Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Anestezie Spix

discutie din eugenol.ro : In primul rand un salut pentru toti eugenolii! Problema cu care ma confrunt este ca fac anestezie la spix, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de titiluka
  • 1 Scris de Dr.Mada
  • 2 Scris de aurelian
  • 1 Scris de MDSK

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-11-09, 11:53   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Anestezie Spix

In primul rand un salut pentru toti eugenolii!
Problema cu care ma confrunt este ca fac anestezie la spix, de exemplu cand prepar o cavitate, iar cand ma apropii de nerv doare! asa se intampla si cand vreau sa fac o extirpare fara ca dintele sa aiba pulpita! Desigur amortita hemibuza si hemilimba de partea respectiva!
Ce este de facut!
George S. O este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 12:02   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, George!
Sunt cazuri (rare) de nn. care nu au teaca de mielina (sunt demielinizati, din ce imi aduc aminte de la explicatiile altora) si "opun" o oarecare rezistenta la instalarea anesteziei. Fie folosesti un anestezic mai puternic, fie mai faci o punctie [dar nu in acelasi loc! ci mai sus (ex: trigonul mandibular sau bazala- atentie la pericole!)].

Modificat ultima data de radualionte; 13-11-09 la 12:34.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 12:19   #3
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

asa se intampla si cand vreau sa fac o extirpare fara ca dintele sa aiba pulpita!

Si de ce devitalizezi atunci?cumva "in scop protetic"?
Vechi 13-11-09, 12:30   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de George S. O View Post
Problema cu care ma confrunt este ca fac anestezie la spix, de exemplu cand prepar o cavitate, iar cand ma apropii de nerv doare! asa se intampla si cand vreau sa fac o extirpare fara ca dintele sa aiba pulpita! Desigur amortita hemibuza si hemilimba de partea respectiva!
Ce este de facut!

baga si la n.bucal un sfert de carpula
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 12:36   #5
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

poate nu intrii destul de profund cu acul pt anestezie ....

incearca tehnica weisbrem.....si acul de 38mm baga-l cel putin jumate, pana te opresti cu varful in os...apoi retragi un pic si depui anestezicul....o sa vezi ca prinde.....daca nu prinde....mai bagi o carpula de ubi forte....

p.s. asa ca sate sicanez....ieri am facut o tuberozitate pt un endo pe 2.7 si ia ghici....a prins si pe n. lingual....partea stanga si un pic la bucal.....
.
Vechi 13-11-09, 12:41   #6
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

pt 2.7 puteai face plexala...
Vechi 13-11-09, 12:47   #7
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

da stiu mada...numa ca de la 6 incolo nu fac altceva decat tuberozitate ca asa m-am obisnuit....oricum cu plexala esti cam tot acolo cu dif ca mergi cu acu mai putin....dar eu iti recomand tuberozitatea ca numa asa te antrenezi....sa nu risti stii tu prea bine la ce ma refer.....ca esti citit....
.
Vechi 13-11-09, 12:48   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

mada...citeodata da, citeodata nu.....
augustin a multumit.
.
Vechi 13-11-09, 12:49   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
incearca tehnica weisbrem.....
ieri am facut o tuberozitate pt un endo pe 2.7 si ia ghici....a prins si pe n. lingual....partea stanga si un pic la bucal.....
1. bolduit: nu e tot aia cu trigonul mandibular sau sunt eu confuzat?
2. bolduit:cred ca ai facut ceva intre tuberozitate si bazala (ceva intermediar) de ai prins si nervii aia.
Vechi 13-11-09, 12:50   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Citat:
Ce este de facut!
ce este de facut?
here we go again....
rasfoieste putin pe aici pe la "anestezie".....s-a mai discutat....
.
Vechi 13-11-09, 12:53   #11
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

sunt endodonti care nu au dat niciodata la tuberozitate....ma rog...fiecare cum reuseste mai bine....dar tre puse in balanta si riscurile..
Cristina_Gh a multumit.
Vechi 13-11-09, 12:56   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

depinde si de patologia pulpara...zic eu....
.
Vechi 13-11-09, 12:57   #13
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
depinde si de patologia pulpara...zic eu....
depinde si de gradul de hipnoza mai zic si eu
Vechi 13-11-09, 13:03   #14
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

@radualionte...nu stiu care sunt raporturile anatomice la pacienta asta ca patesc a doua oara, si reperele la tuberozitate mi le-am luat bine.....e posibil sa intrat prea profund? habar nu am ...stii tu cazurile astea ...gura mica...dinti minusculi....pai am murit langa endo ala...noroc cu diga si cu SX de la protaper, mance-l tata, ca cu el l-am shape-uit rapid...ca am avut WL pe toate canalele 16mm. in cond in care in medie nu scad sub 18mm wl la molarii sup. si mai ales pe palatinala.....
.
Vechi 13-11-09, 13:06   #15
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si crezi ca l=ai facut doar cu sx???
titiluka si dr.Brata au multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 13:08   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Niciodata tuberozitate si nu am avut probleme cu plexala. Cu spixul mai ales la dolofani dar cred ca din cauza mea...
Daca nu merge spixul intra mai cu curaj,dar in limitele normale.
Vechi 13-11-09, 13:17   #17
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

nu aurelian....ca mi-o fost frica...am mers cu chinuiala...08-10-15-20-25 si pe urma la final sx....si am avut taper de 5 cred ca am bagat conuri de 4 si am mai avut si un pic de loc pe 2-3 auxiliare....de nu era sx-ul cre ca murea cineva ori io ori pac....si gosh e greu lucru la ora 12 si in oglinda...nu stiu cum v-ati obisnuit voi....da io imi prind urechile deocamdata.....
.
Vechi 13-11-09, 14:33   #18
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
poate nu intrii destul de profund cu acul pt anestezie ....

incearca tehnica weisbrem.....si acul de 38mm baga-l cel putin jumate, pana te opresti cu varful in os...apoi retragi un pic si depui anestezicul....o sa vezi ca prinde.....daca nu prinde....mai bagi o carpula de ubi forte....

p.s. asa ca sate sicanez....ieri am facut o tuberozitate pt un endo pe 2.7 si ia ghici....a prins si pe n. lingual....partea stanga si un pic la bucal.....
Ideea este ca de extras dintele nu ar fi o problema ca e amortit beton!!! Problema apare doar la extirpare sau in caz ca este o cavitate fff profunda!
George S. O este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 14:53   #19
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu personal cand fac spix todeauna completez cu doua intraligamentare una M si una D.
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 16:14   #20
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

De ce intraligamentara SI spix ??

Daca faci spix calumea nu mai e nevoie de intraligamentara ....

Am incercat si eu intraligamentara , dar fara succes ( am vazut pe glidewell , ce frumos face intraligamntara , numai ca mie nu`mi prinde ) tot spixul ramane baza !!
Vechi 13-11-09, 19:08   #21
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Atentie cu intraligamentara in cazul in care nu faceti endo sau extractie, adica atunci cand aveti de gand sa pastrati dintele vital.
Provoaca staza iar uneori duce la leziuni ireversibile ale nervului.
Brata, care-i rationamentul sa folosesti Sx la sfarsit???
Tuberozitate n-am mai facut din facultate si nici nu am simtit nevoia...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 19:22   #22
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Desi tot teritoriu este anesteziat in special 7 poate ramane sensibil. Am patit ca pe radacina m sa fie liniste iar pe ce d sa doara usor. Poti sa bagi doua carpule de ubi forte si anesteziaza si nasul sau completezi cu intraligamentara. Eu folosesc de regula la spix 1/2 carpula de ubi normal.

Modificat ultima data de dr_molar; 13-11-09 la 20:29.
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 22:26   #23
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Atentie cu intraligamentara in cazul in care nu faceti endo sau extractie, adica atunci cand aveti de gand sa pastrati dintele vital.
Provoaca staza iar uneori duce la leziuni ireversibile ale nervului.
Brata, care-i rationamentul sa folosesti Sx la sfarsit???
Tuberozitate n-am mai facut din facultate si nici nu am simtit nevoia...
unu singur in cazul ala ....am avut wL de 16mm si sx are partea activa de 16.....alt rotativ nu intra ca ii rupeam gura la ce acces am avut, plus ca sx are si taper suficient, nu mai stiu cat, dar am reusit sa bag un con cu taper de 4 si a mai ramas loc si pt auxiliare pentru laterala la rece....un fel de monocon cu upgrade....
.
Vechi 13-11-09, 22:46   #24
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

man.. da apical.. deap shape.. alea alea.. sx nu face... come on..
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-09, 22:51   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

banuiesc ca l-a folosit pentru a da un taper preparatiei. ca daca intri pana la 40 apical cu iso 2 un sx la sfarsit iti da un taper cat de cat...desigur daca il folosesti pe toata lungimea...
Vechi 13-11-09, 23:08   #26
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

da man...cum zice si sico...deep shape am facut manual....m-am dus pana la maf iso25....si pt shape si taper coronar am bagat sx...nu apical...

altceva nu am putut baga....gates-uri nici vb ca era prea mic spatiul si nu puteam...deabia am intrat cu manualele pt prepararea apicala....
.
Vechi 13-11-09, 23:56   #27
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
da man...cum zice si sico...deep shape am facut manual....m-am dus pana la maf iso25....
Noi astia restul obturam cu 15 daca 25 e deep shape...

Tot nu inteleg de ce l-ai folosit la urma si nu la inceput
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 01:18   #28
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Ce este de facut!
Citat:
Publicat initial de drdream View Post
baga si la n.bucal un sfert de carpula
Asta este raspunsul.

Daca a amortit bine limba si buza nu mai ai de ce sa mai faci inca o data tot acolo dar mai sus, mai jos , mai "adanc", mai oblic la Spix, ca nu mai ai treaba cu nervul ala => Anestezie pentru nervul bucal.

Protocol MDSK anestezie Spix:

a) Limba/buza bine amortite, fac test de vitalitate (endofrost) pe dinte. Simte => Anestezie nervul bucal. (Sau puteti face direct la n bucal, fara test si e ok)

b) Limba/ buza nu sunt bine amortite => reiau anestezia la Spix pe o alta directie.
ramona9745 a multumit.
Vechi 14-11-09, 01:47   #29
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Chiar daca anestezia este impecabila, dar unitul este vechi si impamantarea necorespunzatoare, poate sa doara. In afara de refacerea impamantarii, nu cred ca exista solutii. Uniturile cu transmitere pneumatica nu pot avea asemenea probleme. Oricum, asta este printre ultimele variante posibile!
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 09:31   #30
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Wow sincer nu am mai auzit chestia asta... ce legatura are impamantarea cu spixul?
Si daca ar fi asa... Asta ar insemna ca nu ne prinde nici o anestezie daca nu avem impamantare? Sau ca prinde cum vrea necurata de impamantare
Vechi 14-11-09, 10:46   #31
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Default off-topic

Citat:
nu stiu care sunt raporturile anatomice la pacienta asta ca patesc a doua oara, si reperele la tuberozitate mi le-am luat bine.....e posibil sa intrat prea profund? habar nu am ...
Desi, aici se vorbeste despre Spix, nu despre tuberozitate, m-ar interesa ce repere iti iei pentru tuberozitate. Eventual, posteaza la subiectul "anestezia la tuberozitate" ca sa nu poluam acest topic. Daca ai rabdare sa citesti, una dintre postarile mele mai vechi se referea tocmai la stabilirea profunzimii depozitului anestezic!
Vechi 14-11-09, 23:30   #32
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Wow sincer nu am mai auzit chestia asta... ce legatura are impamantarea cu spixul?
Si daca ar fi asa... Asta ar insemna ca nu ne prinde nici o anestezie daca nu avem impamantare? Sau ca prinde cum vrea necurata de impamantare
Cred ca n-am fost suficient de coerent in ce am spus:
Anestezia "prinde" sau nu indiferent de existenta impamantarii. Daca nu este impamantare si exista posibilitatea transmiterii curentului electric prin piesele de mana, doare. Lucrul asta nu este posibil la uniturile actuale (cat de cat), pentru ca transmiterea se face pneumatic. La Dentior 5 exista posibilitatea transmiterii prin piesa contraunghi. In situatiile astea apareau tot felul de ciudatenii: intri cu acul pe tot canalul fara nici o problema, dar daca vrei sa mai slefuiesti vreo margine a tavanului camerei pulpare, pacientul sare in tavanul cabinetului. Acelasi lucru se intampla si cand incercai sa pui cimentul cu ac lentulo: la primul contact cu dintele, pacientul intra in "trepidatii".
Lucrurile astea sunt valabile pentru orice anestezie, nu doar pentru "Spix". Sper ca am fost ceva mai coerent.
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-11-09, 23:36   #33
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am înţeles perfect de aceasta data
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, anestezia, anestezic, anesteziei, atentie, bazala, bucal, cazuri, citesti, endo, endodontie, folosesti, ghici, intermediar, lingual, loc, mandibular, mele, mm, molarii, nervii, pacienta, partea, profu, rare, rezistenta, salut, tehnica, topic, tuberozitate

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: