Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

iubitorilor de mepi

discutie din eugenol.ro : am o singura intrebare: imi scapa mie ceva sau e ceva miraculos legat de mepi, de va ies chestiile ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree18Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-12-08, 23:23   #1
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default iubitorilor de mepi

am o singura intrebare: imi scapa mie ceva sau e ceva miraculos legat de mepi, de va ies chestiile cu el? eu pana acum am avut rata succesului, max 10% folosind acest anestezic.

sunt indignat cu atat mai mult cu cat, de obicei, am nevoie de o jumate fiola ubi pt a duce la bun sfarsit un trat. evident daca vorbim de un endo mai "lung" sau alte chestiuni, creste doza. in rest, ok. in ultimul an mi s-a intamplat o singura data sa nu mearga varianta propusa(un dintisor pe acut)

revenind la mepi, fara pic de ironie, sunt mai mult decat interesat sa aud experientele altora, pt ca de fiecare data cand am incercat, manat de "precautiuni", am ajuns undeva pe pragul disperarii ( a nu se intelege spixuri si alte complicatiuni, vorbim de cele mai simple tehnici de anestezie)
biris cornelia a multumit.
Vechi 17-12-08, 23:29   #2
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Subscriu!
Ali Baba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-08, 23:41   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din exact aceleasi motive mai am si eu vreo 3 cutii ....ratacite prin seratare!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-08, 23:58   #4
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

e slabut mepi,eu il folosesc la copilasi si la cei cu probleme cardiace.sa stii ca uneori prinde bine mai ales daca ai plexale dar sa faci o fiola.pentru un efect strong-ubi forte ajunge juma' de fiola si e numai un zambet pacientul.
ovexdoc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-08, 00:42   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Nihil Sine Deo

.

Ubistesin Forte clar, Mepivastesin folosesc doar la "inimosi"
Sabin FOTA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-12-08, 00:48   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

N-ai descoperit scandonestul??
Incearca ! S-ar putea sa ai o surpriza frumoasa
.
Vechi 18-12-08, 09:05   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu am folosit mepi si nu am avut probleme. Cred Scandonest.
Vezi ce ai luat ca poate era ceva in neregula cu ele.
Foloseam si in loc de ubi in cazul inflamatiilor (ubi si inflamatia nu se iubesc)
Vechi 18-12-08, 14:59   #8
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cum spuneam, o fi ceva cu mine, dar atunci cum de-mi prind toate celelalte, indiferent de locatie?
Vechi 18-12-08, 17:22   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de bakanitil View Post
cum spuneam, o fi ceva cu mine, dar atunci cum de-mi prind toate celelalte, indiferent de locatie?
Nu e tehnica ta evident. Posibil sa fie de vina marca de anestezic cu mepi. Ai incercat o singura marca un singur lot.
E cam ciudat sa nu mearga mepi.
Sau se aplica regula: Nu le mai faceau ca pe vremuri

PS Mepi nu difuzeaza ca articaina asa ca trebuie sa astepti mai mult pt a se instala anestezia.
Vechi 29-12-08, 22:03   #10
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

salut! mai eu am multi "inimosi" asa ca am terminat o cutie de mepi intr-o luna. Nu am niciodata probleme. prinde repede, singura diferenta, pe care mi-o spun pacientii este ca difuzeaza cu un efect mai putin resimtit decat ubi. Si tine mai putin, cam o ora, o ora juma. luni am facut extractie 17, 18, unui inimos si nu am avut treaba.
Vechi 29-12-08, 22:25   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

eu unul sunt multumit de mepi. il folosesc relativ frecvent (evident, la cardiaci, hipertensivi samd) si nu am remarcat o rata de esec diferita fata de cea dupa administrarea de anestezice cu adrenalina. pt mine merge(de fapt pt pacienti!) , asa ca n-am de gand sa-l scot din uz
Vechi 29-12-08, 22:46   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de victor_vhm View Post
Si tine mai putin, cam o ora, o ora juma. luni am facut extractie 17, 18, unui inimos si nu am avut treaba.
probabil. cred ca faci parte din categoria celor carora le merge. sincer, nu prea inteleg fenomenul atata timp cat in aceleasi conditii date fac anestezie fara probleme. cat despre timpul amintit de tine, cred ca o ora jumate e un pic cam mult. nici prietenii mei nu s-au laudat cu multe "succesuri"

ca si curiozitate: ai incercat sa faci pulpectomie la un molar inferior?(evident cu mepi).

apropos, toti mepistii folosesc scandonest? intradevar, eu ce am in cabinet e mepivastezinul, desi nu cred sa aiba vreo relevanta
Vechi 30-12-08, 10:26   #13
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Zilele trecute am aruncat ultimele fiole de mepi care-mi expirasera. Eu folosesc doar ubi simpla, 1/2 fiola la maxilar merge brici, fara nici un fel de reactii adverse, folosita la toate categoriile de pacienti, inclusiv la cei diabetici, cu avc-uri in antecedente, cu by-pass-uri, cu hta, cu cardiopatie ischemica sau infarct in antecedente, acestea sunt doar niste exemple de pacienti care mi-au venit f. rapid in minte. E avedarat ca la mandibula, la molari nu prea ajunge 1/2 fiola ubi simpla...
Vechi 30-12-08, 10:55   #14
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

colega mea a facut mepi la un baiat cu un molar inferior cu pulpita si i-a Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat linistea intraoperatorie! Mie nu prea imi merge nici nu ubi,ca tot caraie pacientul la molarii inferiori!
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-08, 17:32   #15
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de madag View Post
colega mea a facut mepi la un baiat cu un molar inferior cu pulpita si i-a Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat linistea intraoperatorie! Mie nu prea imi merge nici nu ubi,ca tot caraie pacientul la molarii inferiori!

Noi cred ca vorbim aici de toti baietii si toate fetele, sau, ma rog, de 90% dintre ei
Vechi 30-12-08, 21:55   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bakanitil View Post
probabil. cred ca faci parte din categoria celor carora le merge. sincer, nu prea inteleg fenomenul atata timp cat in aceleasi conditii date fac anestezie fara probleme. cat despre timpul amintit de tine, cred ca o ora jumate e un pic cam mult. nici prietenii mei nu s-au laudat cu multe "succesuri"

ca si curiozitate: ai incercat sa faci pulpectomie la un molar inferior?(evident cu mepi).

apropos, toti mepistii folosesc scandonest? intradevar, eu ce am in cabinet e mepivastezinul, desi nu cred sa aiba vreo relevanta
1.daca nu ma uitam la ceas special pentru ca toti colegii apropiati comenteaza de mepi nu as fi stiut exact cat a tinut.
2.mepi de la mmm, nu scandonest.
3.nu fac endo. Cand ma apuc de pacient "inimos" ii fac mepi si merg pana deschid camera. Il preia colega de cabinet, care face endo, si ii face ubi endocanalic, daca doare.
Vechi 30-12-08, 22:41   #17
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

endocanalic???? adica intrapulpar??
Vechi 31-12-08, 12:59   #18
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Noi cred ca vorbim aici de toti baietii si toate fetele, sau, ma rog, de 90% dintre ei
Sincer,eu una am observat ca la barbati(in special mai tineri si in forma :P) molarii inferiori se anesteziaza mai greu,asta nu inseamna ca am emis o regula generala.
Poate ca nu sunt eu atenta la Spix daca sunt mai tinerei?!
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-08, 13:08   #19
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

de ce nu faci un test.... in urmatoarele lunii o sa bagi de voie 100 de anestezii... incearca sa notezi in fisa fiecaruia observatiile astea.. dupa 3 luni tragi concluzii... dar sa ai macar 100 de spix-uri... si vezi ce se intampla barbati vs femei... plus ca nu schimbi tehnica.... nu-mi pare ceva dificil de facut.. eu nu am observat nimik de genul la mine, dar cine stie.. poate nu sunt suficient de atent
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-01-09, 11:50   #20
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post
endocanalic???? adica intrapulpar??
da. nu ai mai intalnit formularea?
Vechi 02-01-09, 11:51   #21
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de victor_vhm View Post
da. nu ai mai intalnit formularea?
nu
Vechi 02-01-09, 17:20   #22
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca raman la subiectacient obez,HTA si posibila hepatopatie(spune ca are ficatul "marit",dar nu-si face investigatii),alcool ocazional dar in cantitati mari.Deci anestezie numai fara vasoconstrictor.A fost un chin pana i-am facut doua punti mandibulare;extrem de fricos,nu se punea problema sa fac ceva fara anestezie,care nu prindea(cam 50% rata de succes ,si numai dupa 3-4 incercari de fiecare data).Uneori anestezia nu prindea deloc ,cu mai multe tehnici si alternativ Scandonest/Mepivastezin,asteptam degeaba cate o jumatate de ora sa se instaleze ,apoi il trimiteam acasa fiinca nu puteam sa-i lucrez nimic.Mai avem de cimentat definitiv lucrarile,care stau in gura de o luna ,noroc ca fara simptomatologie si nemiscate,avem doua tentative esuate,fara sa fi reusit sa-l anesteziez(nu am reusit niciodata sa-i palpez marginea anterioara a ramului sup al mandibulei,si nici sa vizualizez alte repere,este numai o masa de grasime;anesteziile se instalau numai cu noroc,cand se intampla asta!)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/5499-iubitorilor-mepi/
Voi ce tehnici folositi la obezi?Ati avut asemenea probleme?M-am gandit la anestezia nervului mandibular la gaura ovala ,dar nu am incercat-o niciodata.Alta solutie nu mai vad!!
Vechi 02-01-09, 20:05   #23
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post
nu
folosesc formularea asta destul de des pt ca maj colegilor cu care v o folosesc.
Vechi 02-01-09, 20:11   #24
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Cred ca raman la subiectacient obez,HTA si posibila hepatopatie(spune ca are ficatul "marit",dar nu-si face investigatii),alcool ocazional dar in cantitati mari.Deci anestezie numai fara vasoconstrictor.A fost un chin pana i-am facut doua punti mandibulare;extrem de fricos,nu se punea problema sa fac ceva fara anestezie,care nu prindea(cam 50% rata de succes ,si numai dupa 3-4 incercari de fiecare data).Uneori anestezia nu prindea deloc ,cu mai multe tehnici si alternativ Scandonest/Mepivastezin,asteptam degeaba cate o jumatate de ora sa se instaleze ,apoi il trimiteam acasa fiinca nu puteam sa-i lucrez nimic.Mai avem de cimentat definitiv lucrarile,care stau in gura de o luna ,noroc ca fara simptomatologie si nemiscate,avem doua tentative esuate,fara sa fi reusit sa-l anesteziez(nu am reusit niciodata sa-i palpez marginea anterioara a ramului sup al mandibulei,si nici sa vizualizez alte repere,este numai o masa de grasime;anesteziile se instalau numai cu noroc,cand se intampla asta!)
Voi ce tehnici folositi la obezi?Ati avut asemenea probleme?M-am gandit la anestezia nervului mandibular la gaura ovala ,dar nu am incercat-o niciodata.Alta solutie nu mai vad!!
si eu am avut cativa obezi. intr-adevar a fost mai greu. am apasat ce va mai tare ca sa descopar reperul osos, dar a mers. e drept ca trebuit sa mai si modific un pic directia acului ca ajunga unde trebuie (discutam tot de spix)dar am reusit.
despre partea cu frica, spune-i ca o sa ii faci la sedinta urmatoare o manopera mai prietenoasa, care nu doare, cand il pui pe scaun ii zici ca totusi te-ai gandit sa ii faci un pic de anestezie ca sa fii sigura ca are tot confortul si ar trebui sa se instaleze. eu am patit-o de 3-4 ori si a mers. succes
Vechi 02-01-09, 22:24   #25
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu vorbesc numai de Spix(clasic),ci de toate tehnicile endobucale de anest a n . alveolar inferior+cele simultane.Aici nimic n-a mers.Proful Rotaru (de chirurgie,de la Cluj) spune ca la obezi ,anestezicul difuzeaza intai in tesutul grasos si uneori ramane cantonat acolo fara sa ajunga pe nerv,apoi eliminat,deci poti sa nu gresesti si tot sa ai surprize.Cat despre stress,totdeauna dau premedicatie la cei exagerati in primele sedinte,apoi totul vine de la sine,prin experienta pe care o capata cu tratamentul.Aici stress-ul lui legat de lucrul in sine a disparut,ramane frica de durere,ceea ce nu poate fi anihilata decat cu anestezia "beton".Am posibilitaea sa fac anestezie generala in colaborare cu un anestezist,ar fi ideal,dar daca n-are bunul simt sa-si faca niste analize,pas.
Vechi 03-01-09, 12:09   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Aici stress-ul lui legat de lucrul in sine a disparut,ramane frica de durere,ceea ce nu poate fi anihilata decat cu anestezia "beton".Am posibilitaea sa fac anestezie generala in colaborare cu un anestezist,ar fi ideal,dar daca n-are bunul simt sa-si faca niste analize,pas.
"Frica" poate fi combatuta cu medicatie anxiolitica sau, mai rar si numai cu un consult cu un coleg psihiatru, cu psihotrope dar, ca medic, poti sa folosesti "distragerea atentiei", respiratia dirijata, tehnici de relaxare (inclusiv "tema pt. acasa"), cunostinte de psihologie si ceva psihoterapie, la nevoie. Tehnica impecabila de analgezie loco-regionala si anestezistul nu cred ca ajung si sa fie si suficiente...E mult de discutat dar, personal, m-ar interesa daca s-a facut ceva in acest sens...
Vechi 03-01-09, 12:43   #27
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din cate mi-aduc aminte,in 7 ani de practica,n-am avut pacient care sa nu fi depasit anxietatea legata de tratament odata cu anestezia (reusita).Cred ca psihoterapia se preteaza doar la cazurile "pierdute",in general oamenii ,chiar dezechilibrati psihic,tind spre imbunatatirea reactiilor,cel putin asa am observat eu.
Daca ai rabdarea sa faci o psihoterapie,chiar cu riscul de a pierde mult timp cu asta,felicitari!Eu observ la mine o tendinta de a trece cat mai repede peste discutii ,pentru lucrul concret.Mi se pare ca a ma concentra atat de mult pe ceea ce fac ma consuma destul pentru ca sa ma mai pierd de multe ori in discutii.Mi se pare ca a lucra cat pot de bine e suficient.E de rau augur?(Stiu ca in tarile civilizate se bate mult moneda pe discutia preliminara,sunt curioasa la noi cati fac asa ceva?Eu poate copiez modelul unui conf de care am fost foarte apropiata ,care lucra extraordinar,dar care expedia orice "abatere" a pacientului de la pozitia "de drepti " pe scaun...)Dar hai sa nu plictisesc lumea...
Vechi 03-01-09, 13:22   #28
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

scandonest 3% fara vasoconstrictor pentru: toti pacientii sub 15-16 ani (depinde cat de voinici sunt), toate pacientele peste 55, pacientii peste 60, pacientii fricosi cu lipotimii in antecedente si bineinteles cei cu probleme, succes in 8-9 cazuri din 10.
iulian52 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-09, 13:44   #29
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de iulian52 View Post
scandonest 3% fara vasoconstrictor pentru: toti pacientii sub 15-16 ani (depinde cat de voinici sunt), toate pacientele peste 55, pacientii peste 60, pacientii fricosi cu lipotimii in antecedente si bineinteles cei cu probleme, succes in 8-9 cazuri din 10.
De ce fara vasoconstrictor sub 16 ani?Pentru a te feri de un efect indelungat al anesteziei?Sau pentru a scadea riscul lipotimiei,dat fiind ca un copil e mai fricos?Nu vad de ce altfel!
Vechi 03-01-09, 18:06   #30
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

hmm eu la nepotul meu de 11 ani ii fac ubi forte... sa=mi fac probleme ???
unde sunt indicatiile astea??? )
.
Vechi 03-01-09, 22:40   #31
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca iei prospectul Ubistezinului,nu scrie sa fie contraindicat la copil,dar atentie la posologie,cantitatea pe kg corp!Cred ca putem sa ne luam dupa prospecte,nu?
Vechi 03-01-09, 23:34   #32
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pentru ca trece mai repede,e suficient si sa dorm linistit. Desi ii avertizez ma suna disperati (la septanest) ca dupa 2 ore nu a trecut anestezia. Scandonestul a devenit obisnuinta, septanest atunci cand ma astept sa am o extractie mai laborioasa sau mai multe extirpari la mandibula. Ideea era ca tine si pacientii sunt mai fericiti cand trece mai repede.
.
Vechi 03-01-09, 23:49   #33
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu sunt indicatii; peste o anumita varsta te astepti la probleme cardiace, am si pacienti care nu au vrut sa-mi spuna ca au probleme ca nu cumva sa nu-i primesc in tratament sau ca nu cumva sa nu le fac anestezii. Am pacient care au lesinat dupa extractia 63, facuta cu compresa si anestezic local si asta dupa 15 minute cand stateam de vorba cu parintii despre igiena si ortodontie, pacienta care a lesinat cand i-am scos 2 fire. De fiecare data cand nu se simt bine de vina e anestezia, nu ca sunt speriati, ca sunt obositi sau n-au mancat de trei zile.
.
Vechi 04-01-09, 10:48   #34
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Eu observ la mine o tendinta de a trece cat mai repede peste discutii ,pentru lucrul concret.Mi se pare ca a ma concentra atat de mult pe ceea ce fac ma consuma destul pentru ca sa ma mai pierd de multe ori in discutii.Mi se pare ca a lucra cat pot de bine e suficient.E de rau augur?(Stiu ca in tarile civilizate se bate mult moneda pe discutia preliminara,sunt curioasa la noi cati fac asa ceva?Eu poate copiez modelul unui conf de care am fost foarte apropiata ,care lucra extraordinar,dar care expedia orice "abatere" a pacientului de la pozitia "de drepti " pe scaun...)Dar hai sa nu plictisesc lumea...
parerea mea e ca NU e suficient...

1. intreb si eu: tu cind mergi la medic (orice specialitate), te simti bine cind te ia la tratament ca pe banda rulanta si te expediaza rapid desi tu mai ai o "tona" de intrebari pt el?

2. exemplu intilnit de mine: eram inca studenta... ma suna un prieten sa-i recomand un stomatolog bun... ii recomand pe x.... zice ca nu mai vrea la x, ca la el a fost pina acum... intreb: dar ce nu ti-a placut? calitatea tratamentului sau atitudinea? imi raspunde: atitudinea... nu am intrebat in detaliu de ce... dar e posibil ca graba medicului (in a face tratamentul fara discutii suplimentare) sa fi fost o explicatie de luat in seama...

3. am simtit de multe ori ca exact aceste discutii preliminare il fac pe pacientul mai fricos sa se (mai) relaxeze...

4. sint offtopic
radualionte a multumit.
Vechi 04-01-09, 10:56   #35
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de iulian52 View Post
Am pacient care au lesinat dupa extractia 63, facuta cu compresa si anestezic local si asta dupa 15 minute cand stateam de vorba cu parintii despre igiena si ortodontie, pacienta care a lesinat cand i-am scos 2 fire. De fiecare data cand nu se simt bine de vina e anestezia, nu ca sunt speriati, ca sunt obositi sau n-au mancat de trei zile.
.... sau ca e prea cald la tine in cabinet?
Vechi 04-01-09, 11:02   #36
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

iubitorilor de mepi?? )
ei,daca e asa,atunci sunt o iubitoare.
folosesc mepi ,insa numai la copii si cardiaci. si nu da gres niciodata,avand in vedere ca NU il iau in calcul din start cand am nevoie de anestezie la molarii inferiori.
albertina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-01-09, 11:22   #37
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu e chiar asa, cu "gargara cu pacientul". Mi-am facut mustrari de constiinta ca stau prea putin de vorba cu ei, dar chiar nu trebuie sa stim totul, despre copii, verisori, pisica. Sunt cabinete in afara Romaniei, nu putine, in care medicul vede pacientul cateva minute si asta cand e cu gura deschisa, eventual ii lucreaza ceva si il lasa in grija unui medic angajat sau in grija asistentei.
.
Vechi 04-01-09, 21:09   #38
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
parerea mea e ca NU e suficient...

1. intreb si eu: tu cind mergi la medic (orice specialitate), te simti bine cind te ia la tratament ca pe banda rulanta si te expediaza rapid desi tu mai ai o "tona" de intrebari pt el?
Imi pare rau ca s-a inteles gresit,la mine pacientii nu sunt pe banda rulanta,fiecare are alocat timpul necesar pt. tratament +cel pentru "tona" de intrebari si consiliere.Doar ca eu nu "pun placa" ,asa cum fac unii stomatologi care povestesc cate in luna si in stele.Strict la subiect.Aici era vorba despre faptul ca nu am rabdare sa ascult lamentarile iesite din comun.Iar daca pacientul are cat de cat bun simt,se limiteaza ,stiind ca timpul meu e pretios.
P.S. 1. Eu asa fac la stomatolog,si asta astept.
2.In alte tari,chiar si telefonul catre stomatolog se tarifeaza diferit(Slovenia,poate si altele).
3.Cine are abilitati de psihoterapeut,sa fie sanatos si felicitari! .Eu n-am si nici nu mi le dezvolt,nu mi se pare necesar.De obicei dezechilibratii se dumiresc singuri ca nu li se intampla nimic rau;daca nu,e treba lor sa se calmeze. Poate trecem pe alt topic,sa nu deranjam!
Vechi 04-01-09, 23:35   #39
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

eu unul nu folosesc mepi decat la persoanele cu risc
In rest merg pe ubi si ubi forte
Am uitat sa mentionez . Am incercat o dat la un barbat sanatos sa fac o pulpectomie pe canin si am folosit mepi 2 carpule.
Anestezie nimic pana nu am folosit si ubi.
De atunci m-am cam lecuit cu mepi la persoane sanatoase
Dr.Mada si nitu au multumit.
doboseru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-09, 14:03   #40
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Din cate stiu tabla osoasa la canin este ingrosata si de asta mepi cu plexala nu difuzeaza si Ubi da (care oricum difuzeaza bine).
Vechi 06-01-09, 14:20   #41
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

mai... nu pricep o treaba cu ce este mepi mai sigura de cat articaina??? care sunt persoanele de risc la care articaina e contraindicata???
.
Vechi 06-01-09, 16:19   #42
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

articaina contraindicatii:
-astm bronsic
-afectiuni grave ale aparatului cardio vascular:infarct, tulburari de ritm cardiac, tahicardie
-diabet decompensat
-glaucom
-tireotoxicoza
-alergii cunoscute
-la pers cu deficiente psihice
-iv pentru ca da reactii toxice
-methemoglobinemie
Vechi 06-01-09, 16:53   #43
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

mada, esti sigur?
Vechi 06-01-09, 17:02   #44
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

asa scrie in cartea mea de anestezio)
Vechi 06-01-09, 17:23   #45
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu trebuie sa pleci intotdeauna urechea la ce zice Sf. Google sau Sfanta carte de anestezio
Vechi 06-01-09, 17:28   #46
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de EmptyG View Post
Nu trebuie sa pleci intotdeauna urechea la ce zice Sf. Google sau Sfanta carte de anestezio
ca sa iau examenul o plec)
Vechi 06-01-09, 17:33   #47
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai nu asta e important...iti iei examenu` si tot nu stii ADEVARATELE contraindicatii in cazul pacientilor cu risc crescut...
Vechi 06-01-09, 17:37   #48
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de EmptyG View Post
Pai nu asta e important...iti iei examenu` si tot nu stii ADEVARATELE contraindicatii in cazul pacientilor cu risc crescut...
acum sa fim seriosi si sa lasam glumele crezi ca aia de scriu cartile is tampiti??daca astea nu is contraindicatii ma indoiesc ca altele scornite de pe o zi pe alta ar fi......macar astea din carti au ceva ani peste ele...
Vechi 06-01-09, 17:47   #49
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Hipo-/hipertiroidism – reactiile hemodinamice dupa administrarea de anestezic cu vasoco. nu sufera schimbari dramatice…s-au facut studii..
Hipertensiune – catecolaminele endogene produse din timpu` actului operator care implica durere si stres sunt mult mai crescute decat cele induse de anest cu vasoco.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5499
Astm bronsic – adrenalina e bronhodilatatoare..si asta zice totu`…si sa nu uitam ca o criza de astm bronsic poate apare in timpul unui act operator stresant si dureros…asa ca mai bine ne asiguram linistea operatorie..
Si…etc…nu mai continui, ca-s offtopic si ma bat moderatorii!
PS: vad ca si augustin carcoteste…el e mai experimentat..ma poate contrazice ..
O contraindicatie majora este in cazul tumorilor glandei suprarenale(feocromocitom) de exemplu..
Dr. Mada am un articol despre asta…ti-l dau daca vrei.
Ciau
Vechi 06-01-09, 17:59   #50
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

bla bla bla
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 06012009016.jpg (408,7 KB, 103 vizualizari)
Vechi 06-01-09, 18:07   #51
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

da,da...sunt foarte constiincios subliniate
Vechi 06-01-09, 18:24   #52
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In cartea de anesteziologie sunt scrise contraindicatii,nu contraindicatii absolute.Deci pot aparea probleme sau nu,poti tine cont de ele sau nu,numai ca exista un procent serios de risc.
Si eu fac ubi la unii cardiaci,dar treb tinut cont exact de diagnostic,de medicatia care o iau (daca o iau),de starea generala,etc.
Vechi 06-01-09, 18:28   #53
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

paza buna trece primejdia rea
Vechi 06-01-09, 18:59   #54
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

prospect ubistezin

"POSOLOGIE ET MODE D’ADMINISTRATION* :
Adulte : La quantité à injecter sera adaptée en fonction de
l’importance de l’intervention. En règle générale, une à trois
cartouches par séance. Ne pas dépasser la dose de 7 mg de
chlorhydrate d’articaïne par kg de poids corporel. Enfant (enfant
de plus de 4 ans en raison du type d’anesthésie non adapté
avant cet âge) : La quantité à injecter dépend de l’âge, du poids
de l’enfant et du type d’intervention à réaliser. La dose maximale
est de 5 mg de chlorhydrate d’articaïne par kg de poids
corporel. La dose moyenne en mg de chlorhydrate d’articaïne,
que l’on peut administrer chez l’enfant, peut être calculée
comme suit : poids de l’enfant (en kg) x 1,33.
Sujet âgé : Réduction de moitié de la dose réservée à l’adulte.
INJECTION LOCALE OU REGIONALE INTRA-BUCCALE SOUS
MUQUEUSE.
CONTRE-INDICATIONS :
Ce médicament est contre-indiqué en cas d’hypersensibilité
aux anesthésiques locaux ou à l’un des composants, et
dans les situations suivantes : Troubles de la conduction
auriculo-ventriculaire sévères et non appareillés, épilepsie non
contrôlée par un traitement et porphyrie aiguë intermittente.
Ce médicament est généralement déconseillé en association
avec certains médicaments comme la guanéthidine et
produits apparentés (cf. rubrique «interactions avec d’autres
médicaments et autres formes d’interactions»).
MISES EN GARDE ET PRÉCAUTIONS PARTICULIÈRES
D’EMPLOI* :
CE PRODUIT CONTIENT DE L’ADRENALINE AU 1/200000 OU AU
1/100000. L’utilisation de ce produit nécessite impérativement
au préalable : Un interrogatoire destiné à connaître le terrain,
les thérapeutiques en cours et les antécédents du patient ; De
pratiquer une injection test de 5 à 10% de la dose en cas de
risque allergique ; D’effectuer l’injection lentement et strictement
hors des vaisseaux en contrôlant par des aspirations répétées ;
De maintenir le contact verbal avec le patient. La surveillance
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5499
doit être accrue chez les sujets sous anticoagulants (surveillance
de l’INR). En raison de la présence d’adrénaline, précautions et
surveillance accrues en cas de troubles du rythme (excepté les
bradycardies), d’insuffisance coronarienne ou d’hypertension
artérielle sévère."
Scuze,eu inteleg mai bine franceza.Exista si in engleza(din prospectul Ubistezinului...),da' mi-a fost lene sa-l caut.
aurelian a multumit.

Modificat ultima data de nico; 06-01-09 la 22:35. Motivul: prospect ubistezin pe topicul de mepi
laura tanase este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-09, 19:50   #55
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A,si o contraindicatie relativa:sarcina.
Vechi 06-01-09, 23:32   #56
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
In cartea de anesteziologie sunt scrise contraindicatii,nu contraindicatii absolute.Deci pot aparea probleme sau nu,poti tine cont de ele sau nu,numai ca exista un procent serios de risc.
Si eu fac ubi la unii cardiaci,dar treb tinut cont exact de diagnostic,de medicatia care o iau (daca o iau),de starea generala,etc.
ai perfecta dreptate. nu seamana unul cu celalalt. apropo, frumos motto
Vechi 07-01-09, 14:06   #57
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
prospect ubistezin

"POSOLOGIE ET MODE D’ADMINISTRATION* :
Adulte : La quantité à injecter sera adaptée en fonction de
l’importance de l’intervention. En règle générale, une à trois
cartouches par séance. Ne pas dépasser la dose de 7 mg de
chlorhydrate d’articaïne par kg de poids corporel. Enfant (enfant
de plus de 4 ans en raison du type d’anesthésie non adapté
avant cet âge) : La quantité à injecter dépend de l’âge, du poids
de l’enfant et du type d’intervention à réaliser. La dose maximale
est de 5 mg de chlorhydrate d’articaïne par kg de poids
corporel. La dose moyenne en mg de chlorhydrate d’articaïne,
que l’on peut administrer chez l’enfant, peut être calculée
comme suit : poids de l’enfant (en kg) x 1,33.
Sujet âgé : Réduction de moitié de la dose réservée à l’adulte.
INJECTION LOCALE OU REGIONALE INTRA-BUCCALE SOUS
MUQUEUSE.
CONTRE-INDICATIONS :
Ce médicament est contre-indiqué en cas d’hypersensibilité
aux anesthésiques locaux ou à l’un des composants, et
dans les situations suivantes : Troubles de la conduction
auriculo-ventriculaire sévères et non appareillés, épilepsie non
contrôlée par un traitement et porphyrie aiguë intermittente.
Ce médicament est généralement déconseillé en association
avec certains médicaments comme la guanéthidine et
produits apparentés (cf. rubrique «interactions avec d’autres
médicaments et autres formes d’interactions»).
MISES EN GARDE ET PRÉCAUTIONS PARTICULIÈRES
D’EMPLOI* :
CE PRODUIT CONTIENT DE L’ADRENALINE AU 1/200000 OU AU
1/100000. L’utilisation de ce produit nécessite impérativement
au préalable : Un interrogatoire destiné à connaître le terrain,
les thérapeutiques en cours et les antécédents du patient ; De
pratiquer une injection test de 5 à 10% de la dose en cas de
risque allergique ; D’effectuer l’injection lentement et strictement
hors des vaisseaux en contrôlant par des aspirations répétées ;
De maintenir le contact verbal avec le patient. La surveillance
doit être accrue chez les sujets sous anticoagulants (surveillance
de l’INR). En raison de la présence d’adrénaline, précautions et
surveillance accrues en cas de troubles du rythme (excepté les
bradycardies), d’insuffisance coronarienne ou d’hypertension
artérielle sévère."
Scuze,eu inteleg mai bine franceza.Exista si in engleza(din prospectul Ubistezinului...),da' mi-a fost lene sa-l caut.
din cate stiu eu mepi si xilina nu sunt indicate la gravide deoarece ele se leaga doar in procent de 70% de proteinele plasmatice. articaina se leaga 90%. asa ca eu la gravide folosesc ubi.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, anestezia, anestezic, articaina, buna, canin, cardiopatie, cazul, ciudat, endo, est, evident, folosi, folosit, gura, iga, incercat, inflamatia, intrebare, iubesc, loc, locatie, medic dentist, mepi, mine, molarii, neregula, osoasa, plexala, probleme, regula, salut, tehnica, ubi, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: