara probleme..am uitat se precizez ca scaunul e servisat la 3 luni prin contract..toate sunt aranjate si unse ...nu poti sa tragi de un aparat si sa te plangi ca e scump service-ul 600 ron pe an
Ps valva de apa de la turbina crapa din cauza apei proaste bagate in aparat- e scumpa apa demineralizata(nu distilata) si mai baga colegii de la GHIVETA...
Toate bune,zambiti fiti bucurosi vine iarna etc.
Vechi 31-10-11, 18:51   #22
Initiat
Medic Dentist
tks

.

de Chirana ce parere aveti? are cineva?
Cabinetul unde fac practica e dotat cu unit Chirana si de 5 ani nu are nici cea mai mica pb stiu ca senzorul de la ulei suna si daca e incarcat si daca nu.. in rest nici o pb. unitul a fost 11.000E.

stiu ca sunt facute in Slovacia. presupun ca au un pret mult mai convenabil acolo.
pe langa pretul unitului ce taxe si autorizatii mai sunt nevoie pentru a aduce un unit din Slovacia? nou dar si second..ca la inceput nu sunt fonduri ..
Vechi 06-12-11, 00:16   #23
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna seara,
As vrea sa imi cumpar un Fedesa Coral Air ma ajunge unitul undeva la 6800 euro ce parere aveti despre el?
Eu am un buget de 1100 euro cu tot cu renovare spatiu,mobilier si unit plus Materiale si Instrumentar.
Nicu17 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-11, 02:07   #24
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e cam brazilian din cate stiu.... si cu astea braziliene mai bine nu.
tot aceiasi firma cu fedesa aduce un unit china , bunicel :runyes la 5000 eur parca
.
Vechi 07-12-11, 05:03   #25
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

Mai copii ginditi-va bine:Unitul nu e o freza sau o turbina,e un bun de folosinta indelungata.prin urmare va trebuie unul de firma verificat in timp.Daca totusi bugetul e limitat va sfatuiesc sa contactati un tehnician de service dar ONEST care sa va dea un sfat iar apoi daca totusi vreti unul ieftin sa mearga cu voi sa si arunce ochii prin "intestinele"unitului "in cauza pentru a-i depista eventualele puncte slabe.In showroom toate arata "stralucitor" iar dealer ul ce sa zica ca-i slab?Normal ca vrea sa-si vinda marfa si va face capul mare.Mai e si varianta "second" unde puteti gasi unituri de maxim 1 an la pret jumate dar astea-s date pe ochi frumosi deci trebuie sa fiti intr-o relatie amicala cu cineva din firma(asa mi-am luat eu Castellini Puma cu 10000 epuroi garantie 1 an ,au sistem "buy-back" unele firme).Daca luati China ginditi-va la garantie piese de schimb.Vad ca unii recomanda.Pai de citi ani le au in exploatare?Ca la inceput nu cad presupun dar de la 5 ani in sus discutam despre fiabilitate nu?Mai bine faci un credit sau vedeti ca sint firme care vind si in rate si teoretic dormiti linistiti.Obligatoriu trebuie sa ai service Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat si promt ca nu poti sa stai din lucru pina-ti vine nu stiu ce piesa(daca-ti vine).Va doresc bafta
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 12:04   #26
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pup, eu mi-am cunparat direct din china acum 3 ani cel mai scump produs si nu am nici un fel de probl.Asta e doar un mit : ia-ti un bmw ca bmw-ul tine si nu se strica. /Mai vb cu alti colegi care folosesc chinezarii de 5 ani si sunt ffoarte multumiti.Daca iti permiti sa bagi 30.000 euro de la inceput , e ok. Daca te scot banii din casa , si in cat timp ii amortizezi.Pup mai gandestete sa iti schimbi viziunea cu china.Mai citeste posturile mele , ale lui drlouis si o sa vezi,
.
Vechi 07-12-11, 13:06   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de pup View Post
Castellini Puma cu 10000 epuroi garantie 1 an ,au sistem
problema se pune in felul urmator: cat castigi tu, fata de un dentist italian neamt etc. adica in cat timp iti amortizezi investitia. la 350E salariu mediu din ro, mare e posibilitatea sa castigi de cateva ori mai putin decat unul dintre ceilalti comparati. atunci care e logica sa stangi din buczi ca sa te dotezi ca ala?!

cat despre preturile "la jumate" de la escrocii numiti comercianti de pe la noi...am mari indoieli. in spate stau jmenuri la care ei castiga 100% si tu cazi mereu de tzepuit, dar esti facut sa crezi ca ai realizat o maaaare afacere.

ps: vad ca romanii ies peste granita sa-si faca cumparaturi la unguri. ungurii care au salariul mai mare decat noi. asta spune tot despre jecmanoii de comercianti adunati pe-aici. lacomia si scorurile ridicate merg mana-n mana cu prostia cumparatorului. cumparator caruia i s-au deschis larg usile cutiei pandorei: creditul damproasta ignorand cele mai elementare norme de precautie, ca d-aia avem 1 milion de restantieri si creditele neperformante; adica alea care nu mai au sanse de recuperare au ajuns la 20% din toate creditele...generand banci virtual falite tinute in viata prin infuzii de la bancile mama.
Dentamax si BorYs au multumit.

Modificat ultima data de drLouis; 07-12-11 la 13:29.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 13:51   #28
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiam cu louis e mai "cinic" decat mine , dar totul se rezuma la cat investesti si cand amortizezi, si mai ales tine cont ca noi suntem la inceput(adik eu).
.
Vechi 07-12-11, 14:02   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

majoritatea care se arunca la scoruri...nu strang ei din bucz
trazvan a multumit.
Vechi 07-12-11, 14:11   #30
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.

In principiu sint de acord cu voi cu China nu am prejudecati.Doar ca astept"proba timpului".Sint convins ca fac si lucruri bune ca nu degeaba au ajuns nr.2 mondial dar daca nu cunosti marfa e un risc asta vroiam sa spun.Iar al meu a fost o ocazie am spus asta n-am afirmat ca sint pe toate drumurile,iar de platit l-am platit in rate altfel nu ma bagam.Ok?Eu mi-am luat AL din China ma gindesc la un sist de obt acum(vertic la cald dar cochetez cu Korea mai mult)si cit de curind niscaiva turbine.Doar ca astea-s investitii mici relativ,in caz de teapa.Care dintre voi aveti si sinteti multumiti(unituri China)dati-le baietilor sugestii eu doar am vrut sa fie atenti.Va pup.Iar cu tine drlouis n-am grija ca le ai cu suruburile te depanezi singur,eu nu stiu sa bat un cui
.
Vechi 07-12-11, 14:38   #31
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu mi-am luat din china unitul am 9005 de 3 ani fara nici o problema
si acuma mai vreau sa imi cumpar pt. noul cabinet suntem d560
.
Vechi 07-12-11, 21:41   #32
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
eu nu stiu sa bat un cui
ma dezamagesti. pai cum dom'le, faci 6 ani de scoala si ajunge sa rada de tine un nenea cu 8 clase?...teoretic oricare din noi ar trebui sa fim peste nivelul de cunostinte de generala. bine, nu stii nu stii, da poti sa te prinzi, sau sa te documentezi. lipsa de vointa si autoplafonarea la nivelul..niznai...asta e cel mai nashpa lucru observat la colegi.
Vechi 08-12-11, 11:26   #33
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+1/-0)     

E hai ca mi-ai tras-o.Nu-mi place nu ca nu stiu ,a fost o figura de stil poftim
.
Vechi 08-12-11, 11:40   #34
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
E hai ca mi-ai tras-o
Vreti sa va las singuri pe forum?
.
Vechi 08-12-11, 11:48   #35
pup
Avansat bine
Medic Dentist

.
+1 (+1/-0)     

NUUUUUUUUUU ca ma baga-n sedinta cu voturile cu "pruastele cutzu-cutzu "alea alea,cu pirnaia,cu politica
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ajutor, dori, euro, genul, iga, intrebare, nume, sanident, unituri

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: