Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce unit dentar folosesti??

discutie din eugenol.ro : 20-30 de milioane parca alea de la bien air dar e super misto cu fibra optica......

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Ce unit dentar folosesti?
Kavo 38 22,62%
Sarp dentsan 2 1,19%
Sirona 30 17,86%
Sun darb 0 0%
Dentior 26 15,48%
Siemens 15 8,93%
Chirana 35 20,83%
Ritter 11 6,55%
Eurodent 11 6,55%
Au votat: 168. You may not vote on this poll

Like Tree5Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-07-07, 21:50   #58
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

20-30 de milioane parca alea de la bien air
dar e super misto cu fibra optica...
Vechi 27-07-07, 00:09   #59
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de sico
muncesti o loona ptr un raha t de turbina, dati o n zmeura de treaba!
Vechi 29-07-07, 18:44   #60
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Azi am dat prima cheie la unit-ul cumparat in urma cu ceva vreme. Nu a fost foarte mult de lucru la el , iar starea generala era buna , exceptand cateva zgarieturi( dar polish-ul auto face minuni ).
A fost un pic mai mult de lucru la lampa, si niste fire pe la comanda modulului optic dar acum totul e in regula.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dr. Anton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-07, 23:59   #61
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa fie cu noroc !
Si pacienti cuminti ( adicatelea normali)!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-07, 10:26   #62
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis
Citat:
Publicat initial de sico
muncesti o loona ptr un raha t de turbina, dati o n zmeura de treaba!
Luiggi, ajuta mult fibra optica. Uneori chiar nu mai ai nevoie de lumina de la lampa - ma refer la preparari de bonturi. Sa zicem ca tragi o luna tare, insa ce mama necuratului, trebuie sa ne usuram munca! Si turbina este Tatal Lor!

Sico, daca te referi la Bora (turbina, nu masina ), think twice. Eu unul m-am lamurit...Mai bine NSK.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-07, 21:29   #63
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hmmm, probabil ca nsk mai bun.
oricum si eu sunt de parere ca fibra optica isi are rostul ei.
merita putin de strans din... ca sa iei una
Vechi 06-08-07, 22:20   #64
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Anton
ti-ai facut cabinet cu usha'n tavan? zic de la unde ti-e pus geamuahahaha.
Vechi 07-08-07, 07:03   #65
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu, nu, nu, .
A trebuit sa refac tot spatiul, numai ca proprietarul nu mi-a dat voie sa fac si modificari ale structurii spatiului, asa ca m-am adaptat.
Dar o sa iti fac o poza si cu usa de intrare in sala de tratamente.
Dr. Anton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-07, 08:19   #66
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai baieti eu folosesc un dabi de 2 ani shi nu s-a stricat nimic la el (inca)
stiu ca nu is bune dar acum 2 ani era belea. in 2 ani am schimbat 2 garnituri shi urmeaza furtunele. deci.....
stie careva un sh 2-3 mii? mai imi fac un cabinet. shi sa vad cat ma intind.
hai bafta la toti shi pacienti cuminti shi multi
chiriac_v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-10, 11:14   #67
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

salut!
Imi puteti da va rog o sugestie de unit nou care sa se incadreze in 14.000 euro....
multumesc mult!
maria cristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 17:57   #68
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Smile

Sunt multe tipuri de unituri care se pot incadra in 14000 euro.
Eu mi-am luat Chirana si sunt foarte multimita.
CmiCorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 19:05   #69
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

am un Stern Webber de la Dentotal Protect.
tocmai a implint 4 ani. in 4 ani am apelat la service: deloc!!!!
merge brici ( sper sa nu il deochi).
ergonomie super, functii super!!!!
nici nu ma gindesc ca urmatoarele doua unituri ( care vor fi achizitionate) sa nu fie tot aceeasi marca.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 19:46   #70
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

auuu, ce n-am mostenit sho vro vila de la vreo bunica sa mi-o vand sa pot sa bag sho bani in stomatologie; numa bemveuri si audi mi-as lua; acu stau si ma uit ca vulpea la struguri si zic ca e acri
titiluka a multumit.
Vechi 07-04-10, 22:25   #71
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Macar eu fac ceva...tu?

.
+1 (+3/-2)     

ma bag si io cu cateva sfaturi:

e important ca unitul achizitionat sa nu contina foarte multa electronica...e cauza ce produce intarzieri mari in reparatii deoarece necesita,de regula, schimbarea placii defecte in totalitate si firmele furnizoare nu prea cred ca au placile electronice pentru service pe stocuri (adica si pretul reparatiei va fi destul de mare).Binenteles ca sunt mai destepte si ne plac mai mult,dar sunt recomandate doar daca stati bine cu banii si puteti sa va lipsiti de acel unit pe timpul reparatiei.

important la unituri este in primul rand sa aiba presiunea necesara pe reteaua de aer in asa fel incat turbina sa beneficieze de turatia maxima,un micromotor electric este necesar prin puterea pe care o ofera.Este foarte placut sa ai doua turbine pe unit si binenteles un micromotor pneumatic (acesta nu are aceeasi putere la rotatie ca unul electric,dar isi face si el treaba in final)

accesorii ca lampa foto,detartraj,aspirator chirurgical,etc. sunt de asemenea necesare,dar nu va speriati chiar asa de tare de cele braziliene sau taiwaneze (cu cele braziliene am lucrat in jur de 6 ani).Pretul mic le justifica utilizarea si in masura in care tin minim 1 an chiar nu e nicio problema isi acopera costurile cu varf si indesat.La mine un detartaj brazilian a tinut 5 ani si ceea ce s-a stricat a fost furtunul la imbinarea cuplei (nu se poate repara,necesita inlocuire),am ales sa il inlocuiesc si am luat altul cam de aceeasi calitate.Are deja un an...si-a facut treaba si merge inca perfect (as putea sa il arunc si sa iau deja altul).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/1319-unit-dentar-folosesti/

lumina la piese este deosebit de utila dar atentie ca sunt diferite sisteme de lumina care necesita anumite tipuri de piese,nu toate se potrivesc oricum si oriunde.Pretul lor este mare si daca cedeaza prea repede iti cam diminua profitul.

Lampa scialitica este obligatoriu sa ilumineze bine,de aceea verificati bine inainte de achizitionare.Cu cat ilumineaza mai mult pe orizontala cu atat mai bine si foarte important,verificati cat de sus urca,pentru ca veti avea probleme cu iluminarea arcadei inferioare,daca nu urca prea sus.

Incercati sa achizitionati unituri simple si frumoase tinand cont de ce am spus mai sus si ganditi-va...pacientul nu cunoaste firmele VIP in domeniul stomatologiei,deci nu aruncati banii pe fereastra degeaba,ei nu vor face prea usor diferenta intre uniturile de firma si cele no name.

Ceea ce va intereseaza pe voi este sa puteti lucra neintrerupt sau cu intreruperi cat mai scurte si reparatii cat mai ieftine si sa aveti randament si viteza maxima in actul terapeutic.Oare am pus suficient de multi "si"?

Deci...fitzele in domeniul nostru isi au rostul doar acolo unde se merita.

Va pup pe dantura.....mai revin
nicaeduard si aly26 au multumit.
Vechi 17-04-10, 20:31   #72
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

multumim de sfaturi.....
maria cristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-10, 13:10   #73
Ucenic
MD Endodont
Fara status.

.

Default sfaturi...

dar pentru un unit pentru un buget de 15 000-25000 €? ce sfaturi imi puteti da?
Multumesc!
cristi19833 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-10, 01:11   #74
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna seara,
am citit cu interes cateva din paginile forumului, si am hotarat sa ma inscriu si eu.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1319
As dori sa va intreb urmatorul lucru: sunt pe cale sa imi achizitionez un unit dentar din Germania, un kavo 1062T, cu compresor,un autoclav, 2 scaune de lucru, si un set de piese pentru micromotor, plus o turbina, totul la pretul de 2500 de euro.
Ce pasi am in Romania de efectuat cu el? Trebuie mers pe la ODTM la omologare? imi trebuie de la firma care mi-l vinde un certificat de calitate pentru a fi avizat? Sunt destul de speriat dupa cele citite pe aici...
Se obtin greu aprobarile?
Si cum vi se pare pretul?
Mi s-a mai propus la el si o pompa, pe care ar mai trebui sa dau inca vreo 250 de euro. De fapt , ce face aceasta pompa exact, pentru ca eu nu prea ma pricep.
Eu va multumesc pentru raspunsuri, si va urez o seara frumoasa!
nastase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-10, 09:12   #75
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@nastase eu am un principiu sunt prea sarac pentru lucruri proaste(vechi,in neregula,cu probleme cu acte care necesita cine stie cati bani si timp...)
Vechi 04-09-10, 18:36   #76
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Probabil ca este vorba de pompa de vacuum fara de care nu poti vorbi de aspiratie chirurgicala, de fapt nu poti vorbi de nici un fel de aspiratie...
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-11, 20:44   #77
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.alban View Post

important la unituri este in primul rand sa aiba presiunea necesara pe reteaua de aer in asa fel incat turbina sa beneficieze de turatia maxima

Lampa scialitica este obligatoriu sa ilumineze bine,de aceea verificati bine inainte de achizitionare.Cu cat ilumineaza mai mult pe orizontala cu atat mai bine si foarte important,verificati cat de sus urca,pentru ca veti avea probleme cu iluminarea arcadei inferioare,daca nu urca prea sus.
Intradevar multumim de sfaturi!
Si eu sunt in cautarea unui unit ,tot cam asa cum am mai citit pe forum,cu pret in jur de 10-11 mii E. Problema cu iluminatul lampii e foarte buna,m-am gandit si eu la asta ,dar daca nu citeam aici,uitam si poate faceam o prostie la achizitie,sa nu fiu atenta la asa ceva.
Si care e treaba cu " presiunea necesara pe reteaua de aer " pentru turbina? Asta nu este data de puterea compresorului? poate unitul sa afecteze intr-un fel presiunea la turbina?
Iutom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-11, 21:25   #78
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Iutom View Post
Si care e treaba cu " presiunea necesara pe reteaua de aer " pentru turbina? Asta nu este data de puterea compresorului? poate unitul sa afecteze intr-un fel presiunea la turbina?
de obicei la intrarea aerului in UNIT exista un filtru de aer (trebuie purjat si curatat din cand in cand) care are si o valva pentru reglarea presiunii generale a aerului din UNIT. daca compresorul scoate pana pe la veo 8 atm, te poti juca si regla presiunea aerului din UNIT din valva aia sa zicem ca vrei sa ai in UNIT 6atm. scrie in manualul fiecarui UNIT cat trebuie sa fie presunea in sistem. pana la turbina mai ai un regulator de debit. pentru ca atunci cand merge o turbina consuma aerul, e vorba de o presiune dinamica si asta se poate regla prin micsorarea unui orificiu prin care trece aerul spre rotorul turbinei. de ce spun dinamica? pentru ca spre exemplu, cand nu merge turbina in sistem ai 6atm, apoi dai drumul turbinei, aerul scapa rotind turbina si presiunea incepe sa scada pe furtun. daca pui un manometru si o masori pe furtunul turbinei obtii o presiune mai mica decat 6atm = presiunea de functionare. turbinele necesita in general o presiune dinamica de vreo 2-2,3 atm, micromotorul pneumatic vreo 3 etc. se specifica in brosurile fiecarei piese cat aer trebuie sa ii dai in nas si unituri-le au manometre care te ajuta sa-ti reglezi debitele pentru fiecare post.
KLMircea si bolodoctoru au multumit.
Vechi 13-05-11, 08:45   #79
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
de obicei la intrarea aerului in UNIT exista un filtru de aer (trebuie purjat si curatat din cand in cand) care are si o valva pentru reglarea presiunii generale a aerului din UNIT.
Alta purjare in afara de ce fac la compresor?
.
Vechi 13-05-11, 10:35   #80
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

depinde de filtru, daca ofera optiunea.
Vechi 04-06-12, 13:20   #81
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Smile Unit dentar chinezesc

Buna,
Sunt noua pe forum, dar inteleg ca 1 an nu au mai fost mesaje despre unituri?!

Doresc sa cumpar un unit, eventual la pachet cu autoclav, compresor, piese de mana, dertatraj ieftin la maxim 7.000 euro tot pachetul chinezesc.

Imi puteti da un sfat?

Multumesc
dana 1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-06-12, 20:05   #82
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default La PROTECTDENT

Ia legatura cu dl.Gaita Liviu,si iti poate face o oferta convenabila mai ales daca iei intreg pachetul pentru cabinet.Eu am luat de la ei,bine sunt chnezesti si au unele scapari normal ca asta e marfa chinezeasca dar cand i-am apelat au fst ft operativi,asigura si service...
Piesele de mana turbinele,micromotorul sunt NSK si sunt ok,la cat am frezat cu lele 3 ani zi de zi...
Jane25 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., achizitie, afara, ani, bienair, buna, contur, cos, cumpara, cumparat, dentar, estetica, etica, fibra, folosesc, gnatus, greu, idei, kavo, lucrat, lucrezi, medici, optica, perfecta, placa, reale, rupe, salut, sticla, turbina, unit, unit dentar, vand, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sugestie de unit dentar dr.Mihai Albu Aparatura stomatologica 117 03-02-13 01:22
Ce fel de limbaj folosesti cu pacientul? eugenol man Relatia cu pacientii 30 14-09-12 23:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: