Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

interferente cu anestezia

discutie din eugenol.ro : Da aveti dreptate ma puteam exprima mai clar. Ma voi stradui mai tare pe viitor. Sico, pacientii fobici vin ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree31Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-07-11, 13:46   #58
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Da aveti dreptate ma puteam exprima mai clar. Ma voi stradui mai tare pe viitor.
Sico, pacientii fobici vin in general la femei medic. Stiu ca esti barbat. Motivatii si explicatii poti fi multiple.
Nu am dorit sa te jignesc. Imi cer scuze daca asa s-a citit.
Se poate scrie si Qed(qvot erat demonstrandum daca imi aduc aminte corect) si Ced(ceea ce era de demonstrat). Fiecare cu forma care ii place
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/6350-interferente-anestezia/
Legat de cafele, intreb cate bea pe zi si cum. Nu am specificat crezand ca se intelege. Reduc la jumatate daca programarea este seara.
La o persoana care se trezeste cu tensiune 70/40 este contraindicat sa ii spui sa nu mai bea cafea. Nu vei putea sa ii lucrezi. Oricum la acesti pacienti e bine sa eviti articaina. Poate determina hipoxie in cel mai fericit caz. Vezi prospectul
--------------------------
--------------------------
PS: ultimele programari facute sunt pentru jumatatea lui Octombrie.
Conteaza acest aspect? Parca am fi la gradinita...
.
Vechi 14-11-13, 11:58   #59
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
Nu incetez sa ma mir cat mai puteti abera!

Oameni buni, 3M-ul cand a inventat ubistezinul si inainte sa-l scoata pe piata a studiat o caruta de posibile interactiuni, a facut o gramada de teste, pentru ca asa se face!!!

Credeti ca nu l-au testat si pe betivani si pe fumatori si pe cafeinomani si pe opiomani si pe isterici si pe paranoici si pe...si pe...?

Iar ca urmare a acestor teste au scris un prospect pe care l-au anexat fiecarei cutii de Ubi si pe care se pare ca nu-l citeste nimeni!

Scrie acolo ca ubistezinul poate interactiona cu o suma de substante intre care nu se regaseste nici alcoolul, nici tutunul, nici cafeina, nici algocalminul!

Ce nu scrie acolo e faptul ca, intr-adevar, un psiholog ar fi de folos, doar ca psihologul ar trebui sa stea de vorba cu medicul si sa-i explice ca efectul articainei este diminuat la injectarea intr-o zona inflamata sau ca este putin prea obosit ca sa mai aplice corect tehnica anesteziei si ar fi bine sa cheme pacientul intr-o alta zi senina.

Corect! Am avut si eu cateva cazuri in care nu prindea anestezicul..si folosesc Artidental forte si simplu, Ubi, Mepi, Scandonest, si......nimic. Dupa ce incerc sa schimb anestezicul, si nu am nici un rezultat, reprogramez pacientul. a 2-a sedinta de obicei este in regula, nu mai am probleme. Am patit la "inceputuri" sa nu se instaleze anestezia, am sunat chirurgul cu care lucrez si mi-a indicat 2 carpule de anstezic (la spina lui Spix, ca aici am avut problema) in acelasi mod administrate, si una dupa alta...Nu am mai avut prea multe insuccese de atunci. Totusi daca mai mai exista probleme. Cautati pe youtube: T├ęcnica de anestesia mandibular Akinosi

Modificat ultima data de benosedr; 14-11-13 la 12:01. Motivul: corectare
benosedr este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aditie, anestezia, anestezic, ati, cauza, cazuri, dentocalmin, dinte, dintii, elev, endo, exacta, extractie, folosi, folosit, fort, forte, genul, iga, infiltratii, lambou, legatura, mm, perfect, probleme, succes, tehnica, ubi

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Anestezia si sarcina drdream Anestezie 115 30-03-16 10:19
anestezia la copii Costinvlad Pedodontie 37 04-05-14 01:12
interferente laterale diliu Protetica 12 09-08-08 15:33
diga si anestezia nico Endodontie 26 31-10-06 09:45
Anestezia intraseptala MDSK Anestezie 1 06-05-06 01:24

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: