Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

anestezie pt premolar 1 inferior

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de aurelian se pare ca nu mereu vin numai din alveolarul inferior Păcat că ai modificat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree36Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-01-10, 11:46   #115
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
se pare ca nu mereu vin numai din alveolarul inferior
Păcat că ai modificat mesajul inițial. Oricum, de la „se pare” la „așa este” e distanță mare. Că ai găsit un articol scris de un dentist care a făcut atâtea disecții la viața lui cât să contrazică toate cărțile de anatomie nu e un fapt condamnabil. Regretabil e faptul că ai dificultăți de interpretare a datelor de acolo, așa cum colegul dr.Alionte arăta mai înainte, dar probabil pentru tine manualul de biologie de clasa a XI-a a rămas o carte închisă (la propriu). Decât să cauți motive puerile sau fără suport științific, mai bine ai reunoaște că ai dificultăți de tehnică în anestezia la Spix, nu e nici o rușine
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 11:52   #116
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

cherry...daca malamed e la fel de papa lapte cand e vorba de anestezie eu nu mai zic nimik... daca citeai doua posturi mai jos vedeai ca aceasi treaba e mentionata si de malamed, iar daca citeai si alte carti de anatomie, nu doar un compendiu ai fi inteles ca 15, 20% nu inseamna chiar o certitudine...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 12:49   #117
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cherrypie View Post
Păcat că ai modificat mesajul inițial. Oricum, de la „se pare” la „așa este” e distanță mare. Că ai găsit un articol scris de un dentist care a făcut atâtea disecții la viața lui cât să contrazică toate cărțile de anatomie nu e un fapt condamnabil. Regretabil e faptul că ai dificultăți de interpretare a datelor de acolo, așa cum colegul dr.Alionte arăta mai înainte, dar probabil pentru tine manualul de biologie de clasa a XI-a a rămas o carte închisă (la propriu). Decât să cauți motive puerile sau fără suport științific, mai bine ai reunoaște că ai dificultăți de tehnică în anestezia la Spix, nu e nici o rușine
Daca tu nu ai dificultati, inseamna ca esti un geniu...De fapt ma intreb cand ai facut ultima oara un tratament endo ca sa poti sa zici ca ai dificultati.

Citat:
In a clinical trial in 40 normal, subjects after IAN block with 3% mepivacaine, 100% of the subjects reported lip numbness, but only 80% of these subjects had pulpal anesthesia (defined as no response
to electrical testing). In another study on 30 normal subjects, an inferior alveolar nerve block with 2% lidocaine (and epinephrine at either 1 :100000, I : 80 000 or 1:50 000) produced 100% lip numbness, but only about 50-75% incidence of pulpal anesthesia in molars
(26). Similar discrepancies between lip numbness and pulpal anesthesia in normal subjects have been reported in other clinical trials
Aurelian nu cauta motive puerile, ceea ce a scris el reprezinta o realitate stiintifica. Nu cred ca a ramas inchistat in cartea de anatomie de clasa a XI, dimpotriva...

Citat:
In particular, the nerve to the mylohyoid muscle has been implicated in carrying afferent fibers from the mandibular teeth (37, 38,
39). In a study of 37 cadavers, Wilson et all (39) found the point at which the mylohyoid nerve branched from the inferior alveolar nerve to be an average of 14.7mm above the mandibular foramen; a distance which may be great enough to prevent a blockade of the mylohyoid nerve when the classic technique is used.
Other nerves which have been suggested as supplying afferent impulses from mandibular teeth include the lingual, buccal, and transverse cervical (for review see [40]); however, convincing evidence for these innervation sources does not exist. Regardless of the
origin, the technique that would predictably block all sources of accessory innervation to the mandibular teeth would be one in which the, anesthetic solution is deposited at the apices of the teeth in question

Fisierul original, lectura placuta...
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Eman, are 10Mb si nu ma lasa sa-l atasez direct pe site
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 13:37   #118
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default problema lui basescu, licuricii

atasez doua poze ambele sunt din: handbook of local anesthesia, editia a IV-a, malamed, capitolul 12, pagina 153
apoi, citit cu atentia articolul prezentat de mine se observa ca sunt niste citate acolo, iar un pic mai jos este mentionata si cartea de unde a preluat autorul:
" Blanton PL, Roda RS. The anatomy of local anesthesia.
J Calif
Dent Assoc 1995;23:55-69.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/7907-anestezie-pt-premolar-1-inferior/
Sillnapaz M, Vuori V, Lehtinen
R. The mylohyoid nerve and mandibular anesthesia. Int J Oral Maxillofac Surg
Cow-Gates AEG. Mandibular conduction anesthesia: a new technique using extraoral landmarks. Oral Surg Oral Med Oral Pathol 1973;36:321-8."

"In a 1981 study by Walton and Abbott,66 47% of teeth that required supplementary anesthesia were lower molars. This may have been related to the accessory innervation that these teeth can receive from different branches of the inferior alveolar nerve." sustinut de
FROMMER, J., MELE, F.A., MONROE, C.W.: The possible role of the mylohyoid nerve in mandibular posterior tooth sensation. J. Am. Dent. Assoc., 85:113, 1972.
si de:
SUTTON, R.N.: The practical significance of mandibular accessory foramina. Aust. Dent. J., 19(3):167, 1974.

dar probabil ca scrie si in compendiul caruia ii tot faceti reclama aici.

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg n.milohioidian.JPG (66,2 KB, 6 vizualizari)
Felul fisierului: jpg nervi de licurici.JPG (66,9 KB, 8 vizualizari)

Modificat ultima data de aurelian; 03-01-10 la 20:06.
.
Vechi 03-01-10, 14:23   #119
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de STUDENTIST2009 View Post
Aveti dreptate,insa ma intreb atunci de ce in compendiul de chirurgie a domnului profesor dr.Alexandru Bucur scrie de spix?Si la stagiul de chirurgie asistentul tot asa ne-a spus.Nu mai stiu ce sa cred.Va multumesc pentru sfat.
Nu inteleg de ce au sarit toti atat de dur...de parca nu stiti cum e in facultate, ti se spune ceva si e lege(altfel nu treci...).
Eu daca as fi zis plexala(ca alternativa) pt inferiori in timpul examenului nu mai ajungeam sa termin facultatea. Recunosc ca o practicam in cabinet pt ca am invatat de la alti medici dar la facultate nici nu mentionam asa ceva.
Pt inferiori era "lege" sa spui SPIX(si un depozit pt bucal)...si abia dupa asta ziceai ceva de mentoniera...Nu ni se accepta plexala din cauza structurii compacte a osului(nu coteaza ca practic prinde).
Forumul asta de aceea a fost infiintat sa putem discuta liber si sa ne ajutam cu sfaturi din experientele fiecaruia.
Iutom a multumit.
simona_b este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 14:28   #120
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
...decat sa se puna pe acest forum poze cu nervi, care arata ca niste "fripturi " (-nu mi-e foame, am mancat!), mai bine s-ar avea in vedere ca, oricat de "as" ai fi la spix, exista si pacienti cu particularitati anatomice, la care Spixul nu "prinde", decat foarte greu! Cred ca am intalnit cu totii asa ceva in practica de zi cu zi, si asta nu e o rusine!
A propos, puneti frate poze color, ca altfel se creeaza confuzii!! :-))
Iutom a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 15:45   #121
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
am citit mai atent ceea ce spui, malamed recomanda anestezia la gaura mentoniera atat pentru pm1 cat si pm2.
Eu vad altceva !!!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Untitled.jpg (69,8 KB, 82 vizualizari)
ALEX20 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 19:38   #122
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
Daca tu nu ai dificultati, inseamna ca esti un geniu...De fapt ma intreb cand ai facut ultima oara un tratament endo ca sa poti sa zici ca ai dificultati
Nu-mi aduc aminte sa fi spus ca nu am avut sau nu am uneori esecuri la anestezie. Cel care sustine ca nu s-a confruntat cu rateuri la anestezie poate fi innobilat cu titlul de baron von Munchausen.

Citat:
Aurelian nu cauta motive puerile, ceea ce a scris el reprezinta o realitate stiintifica.
Vorba lui Parizianu, pe ce te bazezi ? Pe un articol tip `review of literature`? Jenant!
.
Vechi 03-01-10, 19:54   #123
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

placintica, da tu pe ce te bazezi??? literatura??? dar nu biblia, ok??
.
Vechi 03-01-10, 19:55   #124
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Vorba lui Parizianu, pe ce te bazezi ? Pe un articol tip `review of literature`? Jenant!
Ma bazez pe ce citesc. Tu pe ce te bazezi?
O simpla cautare pe PUBMED ar rezolva dilema:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] 2007 Aug;20(6):591-5.
Sensory innervation of mandibular teeth by the nerve to the mylohyoid: implications in local anesthesia.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Department of Anatomy and Neurobiology, University of Kentucky College of Medicine, Chandler Medical Center, Lexington, KY 40536-0298, USA. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Traditionally, the nerve to the mylohyoid has been considered a motor nerve. However, dissection and clinical studies have challenged this dogma implicating the nerve to the mylohyoid as a nerve of accessory sensory innervation to mandibular teeth. Within the infratemporal fossa, the nerve to the mylohyoid branches from the inferior alveolar nerve and may be anesthetized with an inferior alveolar nerve block. However, because of the variability in location of branching and the potential barriers formed by both the pterygomandibular fascia and the sphenomandibular ligament, the nerve to the mylohyoid may escape anesthesia in an inferior alveolar nerve block. This may prevent profound local anesthesia of the mandibular teeth and may account, at least in part, for the high failure rate of the inferior alveolar nerve block. Alternative local anesthesia procedures may be employed to ensure adequate anesthesia of the nerve to the mylohyoid is achieved. This review provides a background of anatomical and clinical research of the nerve to the mylohyoid and outlines techniques suggested for providing a neural blockade of the nerve to the mylohyoid.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 19:57   #125
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

cosmin, am indraznit sa contrazicem ce scrie in compendiu, rusine dinu patriciu
.
Vechi 03-01-10, 20:19   #126
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Firefly din toate tarile urniti-va!

Citat:
citit cu atentia articolul prezentat de mine se observa ca sunt niste citate acolo, iar un pic mai jos este mentionata si cartea de unde a preluat autorul
Confunzia intre o carte si un articol nu face onoare unui om de stiinta, dar probabil a fost o scapare
Articolele citate sunt de o notorietate de invidiat, a trebuit sa sap un pic. Nu am gasit decat articolul lui Sillanpää. Autorul a infiltrat prilocaina, obtinand `partial anesthesia` la 21% dintre subiecti (nu exista date despre numarul acestora). Cum a ajuns autorul la concluzia ca anestezia a survenit ca urmare a infiltrarii nervului milohiodian nu ni se spune, acesta fiind probabil si unul dintre motivele pentru care concluziile sale sunt universal acceptate la ora actuala .

[quote=aurelian;146056] In a 1981 study by Walton and Abbott,66 47% of teeth that required supplementary anesthesia were lower molars. This may have been related to the accessory innervation that these teeth can receive from different branches of the inferior alveolar nerve."

No comment!

Citat:
FROMMER, J., MELE, F.A., MONROE, C.W. (1972)
Hai sa vedem si ceva mai recent:
Stephen Clark,Al Reader,Mike Beck,William J. Meyers - Anesthetic efficacy of the mylohyoid nerve block and combination inferior alveolar nerve block/mylohyoid nerve block: Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology, Vol 87, May 1999, Pages 557-563
Concluzia articolului:
`In conclusion, the mylohyoid nerve block alone does not predictably provide pulpal anesthesia in mandibular teeth and does not significantly enhance pulpal anesthesia when administered in combination with the IAN block`
Articolul originar se afla aici:

Hai, pa!
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf 3833973Bd01.pdf (134,7 KB, 13 vizualizari)
.
Vechi 03-01-10, 20:27   #127
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
O simpla cautare pe PUBMED ar rezolva dilema:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] 2007 Aug;20(6):591-5.
Sensory innervation of mandibular teeth by the nerve to the mylohyoid: implications in local anesthesia.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Department of bla bla
Citez din finalul articolului:
It should be noted that some authors suggest that the anesthetic efficacy of the nerve to the mylohyoid block may be attributed to diffusion of the anesthetic through the thin lingual cortical bone of the mandible. In other words, the ‘‘block’’ injections may actually be successful supraperios-
teal infiltration injections !

Citat:
Ma bazez pe ce citesc
Lectura placuta. Si mai exereseaza spixu ala!
.
Vechi 03-01-10, 20:36   #128
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

mda... ce sa faci daca citesti doar concluzia de la abstract
Although the investigators25
concluded that the mylohyoid nerve provides
sensory innervation to the first molar, they also
discussed the possibility that because of the thin
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7907
lingual cortex, the injection acted as an infiltration
injection. The results of our study and that of Sillanpää
et al,23 showing no effect for anterior teeth and only a
small effect for posterior teeth, support the theory that
the mylohyoid injection may act as an infiltration injection
rather than a nerve block. Although we cannot rule
out the possibility that the mylohyoid nerve provides
accessory innervation, it seems that its contribution to
mandibular anesthesia is clinically very small.
si cu asta eu consider discutia noastra inchisa.. mai mult de atat nu am ce sa mai scriu si ce argumente sa mai aduc. inclusiv in articolul prezentat scrie negru pe alb, ca se poate ca nervul milohioid sa dea inervatie.

cred ca din discutia noastra concluzia ar fi urmatoarea: e clar ca anestezia la spix ofera succes in aproximativ 80% din cazuri. pentru restul exista tehnici alternative, fiecare cu ce vrea
hai sa terminam aici ca sigur o sa ne contrazicem mult si bine.
.
Vechi 03-01-10, 20:48   #129
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

cre' ca voi 3 v-ati baga la pumni in milohioidian de ati fi face to face...

am zis io ca tre' sa ne apucam sa invatam si sa practicam tronculara bazala, asa o sa fim siguri ca anesteziem cat mai mult posibil...

aurelian, tu chiar nu ai patit sa iti difuzeze anestezicul, cand de exemplu dai anestezie la un 4.6 sa bagi firu la slefuire sau amprentare, pana spre linia mediana? ooo stai scuze, banui ca pentru asta tu ii faci spix.
la faza cu extractia, cand e bine sa astepti sa prinda spixu, iar apoi completezi la bucal, o stiu din facultate, spusa de cineva pe care poate il consideri "ignorant"...ne-a invatat gresit? maestre aureliene?
nu difuzeaza la toti, dar sunt cazuri si cazuri, deci nu e abracadabra...teoretizarea asta exagerata tinde sa devina teoria chibritului ars...
.
Vechi 03-01-10, 21:56   #130
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Although we cannot rule out the possibility that the mylohyoid nerve provides accessory innervation, it seems that its contribution to mandibular anesthesia is clinically very small.
Dupa ce ai efectuat ceva rotatii ca intr-o caldare, pui punctul pe I, relevand in final ca ceea ce sustineai cu tarie mai sus e o pura speculatie

Repet, tehnica defectuoasa este probabil cel mai plauzibil factor cauzal al esecului. Deci, spor la punctionat corect
.
Vechi 04-01-10, 10:11   #131
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

primesc azi cadou anestezia in chirurgia oro-maxilo faciala si stomatologie/nicolae ganuta, alexandru bucur, ion canavea, ruxandra cioaca, adi a. garfunkel, cinel malita; bucuresti editura national, 2009 si avand in cap discutia cu anestezia descopar la pagina 113
dificultati: printre ele apre " prezenta de ramuri nervoase accesorii de inervatie a pulpei dentare (in general la molari si premolari). este posibil ca ramurile sa provina din fibre senzitive satelite ale nervului milohioidian, sau din fibre senzitive somatice, satelite ale simpaticului cervical.

daca inclusiv profesorii nostrii sunt asa de papalapte cum vobeste chery asta este, convocarea la cmdr a lui sa fie

Modificat ultima data de aurelian; 04-01-10 la 12:24.
.
Vechi 04-01-10, 15:22   #132
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@aurelian: Nu mai glumi cu cmdr-ul (recte, onorata comisie) ca e "boala" de se ia si nu dorim nimanui sa treaca printr-o experienta neplacuta si nedemocratica!
Mai plauzibil, in cele afirmate de tine, as merge mai mult pe varianta filetelor senzitive din plexul cervical ant. si sup. decat filete din milohioidian. Cam asta imi spune mie intuitia mea clinica...Controversa teoretica se poate lungi la nesfarasit, depinde de fiecare cati nervi are si cate anastomoza primeste de la fiecare neuron lezat...Ideea mai apropiata de adevar este: dupa invatatura si priceperea fiecaruia. Cred ca fiecare este liber sa decida ce tehnica i se potriveste cel mai bine. Nu-i prinde anestezia, ok. are posibilitatea de-abia atunci sa incerce si altceva...
Vechi 04-01-10, 16:41   #133
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
primesc azi cadou anestezia in chirurgia oro-maxilo faciala si stomatologie/nicolae ganuta, alexandru bucur, ion canavea, ruxandra cioaca, adi a. garfunkel, cinel malita; bucuresti editura national, 2009 si avand in cap discutia cu anestezia descopar la pagina 113
dificultati
Iar umbli cu cioara vopsita, adica cu o re-editare a cartii din 2001, depasita atit stiintific, cat si moral. Suntem in anul de gratie 2010 domnule doctor, si fie ca va place fie ca va irita (asa cum am senzatia) Compendiul prof. Bucur publicat anul trecut a pus la punct o serie de erori din publicatiile trecute, inclusiv speculatii de genul celor citate.
Insinuarile legate de colegiu si viclenia cu care strecori numele prof. Bucur ma fac sa-ti amintesc un citat din prof. V.Papilian, un anatomist pe care probabil l-ai studiat: prostia pura, prostia sadea se mai accepta, dar atunci cand prostia este dublata de ticalosie, sa am pardon
.
Vechi 07-01-10, 21:19   #134
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Consider ca este timpul sa incheiem aceasta discutie.A fost dezbatuta aceasta intrebare pe toate fetele.Adevarul il stim fiecare dintre noi,fiecare cu ideile sale.O seara buna tuturor!!!
dr.gold a multumit.
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-10, 23:03   #135
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Din cate stiu eu, subiectul se inchide la cererea celui care l-a initiat, sau daca moderatorii considera necesar.
Vechi 07-01-10, 23:07   #136
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

ehe cel care l-a initiat a lansat marul discordiei si a zburat...... a fost primul si ultimul mesaj...
Vechi 13-01-10, 16:24   #137
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Hehe, interesanta discutie in spririt dulce sujenolist despre circumcizia nervului milohioidian si esecul loviturii libere cu spitzul la spix.
Mai cherry, fie-ti mila de noi, suntem si noi doar oameni, bieti dentisti, nu chirurgi adevarati...mai ratam, cum rateaza si "briliantu'" la unshpe metri...si da vina pe bocanci sau pe gazon
PS La voi la chiru' si meniul pacientilor se gateste dupa marele "compendiu"?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-01-10, 21:49   #138
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default să vorbească şi nea Ion că e şi el om

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Mai cherry, fie-ti mila de noi, suntem si noi doar oameni, bieti dentisti, nu chirurgi adevarati...mai ratam

Mi-e milă de pacienţii tăi
Tu cred că o să supravieţuieşti cu ideea

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
PS La voi la chiru' si meniul pacientilor se gateste dupa marele "compendiu"?
Ei, facem şi noi ce putem.
(bănuiesc că ai vrut să fi spiritual. Mai încearcă, simt că poţi mai mult! ):
.
Vechi 13-01-10, 22:40   #139
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:

Mi-e milă de pacienţii tăi
Tu cred că o să supravieţuieşti cu ideea

Ei, facem şi noi ce putem.
(bănuiesc că ai vrut să fi spiritual. Mai încearcă, simt că poţi mai mult! ):
sincer personal acel compendiu de chirurgie nu mi se pare mai bine realizat si conceput comparativ cu cartea prof Burlibasa. poate sunt unele noutati dar lucrurile de baza si de real interes nu sunt tratate asa cum ma acceptam . vezi capitolul extractie, anestezie . eu am citi extractia din cartea prof Ganuta care e bine documenttat cu imagini bine alese si explicatii pe masura . e adevarat ca se gaseste greu acum , poate o gasiti ca mine prin anticariate
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-10, 17:22   #140
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Thumbs up

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
sincer personal acel compendiu de chirurgie nu mi se pare mai bine realizat si conceput comparativ cu cartea prof Burlibasa. poate sunt unele noutati dar lucrurile de baza si de real interes nu sunt tratate asa cum ma acceptam . vezi capitolul extractie, anestezie . eu am citi extractia din cartea prof Ganuta care e bine documenttat cu imagini bine alese si explicatii pe masura . e adevarat ca se gaseste greu acum , poate o gasiti ca mine prin anticariate
Mai,acest compendiu de chirurgie este foarte bun.Nu degeaba este cuprins in tematica pentru rezidentiat dar si in programa de chirurgie OMF din timpul facultatii.Eu personal numai dupa acest compendiu am invatat si invat deoarece consider ca este f bine structurat si explicat.Acum depinde de la individ la individ,fiecare alege ceea ce ii place.Cartea domnului prof Burlibasa este de asemenea o carte buna dar acum compendiul acesta este de baza.
Cristina_Gh si dr.gold au multumit.
.
Vechi 14-01-10, 19:25   #141
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
sincer personal acel compendiu de chirurgie nu mi se pare mai bine realizat si conceput comparativ cu cartea prof Burlibasa. poate sunt unele noutati dar lucrurile de baza si de real interes nu sunt tratate asa cum ma acceptam . vezi capitolul extractie, anestezie
Compendiul este de chirurgie oro-maxilo-facială. Dacă lucrurile de bază şi de real interes pentru tine se rezumă la anestezie şi extracţie, nu cred că este decent să consideri că lucrarea nu se ridică la valoarea cărţilor pe care le citezi.
Sincer personal (vorba ta), cartea lui Burli (de mortuis nil nisi bene) mi se pare foarte bună şi extrem de actuală la nivelul cunoştinţelor şi tehnicilor anilor 1970.
Dacă o carte la care au contribuit nişte nume uriaşe din chirurgia europeană (Navarro-Vila înseamnă un gigant în reconstrucţia maxilo-facială) şi care abordează pentru prima dată chirurgia ortognată şi pune cap la coadă patologia tumorală benignă şi malignă (la un nivel comparabil şi perfect compatibil cu Peterson sau Medina) nu satisface pretenţiile unui dentist, care are probabil impresia că disciplina numită chirurgie se rezumă la „trasul” de dinţi este extrem de rizibil.
Mulţi citesc, puţin pricep
.
Vechi 13-02-10, 13:07   #142
Ucenic
Medic Dentist
bomboane :)

.

vaii maseauaaaaaaaaaa
Vechi 13-02-10, 13:18   #143
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de STUDENTIST2009 View Post
In sfarsit un baiat istet care mai si citeste din fericire pentru el compendiul lui Bucur.Eu am spus acelasi lucru ca si tine deoarece asa am invatat si eu din compendiul de chirurgie a lui Bucur si acelasi lucru mi-a spus si asistentul la stagiul de chirurgie.Dupa cum ai observat aproape toata lumea a sarit cu gura pe mine spunand ca nu se face tronculara periferica la spina Spix ci plexala.Apropo,Alex tu in ce an esti student si la ce universitate,poate suntem colegi.Multa bafta!Cu siguranta vei ajunge departe.Felicitari!!!
--------------------------
se pare ca esti student la Iasi.

Foarte foarte foarte sigur...
Ma rog, infiltratie pentru nervul mentonier (gresit spus plexala, graba), nefiind necesar intrarea in canal.Deci ma rog, fiecare face cum crede, dar eu merg pe idee de anestezie la nerv mentonier
Vechi 13-02-10, 13:51   #144
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Thumbs up

Citat:
Publicat initial de 1nightwish View Post
Ma rog, infiltratie pentru nervul mentonier (gresit spus plexala, graba), nefiind necesar intrarea in canal.Deci ma rog, fiecare face cum crede, dar eu merg pe idee de anestezie la nerv mentonier
Foarte bine.
.
Vechi 13-02-10, 13:55   #145
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de AndreeaC View Post
A nu se intelege ca-s agresiva ... poate-i din cauza ca majoritatea anest. le fac cu ac de 22 G...o sa ma upgrade-ez cu ace atraumatice & co., deocamdata astea is directivele sefului
"Hematomul" nu-i depozit de anestezic, eu asa zic, avand o culoare cianotica asa, rosu inchis, e clar ca-i sange acolo, plus sangerarea destul de abundenta dupa scoaterea acului...o sa scad doza de anestezic, ca sa scad si presiunea exercitata in spatiu` ala ingust...

Ca sa nu mai zic ca ieri am facut si`un hematom dupa o anestezie la tuberozitate...prima... deh, inceputurile-s grele, continuarea sper sa fie fara incidente prea mari ...n-a fost de proportii hematomul, dar a plecat un pic "bosumflata" pacienta...hematoame hematoame, dar macar ma consolez ca am liniste operatorie, zona anesteziata...

@STUDENTIST2009: de ce sa anesteziezi o hemimandibula pt un premolar?

Daca nu ai de gand sa faci o mentoniera clasica, cu angajre in canal, nu are sens sa faci rost de neajunsurile acestei anestezii. Fereste si pachetul vasculo-nervos ce emerge din gaura mentoniera. Este cam de un bat de chibrit grosime si relativ usor de pus in evidenta.
rbogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-10, 14:16   #146
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de rbogdan View Post
...Este cam de un bat de chibrit grosime si relativ usor de pus in evidenta.
Prin disectie poate sau in cursul unei operatii OMF care intereseaza zona pentru ca, in practica uzuala, nu prea stiu cum il pui in evidenta...

Modificat ultima data de radualionte; 19-02-11 la 10:48. Motivul: orto
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, anestezia, baro, buna, cazuri, endo, facultate, iga, inceput, inferior, intraligamentara, intrebare, lingual, logica, lucram, mandibula, medici, mine, mm, odata, pacientii, pare, patit, pereti, plexala, rare, raspuns, spix, succes, superior, test, ubi

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:14) timp.

Alegeti schema de culori preferata: