Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Seringa cu aspiratie

discutie din eugenol.ro : M-ar interesa niste informatii legate de seringile cu aspiratie. Am intampinat mereu probleme cu tipul de seringa pe care ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree8Multumiri
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de sico
  • 1 Scris de madag
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de Raluca sofia
  • 1 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-09-06, 13:04   #1
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Default Seringa cu aspiratie

M-ar interesa niste informatii legate de seringile cu aspiratie. Am intampinat mereu probleme cu tipul de seringa pe care il am si care are un sistem de ancorare a carpulei de tip sageata. Problema e ca reusesc cu foarte mare greutate sa introduc sageata in carpula. Daca nu ma chinui suficient sa agat carpula, la prima aspiratie imi sare si nu mai pot aspira. Tin mortis sa aspir, desi multi colegi ma cred fixista.
Ce sitem de aspiratie au seringile pe care le folositi voi?Ce ma sfatuiti in acest sens?
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 13:27   #2
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Desi sunt vandute ca seringi cu aspiratie, acest tip de sering (sageata) nu au nici o legatura cu aspiratia. Am cumparat si eu si cand am fost nevoit sa le folosesc am inceput sa dau telefoane si sa intreb cum sa fac sa pot aspira.

In concluzie.....ai nevoie de o seringa cu aspiratie "reala".

Eu mi-am cumparat seringa de la Hereus Kultzer (aprox 1 mil). Pentru aspiratie are niste gherute care se infileteaza foarte usor in partea de guma a carpulei si aspira foarte bine.

Cand fac la spix folosesc mai tot timpul o seringa normala cu ac de 22/22 G.
Prefer varianta asta pentru ca acul nu deflecteaza si mai ales pentru ca pot incarca o cantitate mai mare de anestezic.

Se poate face si cu ac de 27G dar ar trebui intrat direct. (reper nu prea mai ai decat la capat cand simti osul)
MDSK este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 13:57   #3
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Am priceput. Ce firme importa Haereus Kultzer? Sau nu e voie sa zici aici?...
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 14:07   #4
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu cred ca e o problema.
Eu am cumparat de la ~~~~~~~.

Asta e:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 09-09-06, 16:44   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, asa este cu o astfel de seringa este foarte greu sa faci aspiratie, nu imposibil,dar greu rau.....eu am alta intrebare: voi cate seringi aveti in cabinet?( nu ma refer la cele de unica folosinta )
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 17:57   #6
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Si eu ma gandeam la chestia asta.
Chiar daca nu sunt de unica folosinta, ar trebui....seringa si pacientul, apoi pus frumos la sterilizare.

In acest moment nu fac asa dar o sa mai cumpar cateva seringi si saptamana viitoare chiar o sa fac asa. (am 4 seringi deocamdata)
.
Vechi 09-09-06, 18:02   #7
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

clar, seringa si pacientul.... daca chiar nu-mi ajung, am seringi si ace de unica folosinta (ca rezerva)...
Vechi 09-09-06, 19:25   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu cum vi se pare dar eu am 12 seringi si le mai si imbrac in niste pungute de unica folosinta facute pt camera intraorala( pe care ,by the way, n-o mai folosesc).....astfel nu vine in contact decat acul cu cavitatea bucala a pacientului.....sunt oare pe alta lume?
.
Vechi 09-09-06, 19:42   #9
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu.
Procedezi asa cum ar trebui sa procedam toti.

Uneori mi-e rusine de stomatologia pe care o fac cand imi dau seama la ce ani lumina sunt de ceea ce ar trebui sa fac.

De ce nu mai folosesti camera intraorala ?
.
Vechi 09-09-06, 22:43   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai calitatea imaginii prea slaba.....
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 10-09-06, 00:55   #11
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de dr_savu
nu stiu cum vi se pare dar eu am 12 seringi si le mai si imbrac in niste pungute de unica folosinta facute pt camera intraorala( pe care ,by the way, n-o mai folosesc).....astfel nu vine in contact decat acul cu cavitatea bucala a pacientului.....sunt oare pe alta lume?
impresia generala e ca nu esti pe alta lume ; dar dat fiind ca e o ora tirzie, poate ca acesta e motivul pt care eu nu pricep care e ratiunea sa imbraci seringa in punguta in timpul utilizarii ei.... (presupunind ca sterilizezi toate seringile si folosesti la fiecare pacient alta seringa)....
Vechi 10-09-06, 02:52   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu am de foarte mult timp cele 12 seringi.....aveam inainte doar 6....am ramas cu aceasta tehnica, care inainte imi permitea sa folosesc aceeasi seringa si la alt pacient.....de ce am ramas cu ea? pai simplu : feedback-ul dat de pacient fata de pangutza de unica folosinta.....se simte mai in siguranta.....poate ca exagerez, dar asta este motivul
.
Vechi 10-09-06, 14:42   #13
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu exagerezi. Si eu foloseam dar niste chestii speciale. Si lampa de foto o puneam in prezervativ. Din pacate in romanica asa ceva nu se aduce ca nu se vand. Asa ca pana imi vine comanda din state merg fara.
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-06, 22:39   #14
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

Are ~~~~~~~u de la Dentsplay, cutia are 500 de bucati de folii de protectie. protejezi si lampa si camera intraorala, si seringa.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-06, 23:44   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default parca

parca era forba de aspiratie

voi aspirati cu seringa cu aspiratie?

eu ca sa fiu sincer nu prea.

am perioade in care mai fac hematoame ( de obicei in serie), dar de exemplu in ultimele 3-4 luni nu tin minte nici un caz,desi zilnic fac 10-12 anestezii,

voi cum faceti?

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-06, 23:57   #16
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

nici eu nu aspir... fac insa altceva.... merge cu seringile fischer (cu cele de plastic insa nu)... am ajuns la locul de injectat... apas f putin pistonul (injectez o cantitate f mica) si apoi las moale (nu mai apas)... daca sint pe vas, vine singele singur in carpula fara sa-l aspir .... a trecut f multa vreme de cind nu am mai facut un hematom... o sa bat in lemn; sper sa nici nu fac curind vreunul....
martini a multumit.
Vechi 16-09-06, 11:06   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc si fischer si de unica folosinta.La fischer mi-am ascutit sageata si intra usor acum in plastic,dar la spix si la tuberozitate folosesc de unica folosinta pentru ca simt mai usor contactele cu osul si atunci este nevoie de aspiratie,pentru ca la plexala nu este nevoie de aspiratie dupa cum scriu si cartile,pentru ca si vasele de sange sunt mai mici decat acul seringii(fischer).
tin sa precizez ca unii aspira si la plexale,sau chiar la anestezii de completare in palat,putina gandire inainte a d a face asta.
nu este nevoie,daca nu ai vase de sange serioase cum plexurile de la spix sau tuberositate.
NotSoFast a multumit.
Vechi 26-10-06, 17:18   #18
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

pt a face aspiratie cu seringile care au sageata in capul pistonului trebuie sa folosesti carpule pt asa ceva... eu foloseam ubi-forte si mepi de la 3M si am reusit chiar sa sparg o carpula incercand sa infig sageata aia... la carpulele de la septodont e asa de simplu
costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-12, 22:39   #19
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

pfff era un link dat mai sus , dar nu mai merge, si as fi si eu interesat sa imi cumpar macar o seringa cu aspiratie calumea si restu sa am din astea normale cu sageata , asa ca va rog mai puteti pune odata link-ul ? mc mult
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-13, 22:57   #20
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

seringa de unica folosinta sau uniject?
cand faceti la a. tronculara periferica la tuberozitate sau Spix, folositi seringa de unica folosinta sau uniject?
Raluca sofia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-13, 09:29   #21
Ucenic
Medic Stomatolog
Between me, God and google
there's nothing we don't know

.

Personal folosesc seringa cu aspiratie impreuna cu acele atraumatice. Si de cand m-au invatat colegii de forum sa "insurubez" lancea in cauciucul carpulei, numai asa folosesc (si ma injura asistentele ca au vanatai in palme)
Vechi 18-07-13, 13:42   #22
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Raluca sofia View Post
seringa de unica folosinta sau uniject?
cand faceti la a. tronculara periferica la tuberozitate sau Spix, folositi seringa de unica folosinta sau uniject?
folosesti seringa de unica folosinta daca esti incepator si vrei sa faci un spix ca la carte cu cele 2 miscari clasice ,sa simti osul,sa aspiri perfect etc sau daca lucrezi in spital si nu sunt bani,dotare pt altceva.spor!
Raluca sofia a multumit.
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-07-13, 19:31   #23
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.
-1 (+0/-1)     

Asta cu folositul seringii simple in locul celei uniject mi se pare o plafonare maxima. Bine nu zic, fiecare are preferintele si indeletnicirile lui dar ...darr .. asta nu este un argument serios in a invata spixul si simtitul osului... da ,asa este cu seringa clasica se simte mai " bine" dar si la atraumatica se simte la fel , plus ca acul fiind mai subtire 30 g 27 g ... riscul de a face muschiul "ferfenita" in cautarea osului este mai redus , acuma nu stau eu sa fac teoria spixului dar chiar daca esti la inceput trebuie sa inveti sa lucrezi modern ca altfel nu inveti daca nu pui mana ... nu are treaba asta cu incepatoru
.
Vechi 20-07-13, 16:01   #24
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

era vorba de tehnica clasica cu intrarea spre spina spix din 2 miscari, descrisa in cartile de facultate(persoana care intreba era student).Cu seringa cu carpula intri dintr-o singura miscare si direct oblic,plus ca acul subtire se indoaie mai usor in mainile celui care face prima lui anestezie la spix.
Daca are bani din partea mea sa inceapa si cu anestezie electronica!
.
Vechi 20-07-13, 17:12   #25
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.
-1 (+0/-1)     

ce vorbesti tu ...intri dintr-o singura miscare oblica ... pai asta deja nu mai este tehnica clasica spix ci alta tehnica ( nu dau nume :P ) alta mancare de peste si nu conteaza ca e electronica sau nu : la aia ai o pedala cu care ii dai comanda de injectare ser ..noi discutam aici de tehnica si simtitul osului lucru important atat la seringa de plastic, uniject,electronica ...poti sa ai tu si electronica si hidraulica ca tot trebuie sa ajungi unde trebuie cu acul )

Modificat ultima data de Blue; 20-07-13 la 18:02.
.
Vechi 21-07-13, 15:34   #26
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

dau eu nume, ca doar nu facem reclama la produse:intrarea dintr-o singura miscare oblica direct pe fata interna a ramului mandibular=tehnica Dielaufe
.
Vechi 16-11-13, 12:49   #27
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

a venit pacienta si am ales seringa de unica folosinta la spix. cel mai greu mi s-a parut aspiratia.
Am fost avertizata ca pacienta sta prost cu nervii ( si asa a si fost). printre altele cand m-am apropiat de cavitatea bucala cu seringa, a inceput sa se miste ( desi antebratul imi era fixat pe fruntea ei pentru a evita astfel de miscari).
Mi-a fost frica sa folosesc uniject pentru ca m-am speriat la gandul ca mi s-ar putea rupe acul, fiind.. mai hiperactiva pe scaun, apoi m-am gandit ca poate nu "simt " cum trebuie osul si nu imi prinde anestezia.
Nu stiu cum se face dar toti pacientii mei sunt cu probleme psihice: bipolari, depresivi, etc Parca as avrea vreo intelegere cu spitalul de psihiatrie, nu alta!
Pacienta a capatat incredere in mine. Luni fac anestezie la spix pentru 4.4 si 4.5 cu uniject
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/419-seringa-aspiratie/
pentru pulpectomie vitala la 4.4 si 4.5 pot sa aleg si o plexala? ubistesin , o carpula?
.
Vechi 16-11-13, 12:52   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

Cum adica antebratul era fixat pe fruntea ei ?? Pai tu cate maini ai ?! Cu una tii seringa , cu alta o tii de cap , cu alta palpezi ... Fratele meu da si ce daca se misca putin ...

Sent from my iPhone 4s using Link [Necesita inregistrare pentru acces.] on ios 7

Modificat ultima data de Blue; 16-11-13 la 15:26.
.
Vechi 16-11-13, 13:25   #29
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

mana stanga: antebratul pe fruntea pacientului, policele aceleasi maini stangi pe reper. mana dreapta folosita pentru a da anestezia. anestezia a fost pentru 3.6.
.
Vechi 16-11-13, 14:39   #30
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Blue: Raluca a procedat corect, nu stiu ce ai invatat tu la anestezie...
@Raluca: util este sa le explici pacientilor ceea ce urmeaza sa le faci (altfel isi creza singuri scenarii catastrofice) ca sa poata sta linistiti la anestezie (Nu ai contract cu spitalele de psihiatrie , stai linistita!)
Raluca sofia a multumit.
Vechi 16-11-13, 15:31   #31
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

Eu nu ating pacientii pe corp mai mult decat este nevoie , din punctul meu de vedere se poate asigura imobilizarea capului doar din zona reperului dar in nici un caz sa te sprijini pe fruntea lui , chiar daca in trecut asa se invata , totusi nu este nici elegant si nici confortabil .. Mai ales pt pacient care mai are un stimul in plus la care sa ae gandeasca ... Si alta chestie in minus pt faza cu sprijinitul , adica daca doamnele mele paciente sunt machiate cand vin la prigramari , ce fac le iau fondul de ten si il frec de halat sau cum ? Trebuie sa retuseze tot machiajul din cauza stomatologului ? Fiecare cu ale lui ... Da unii dintre noi inca lucreaza oldschool si poate de aia apar ada diferente

Sent from my iPhone 4s using Link [Necesita inregistrare pentru acces.] on ios 7
.
Vechi 16-11-13, 19:40   #32
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
@Blue: Raluca a procedat corect, nu stiu ce ai invatat tu la anestezie...
@Raluca: util este sa le explici pacientilor ceea ce urmeaza sa le faci (altfel isi creza singuri scenarii catastrofice) ca sa poata sta linistiti la anestezie (Nu ai contract cu spitalele de psihiatrie , stai linistita!)
multumesc pentru sfat!

in rest ...
ce bine ca la noi , la studenti, vin doar cotoarbe: nu tu ruj, botox, implant, fond de ten! oldschool for old ladies!
.
Vechi 16-11-13, 20:11   #33
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Blue, vorbim de Raluca, studenta la MD. Studentii invata sa faca anestezie cu pacientul in pozitie verticala, pe scaunul stomatologic. "Old school" intradevar asa recomanda, nu ca sa te sprijini pe fruntea pacientului (nu pe ochi) sau ca "metoda de contentie", ci ca sa nu-ti oboseasca mana tinand-o prea mult cu cotul in aer, nesprijinit.
Pentru cei care lucreaza cu pacientul la verticala, cred ca este chiar indicat ca sa nu dea ulterior de afectiuni scapulo-umerale sau a articulatiei cotului.
Pentru pacientul la orizontala, nu are rost, dar nu asa se invata in faculta.
Blue a multumit.
Vechi 16-11-13, 20:30   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog
career

.

my appologies, nu am mai fost atent la detaliul cu studentia cand am scris de pe tel, oricum ar fi eu zic ca are ceva de invatat din postul meu de mai sus ! cheers mates )
.
Vechi 16-11-13, 21:26   #35
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

@radualionte: la un curs despre urgentele in MD am prins fraza: " noi lucram cu pacientul la orizontala" si mi-a dat de gandit.
e mai confortabil pentru pacient+ medic ?
pana acum nu am iesit din tiparul : maxilar - scaunul pana la umarul operatorului , cu capul in extensie si mandibula -scaunul pana la cotul operatorului, cu capul in axul corpului. ( cam indiferent de ceea ce aveam de facut )

@blue: luni, clar uniject
Blue a multumit.
.
Vechi 16-11-13, 21:38   #36
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Raluca, este mai confortabil pentru ambii, medic si pacient, sa lucrezi cu pacientul cat mai aproape de orizontala, tu stand pe scaunul tau, nu in picioare. Obisnuieste-te asa si iti va fi bine peste ani... ;-)
Raluca sofia a multumit.
Vechi 17-11-13, 09:02   #37
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Mai exact, după ce te obișnuiești să lucrezi cumva îți va fi FOARTE greu să schimbi modul de lucru așa că învață din prima modul ergonomic și ignora restul.

eman telefonic
Raluca sofia a multumit.
Vechi 17-11-13, 18:26   #38
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Nu pot decat sa va multumesc pentru sfaturi!
Medicina inseamna progres si din pacate ramanem blocati in tot felul de tehnici si teorii vechi si nu acceptam nicio schimbare , chiar daca ne-ar aduce si mai multe plusuri in meseria noastra. o stim pe a noastra si gata!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezic, aspiratie, camera, cantitate, contentie, cumpara, cumparat, cutia, direct, file, folii, folosesc, guma, inceput, intraorala, intrebare, lampa, legatura, nevoie, partea, pro, protectie, reala, seringa, seringi, spix, telefoane, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Furtun aspiratie x3me Aparatura stomatologica 3 27-03-09 17:15

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:49) timp.

Alegeti schema de culori preferata: