Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Akademia Eugenol

discutie din eugenol.ro : Deschid acest subiect in urma discutiilor pe care le-am avut cu cativa dintre colegi. Rog moderatorii, daca trebuie, sa-l ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona administrativa a celei mai mari comunitati dentare din Romania! > Administrativ > Anunturi eugenol
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree31Multumiri
  • 7 Scris de uscat stefan
  • 1 Scris de opreabogdan
  • 4 Scris de uscat stefan
  • 3 Scris de uscat stefan
  • 2 Scris de uscat stefan
  • 2 Scris de uscat stefan
  • 1 Scris de uscat stefan
  • 1 Scris de uscat stefan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-11-15, 10:15   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Akademia Eugenol

Deschid acest subiect in urma discutiilor pe care le-am avut cu cativa dintre colegi. Rog moderatorii, daca trebuie, sa-l mute in zona potrivita.
Ideea este urmatoarea: rog toti colegii disponibili sa se alature ideii de a organiza sau participa la intalniric(cursuri) locale, avand ca lectori maestri eugenoli, cu scopul de a impartasi cunostintele lor medicale, daca se poate fara taxe sau cu taxe minime.
Eu mi-am asumat disponibilitatea de a incerca sa organizez prima intalnire de acest gen in zona Hunedoara-Deva, avand ca tema generala - Endodontie. Si-au aratat disponibilitatea si suportul Eman, Victor-Dragos Stanciulescu si SoriSarbu.
Astept in continuare dezbaterile pe marginea acestui subiect; idei, propuneri etc
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-15, 12:17   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu am un raspuns ferm acum dar suna bine

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-15, 16:16   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

"Academia Eugenol" este pe facebook. Sebastian te asteptam.....
.
Vechi 20-11-15, 11:27   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Suna bine

Trimis de pe al meu D2403 folosind Tapatalk
relu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-15, 11:35   #5
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Felicitari!!!
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-15, 18:29   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Bravo!!!
Apar si eu cu jumatatea ( Angi) si eventual ceva colegi.
ne inscriem undeva in mod special?
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-15, 19:38   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

In urma cererilor am hotarat intocmirea unui tabel de rezervare a locurilor la intalnirea de la Hunedoara.
Deoarece acesta intalnire este organizata de persoane fizice, taxa modica de participare de 100 ron va fi perceputa ca o donatie din partea voastra pentru sprijinirea si acoperirea costurilor de organizare a acestei intalniri.
Donatiile se pot face in contul :
Nume beneficiar: Uscat Stefan Ioan
Cont IBAN :RO 79 BTRL 06301201 D85331XX
Banca: Banca Transilvania
Suma: 100 ron
Detalii de plata: Numele fiecaruia
Tabelul intocmit va avea un update zilnic in masura donatiilor facute.
Pentru orasul Deva persoana de contact Alex Popa 0722564331
Pentru orasul Hunedoara persoana de contact Stefan Uscat 0749225337
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anunturi-eugenol/20068-akademia-eugenol/
PS Pentru doritori, masa de pranz, 40 ron, va fi achitata in dimineata cursului.

Modificat ultima data de uscat stefan; 23-11-15 la 21:17.
.
Vechi 25-11-15, 13:09   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

modificare afis
Imagini atasate
Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	Akademia-Eugenol-PDF.jpg
Vizualizari:	125
Marime:	229,7 KB
Nr:	49399  
.
Vechi 05-01-16, 15:49   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Prima intalnire AkE - Hunedoara

Clipul Intalnirii
https://youtu.be/cZxwB0x4h3c
.
Vechi 05-01-16, 19:59   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

''This video is private.
Sorry about that. ''
Vechi 05-01-16, 22:21   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
''This video is private.
Sorry about that. ''
Gata, rezolvat
.
Vechi 01-02-16, 13:23   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Akademia Eugenol- Prima Intalnire my review
Am avut un weekend grozav in care ziua de Sambata a fost de top.
Prima intalnire sub sigla Akademia Eugenol!
Le adresez multumiri si felicitari participantilor care au rezistat eroic unei avalanse de informatii.
Au venit in Hunedoara participanti de la Focsani, Onesti, Craiova, Turnu Severin, Oradea, Cluj, Arad, Sibiu,Timisoara, Deva, Hunedoara, pe care-i si salut cu ocazia asta!
Le multumesc lectorilor care s-au alaturat acestui proiect in care reusim sa ne intalnim,sa impartasim, sa invatam, fara interventia unor organizatii sau firme care ar putea avea un interes comercial sau financiar.
Victor-Dragos Stanciulescu a inceput ziua. Vreau sa-l felicit in mod special avand in vedere ca a fost prima lui prezentare. A vorbit 2 ore, am crezut ca nu-l mai putem opri! O prezentare foarte bine documentata bazata pe standardele de tratament americane impuse de AAE. Am aflat foarte multe lucruri noi despre lumea endodontiei, am vazut o multime de studii si ca procentele sunt in continua schimbare odata cu evolutia tehnologiei (MB2 este prezent intr-un procent de peste 90%). Am mai aflat totodata ca pt un organism sanatos e nevoie sa consumi multe lichide - 3L apa in timpul prezentarii si bere multa seara wink emoticon
Radu Brata - documentat beton! Totusi are ceva cu Cliff Ruddle, nu mi-am dat seama ce! A adus cu el informatie de top. O gramada de review-uri, foarte importante. Cu mare dezamagire am aflat ca nu prea mai sunt canale drepte, maxim la incisivi centrali sau o radacina palatinala. Pentru managementul curburilor in endodontie nu exista nicio solutie magica; multa munca, munca si iar munca. Tehnicile de lucru sunt complicate iau mult timp, acele precurbate sunt mai smart decat acele drepte iar pretul tratamentelor este complet justificat in cazul limitatilor la endo. Cel mai important lucru pe care-l sustine Radu Brata este ca femeile adevarate au curbe iar barbatii adevarati au barba... sunt sigur ca din cauza ca el poarta barba!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=20068
Vlad Lup prezentare profi: concret si la subiect. Irigantii si irigarea - celmai important lucru in tratamentele de canal!!! Fara un protocol corect de irigare nu ai succes in endodontie. Am aflat irigantii actuali dar si viitorul in ceea ce priveste solutiile de irigare; hipocloritul 5,25 este baza. O incursiune fluenta prin lumea solutiilor si a sistemelor de irigare. Concluzie: sistemele cu presiune negativa sunt cele mai eficiente. In ceea ce priveste o reteta exacta in irigarea sistemelor ondodontice, din pacate nu exista decat un singur lucru cert: IRIGATI, IRIGATI, IRIGATI! La final am aflat ca hipocloritul adora crevetii, decorticati! Totodata am primit o promisiune ferma din partea lui de a se implica personal in organizarea unei viitoare intalniri; deci Oradea venim!
Cel mai mult regret ca nu l-am intalnit pe Sorin Sirbu si vreau sa-i spun ca-mi pare rau ca din dorinta de a fi alturi de noi a fost implicat intr-un incident din fericire fara urmari grave. Sorin ne intanim data viitoare!
Rog toti participanti la acest eveniment sa ne ajute cu feedback pentru a putea perfectiona organizarea evenimentelor viitore.
nico, relu si dr.cristinamihaescu au multumit.
.
Vechi 01-02-16, 13:29   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si cateva poze capturate din filmare
Imagini atasate

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_00_16_07.Still002.jpg
Vizualizari:	80
Marime:	282,1 KB
Nr:	49494   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_00_26_21.Still003.jpg
Vizualizari:	67
Marime:	301,9 KB
Nr:	49495  

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_00_28_01.Still004.jpg
Vizualizari:	68
Marime:	338,7 KB
Nr:	49496   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_00_36_24.Still006.jpg
Vizualizari:	72
Marime:	317,1 KB
Nr:	49497  

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_00_39_12.Still009.jpg
Vizualizari:	76
Marime:	239,6 KB
Nr:	49498   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_01_06_17.Still012.jpg
Vizualizari:	60
Marime:	269,0 KB
Nr:	49499  

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_01_11_10.Still013.jpg
Vizualizari:	70
Marime:	259,1 KB
Nr:	49500   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_01_19_08.Still014.jpg
Vizualizari:	74
Marime:	322,4 KB
Nr:	49501  

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_02_28_15.Still017.jpg
Vizualizari:	69
Marime:	279,1 KB
Nr:	49502   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_02_29_13.Still018.jpg
Vizualizari:	82
Marime:	356,8 KB
Nr:	49503  

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_02_30_12.Still019.jpg
Vizualizari:	71
Marime:	436,2 KB
Nr:	49504   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	AKE---prima-editie-v0.00_02_33_02.Still020.jpg
Vizualizari:	76
Marime:	378,3 KB
Nr:	49505  

.
Vechi 26-02-16, 09:40   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

viata stomatologica pg 42-43. multumim vlad lup
Imagini atasate

Nume:	eugenol.jpg
Vizualizari:	85
Marime:	252,7 KB
Nr:	49529  
eugenol man si radualionte au multumit.
.
Vechi 01-03-16, 21:36   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Akademia Eugenol- intalnirea 2

Se intampla din nou, multumita lui Vlad Lup!
IMPORTANT. Ținând cont că evenimentul se organizează de persoane fizice pentru persoane fizice, fără nici un folos material(taxa de înscriere se va folosi pentru cheltuieli de organizare), taxa va avea rol de donație din partea voastră pentru buna desfășurare a evenimentului.
Acestea fiind spuse, înscrierea se va face plin donarea taxei în contul RO23INGB0000999900739152, titular Lup Vlad. Punem la bătaie 100 de locuri. Vă rog să specificați la virament numele dvs complet pentru a ști cine a efectuat plata.
Imagini atasate

Nume:	12705520_688754017933290_4716511834038860520_n.jpg
Vizualizari:	1879
Marime:	79,4 KB
Nr:	49555  
Dentamax si cristaldental au multumit.
.
Vechi 20-04-16, 10:23   #16
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna ziua. Din pacate eu nu gasesc pagina pe fb cu akademia eugenol. Este un grup privat? Cum putem deveni membri? Multumesc
ruxi_murariu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-16, 10:44   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

este un grup privat. pt a deveni membru trebuie sa fii adaugat. trimite-mi friend request (uscat stefan)si spune ca vrei in grup
.
Vechi 27-04-16, 16:14   #18
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

My review: a 2-a intalnire AkE = un spectacol stomatologic; un flux impresionant de informatii, care cred ca mi-a si prajit cativa neuroni

Prezentarile au inceput cu Adrian Bacila, o prezentare care ne-a lasat cu gura cascata!
Prezentare spectacol; poze profi; niste cazuri grele, complexe, extraordinar rezolvate... totul la superlativ!
Cred ca nici un proiector 4k nu-i facea fata detaliilor prezentate, stiti si voi asta din cazurile lui postate pe grup.
Nici nu stiu ce sa zic! Omul asta le are pe toate: are succes, are viziune, are dotare, are echipa, are si blonda si peste toate astea il are si pe Florin Stoboran!

Ne-am intalnit din nou cu Radu Brata care ne confirma ca exista o realitate paralela, dar pentru a afla adevarul, trebuie sa inghitim
pastila rosie!!! Astfel am aflat adevarul endodontiei:nu ne luptam cu masinariile, cel mai mare dusman al parodontopatiei apicale este BIOFILMUL.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=20068
Cauza principala a esecului interventiei ortograde sau retrograde este Biofilmul, dar norocul nostru este ca avem de partea noastra un procent de peste 85%
in care biofilmul nu paraseste sistemul endodontic. Concluzia: de cele mai multe ori un retrat ortograd la endodont, chiar si dupa o rezectie apicala, rezolva parodontopatia apicala.
Concluzia lui Brata: trebuie sa-si faca up-grade!! Un endodont trebuie sa rezolve parodontopatia apicala ortograd sau retrograd. Iti uram succes in abordarile retrograde!

Sorin Sirbu, de data asta a ajuns . In deschidere a punctat etapele principale, obligatorii, ca la carte in tratamentul de canal. No rubber dam, no endo!!!
Ne-a prezentat o selectie de cazuri rezolvate fara cusur. Cand e in cabinet, la microscop, rezolva orice; in fata lui nu rezista nimic in sistemul endodontic (ace, praguri, cai false, etc).
Ne-a marturisit ca nici nu mai stie cand a vazut ultima data un dinte vital, a si uitat cum arata o pulpa ,( pulpa dentara). Intrebat cate sisteme rotative foloseste in cabinet, ne-a enumerat vreo
15, eu cred ca le foloseste pe toate existente pe piata dar totusi ii plac miscarile reciproce.

Pe Cristian Dinu l-am mai vazut si cu alta ocazie. Stim cu totii ce poate si ma asteptam sa fie grozava prezentarea, dar... a fost uluitoare. Va imaginati un medic primar in chirurgie BMF ce poate
face cu bisturiul...; sa-l vedeti ce poate sa faca in implantologie. O prezentare de top despre cum ar trebui condus un tratament implanto protetic in zona estetica,
cazuri esuate, cu implante in zona frontala, rezolvate de nu-ti vine sa crezi.
Despre prezentarea lui va mai spun o singura fraza:
Toti cei care fac implanto stiu cum e sa te chinui sa recoltezi si sa faci grefe de tes conjunctiv, sa fii predictibil, sa fii stabil pe termen lung, sa repari defecte,
sa castigi volum si sa te apropii de situatia initiala; Dinu le face rapid, predictibil, fara durere si dupa vindecare are volum in exces de trebuie sa mai taie ca sa alinieze zeniturile.

De data asta cand vorbesc despre Vlad Lup nu o sa vorbesc despre prezentare ci despre omul Vlad Lup. A reusit cel mai greu lucru! A reusit organizarea intalnirii a 2-a. Daca la prima intalnire
toata lumea a fost plina de entuziams si lucrurile au curs de la sine, la intalnirea 2 era nevoie de un om dedicat 100%. A reusit cu multa munca si determinare; si mai important a batatorit calea spre intalnirea 3.
Intalnirea a fost organizata intr-o locatie super si toata lumea a apreciat calitatea evenimentului. Vlad, ma inclin si iti multumim, tie si lectorilor!
.
Vechi 27-04-16, 16:18   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default poze intalnirea ake 2

si niste poze
Imagini atasate

Nume:	1.jpg
Vizualizari:	83
Marime:	142,9 KB
Nr:	49611   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	2.jpg
Vizualizari:	67
Marime:	108,9 KB
Nr:	49612  

Nume:	3.jpg
Vizualizari:	59
Marime:	114,2 KB
Nr:	49613   Apasati imaginea pentru a o  mari

Nume:	4.jpg
Vizualizari:	71
Marime:	114,5 KB
Nr:	49614  

Nume:	5.jpg
Vizualizari:	70
Marime:	265,8 KB
Nr:	49615  
.
Vechi 09-12-16, 16:38   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default AkE 3

IMPORTANT. Ținând cont că evenimentul este organizat de persoane fizice pentru persoane fizice, fără nici un folos material(taxa de înscriere se va folosi pentru cheltuieli de organizare), taxa va fi perceputa ca donație din partea voastră pentru buna desfășurare a evenimentului.
Acest eveniment va fi dedicat exclusiv situatiei, cu azilul de batrani, postate de Mircea Ostoia. Din acest motiv taxa a fost dublata.
Acestea fiind spuse, înscrierea se va face prin donarea taxei de 200 RON în contul RO 79 BTRL 0630 1201 D 85331 XX , titular Uscat Stefan. Punem la bătaie vreo 60 de locuri la partea teoretica si vreo 15 la Live OP. Vă rog să specificați la virament numele dvs complet pentru a ști cine a efectuat plata.
O dată pe zi, seara, voi actualiza lista cu cei înscriși. Mulțumesc. Pentru orice alte detalii vă stau la dispoziție.
Imagini atasate

Nume:	15409857_750005085147711_367920959_o.jpg
Vizualizari:	92
Marime:	260,3 KB
Nr:	49861  
eugenol man a multumit.
.
Vechi 23-10-17, 15:44   #21
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Un nou eveniment Eugenol

IMPORTANT. Ținând cont că evenimentul este organizat de persoane fizice pentru persoane fizice, fără niciun interes material sau comercial (suma de la înscriere se va folosi pentru cheltuieli de organizare), banii vor fi perceputi ca donație din partea voastră pentru buna desfășurare a evenimentului.
Inscrierea la eveniment se va face prin donarea sumei de 150 RON în contul RO 79 BTRL 0630 1201 D 85331 XX , deschis la Banca Transilvania, titular Uscat Stefan. Punem la bătaie vreo 50 de locuri la prezentari si 48 LOCURI CAZARE. Vă rog să specificați la virament numele dvs complet pentru a ști pentru cine a fost efectuata plata.
DACA DORITI PACHET CU CAZARE VA ROG SA MA CONTACTATI INAINTE!!!
Odata plata efectuata, sunteti inscrisi automat. Va asteptam!
O dată pe zi, seara, voi actualiza lista cu cei înscriși. Mulțumesc. Pentru orice alte detalii vă stau la dispoziție.
Pachet cazare 2 nopti pensiune completa + participare prezentari 500 ron/ pers
Pachet cazare 2 nopti pensiune completa insotitor 350 ron/pers
Pachet cazare 1 noapte pensiune completa + participare prezentari 350 ron/pers
Participare prezentari 150 ron/pers
Pranz 50 ron/pers
Cina 70 ron/ pers
Imagini atasate

Nume:	22643042_919800088168209_2026274474_o.jpg
Vizualizari:	43
Marime:	173,8 KB
Nr:	49975  
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
cursuri, endodontie, generala, intalnire, propuneri

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: