Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

parestezie nerv lingual dupa spix

discutie din eugenol.ro : salutare as avea nevoie de ceva sfaturi;este vorba de un pacient tanar caruia i-am facut un six cu mepivastesin,pt ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree9Multumiri
  • 5 Scris de laura tanase
  • 1 Scris de Dr.dre
  • 1 Scris de Dentamax
  • 1 Scris de BorYs
  • 1 Scris de k.Adina

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-02-09, 16:45   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default parestezie nerv lingual dupa spix

salutare
as avea nevoie de ceva sfaturi;este vorba de un pacient tanar caruia i-am facut un six cu mepivastesin,pt o banala obturatie pe 37;a4-a zi a sunat sa -mi spuna ca limba este inca anesteziata;stiu ca parestezia de nerv lingual este f.rara dupa spix,apare mai degraba in cazul extractiei molarului de minte;este pt prima oara cand ma confrunt cu asa ceva ,desi am destule anestezii spix la activ,iar in ultimii 5 ani folosesc pt spix numai mepivacaina cu succes,fara absolut nici o problema;din ce stiu senzatia de anestezie prelungita poate dura pana la 8 saptamani;in adara de a explica si a astepta este si altceva ce poate fi facut;multumesc tuturor
dana1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-09, 16:53   #2
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

vitamine din grupul B.......
Vechi 12-02-09, 17:02   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

isi revine sigur, este imposibil sa sectionezi lingualul cu un ac de anestezie.
Vechi 12-02-09, 17:13   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stiu ca e imposibil de sectionat ,banuiesc ca am intepat teaca nervului;cu toate acestea exista in literatura cazuri de leziuni definitive ale nervului;sper sa nu fie cazul meu ;multumesc
dana1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-09, 17:42   #5
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa mai astepte si poti administra si vit din grupul b...dar cu rabdare se duce cu timpul...
chirurgul meu reuseste frecvent...ce i drept lingual nua nimeritpina acum..
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-09, 18:28   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dana,din spusele fostului meu profesor de chirurgie BMF:
-daca se presupune etiologia traumatica,se merge pe medicatie cu Milgamma N (complexul B)a la long,pana la sase luni ,cu expectativa;scrie si in Burlibasa ca daca pana la sase luni nu s-a obtinut regenerarea medicamentoasa,doar de atunci incolo poti considera eventuala sectionarea nervului;
-poate exista si alta etiologie(toxica) a acestei anestezii prelungite,anume boli generale ,hepatice sau renale,in care este perturbata metabolizarea hepatica si eliminarea pe cale renala a anestezicului (normala in decurs de 8 ore),si atunci anestezicul ramane cantonat la locul de anestezie,eliminandu-se foarte incet.Sau afectiuni neurologice generale.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/6121-parestezie-nerv-lingual-spix/
-local,cica se mai observa lucrul asta la obezi-tesutul grasos din vecinatate nu e bine vascularizat si la fel anestezicul ramane cantonat acolo.
Eu am avut de doua ori aceasta problema,ce-i drept cu alveolarul inferior,m-am speriat foate rau,dar pacientii au inteles ca e posibil sa nu fie vina mea.Si-au revenit dupa mult timp,cateva luni,dupa medicatie,si la fiecare am facut legatura cu o boala generala(steatoza hepatica unul/celalat o nefropatie avansata).Nu stiu insa daca nu a fost totusi traumatism,l-am exclus oarecum prin faptul ca anestezia nu s-a instalat "fulger".
Iti doresc bafta!
nicom, byo78, madag si alti 2 au multumit.
Vechi 08-04-14, 19:30   #7
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

am facut vineri o anestezie la spix unei paciente de 17 ani , pt o obturatie pe 36 si m-a sunat azi ca inca e anest limba-- e pt prima oara cand " pateste" asa ceva un pacient tratat;
na, ce-i de facut , inafara de asteptat ? antiinflamator
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-14, 22:02   #8
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

stai linistita, raspund mai pe seara sau maine.
nu ai ce sa faci, in majoritatea cazuriilor este reversibil.
k.Adina a multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-14, 22:22   #9
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Am avut si eu "juma" de limba bleaga o luna de zile.
O sa-i treaca, n-ai ce sa-i faci. Da-i un complex de B-uri, eventual injectabil.
k.Adina a multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-14, 02:19   #10
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

I-am dat reteta pt CX vit B si ketoprofen; i-am obturat inainte 2 molari, anestezie facila, repere clare de la 3 metri, fara parestezie; la 2 sapt cate unul - sa vedem cat de repede trece -- vineri e programata
.
Vechi 12-04-14, 00:55   #11
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.
-1 (+0/-1)     

Încearcă sa eviti spix-ul, ca-i disrtugator. Merge plexala vestibular si lingual pana la primul molar inclusiv, mai greu in pic la al 2-lea molar ca-i corticala vestibulara mai groasa.

Sent from my iPhone using Tapatalk
k.Adina a multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 12-04-14 la 08:15.
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-14, 21:25   #12
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

Fac Spix din 95 - rar mai completam ; mi-am luat si Quicksleeper, dar , incepatoare fiind, il folosesc cand e greu accesul la Spix; a venit ieri fata - e OK, mai binisor decat cu o sapt in urma.
BorYs a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ac, anestezia, anestezie, cazul, drept, folosesc, imposibil, limba, lingual, meu, minte, molarului, nerv, nevoie, obtura, obturatie, pacient, parestezie, prelungita, prima, problema, sfaturi, sigur, spix, succes

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
durere dupa anestezie la spix? Kariana Anestezie 10 29-12-14 04:50
repozitionare de nerv horia.b Implantologie 18 01-06-08 15:24
Chestionar Anestezia la Spix, esecuri cat de des? drdream Anestezie 66 18-05-08 21:58
42 canal lingual de negasit catalin_prunaru Endodontie 7 14-03-07 00:03
ACE (NaOCl 5,25%) vs nerv 1.1 MDSK Endodontie 8 09-11-06 23:29

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: