eugenol.ro

eugenol.ro (http://www.eugenol.ro/forum/index.php)
-   Anestezie (http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/)
-   -   parestezie nerv lingual dupa spix (http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/6121-parestezie-nerv-lingual-spix/)

dana1 12-02-09 15:45

parestezie nerv lingual dupa spix

salutare
as avea nevoie de ceva sfaturi;este vorba de un pacient tanar caruia i-am facut un six cu mepivastesin,pt o banala obturatie pe 37;a4-a zi a sunat sa -mi spuna ca limba este inca anesteziata;stiu ca parestezia de nerv lingual este f.rara dupa spix,apare mai degraba in cazul extractiei molarului de minte;este pt prima oara cand ma confrunt cu asa ceva ,desi am destule anestezii spix la activ,iar in ultimii 5 ani folosesc pt spix numai mepivacaina cu succes,fara absolut nici o problema;din ce stiu senzatia de anestezie prelungita poate dura pana la 8 saptamani;in adara de a explica si a astepta este si altceva ce poate fi facut;multumesc tuturor

Dr.Mada 12-02-09 15:53

vitamine din grupul B.......

augustin 12-02-09 16:02

isi revine sigur, este imposibil sa sectionezi lingualul cu un ac de anestezie.

dana1 12-02-09 16:13

stiu ca e imposibil de sectionat ,banuiesc ca am intepat teaca nervului;cu toate acestea exista in literatura cazuri de leziuni definitive ale nervului;sper sa nu fie cazul meu ;multumesc

nicom 12-02-09 16:42

sa mai astepte si poti administra si vit din grupul b...dar cu rabdare se duce cu timpul...
chirurgul meu reuseste frecvent...ce i drept lingual nua nimeritpina acum..

laura tanase 12-02-09 17:28

Dana,din spusele fostului meu profesor de chirurgie BMF:
-daca se presupune etiologia traumatica,se merge pe medicatie cu Milgamma N (complexul B)a la long,pana la sase luni ,cu expectativa;scrie si in Burlibasa ca daca pana la sase luni nu s-a obtinut regenerarea medicamentoasa,doar de atunci incolo poti considera eventuala sectionarea nervului;
-poate exista si alta etiologie(toxica) a acestei anestezii prelungite,anume boli generale ,hepatice sau renale,in care este perturbata metabolizarea hepatica si eliminarea pe cale renala a anestezicului (normala in decurs de 8 ore),si atunci anestezicul ramane cantonat la locul de anestezie,eliminandu-se foarte incet.Sau afectiuni neurologice generale.
-local,cica se mai observa lucrul asta la obezi-tesutul grasos din vecinatate nu e bine vascularizat si la fel anestezicul ramane cantonat acolo.
Eu am avut de doua ori aceasta problema,ce-i drept cu alveolarul inferior,m-am speriat foate rau,dar pacientii au inteles ca e posibil sa nu fie vina mea.Si-au revenit dupa mult timp,cateva luni,dupa medicatie,si la fiecare am facut legatura cu o boala generala(steatoza hepatica unul/celalat o nefropatie avansata).Nu stiu insa daca nu a fost totusi traumatism,l-am exclus oarecum prin faptul ca anestezia nu s-a instalat "fulger".
Iti doresc bafta!

k.Adina 08-04-14 18:30

am facut vineri o anestezie la spix unei paciente de 17 ani , pt o obturatie pe 36 si m-a sunat azi ca inca e anest limba-- e pt prima oara cand " pateste" asa ceva un pacient tratat;
na, ce-i de facut , inafara de asteptat ? antiinflamator

Dr.dre 08-04-14 21:02

stai linistita, raspund mai pe seara sau maine.
nu ai ce sa faci, in majoritatea cazuriilor este reversibil.

Dentamax 08-04-14 21:22

Am avut si eu "juma" de limba bleaga o luna de zile.
O sa-i treaca, n-ai ce sa-i faci. Da-i un complex de B-uri, eventual injectabil.

k.Adina 09-04-14 01:19

I-am dat reteta pt CX vit B si ketoprofen; i-am obturat inainte 2 molari, anestezie facila, repere clare de la 3 metri, fara parestezie; la 2 sapt cate unul - sa vedem cat de repede trece -- vineri e programata

BorYs 11-04-14 23:55

Încearcă sa eviti spix-ul, ca-i disrtugator. Merge plexala vestibular si lingual pana la primul molar inclusiv, mai greu in pic la al 2-lea molar ca-i corticala vestibulara mai groasa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

k.Adina 12-04-14 20:25

Fac Spix din 95 - rar mai completam ; mi-am luat si Quicksleeper, dar , incepatoare fiind, il folosesc cand e greu accesul la Spix; a venit ieri fata - e OK, mai binisor decat cu o sapt in urma.

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:37) timp.